- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
PGE wybrało 3 potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej w Polsce
2011-11-25Choczewo, Gąski i Żarnowiec to trzy potencjalne lokalizacje dla przyszłej elektrowni atomowej. PGE Polska Grupa Energetyczna przestawiła swoje propozycje na konferencji prasowej, która odbyła się 25 listopada 2011 r.
Więcej
-
KE zaproponuje 500 mln euro na likwidację starych elektrowni
2011-11-25500 mln euro z nowego unijnego budżetu na likwidację przestarzałych elektrowni jądrowych w Bułgarii, na Litwie i Słowacji ma zaproponować w tym tygodniu Komisja Europejska. Nadal nie rozstrzygnięto jednak, czy kraje odpowiednio wydatkowały otrzymane już na ten cel środki.
Więcej
-
Efektywność energetyczna u źródeł – LinksDossier EurActiv
2011-11-24Zapotrzebowanie na energię rośnie ostatnio szybciej niż jej podaż, a świat zużywa jej zbyt wiele i robi to nieefektywnie. Wymusza to bardziej efektywne wytwarzanie, dostarczanie i wykorzystywanie energii. Tymczasem wciąż zbyt mało uwagi poświęca się korzyściom, jakie daje zwiększanie efektywności energetycznej po stronie jej producenta.
Więcej
-
Jaki miks energetyczny? Jaka Polska?
2011-11-24"Nie ma niczego innego niż to, co jest korzystne dla Polski" – takie motto dla debaty na temat przyszłego miksu energetycznego zaproponował Zbigniew Kamieński z Departamentu Rozwoju Gospodarki. Konieczna jest jednak odważna decyzja polityczna.
Więcej
-
Tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej 2011 przyznany
2011-11-24Tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej, przyznawany przez redakcję miesięcznika "Czysta Energia", otrzymał w tym roku prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.
Więcej
-
Oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: W trosce o rozwój woj. kujawsko-pomorskiego
2011-11-23Ujawniona przez media wypowiedź pana Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, w której oświadcza, że nie miał podstaw prawnych do blokowania inwestycji w energetyce wiatrowej, a także nieukrywany i powszechnie znany fakt osobistej niechęci pana marszałka do tego typu instalacji, wymagają stanowczego przeciwdziałania. Należy zadać podstawowe pytanie – czy prywatne poglądy i uprzedzenia urzędnika państwowego na tak wysokim stanowisku powinny przesądzać o losach województwa?
Więcej
-
Dziekoński o potrzebie przebudowy struktury rynku energii
2011-11-23– Jeśli polska gospodarka chce być konkurencyjna, trzeba przebudować strukturę rynku energetycznego – mówił Olgierd Dziekoński, minister z Kancelarii Prezydenta, we wtorek 15 listopada podczas I Forum Nowej Gospodarki w Krakowie.
Więcej
-
Marszałek Całbecki złamał prawo blokując inwestycje wiatrowe?
2011-11-22Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki przyznał publicznie, że blokując inwestycje w energetyce wiatrowej działał nie do końca zgodnie z prawem. Podczas debaty zorganizowanej przez fundację Pracownia Zrównoważonego Rozwoju marszałek mówił wprost o swojej prywatnej niechęci wobec wiatraków.
Więcej
-
Koszt energii wiatrowej i konwencjonalnej równy już w 2016?
2011-11-22Według agencji informacyjnej Bloomberg koszt produkcji energii na przeciętnej farmie wiatrowej może zrównać się z kosztami produkcji energii w tradycyjnych elektrowniach już w roku 2016.
Więcej
-
Co nowy rząd zrobi dla energetyki odnawialnej?
2011-11-21W resortach mających realny wpływ na energetykę odnawialną w porównaniu do poprzedniego rządu nie zaszły żadne zmiany.
Więcej
-
Europejski rynek energii wiatrowej na fali wzrostu
2011-11-21Frost & Sullivan: Europejski rynek energii wiatrowej zaczyna wychodzić z kryzysu, który miał miejsce w 2009 r. W miarę, jak zapotrzebowanie będzie się stabilizować, przewidywany jest okres równomiernego wzrostu sektora energii wiatrowej.
Więcej
-
Przewaga biomasy nad energią wiatrową
2011-11-20– Biomasa będzie podstawowym źródłem jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w Polsce. Nie zgodzę się, że główną rolę odegra tutaj energetyka wiatrowa, ponieważ biomasa jest stabilniejszym źródłem energii – przekonuje Ryszard Gajewski, prezes Polskiej Izby Biomasy.
Więcej
-
Słoweńcy wchodzą na polski rynek PV
2011-11-20Słoweński producent paneli fotowoltaicznych wchodzi na polski rynek. Jego moduły o mocy 20 kW produkują już prąd w Rzeszowie.
Więcej
-
Tesco i Politechnika Warszawska razem na rzecz energooszczędności
2011-11-19Tesco Polska i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy, dzięki której zyskają zarówno osiedlowe sklepy, jak i studenci.
Więcej
-
Coraz więcej paneli z Frankfurtu nad Odrą
2011-11-19Zlokalizowana przy granicy z Polską ogromna fabryka paneli słonecznych First Solar, potentata na rynku fotowoltaicznym, podwoiła zatrudnienie i zwiększyła produkcję paneli PV.
Więcej
-
USA inwestują w CSP
2011-11-18Decyzja amerykańskiego departamentu energii o zainwestowaniu w ciągu najbliższych trzech lat 60 milionów dolarów w badania nad technologią concentrated solar power (CSP – skoncentrowana energia słoneczna) to ważny impuls dla rozwoju tej innowacyjnej metody pozyskiwania czystej energii. Na całym bowiem świecie technologia ta traci na znaczeniu ze względu na spadki cen spowodowane nadmiarem mocy i recesją, które zwiększyły konkurencyjność jej głównego rywala, systemów fotowoltaicznych (PV).
Więcej
-
Unijne scenariusze przebudowy sieci elektroenergetycznych i gazowych
2011-11-17Politycy zdecydowali o znaczącym zwiększeniu do 2050 roku udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym UE. Zdaniem ekspertów to zadziała tylko wtedy, gdy regiony transgraniczne będą mogły wymieniać energię elektryczną i gaz.
Więcej
-
Ukryte koszty spalania węgla
2011-11-16Ze względu na powszechne występowanie i dużą wartość opałową węgiel pokrywa obecnie 40 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jego zasobów wystarczy jeszcze na minimum 200 lat. Cena rynkowa węgla jest niewielka, lecz gdyby doliczyć koszty związane z emisją gazów cieplarnianych, wpływem na zdrowie ludzkie i innymi czynnikami, może ona znacznie wzrosnąć – ujawniają nowe badania naukowe.
Więcej
-
NFOŚiGW uruchomi dotacje na bioenergię
2011-11-16Dla inwestorów zamierzających wybudować biogazownie lub elektrownie i elektrociepłownie biomasowe Fundusz przeznaczy w sumie 625 mln zł.
Więcej
-
Uczeni likwidują zjawisko migotania łopat turbin wiatrowych
2011-11-16Duńscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwi zlikwidowanie uciążliwego zjawiska tzw. migotania, wywoływanego przez łopaty turbin wiatrowych, przesłaniające Słońce – poinformowały magazyny "New Scientist" i "Technology Review".
Więcej
-
Prezes PSEW apeluje do premiera
2011-11-15Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zwróciło się do premiera o powołanie pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz utworzenie Departamentu Odnawialnych Źródeł energii. Zdaniem PSEW bez silnego politycznego i merytorycznego wsparcia Polska nie ma szans na dalszy, skuteczny rozwój zielonej energii. Poniżej przedstawiamy apel Krzysztofa Prasałka, prezesa stowarzyszenia do premiera Donalda Tuska.
Więcej
-
Sawicki krytykuje nową ustawę o OZE
2011-11-14Minister Rolnictwa skrytykował założenia nowej ustawy o energii odnawialnej, nad którą prace finalizuje Ministerstwo Gospodarki. Czy oznacza to początek długiej drogi w pracach nad jej projektem?
Więcej
-
Nowe miejsca pracy w energetyce wiatrowej w Polsce
2011-11-13Kolejne firmy decydują się na budowę w naszym kraju zakładów produkujących elementy elektrowni wiatrowych.
Więcej
-
Farmom wiatrowym nie grozi powiew kryzysu
2011-11-13Z raportu pt.: "Energetyka wiatrowa w Polsce", przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i PRA Horwath wynika, że sektor odnawialnych źródeł energii wykazał odporność na kryzys gospodarczy.
Więcej
-
Czysta energia z odpadów
2011-11-12Szwedzkie doświadczenia w zakresie funkcjonowania sektora biogazu mogą być pomocne w realizacji naszych projektów energetycznych - powiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak otwierając seminarium pn. "Energia z odpadów. Produkcja biogazu – model szwedzki". Konferencja z udziałem ambasadora Szwecji odbyła się 9 listopada 2011 r. w MG.
Więcej
-
Produkcja energii słonecznej 24h na dobę
2011-11-12W Andaluzji powstała elektrownia słoneczna, która będzie produkować energię elektryczną ze Słońca bez przerwy, 24 godziny na dobę.
Więcej
-
Rozmowy o OZE w Kawiarni Naukowej Rodziców
2011-11-11O odnawialnych źródłach energii opowiadała 5 listopada gościom Kawiarni Naukowej Rodziców na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie prof. Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej na temat projektu Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski
2011-11-10Zdaniem Koalicji Klimatycznej "Efektywność energetyczna jest korzystnym ekonomicznie, najmniej kontrowersyjnym, a przy tym pobudzającym gospodarkę i tworzącym miejsca pracy sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz najtańszą metodą wypełniania przez Polskę zobowiązań pakietu energetyczno-klimatycznego w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych".
Więcej
-
Brak porozumienia ws. zmian opodatkowania energii w UE
2011-11-1014 państw członkowskich UE sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej w sprawie zmiany opodatkowania energii, która uzależnia akcyzę na energię od emisji CO2 i zawartości energii w paliwie. Ministrowie finansów nie osiągnęli porozumienia w tej sprawie podczas wtorkowej Rady w Brukseli. Propozycję KE krytykuje też Polska.
Więcej
-
World Energy Outlook 2011
2011-11-10Do 2035 r. światowy popyt na energię wzrośnie o jedną trzecią, a złotą erę będzie przeżywać gaz ziemny – prognozują analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. 9 listopada 2011 r. Agencja opublikowała raport World Energy Outlook 2011, w którym przeanalizowano zagrożenia i możliwości stojące przez światową energetyką oraz potencjalne scenariusze rozwoju sektora w najbliższych latach.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu strategii "Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko"
2011-11-10Zachęcamy do zapoznania się z opinią Koalicji Klimatycznej w sprawie projektu strategii "Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko", przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Energia wiatru w sieci – warsztaty PSEW zakończone
2011-11-09Przewidywanie produkcji z energii wiatru, grupowanie farm wiatrowych w wirtualne elektrownie w celu zapewnienia optymalnego działania systemu elektroenergetycznego – to tylko niektóre tematy zakończonych 4 listopada br. warsztatów energetyki wiatrowej. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, gdzie można było poznać praktykę w zarządzaniu parkami wiatrowymi w systemie energetycznym.
Więcej
-
Belgia zamknie elektrownie jądrowe do 2025 r.
2011-11-08Przyszła belgijska koalicja rządowa osiągnęła porozumienie w sprawie wyłączenia dwóch ostatnich elektrowni jądrowych. Plan zamknięcia do 2015 r. trzech najstarszych reaktorów i całkowitego wycofania się z programu energetyki jądrowej do w 2025 roku jest uzależniony od znalezienia alternatywy dla pozyskiwanej w ten sposób energii, aby zapobiec niedoborom.
Więcej
-
Ustawa o OZE: zielone certyfikaty jak feed-in tariffs?
2011-11-08Jeśli potwierdzą się medialne doniesienia, system zielonych certyfikatów, który ma wprowadzić nowa ustawa o OZE, będzie zbliżony swoim charakterem do systemu taryf gwarantowanych, czyli tzw. feed-in tariffs.
Więcej
-
Polski rynek biogazowy. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
2011-11-07– W przyszłości może się powtórzyć sytuacja z Niemiec i nastąpi powrót do mikrobiogazowni. Już dziś polski rząd powinien stworzyć warunki do rozwoju małych biogazowni – powiedział Pierre Haider z Polskiego Stowarzyszenia Biogazu.
Więcej
-
Zakulisowa bitwa o dyrektywę ws. efektywności energetycznej
2011-11-07Cele zaproponowane w projekcie unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej (energy efficiency directive – EED) są kwestionowane przez państwa członkowskie. Wielka Brytania i Holandia naciskają na usunięcie niektórych przepisów w całości – dowiedział się EurActiv.
Więcej
-
Bałtyk szansą dla polskiej energetyki
2011-11-07Prezentacja projektu "Morskie Centrum Eko-energii i Eko-system MORCEKO" oraz korzyści płynące z jego realizacji były głównym tematem seminarium, które odbyło się 24 października 2011 r. w Warszawie. Spotkanie otworzył wiceminister gospodarki Rafał Baniak.
Więcej
-
Rynek biomasy rozwija się dynamicznie
2011-11-07O szybkim rozwoju krajowego rynku biomasy, nowych inwestycjach, technologiach i bezpieczeństwie spalania oraz tworzonej ustawie o OZE rozmawiało blisko 300 uczestników Forum Technologii w Energetyce – Spalanie Biomasy organizowanego w ramach projektu PowerMeetings 27 i 28 października 2011 roku w Bełchatowie.
Więcej
-
Ukraina: powstała ogromna farma słoneczna
2011-11-06Na Krymie ukończono budowę największej farmy PV w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej moc będzie ok. 80 razy większa niż całkowity potencjał podłączonych do sieci elektrowni słonecznych w Polsce.
Więcej
-
Czas na zeroenergetyczne budynki
2011-11-04Wymagania odnośnie charakterystyki energetycznej budynków są coraz ostrzejsze. W przyszłości ulegną jeszcze zaostrzeniu, a wartość rynkowa obiektu będzie w sporej mierze zależała od efektywności energetycznej. Rozwiązania oferowane przez firmy pozwalają już dziś budować budynki niemal zeroenergetyczne.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności