- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Toniemy w plastiku
2018-05-07WWF alarmuje, że co roku do mórz i oceanów trafia 10 milionów ton plastiku, przez co rocznie ginie tam ponad milion ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.
Więcej
-
Rekordowo ciepły kwiecień w Polsce
2018-05-01
Wojciech Szymalski
Oczekiwana od kilku już dni wiadomość stała się faktem. Ostatnie dwa ciepłe dni kwietnia przyczyniły się do tego, że był on anomalnie ciepły i pobił średnią z lat 1981-2010 aż o 4,70 st. C.
Więcej
-
Dotychczasowa polityka w walce ze zmianami klimatu nie działa. IMGW: Czarny scenariusz i zagrożenie m.in. dla Żuław Wiślanych
2018-04-30
Newseria
Europejscy naukowcy przyjrzeli się wysiłkom prowadzonym na rzecz ograniczenia efektu cieplarnianego i zmian klimatu. W najnowszym raporcie European Academies Science Advisory Council (EASAC) alarmują, że dotychczasowe działania nie są wystarczające.
Więcej
-
Polacy twórcami porównywarki klimatu
2018-04-26
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Interaktywna aplikacja ClimateEx pokazuje, jak bardzo zmieni się klimat w poszczególnych częściach świata. A także pomaga w znalezieniu klimatycznych bliźniaków - miejsc na globie, w których klimat jest najbliższy naszemu. Twórcami programu są naukowcy polskiego pochodzenia.
Więcej
-
Śledztwo Greenpeace: unijne pieniądze wspierają największych trucicieli środowiska
2018-04-25Śledztwo przeprowadzone na zlecenie Greenpeace pokazało, że unijne dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej finansują między innymi najbardziej zanieczyszczające środowisko fermy przemysłowe.
Więcej
-
13 miast na świecie zagrożonych wysokimi temperaturami w kolejnej dekadzie
2018-04-23
PAP Nauka w Polsce
W 13 miastach w różnych częściach globu temperatura w latach 20-tych XXI wieku może wzrosnąć powyżej 2 st. C. To duże zagrożenie i potrzebne są plany działania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego miejsca – mówią eksperci.
Więcej
-
Kwietniowe anomalie
2018-04-18Stare polskie przysłowie mówi: «Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata». Jak na razie mieliśmy do czynienia z jego letnią odsłoną. Czy w kwietniu tego roku odnotujemy najwyższe minimalne temperatury?
Więcej
-
Czym jest smog, jak rujnuje nam zdrowie i jak się przed nim chronić?
2018-04-06Spróbujmy rozjaśnić mglistą naturę smogu metodą pytań i odpowiedzi.
Więcej
-
Tegoroczny luty chłodniejszy niż wieloletnia średnia
2018-03-30Według Głównego Urzędu Statystycznego luty w 2018 r. był chłodniejszy niż średnio w latach 1971-2000. Urząd w publikacji zwrócił uwagę, że w lutym br. wystąpiły zróżnicowane warunki zimowania roślin. W pierwszej połowie miesiąca utrzymywała się wysoka - jak na tę porę roku - temperatura, co zakłóciło zimowy spoczynek roślin i spowodowało ich osłabienie oraz zmniejszenie mrozoodporności.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.06
2018-03-13Dr Wojciech Szymalski - Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, mówi o smogu i problemie importu samochodów z silnikiem diesla, oraz o tym jak z problemem radzą sobie nasi sąsiedzi.
-
IMiGW: Klimat na Ziemi ulega zmianom. Czeka nas coraz więcej takich zjawisk jak gwałtowne burze, powodzie czy gwałtowne deszcze
2018-03-12
innowacje.newseria.pl
Klimat na Ziemi ulega zmianom. Takie zjawiska pogodowe jak śnieg na Saharze czy gwałtowne zimy w Stanach Zjednoczonych mogą się zdarzać coraz częściej. Zmiany zauważalne są także w Polsce. Zimy są mniej śnieżne i coraz cieplejsze, z kolei latem występuje więcej gwałtownych zjawisk, takich jak burze czy powodzie.
Więcej
-
Europejskie miasta zagrożone ekstremami pogodowymi
2018-03-08Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Newcastle wzięli pod lupę prognozowane zmiany klimatyczne dla Europy. Po raz pierwszy wykorzystali do tego wszystkie dostępne modele klimatyczne zakładające dalsze wysokie emisje gazów cieplarnianych, i tym samym - wzrost globalnych temperatur.
Więcej
-
Niedobór wody - coraz większa bolączka ludzkości
2018-02-20Ponad 4 milionowy Kapsztad to pierwsze w nowożytnej historii miasto, które już w tym roku będzie zmuszone zmierzyć się z ogromnym problemem wynikającym ze zmian klimatycznych – brakiem wody pitnej! Za brak wody odpowiedzialna jest kilkuletnia susza i drastycznie zmniejszona ilość opadów w Południowej Afryce.
Więcej
-
Zmiana klimatu może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.
2018-02-20Zmiana klimatu - odczuwana przede wszystkim w wyniku zmian temperatury, opadów deszczu, wzrostu poziomu morza i zmienności pogodowej - może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.
• Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że ponad 100 milionów ludzi powróci do skrajnego ubóstwa do 2030 r., o ile nie zostaną podjęte uzgodnione działania. Negatywne skutki zmian klimatu dla zdrowia ludzi mogą odgrywać główną rolę w tym odwróceniu.
• Nie wszystkie z tych skutków spadną na przyszłe populacje: zmiany klimatu już teraz mają wymierny wpływ na zdrowie ludzi.
Więcej
-
Dziura ozonowa maleje dzięki wycofaniu niszczących ją chemikaliów
2018-02-19
PAP Nauka w Polsce
Satelitarne badania prowadzone przez NASA dostarczyły pierwszego dowodu na to, że zakaz stosowania niszczących ozon freonów przynosi efekty. Odbudowa warstwy ozonowej nad Antarktydą potrwa jednak jeszcze kilka dekad.
Więcej
-
Miasta coraz cieplejsze
2018-01-29Ostatni rok był drugim najgorętszym rokiem w historii prowadzenia pomiarów temperatur na świecie. W bazie danych z ponad 3 800 miast zgromadzonych przez AccuWeather, około 88 procent miast odnotowuje średnią roczną temperaturę wyższą niż normalnie.
Więcej
-
Klimatyczna bzdura roku 2017
2018-01-24Już trzeci raz z rzędu rusza konkurs na Klimatyczną Bzdurę Roku. Zapraszamy do głosowania.
Więcej
-
Polskie wody będą zanieczyszczone jeszcze przez kilkadziesiąt lat
2018-01-19
PAP - Nauka w Polsce
Nawet jeśli teraz będziemy dbać o środowisko, a rolnicy będą stosować mniej nawozów, z których do gleb, a potem do wód przedostają się substancje biogenne, to polskie rzeki i Bałtyk będą zanieczyszczone nawet przez kilkadziesiąt lat – uważa fizyk środowiska dr Przemysław Wachniew z AGH.
Więcej
-
Nauka o klimacie - w walce z pseudonauką nie ma miejsca na wtopy
2018-01-08
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Baza ponad 100 mitów na temat klimatu, plebiscyt na klimatyczną bzdurę roku, merytoryczna walka z pseudonauką - zespół portalu Nauka o klimacie od kilku lat cierpliwie popularyzuje wiedzę o zmianach klimatu.
Więcej
-
Miejskie wyspy ciepła
2017-12-28
PAP Nauka w Polsce
Miasta jednocześnie są pod wpływem globalnych zmian klimatycznych, ale same też modyfikują lokalne warunki klimatyczne m.in. poprzez tzw. miejskie wyspy ciepła. Wpływają one także na wielkość opadów czy wilgotność – mówi prof. Krzysztof Fortuniak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej
-
Liuzhou Forest City - pierwsze chińskie miasto - las
2017-12-27Już wkrótce w Chinach zostanie zrealizowany rewolucyjny projekt – miasto las. W pełni ekologiczna i zrównoważona metropolia na miarę klimatycznych wyzwań XXI wieku.
Więcej
-
Podatek od suszy. Nowe regulacje w Kapsztadzie w RPA
2017-12-22RPA boryka się z coraz większymi problemami z powodu braku słodkiej wody. To zmusza do ograniczenia produkcji oraz zminimalizowania pól upraw i zredukowani wielkości hodowli. Od 1 lutego 2018 wchodzi w Kapsztadzie nowy podatek od suszy.
Więcej
-
Wieczna zmarzlina na Spitsbergenie może się roztopić w ciągu 10 lat, polscy naukowcy oszacują związane z nią zmiany klimatyczne
2017-12-18Jednym z efektów postępującego globalnego ocieplenia jest rozmarzanie wiecznej zmarzliny w rejonie Spitsbergenu. Badaniami nad tzw. permafrostem zajmują się Polacy. W ciągu roku chcą oszacować zakres zmian klimatycznych spowodowanych roztapianiem się arktycznego zlodowacenia.
Więcej
-
Konsultacje „Ocena Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu”
2017-12-12Komisja Europejska zaprasza na publiczne konsultacje Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. Konsultacje trwają od 7 grudnia 2017 do 1 marca 2018.
Więcej
-
Smog zagraża dzieciom i wpływa na ich przyszłe zdrowie
2017-12-08Zima w Polsce coraz częściej kojarzy się nie z białym śniegiem, ale ze smogiem. Jeśli sytuacja nie poprawi się, będziemy musieli coraz częściej zakazywać dzieciom zabaw na powietrzu, w trosce o ich zdrowie. Oto kilka przyczyn, dlaczego zabawa na zewnątrz może być szkodliwa dla naszych pociech.
Więcej
-
Do końca wieku wyginie 80 proc. gatunków ryb? - raport o stanie wód Pacyfiku
2017-11-22Nawet 80 proc. gatunków ryb żyjących w wodach oceanu wokół położonych na Pacyfiku wysp może wyginąć do końca wieku - alarmują badacze związani z Programem Nereus prowadzonym przez Nippon Foundation. O sprawie pisze amerykański "Newsweek".
Więcej
-
Zmiany klimatu będą przyczyną największego kryzysu migracyjnego
2017-11-09Eksperci ostrzegają, że w najbliższej dekadzie liczba uchodźców napływających do Europy może przekroczyć 10 milionów ludzi. Potrzebne są nowe regulacje i rozwiązania prawne, które będą chroniły najbardziej potrzebujących.
Więcej
-
„Skamielina Dnia” dla Polski za utrudnianie negocjacji w zakresie EU ETS
2017-11-08Już drugiego dnia szczytu klimatycznego w Bonn (COP23) Polska dostała niechlubną nagrodę, zyskując tytuł „Skamieliny Dnia”. Wyróżnienie otrzymała za próbę przekształcenia głównego narzędzia służącego redukcji emisji gazów cieplarnianych, czyli EU ETS, w program subsydiowania węgla.
Więcej
-
Złota, upalna jesień
2017-10-19
Wojciech Szymalski
Cieszymy się z ciepłych dni w październiku. Niestety to trochę tak, jakby cieszyć się z gorączki u dziecka.
Więcej
-
Europejczycy chcą czystszych mórz i oceanów. Unia przekaże 550 mln euro na ich ochronę
2017-10-11Unia Europejska o przeznaczy 550 mln euro na 36 konkretnych działań zmierzających do poprawy stanu mórz, w tym m.in. 2,85 mln euro na projekty w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska morskiego i gotowości do ich usuwania.
Więcej
-
Naukowiec zamyka usta przeciwnikom teorii zmian klimatycznych jednym postem w social media
2017-10-03
Konrad Wielądek
Ogromny konsensus w sprawie zmian klimatycznych w społeczności naukowej polega na tym, że problem jest realny, i to człowiek za nie odpowiada. 97,1% procent naukowców i badań naukowych popiera pogląd, że zmiany klimatyczne są spowodowane przez ludzi. Mimo że jest to przytłaczający konsensus, wciąż pozostaje miejsce dla outsiderów zmian klimatycznych, którzy twierdzą, że może pozostałe 2,9% ma rację.
Więcej
-
Konferencja: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci
2017-10-03HEAL Polska serdecznie zaprasza na konferencję pt.: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci. Jak i dlaczego dbać o czyste powietrze dla nas i kolejnych pokoleń?, która odbędzie się w hotelu Novotel Warszawa Centrum, 20 listopada 2017 r. w godz. 10.00 – 15.00.
Więcej
-
Ukryty rachunek z węgiel 2017 - raport WiseEuropa
2017-09-21W ostatnich latach wsparcie dla górnictwa węgla kamiennego istotnie wzrosło - wynika z aktualizacji raportu „Ukryty rachunek za węgiel” przygotowanej przez WiseEuropa. Przedstawione w opracowaniu prognozy wskazują również, że kontynuacja obecnej polityki energetycznej może prowadzić do przeznaczenia ponad 150 mld zł na wsparcie dla górnictwa i energetyki węglowej do 2030 roku.
Więcej
-
Najnowsze badanie Eurobarometru dot. świadomości ekologicznej obywateli UE.
2017-09-20
Konrad Wielądek
Obywatele UE są coraz bardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i dostrzegają ekonomiczne korzyści podjęcia działań mających na celu zmianę podejścia do tematyki klimatu.
Więcej
-
Europejscy naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca
2017-09-11
PAP Nauka w Polsce
Według raportu Komisji Europejskiej postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata, w tym Europa, będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.
Więcej
-
Zmiany klimatu przyspieszyły powodzie europejskich rzek
2017-08-23
PAP
Zmiany klimatu zmieniły sposób, w jaki wylewają europejskie rzeki – potwierdza to bezprecedensowa pod względem skali analiza danych hydrometrycznych z terenu Europy, o której informuje „Science”.
Więcej
-
Toruń - eksperymentalna pasieka w mieście
2017-08-21
Mirosława Konicka, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
W ostatnich latach na całym świecie coraz więcej pszczół znajduje miejsce swojego pracowitego życia w miastach. Pszczoły miejskie są mniej narażone na zagrożenia związane np. z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.
Więcej
-
Piknik z Klimatem - już 27 sierpnia na Placu Zamkowym
2017-08-21Zapraszamy wszystkich Warszawiaków na Piknik z Klimatem. Piknik odbędzie się w dniu 27 sierpnia br. na Placu Zamkowym w Warszawie w godzinach 11:30 - 16:30.
Więcej
-
Konsultacje społeczne "uchwały antysmogowej" dla Mazowsza
2017-07-24Od 20 lipca do 18 sierpnia można konsultować uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Więcej
-
Globalne ocieplenie przyspiesza wymieranie gatunków
2017-07-21Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) w swoim raporcie wymienia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności