- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
-
Nowe warunki techniczne – dobrze skalkulowana inwestycja w ciepły dom
2014-03-17Wszystkie domy budowane na podstawie pozwoleń na budowę wydanych od początku 2014 roku muszą spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzono je po to, by przyszłe domy charakteryzowały się lepszą izolacyjnością cieplną oraz mniejszym zapotrzebowaniem na energię pierwotną1. Pomimo nieznacznego wzrostu kosztów inwestycji nowe domy będą bardziej opłacalne, ze względu na niższe rachunki za ogrzewanie.
Więcej
-
Patrole „Tropicieli Cząstek Stałych” ruszają w Polskę
2014-03-15Rozpoczęła się I edycja patroli "Tropicieli Cząstek Stałych", które w wybranych miejscach Polski zmierzą stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu oraz przeprowadzą bezpłatne badania medyczne. Akcja jest częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej "Tropiciele Cząstek Stałych", organizowanej przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).
Więcej
-
Biogazownictwo w Polsce będzie się rozwijać
2014-03-12W opinii organizacji Klaster Wielkopolski Biogaz przeciągający się brak ustawy o OZE hamuje rozwój branży biogazowej w Polsce, ale go nie zatrzyma. Od początku roku można mówić nawet o lekkim ożywieniu w tej branży, choć i w jej przypadku, tak, jak w całym sektorze OZE, wielu inwestorów nadal wstrzymuje się z rozpoczynaniem kolejnych budów.
Więcej
-
Przełom w backloadingu i bliski termin umorzenia darmowych uprawnień wpływa na wzrost prognozowanej ceny CO2
2014-03-04Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w I półroczu 2014 r. wynosi 5,99 euro i uwzględnia trwającą od początku roku aprecjację wartości uprawnień.
Więcej
-
Bądź eko – wybierz e-fakturę!
2014-03-01W Polsce wystawia się obecnie 1,5 miliarda faktur papierowych rocznie. Szacuje się, że zaledwie 8-11% rachunków jest przesyłanych elektronicznie. W skali roku oznacza to wycinkę 255 tysięcy drzew, zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz zanieczyszczenie ok. 6,6 miliardów litrów wody, czyli tyle, ile potrzeba do napełnienia 3000 basenów olimpijskich. Czy naprawdę musimy przyczyniać się do takiej degradacji środowiska? Co mogłoby skłonić Polaków do zmiany nawyków na proekologiczne?
Więcej
-
Trwa nabór polskich technologii środowiskowych do projektu GreenEvo
2014-02-22Trwa nabór zgłoszeń do piątej już edycji GreenEvo, projektu Ministerstwa Środowiska. Dotychczasowi laureaci programu uzyskali m.in. wsparcie transferu swoich technologii do 40 krajów na całym świecie.
Więcej
-
Tropiciele Cząstek Stałych: startuje kampania o zanieczyszczeniach powietrza
2014-02-08Forum Rozwoju Efektywnej Energii rozpoczyna kampanię edukacyjną "Tropiciele Cząstek Stałych". Jej celem jest informowanie o negatywnym wpływie cząstek stałych na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. FREE będzie także zachęcać do zmiany sposobu ogrzewania na niskoemisyjne, które nie powoduje powstawania tego typu zanieczyszczeń.
Więcej
-
Powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce
2014-02-07Pod koniec roku 2013 rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Moc maksymalna instalacji zlokalizowanej w województwie małopolskim, w miejscowości Gierczyce wyniesie prawie 1,4 MW.
Więcej
-
Kontynuacja wzrostu cen uprawnień na rynku CO2 w styczniu
2014-02-07Średnie ceny uprawnień EUA w styczniu wzrosły o 13,3 proc. (porównanie średniej ceny zamknięcia ostatniej sesji w grudniu i w styczniu). Na rynku kasowym średnie ceny transakcyjne uprawnień zawierały się w przedziale 4,50-5,70 euro, osiągając miesięczne minimum 9 stycznia, a miesięczne maksimum 30 stycznia.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska ogłosiło informację nt. przydziału uprawnień do emisji
2014-02-06Ministerstwo Środowiska opublikowało informację na temat przydziału uprawnień do emisji dla podmiotów objętych systemem EU ETS, wyliczonych w oparciu postanowienia art. 10a dyrektywy ETS.
Więcej
-
Rozwój zrównoważony: 10 mitów
2014-02-05Nawet zwolennicy bardziej odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku sposobów życia, mają problemy z określeniem pojęcia "zrównoważony rozwój". Kiedy określenie staje się tak popularne, że słychać je wszędzie, może to oznaczać dwie rzeczy. Aby lepiej zrozumieć, czym jest rozwój zrównoważony, przyjrzyjmy się 10 najczęściej spotykanym mitom na jego temat.Albo słowo stało się nic nie znaczącym frazesem, albo ma naprawdę ważne znaczenie.
Więcej
-
Prognoza dla rynku CO2 na I półrocze 2014 r.
2014-01-31Jak dowodzą w swojej prognozie eksperci z DM Consus, wprowadzenie backloadingu nie będzie miało istotnego wpływu na ceny uprawnień do emisji CO2 w 2014 r.
Więcej
-
Rusza V edycja GreenEvo
2014-01-29Już po raz piąty firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska mogą ubiegać się o udział w projekcie GreenEvo i rządowe wsparcie w transferze nowatorskich rozwiązań na najbardziej obiecujące rynki zagraniczne. Ministerstwo Środowiska szuka technologii służących m.in. walce ze zmianami klimatu, czy wspierających oszczędność energii. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego 2014 r.
Więcej
-
Azjatyckie fabryki coraz bardziej zielone
2014-01-28Gdy kilka lat temu Intel budował swoją fabrykę mikroprocesorów w Wietnamie, nie było prawa miejscowego regulującego środowiskowe aspekty konstrukcji budynku. Obecnie coraz więcej firm działających w Azji wprowadza zrównoważone rozwiązania, ubiega się o certyfikaty energetyczne. Opinia społeczna i troska o środowisko, póki co, nie są najważniejszymi motywami działań, lecz wkrótce może to ulec zmianie.
Więcej
-
Chiński kurs na zderzenie
2014-01-27Kiedy staniesz na moście w mieście Daliuta w północnych Chinach, może wydawać Ci się, że pod Tobą płynie rzeka. To prawda – będzie Ci się wydawać. Kiedy przypatrzysz się dokładniej, okaże się, że rzeka została zagrodzona dwiema barierami, a w centrum miasta znajduje się sztuczny zbiornik wodny. Poza tym stawem koryto rzeki Wulanmulun jest wyschnięte.
Więcej
-
Lepsza ochrona przed zanieczyszczeniami przemysłowymi
2014-01-27Rada Ministrów przyjęła 14 stycznia br. projekt ustawy o zmianie ustawy "Prawo ochrony środowiska" oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu jeszcze bardziej skuteczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących z dużych zakładów przemysłowych.
Więcej
-
Buzek: Polska nie jest "hamulcowym" europejskiej polityki klimatycznej
2014-01-23– O Polakach wciąż pokutuje opinia, że jesteśmy "hamulcowym" europejskiej polityki klimatycznej. Ten stereotyp jest krzywdzący, a co więcej, całkowicie nieuzasadniony. Najlepszym potwierdzeniem jest prezentowany dzisiaj raport pt. "Polska gospodarka niskoemisyjna 2050" – powiedział, jak informuje portal cire.pl, prof. Jerzy Buzek w trakcie debaty zorganizowanej w PE 22 stycznia br.
Więcej
-
Backloading – tak, ale od kiedy?
2014-01-22Backloading ciągle budzi kontrowersje. W tym samym czasie gdy Komisja Europejska prosi Parlament Europejski o zgodę na przyspieszenie działań w sprawie jego wdrożenia, grupa europarlamentarzystów deklaruje zgłoszenie veta.
Więcej
-
Obniżanie emisji dzięki lepszemu zarządzaniu glebą w nawadnianych uprawach
2014-01-17Rozpoczęła się realizacja dofinansowanego ze środków unijnych projektu, który ma poprawić zrównoważone zarzadzanie użytkami rolnymi w celu łagodzenia skutków zmiany klimatu. Cel zostanie osiągnięty poprzez zwiększone pochłanianie dwutlenku węgla, proces wychwytywania i składowania atmosferycznego CO2 i obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
"Czysty zysk dla obywateli" – propozycja Koalicji Klimatycznej dotycząca wydania zysków pochodzących z ETS
2014-01-15Koalicja Klimatyczna będąca porozumieniem 23 organizacji pozarządowych przedstawiła własną propozycję wydania zysków pochodzących z handlu uprawnieniami do emisji w ramach europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
Więcej
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji z dnia 10 grudnia 2013 r.
2014-01-15Koalicja Klimatyczna zaprezentowała swoje uwagi do projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji z dnia 10 grudnia 2013 r. przedstawionego do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Rząd przyjął Program Operacyjny "Inteligentny Rozwój"
2014-01-14Wsparcie przedsiębiorstw w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, podniesienie jakości badań naukowych i ich umiędzynarodowienie to niektóre cele Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój", który w środę, 8 stycznia br. przyjęła Rada Ministrów.
Więcej
-
Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i spadki handlowanych wolumenów
2014-01-13Zgodnie z oczekiwaniami, przegłosowanie przez Parlament Europejski decyzji o backloadingu nie wstrząsnęło rynkiem CO2.
Więcej
-
Służyły COP 19, a teraz Centrum Zdrowia Dziecka
2014-01-12Meble wykorzystywane na potrzeby Konferencji Klimatycznej COP 19 zostały przekazane Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kanapy i stoliki posłużą teraz małym pacjentom i ich rodzinom.
Więcej
-
EHPA komentuje nowe porozumienie europejskie w sprawie f-gazów
2014-01-11Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada uzgodniły tekst porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia o tzw. F-Gazach, dotyczące czynników chłodniczych. Po wielu miesiącach obrad, EHPA i PORT PC z zadowoleniem przyjmują uzgodnienie zapisów porozumienia już w pierwszym czytaniu.
Więcej
-
Chiny mają problem z osiągnięciem celów emisyjnych
2014-01-07Podczas gdy emitenci CO2 w Europie korzystają z profitów wynikających z osiągania celów redukcyjnych gazów cieplarnianych, które mają swoje źródło m.in. w stagnacji gospodarczej, Chiny ponoszą konsekwencje modelu gospodarczego opartego na "wzroście za wszelką cenę".
Więcej
-
PGNiG Termika zbierze choinki na biomasę
2014-01-06Firma PGNiG Termika zapowiedziała uruchomienie w styczniu 2014 r. akcji zbierania choinek, które zostaną wykorzystane jako biomasa energetyczna.
Więcej
-
Od stycznia rusza weryfikacja raportów emisji GHG
2013-12-30Wraz z początkiem stycznia 2014 roku rozpocznie się proces końcowej weryfikacji raportów z emisji gazów cieplarnianych (GHG). W Polsce obowiązkiem tym objętych jest około 1000 instalacji, których właściciele uczestniczą w systemie handlu uprawnieniami do emisji GHG. Do 31 marca muszą oni przedstawić zweryfikowany raport Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE).
Więcej
-
Europejscy przedsiębiorcy myślą o zasobach
2013-12-30W Unii Europejskiej firmy coraz częściej zwracają uwagę na efektywne gospodarowanie zasobami, dostrzegając w tym szansę na ograniczenie kosztów produkcji. Według raportu Eurobarometru opublikowanego w grudniu tego roku, małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie chętnie podejmują działania w tym kierunku, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
EasySolar wprowadza na rynek aplikację mobilną dla PV
2013-12-29Technologia chmury podbiła już wiele dziedzin, największe zasługi ma najprawdopodobniej w branży informatycznej i biznesie. Tymczasem firma EasySolar rusza z nowym oprogramowaniem do projektowania instalacji fotowoltaicznych, które korzystać będzie właśnie z technologii chmury.
Więcej
-
Ochrona klimatu na co dzień
2013-12-28Wyobraźmy sobie ogrzewanie przestrzeni publicznych przy użyciu czystej energii, której źródłem są ruchy ciała przechodniów. Albo windy działające dzięki energii słonecznej, żywność produkowaną przy minimalnym wykorzystaniu wody lub zasobów energetycznych i technologię pozwalającą na sprawdzenie, jaki wpływ na środowisko mają nasze zakupy...
Więcej
-
Nowe systemy handlu emisjami (ETS) w Chinach
2013-12-27Chiny planują uruchomienie w sumie siedmiu pilotażowych systemów handlu emisjami w różnych regionach kraju. Doświadczenia zebrane w ten sposób mają posłużyć rządowi Chin do stworzenia w przyszłości ogólnokrajowego rynku uprawnień do emisji.
Więcej
-
Nowy pakiet polityczny w celu zagwarantowania czystszego powietrza w Europie
2013-12-20Niska jakość powietrza jest przyczyną śmierci większej liczby obywateli niż wypadki drogowe. Ma również wpływ na jakość życia ze względu na problemy związane z astmą i chorobami dróg oddechowych. Komisja Europejska pragnie znaleźć rozwiązanie tej sytuacji za pomocą nowych środków służących ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza.
Więcej
-
O backloadingu nie mówimy w Polsce jednym głosem
2013-12-20Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim dał Komisji Europejskiej zielone światło do zamrożenia na rynku CO2 900 mln uprawnień i zakończył pełną zwrotów batalię. Decyzja, której głównym celem było podniesienie cen jednostek EUA, a w dalszej konsekwencji zmobilizowanie biznesu do inwestowania w energię odnawialną, wywołała w Polsce różne, często skrajne opinie i emocje.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska zaprasza do konsultacji
2013-12-18Ministerstwo Środowiska rozpoczęło konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Ograniczanie marnowania żywności – pierwszy krok do ochrony zasobów
2013-12-16Przeciętnie jedna trzecia żywności wyprodukowanej na całym świecie zostaje zmarnowania – wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jest to poważny problem także w Unii Europejskiej, który ma szkodliwy wpływ na gospodarkę wodną, odpadową i stan ziemskiego klimatu. By ograniczyć te skutki, Bruksela proponuje zmiany w sposobie zarządzania zasobami oraz wprowadzenie większej ilości warzyw do naszej diety.
Więcej
-
Europejska reforma biopaliw zablokowana m.in. przez Polskę
2013-12-16Sprzeciw Polski przechylił szalę w Brukseli – mówi Wojciech Makowski z Instytutu Spraw Obywatelskich. Kompromisowa wersja reformy europejskich regulacji dotyczących stosowania biopaliw, przygotowana przez prezydencję litewską, została zablokowana. Nie udało się zatamować złych biopaliw, które są bardziej szkodliwe dla środowiska niż ropa i mają wpływ na wzrost cen żywności.
Więcej
-
Rozpoczęto budowę krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów
2013-12-15Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, wyposażony w nowoczesne technologie, gwarantować będzie zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Powstała instalacja będzie także produkować energię elektryczną i cieplną z odpadów komunalnych.
Więcej
-
Listopad kolejnym miesiącem niższych wolumenów handlowanych na rynku handlu emisjami
2013-12-14Jak można przeczytać w najnowszym raporcie Domu Maklerskiego CONSUS SA, rynek CO2 wciąż cechuje duża niepewność i zmienność. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania w sprawie interwencji na rynku handlu emisjami oraz odnośnie wydania darmowych jednostek na 2013 r.
Więcej
-
Backloading staje się faktem
2013-12-1310 grudnia br. Parlament Europejski zakończył długą batalię o backloading. Komisja Europejska zyskała w ten sposób prawo do zamrożenia na rynku CO2 900 mln uprawnień.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności