- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Śledztwo Greenpeace: unijne pieniądze wspierają największych trucicieli środowiska (20483)
2018-04-25Drukuj
Śledztwo przeprowadzone na zlecenie Greenpeace pokazało, że unijne dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej finansują między innymi najbardziej zanieczyszczające środowisko fermy przemysłowe.
„Ponad połowa kwoty dopłat bezpośrednich w Polsce (z sumy 27,4 mld złotych) trafia do 4% odbiorców dotacji. Wśród nich znajdziemy gigantyczne fermy przemysłowe, z kapitałem polskim i zagranicznym, które zanieczyszczają środowisko i stanowią utrapienie okolicznych mieszkańców. Naszymi podatkami wspieramy działalność producentów, którzy sprytnymi zabiegami unikają mechanizmów kontrolnych. Wielkoprzemysłowi hodowcy są jednymi z największych trucicieli środowiska. Czas skończyć z finansowaniem szkodliwych zanieczyszczeń z naszych podatków” – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.
Śledztwo przeprowadzili dziennikarze w ośmiu krajach UE, w tym w Polsce. Dziennikarze przyjrzeli się dużym fermom przemysłowym, które – ze względu na ilość uwalnianego do środowiska amoniaku – znajdują się w europejskim rejestrze zanieczyszczeń przemysłowych. Okazało się, że ponad połowa z tych ferm (51%) otrzymała w zeszłym roku wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w wysokości 104 milionów euro.
Podsumowanie śledztwa: http://www.greenpeace.org/eu-unit/Global/eu-unit/reports-briefings/2018/20180424-investigation-how-CAP-promotes-pollution.pdf
Amoniak jest bezbarwnym gazem o nieprzyjemnym zapachu, toksycznym dla roślin, zwierząt i ludzi. Zanieczyszczenie amoniakiem – pochodzące głównie z nawozów i odchodów zwierząt hodowlanych – prowadzi do zakwitu glonów w wodach śródlądowych i morzach, co z kolei jest przyczyną niedotlenienia tych akwenów i oznacza śmierć żyjących w nich zwierząt i roślin. Amoniak zanieczyszcza jednak nie tylko wodę, ale również powietrze i negatywnie wpływa w ten sposób na zdrowie ludzi.
„Ochrona środowiska to jeden z celów polityki rolnej UE. Tymczasem zebrane dowody pokazują, że unijne pieniądze nagradzają szkodliwe działania. Zanieczyszczenie amoniakiem to tylko czubek góry lodowej. Unia wciąż pompuje pieniądze w fermy przemysłowe, które w wielu wypadkach są źródłem wielu problemów dla klimatu, środowiska i zdrowia publicznego. Wspólna Polityka Rolna musi wspierać rolnictwo, które działa w zgodzie z naturą a nie przeciwko niej” – mówi Marco Contiero, dyrektor Greenpeace ds. polityki rolnej.
Śledztwo zostało przeprowadzone we współpracy z dziennikarzami w Polsce, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Austrii i Holandii. Za polską część śledztwa odpowiadało Oko.press we współpracy z Fundacją Reporterów.
Badanie ujawniło, że system monitorowania zanieczyszczeń związanych z rolnictwem jest pełen luk. Dostępne dane pokazują jedynie niewielką część wszystkich zanieczyszczeń amoniakiem pochodzenia rolniczego. Dla przykładu w Polsce europejski rejestr największych emitentów zanieczyszczeń E-PRTR obejmuje tylko 0,6% zanieczyszczeń amoniakiem pochodzących z rolnictwa. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że duże fermy formalnie dzielą się na mniejsze i w ten sposób unikają konieczności zgłaszania zanieczyszczeń. Nawet, jeśli zbudowane są na jednym placu i połączone infrastrukturą, to – jeśli zarejestrowane są na innych właścicieli – wpływ każdej z nich na środowisko mierzony jest osobno, nie jako całość.
2 maja Komisja Europejska ma opublikować wstępną wersję budżetu UE po roku 2020-2026. Będzie on również zawierał propozycje związane z wydatkami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Z kolei w czerwcu oczekiwana jest wstępna wersja planu reformy WPR.
materiał prasowy Greenpeace Polska
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności