- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Liczba mikroinstalacji w Polsce wzrasta
2019-10-24Ministerstwo Energii przedstawia najnowsze szacunki dotyczące rozwoju mikroinstalacji w Polsce. Zgodnie z danymi ich liczba stale rośnie. Jednym z czynników wspierających powstawanie nowych mikroinstalacji jest program „Mój Prąd”, przygotowany w ME.
Więcej
-
Poszanowanie energii i energetyka odnawialna w agroturystyce regionu
2019-10-23Energia odnawialna, czyli uzyskiwana z naturalnych procesów przyrodniczych, odgrywa coraz większą rolę także w agroturystyce. Odnawialne źródła energii są godną rozważenia alternatywą dla tradycyjnych - wyczerpujących się - źródeł, jakimi są paliwa kopalne. Poniżej m.in. prezentujemy wybrane przykłady ich wykorzystywania w agroturystyce.
Więcej
-
W Warszawie debatowano o tym, jak poprawić jakość powietrza w stolicy
2019-10-23Na Stadionie Legii w poniedziałek odbyła się debata "Stop. Smog. Jak poprawić jakość powietrza w Warszawie? Fakty, mity i rozwiązania”, podczas której m.in. przedstawiciele miasta, instytucji państwowych, naukowcy i eksperci rozmawiali o problemie smogu w stolicy.
Więcej
-
Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach
2019-10-22Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur.
Więcej
-
Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
2019-10-22Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
-
Pobudzenie przemysłu stoczniowego poprzez farmy wiatrowe na Bałtyku
2019-10-21Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę. Przy wielomiliardowych inwestycjach kluczowe jest stabilne otoczenie prawne.
Więcej
-
Koniec z "kopciuchami"? Nowela ustawy przewiduje restrykcyjne kontrole
2019-10-18W sprzedaży nadal dostępne są tzw. kopciuchy; chcemy to zmienić - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej.
Więcej
-
Notujemy postęp w recyklingu elektrośmieci
2019-10-17Problem z elektrośmieciami pomoże rozwiązać edukacja i nagradzanie dobrych zachowań, a właściwe rozwiązanie kwestii odpadów elektrycznych i elektronicznych będzie testem budowy gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdzili uczestnicy debaty w resorcie przedsiębiorczości i technologii.
Więcej
-
Przywódcy UE mogą wprowadzić europejski zielony ład do budżetu UE
2019-10-16Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uznała europejską zielony ład (European Green Deal) za najwyższy priorytet dla Unii Europejskiej. Jej zobowiązania polityczne kładą silny nacisk na to, w jaki sposób fundusze UE mogą dalej wspierać przejście na czystą energię zgodnie z bardziej ambitną polityką klimatyczną. Przyszły budżet UE, który przywódcy UE będą omawiać w tym tygodniu, musi przełożyć te ambicje na rzeczywistość.
Więcej
-
Poradnik - Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
2019-10-16W „Planie działan na rzecz zasobooszczednej Europy", ogłoszonym w 2011 roku, stwierdzono, że budownictwo, obok przemysłu spożywczego i mobilnosści, ma do odegrania kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów zwiazanych z wykorzystaniem zasobów, zużyciem energii oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
Więcej
-
Poradnik - Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym
2019-10-16Na gospodarowanie odpadami w budynkach wielorodzinnych powinniśmy obecnie patrzeć w dużo szerszym niż dotychczas kontekście. Pogarszający się stan środowiska naturalnego powoduje, ze jednym z priorytetów powinno być upowszechnienie koncepcji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Koncepcja ta zakłada odejście od gospodarki linearnej opierającej się na zasadzie: weź – wyprodukuj– zużyj – wyrzuć (w gospodarce linearnej odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia).
Więcej
-
Poradnik - Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
2019-10-16Uwzględnianie zmian klimatu stanowi dziś niezbędny element wszelkich planów i rozważań odnoszących się do zrównoważonej gospodarki. Mówiąc o perspektywach w tym zakresie, trzeba odwołać się do Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA2020). W dokumencie tym „uwzględniono i przeanalizowano obecne i oczekiwane zmiany klimatu, w tym scenariusze zmian klimatu dla Polski do roku 2030. Wykazały one, że największe zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa będą stanowiły ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak deszcze nawalne, powodzie, podtopienia, osunięcia ziemi, fale upałów, susze, huragany, osuwiska itp. Zjawiska te będą występowały prawdopodobnie z coraz większą częstotliwością i natężeniem, obejmując coraz większe obszary kraju”.
Więcej
-
Poradnik - Transport sąsiedzki
2019-10-16Według informacji podanych przez Najwyższą Izbę Kontroli na konferencji pt. „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza”, zorganizowanej 30 stycznia 2019 r., samochody przyczyniają się do powstawania smogu w około 10% w skali całego kraju, natomiast w dużych miastach jest to czynnik dominujący.
Więcej
-
Poradnik - Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym
2019-10-16W polskich miastach możemy obecnie obserwować bardzo duże zainteresowanie sadzeniem roślinności. Jest to zauważalne zarówno na poziomie zarzadzania miastami, jak i w ramach inicjatyw lokalnych oraz działań podejmowanych przez samych mieszkańców. Włodarze miast doceniają potencjał, jaki rośliny maja w procesach adaptacji do zmian klimatycznych.
Więcej
-
Poradnik - Komunikacja z mieszkańcami
2019-10-16W ramach projektu współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – LIFE_ADAPTCITY_PL Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju przeprowadziła badania, z których wynika, ze w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł poziom świadomości decydentów szczebla lokalnego oraz mieszkańców Warszawy w zakresie zmian klimatu oraz działań, które mogą przyczyniać się do zapobiegania im lub adaptacji do nich.
Więcej
-
Smog może być groźniejszy dla zdrowia niż myślimy
2019-10-15Smog wpływa na rozwijający się, dziecięcy mózg. Polscy naukowcy z konsorcjum NeuroSmog zbadają kilkaset dzieci z trzech województw by sprawdzić, jak przebiega ten proces i jak wpływa on na iloraz inteligencji, dysleksje, dyskalkulie i powstawanie ADHD.
Więcej
-
Znaczny wzrost cen usług komunalnych w ostatnich roku
2019-10-14Opłaty za wywóz śmieci skoczyły w ostatnim roku o 31 proc. ciągnąc za sobą wzrost cen usług komunalnych - wynika z tegorocznej edycji rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych”. Opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7 proc.
Więcej
-
Zapraszamy do udziału w 10. Forum Rozwoju Mazowsza
2019-10-13Już 16-17 października 2019 r. w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Forum Rozwoju Mazowsza. Będą to dwa dni pełne dyskusji i wymiany doświadczeń o rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Na uczestników czekają debaty organizowane na dwóch scenach oraz przestrzeń wystawienniczo-networkingowa współtworzona przez ponad 50 partnerów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Tematami przewodnimi wydarzenia będą Postęp, Człowiek, Region i Natura. Forum organizowane jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl.
Więcej
-
Podsumowanie przedwyborczych debat z cyklu Ekopatrioci -
2019-10-11WWF Polska wraz ze Stowarzyszeniem Eko Unia przeprowadziły 37 debat przedwyborczych pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?". Wzięło w nich udział 131 polityków z 8 komitetów wyborczych, a oglądało osobiście lub przez internet łącznie 86 tys. słuchaczy. Pokazaliśmy, że ekologia w kampanii wyborczej nie jest niszowym tematem.
Więcej
-
Program Czyste Powietrze przyspiesza
2019-10-11W ciągu pół roku chciałbym się porozumieć z bankami co do ich udziału w programie antysmogowym Czyste Powietrze - zadeklarował prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Wskazał, że chce doprowadzić do tego, aby wnioski o dotację można było składać przez bankowość elektroniczną.
Więcej
-
Jaki jest Państwa program wyborczy w zakresie mieszkalnictwa?
2019-10-10Opis wyników badań ankietowych skierowanych do zarejestrowanych komitetów wyborczych oraz partii wchodzących w skład koalicji.
Więcej
-
Prawdziwa cena kryzysu klimatycznego - o czym pamiętać przed wyborami?
2019-10-0913 października to międzynarodowy dzień ograniczania skutków katastrof ustanowiony przez ONZ. Ze względu na nasilające się skutki zmiany klimatu Polska jest coraz bardziej narażona na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, które powodują nie tylko coraz większe straty gospodarcze, ale również w naszym zdrowiu i życiu. Tylko znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych może ograniczyć coraz poważniejsze skutki katastrof.
Więcej
-
Energia z biomasy ogrzeje Borne Sulinowo
2019-10-08Ponad 14 mln zł preferencyjnej pożyczki ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli na wybudowanie nowej kotłowni miejskiej w Bornem Sulinowie w województwie zachodniopomorskim. Zakład będzie wytwarzał energię cieplną ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Zmiany klimatu będą miały wpływ także na polską gospodarkę
2019-10-07Konsekwencje ocieplenia klimatu dotkną także Polski i spowodują m.in. konieczność dostosowania gospodarki rolnej do nowych warunków klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą mieć w nadchodzących latach przełożenie także na biznes turystyczny, transport, branżę budowlaną czy energetyczną.
Więcej
-
Poznaj największą domową instalacje OZE w zachodniopomorskiem!
2019-10-03Czy wiesz, że w gminie Dobra, w powiecie łobeskim znajduje się największą domowa instalacja odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim? Nie! Czas najwyższy to zmienić.
Więcej
-
Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym - zapis z debaty
2019-10-03Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z trzeciej i ostatniej już debaty on-line w ramach projektu Eko-lokator, która odbyła się 30 września 2019 roku.
Więcej
-
Wykorzystanie OZE w województwie zachodniopomorskim
2019-10-02Dynamiczny rozwój instalacji służących do wytwarzania zielonej energii sprawił, że województwo zachodniopomorskie od początku wdrażania tego typu inwestycji jest niekwestionowanym liderem w naszym kraju.
Więcej
-
Poznaj jedną z pierwszych instalacji OZE we wspólnocie mieszkaniowej!
2019-10-01Czy wiesz, że w Szczecinie znajduje się jedna z pierwszych w Polsce instalacja odnawialnych źródeł energii działająca na rzecz wspólnoty mieszkaniowej w budynku wielorodzinnym? Nie! Czas najwyższy to zmienić.
Więcej
-
Coraz lepiej z recyklingiem?
2019-09-27W Polsce nastąpił znaczący postęp w recyklingu elektrośmieci, w ubiegłym roku wykorzystano ponad 50 proc. odpadów - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Więcej
-
Po 2023 roku nowe zasady zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych
2019-09-26Obowiązujący w systemie gospodarki mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta to martwe przepisy – oceniają organizacje branżowe. Obecnie większość kosztów związanych ze zbiórką i recyklingiem odpadów komunalnych i opakowaniowych pokrywają mieszkańcy oraz gminy. Ma to zmienić znowelizowany pakiet dyrektyw odpadowych Unii Europejskiej, zgodnie z którymi od 2023 roku powinny funkcjonować nowe zasady gospodarki odpadami opakowaniowymi.
Więcej
-
Grenlandia znika dwa razy szybciej, a Antarktyda trzy. Alarmujący raport ONZ
2019-09-26Przy dalszym wzroście emisji gazów cieplarnianych średni poziom morza do końca xxi wieku wzrośnie nawet o metr. Z mapy świata zniknie wiele terenów, a ludzie stracą domy. To oznacza, że coraz więcej osób zmuszonych będzie do migracji. Najnowszy raport IPCC pokazuje też, że tempo topnienia Grenlandii podwoiło się, a Antarktydy potroiło w porównaniu z poprzednią dekadą. Tylko szybkie ograniczenie emisji może istotnie zmniejszyć zasięg tych zjawisk.
Więcej
-
W Olsztynie rośnie liczba interwencji dotyczących spalania śmieci
2019-09-25Olsztyńska straż miejska ukarała w poniedziałek (23 września) mandatem mieszkańca dzielnicy domków jednorodzinnych, który palił w piecu płytami wiórowymi. Straż miejska przyznaje, że od kilku dni rośnie liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach.
Więcej
-
W sfinansowaniu proekologicznych inwestycji miastom pomogą zielone obligacje
2019-09-25Polskie miasta będą się stawać coraz bardziej zielone. – Ograniczenie emisyjnego transportu i współpraca z energetyką odnawialną będą inwestycjami preferowanymi przez miasta w perspektywie do 2030 roku – podkreśla Małgorzata Zielińska, ekspert DNB Bank Polska.
Więcej
-
Zakopane znalazło sposób na czyste powietrze
2019-09-24120 odbiorców ciepła geotermalnego zyskało podłączenie do podhalańskiej sieci w ostatnim roku, a kolejnych 150 obiektów będzie przyłączonych do niej w najbliższym czasie – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok.
Więcej
-
19 gmin podpisało umowy na modernizację oświetlenia
2019-09-23Blisko 37 mln zł unijnego dofinansowania trafi do 19 świętokrzyskich gmin na modernizację oświetlenia ulicznego. W środę 18 września zarząd województwa świętokrzyskiego podpisał umowy na ten cel z pierwszymi ośmioma samorządami.
Więcej
-
Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym - debata online
2019-09-2330 września 2019 roku o godz. 11:00 zapraszamy na ostatnią debatę w ramach projektu Eko-lokator - edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku „Wyścig, który możemy wygrać”
2019-09-23Dziś, w poniedziałek 23 września, w Nowym Jorku rozpocznie się szczyt działań na rzecz klimatu ONZ. Przywódcy państw, w tym także Polski, powinni w końcu publicznie uznać, że podstawą do kształtowania polityki są rekomendacje płynące z raportów IPCC, zaostrzyć przyjęte cele i natychmiast zacząć ich realizację. Żeby uchronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną musimy działać teraz i zrobić wszystko, by najpóźniej do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.
Więcej
-
Ostrzejsze przepisy dotyczące alarmowania o smogu
2019-09-20Resort środowiska przekazał Ministerstwu Zdrowia propozycję ostrzejszych przepisów antysmogowych, których konsekwencją ma być częstsze informowanie o dużych stężeniach zanieczyszczeń - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę.
Więcej
-
Miejsca pracy w Polsce po transformacie energetycznej
2019-09-20W tym dokumencie podsumowano prognozy dotyczące zatrudnienia w Polsce pochodzące z modelu Green House Think Tank (v2019a) wykonane na rzecz Green European Foundation. Prognozy te przedstawiliśmy podczas debaty: "Czy transofmracja energetyczna w Polsce oznacza bezrobocie?".
Więcej
-
Zrównoważona moda. Your clothes in a circular economy
2019-09-19
Konrad Wielądek
26 września o godzinie 19:00, Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza na debatę Zrównoważona moda. Your clothes in cicrular economy, która będzie miała miejsce w Faktycznym Domu Kultury, w Warszawie, przy ulicy Gałczyńskiego 12. W trakcie dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie jakie działania powinniśmy podjąć my wszyscy, by branża tekstylna zmniejszyła swoje negatywne oddziaływanie na środowisko, a stała się bardziej proekologiczna.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności