- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
Obniżanie emisji dzięki lepszemu zarządzaniu glebą w nawadnianych uprawach (16640)
2014-01-17Drukuj
Rozpoczęła się realizacja dofinansowanego ze środków unijnych projektu, który ma poprawić zrównoważone zarzadzanie użytkami rolnymi w celu łagodzenia skutków zmiany klimatu. Cel zostanie osiągnięty poprzez zwiększone pochłanianie dwutlenku węgla, proces wychwytywania i składowania atmosferycznego CO2 i obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
Zadanie postawione przed dofinansowanym ze środków unijnych projektem REGADIOX, nad którym prace rozpoczęły się w lipcu 2013, polega na ustaleniu najodpowiedniejszych praktyk gospodarowania gruntami, umożliwiających podniesienie zdolności gleby do pochłaniania dwutlenku węgla i obniżenie emisji gazów szklarniowych. Inicjatywa, którą zaplanowano na trzy lata, ma pogłębić wiedzę naukową o emisjach i wychwytywaniu dwutlenku węgla w powiązaniu z systemami upraw nawadnianych – irygacją gruntów i gleby – oraz wskazać agrotechniki nawadniania, które mogą przełożyć się na pozytywne skutki zmiany klimatu.
Ocenie i analizie poddane zostaną różne wskaźniki, aby oszacować pochłanianie dwutlenku węgla, zużycie energii oraz ilość emisji generowanych w kontekście zarządzania glebą. Przewidziano także publikację przewodnika metodologicznego po najlepszych praktykach, zidentyfikowanych w toku trzyletnich prac.
Ponadto, w ramach projektu przeszkolenie ze stosowania nowych modeli i technik zarządzania ma przejść co najmniej 30 zawodowych rolników. Przygotowane zostaną także zalecenia w zakresie dostrajania strategii rolnych i środowiskowych na szczeblach regionalnym, krajowym i europejskim.
Wprowadzenie nowoczesnych systemów irygacji umożliwiło prowadzenie upraw na obszarach suchych i półsuchych, przynosząc znaczące korzyści ekonomiczne. W samym tylko regionie Nawarry na północy Hiszpanii przekształcenie na grunty nawadniane już objęło 22 300 hektarów, a planuje się dalsze 30 000 hektarów.
Tego typu zmiany w użytkowaniu gruntów mogą mieć jednak istotny wpływ na emisje gazów cieplarnianych. Rolnictwo jest odpowiedzialne za 20% łącznych emisji gazów cieplarnianych, bez uwzględniania nawet powiązanego zużycia energii. Emisje powstają głównie w czasie fermentacji i utleniania materii organicznej i związków azotu.
Rośliny wykorzystują atmosferyczny CO2 do wzrostu. Kiedy obumierają węgiel może przesączyć się do gleby. Uprawę takiej gleby można zoptymalizować, aby zapobiegać uwalnianiu się części węgla do atmosfery w postaci CO2, co jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia i zmiany klimatu.
"Przez ostatnie dziesięć lat pracowaliśmy nad procesami biorącymi udział we wbudowywaniu i stabilizowaniu materii organicznej w glebie" – zauważa Paloma Bescansa, badaczka z UPNA. "Nowe podejście wiąże się ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i utrzymywaniem jego części w glebie, w materii organicznej".
Iñigo Virto, naukowiec z UPNA, powiedział: – "Jeżeli gleba wzbogaca się o materię organiczną, to nie tylko może częściowo zapobiegać uwalnianiu CO2 do atmosfery, ale również zaoferować korzyści pod względem żyzności i ograniczania erozji. Uprawa prowadzona w innym systemie zarządzania może wpływać na cały proces, a w przypadku irygacji gleba może być w stanie pochłaniać więcej węgla.
W skład konsorcjum REGADIOX weszła Grupa ds. Zarządzania Glebą przy Uniwersytecie Publicznym Nawarry (UPNA), Instytut Technologii i Infrastruktury Rolno-spożywczej Nawarry (INTIA) i Fundacja Rozwoju Obszarów Wiejskich Nawarry (Fundagro). Wkład wniesiony przez UE w projekt za pośrednictwem programu LIFE wyniósł 468 332 euro.
Więcej informacji: unijny program LIFE: ec.europa.eu/environment/life.
źródło: © Unia Europejska, 1995-2013, CORDIS
cordis.europa.eu
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności