- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Shell zagraża przyrodzie Alaski
2013-01-04Platforma wiertnicza obsługiwana przez koncern Shell uderzyła w brzeg cennej przyrodniczo wyspy w Zatoce Alaska. Organizacja ekologiczna WWF zaapelowała o wstrzymanie wydobycia ropy naftowej z dna arktycznych mórz i oceanów.
Więcej
-
Biogazownia, która ogrzeje całą wieś
2013-01-03Rolnicza biogazownia w warmińskim Boleszynie (gmina Grodziczno) to dobry przykład tego, jak lokalne społeczności i rolnicy mogą skorzystać na takich inwestycjach.
Więcej
-
Postępy Polski na polu efektywności energetycznej
2013-01-02Główny Urząd Statystyczny wydał raport "Efektywność wykorzystania energii w latach 2000-2010". Do zwiększania efektywności energetycznej zobowiązuje nas dyrektywa unijna. Publikacja GUS-u prezentuje trendy w tym obszarze w skali makro i w poszczególnych obszarach gospodarki oraz umożliwia ocenę skutków działań i programów w zakresie efektywności energetycznej.
Więcej
-
O braku woli wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE o promocji odnawialnych źródeł energii i spychaniu na boczny tor prac nad ustawą o OZE
2013-01-02Odnawialny.blogspot.com: Minęły już dwa lata i tydzień od wymaganego prawem UE wdrożenia dyrektywą 2009/28/WE o promocji odnawialnych źródeł energii (OZE). Nic nie wskazuje na to, że po opracowaniu w Ministerstwie Gospodarki (MG) projektu ustawy o OZE, która ma wdrożyć dyrektywę i po skierowaniu projektu regulacji na komitet Rady Ministrów (RM), sprawy posuwają się szybko do przodu ani nawet że idą w dobrym kierunku. Nie widać też woli politycznej, aby sytuację zmienić.
Więcej
-
Obiekty o zapotrzebowaniu ciepła ponad 50 kW a obowiązek korzystania z OZE lub sieci ciepłowniczej
2012-12-31Dlaczego warto rozważyć zastosowanie pomp ciepła w budynkach o szczytowej mocy cieplnej powyżej 50 kW położonych w miastach w świetle wymagań ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej i najnowszych przepisów "Prawa budowlanego"?
Więcej
-
Wielcy gracze stawiają na OZE
2012-12-30Na całym świecie coraz więcej pieniędzy inwestuje się w odnawialne źródła energii. Już niemal 60 proc. największych światowych firm doceniło wagę OZE i dostrzegło konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Energetyka offshore korzystna dla morskich organizmów
2012-12-29Morskie elektrownie wiatrowe mają korzystny wpływ na życie stworzeń zamieszkujących morze. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Marynistyki Uniwersytetu w Plymouth.
Więcej
-
Konsumpcja energii w europejskich domach wzrasta
2012-12-28Zużycie energii w europejskich gospodarstwach domowych wzrasta – podaje Komisja Europejska w nowym raporcie. Po kilkuletnim okresie spadku wykorzystania energii, w latach 2009-2011 zaobserwowano jego ponowy wzrost. Przyczyn tego procesu jest kilka, a wyniki wskazują na dalszą potrzebę podnoszenia efektywności energetycznej.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska chce nowej opłaty dla operatorów hydroelektrowni
2012-12-28Hydroelektrownie będą uiszczały opłaty za wodę, z której korzystają przy produkcji energii. Resort środowiska chce, by nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 2014 roku. Dziś ma zdecydować o przyjęciu założeń do projektu ustawy "Prawo wodne". Część spółek już protestuje przeciwko propozycjom ministerstwa, zarzucając mu dyskryminowanie przedsiębiorców.
Więcej
-
H. Majchrzak: Mamy za mało fotowoltaiki
2012-12-27Zdaniem szefa PSE Operator Polska powinna "wstydzić się" ilości mocy zainstalowanej paneli fotowoltaicznych. Jak podkreśla, jest to już coraz bardziej konkurencyjne źródło. Podczas debaty u Prezydenta RP wsparcie dla "zielonej" rozproszonej energetyki wyraził także prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Więcej
-
1,2 mld euro dotacji na uruchomienie innowacyjnych projektów w sektorze energii ze źródeł odnawialnych
2012-12-27Komisja Europejska przyznała ponad 1,2 mld euro na realizację 23 nowatorskich projektów demonstracyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie przyznano w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków programu finansowania NER300. Projekty będą współfinansowane z dochodów uzyskanych ze sprzedaży 200 mln uprawnień do emisji pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji (NER) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Będzie można stawiać turbiny przy lotniskach?
2012-12-23Z rożnych przyczyn farm wiatrowych nie można budować niedaleko portów lotniczych. Ruch łopat turbin wprowadza w błąd urządzenia wykorzystywane w wieżach kontroli lotów. Być może brytyjska firma Aveillant znalazła rozwiązanie tego problemu.
Więcej
-
NFOŚiGW dofinansuje niskoemisyjny transport i oświetlenie miejskie
2012-12-22Wsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego będzie możliwe już od nowego roku, dzięki środkom pozyskanym przez Polskę z handlu prawami do emisji AAU.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: Największa elektrownia wodna w Polsce nie zostanie rozebrana
2012-12-21Zapora we Włocławku, której przez wiele lat groziło rozebranie z powodu złego stanu technicznego, zostanie gruntownie wyremontowana. Trzyletni projekt opiewający na 161 mln zł ma być sfinansowany z unijnych pieniędzy i z budżetu państwa. Ale nadal pod znakiem zapytania stoi budowa drugiej zapory, mającej odciążyć już tę istniejącą. Na tę inwestycję Energa, do której należy działająca tu elektrownia, musi sama znaleźć pieniądze – podkreśla Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.
Więcej
-
Stanowisko PSEW w sprawie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Klubu Poselskiego SLD
2012-12-21Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) z zadowoleniem przyjęło inicjatywę Klubu Poselskiego SLD dotyczącą zgłoszenia projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt poselski wychodzi naprzeciw istotnym uwagom branży OZE, które zostały zgłoszone do projektu rządowego. PSEW ma nadzieję, że nowy projekt ustawy zaproponowany przez SLD przyczyni się do szybszego podjęcia przez Sejm prac nad nową regulacją branży OZE i zakończenia 2-letniego okresu niepewności inwestycyjnej.
Więcej
-
Nowa dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej. Obowiązki czy korzyści – dla administracji publicznej, przedsiębiorców i każdego z nas?
2012-12-20"Unia stoi w obliczu niespotykanych dotąd wyzwań wynikających z rosnącego uzależnienia od importu energii i ograniczonych zasobów energetycznych, a także konieczności ograniczenia zmiany klimatu i przezwyciężenia kryzysu gospodarczego. Efektywność energetyczna jest jednym z najlepszych sposobów sprostania tym wyzwaniom" – czytamy w preambule do nowej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej [1].
Więcej
-
"Mieszkanie dla młodych" mieszkaniem oszczędnym
2012-12-20Nowy program rządowy umożliwiający młodym Polakom uzyskanie dopłaty do kredytu na zakup pierwszego mieszkania powinien uwzględniać wymogi dotyczące energooszczędności – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska, zwracając się w tej sprawie z apelem do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. "Mieszkanie dla młodych" powinno być lokum nie tylko łatwo dostępnym dla szerokiego grona nabywców, ale również umożliwiającym oszczędzanie.
Więcej
-
RWE: Zmiany nawyków odbiorców to poprawa działania sieci elektroenergetycznej
2012-12-20RWE zaprezentowało wyniki programu "Inteligentna Energia RWE" – pierwszy w Polsce zintegrowanego programu obejmującego: wdrożenie instalacji liczników inteligentnych (Smart Meter), kampanię edukacyjną i badanie zachowań odbiorców energii elektrycznej. W ramach programu w wybranych warszawskich budynkach zostały zainstalowane nowoczesne urządzenia pomiarowe, a wśród ich mieszkańców RWE przeprowadziło kampanię edukacyjną. Uczestnicy programu (Grupa SMART) wyrazili zgodę na analizę ich profili zużycia oraz otrzymywali liczne porady, jak w łatwy sposób bardziej racjonalnie korzystać z energii elektrycznej.
Więcej
-
Wicepremier Piechociński o priorytetach polityki energetycznej na konferencji Power Ring
2012-12-19"Ministerstwo Gospodarki jest otwarte na wymianę poglądów z przedstawicielami sektora energetycznego oraz współpracę w tak ważnym dla bezpieczeństwa państwa obszarze" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, rozpoczynając konferencję Power Ring. Spotkanie, na którym zaprezentowano publikację Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) "World Energy Outlook 2012", odbyło się 14 grudnia br. w MG.
Więcej
-
„Zielona ustawa” może doprowadzić do bankructwa elektrowni wodnych
2012-12-19W dniu wejścia w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, kilkaset elektrowni wodnych przestanie otrzymywać wsparcie. To oznacza, że będą musiały zostać zamknięte – przestrzegają przedstawiciele branży. Resort gospodarki zapowiedział wprowadzenie autopoprawki do projektu ustawy, która ma ułatwić otrzymywanie dofinansowania do tych elektrowni. Ale to za mało, by mogły nadal produkować prąd.
Więcej
-
Rachunki za gaz, przy odpowiedniej termoizolacji, nie muszą być wysokie
2012-12-18Od 1 stycznia 2013 za gaz zapłacimy mniej, ogłosił ostatnio PGNiG. Obniżka cen może wynieść nawet kilka procent. To bardzo dużo zwłaszcza dla tych, którzy ogrzewają swoje mieszkania lub domy gazem. Niezależnie od obniżek, każdy ogrzewający dom w taki sposób może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy rocznie dzięki odpowiedniej termomodernizacji.
Więcej
-
SLD ma już gotowy własny projekt ustawy o OZE
2012-12-18Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotował własny projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
KGHM się modernizuje. Cel: redukcja emisji i zużycia energii
2012-12-17Ochrona środowiska, a przede wszystkim oszczędność pieniędzy i energii – takie efekty ma przynieść modernizacja hut KGHM, m.in. wymiana starych pieców na nowe. Spółka, która jest największym odbiorcą energii w kraju, szuka nie tylko oszczędności, ale również dodatkowych źródeł. Stąd zaangażowanie w tzw. sojusz łupkowy z PGNiG, Tauronem, PGE i Eneą, prowadzone na własną rękę prace na koncesjach na Dolnym Śląsku, a także sojusz atomowy.
Więcej
-
PiS nadal chce odsunąć farmy wiatrowe o 3 km od zabudowań. Nawet te istniejące
2012-12-15Sejm zajmuje się projektem ustawy mającej na celu uniemożliwienie budowy farm wiatrowych w odległości bliższej niż 3 km od zabudowań.
Więcej
-
Günter Verheugen: Polska powinna postawić na gaz. Szczególnie gaz łupkowy
2012-12-13– Unijna polityka jest przeciwna węglowi a faworyzuje gaz, dlatego Polska powinna postawić na to drugie źródło energii. Szansą jest przede wszystkim gaz łupkowy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Günter Verheugen, były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W ramach Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem zasad regulujących te kwestie. Jeśli wydobycie surowca będzie możliwe bez szkody dla środowiska, będzie to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE.
Więcej
-
PSEW: Polski wiatr znacznie tańszy niż atom
2012-12-13Stały i szybki postęp technologiczny, poprawiające się wskaźniki ekonomiczne i coraz lepsza wydajność elektrowni wiatrowych, przy zerowym koszcie paliwa. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej nasz kraj znalazł się w miejscu, gdzie należy jednoznacznie wybrać przyszłość energetyczną – albo nadal wspieramy rozwój źródeł odnawialnych, inwestując przede wszystkim w najbardziej rentowne źródło energii, jakim jest wiatr, albo stawiamy na atom.
Więcej
-
Dalsze opóźnienia we wdrażaniu unijnych dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej zagrożą wykorzystywaniu Funduszy Europejskich – ostrzegają eksperci
2012-12-12W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, poświęcona nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/WE). Jej zapisy weszły życie na początku grudnia br., a kraje członkowskie UE do 5 czerwca 2014 roku maja czas na ich wdrożenie w swoim prawodawstwie.
Więcej
-
Ustawa o OZE szansą dla mikroinstalacji?
2012-12-12Gdy oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie, przedsiębiorcy z branży energetycznej będą musieli skorygować swoje plany biznesowe. Indywidualni konsumenci będą mogli natomiast pomyśleć o mikroinstalacjach.
Więcej
-
Subsydia dla paliw kopalnych podważają cele ONZ
2012-12-11Plany Narodów Zjednoczonych, aby do 2030 roku podwoić ilość energii produkowanej przez odnawialne źródła i zapewnić dostęp wszystkim do zrównoważonej energii mogą spełznąć na niczym z powodu wciąż rosnącego wsparcia dla paliw kopalnych. W ostatnich trzech latach subsydia te wzrosły prawie dwukrotnie – z 232 mld do 405 mld euro.
Więcej
-
SLD przygotowuje własny projekt ustawy o OZE
2012-12-10Odnawialne źródła energii powinny uzyskać właściwą pozycję w procesie modernizacji i rozbudowy polskiej gospodarki, jednak obecny rząd zdaje się dążyć do likwidacji tego sektora energetyki – uważa Leszek Miller. Dlatego SLD przedstawi w przyszłym tygodniu własny projekt ustawy o OZE.
Więcej
-
Brazylia zwiększa sektor OZE
2012-12-09Brazylia, państwo należące do największych emitentów dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów na świecie, chce więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Być może sektor wiatrowy w tym kraju wkrótce będzie rozwijał się szybciej niż gdziekolwiek indziej.
Więcej
-
EBOiR pożyczy 20 mln euro Societe Generale Equipment Finance
2012-12-08Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał kolejną umowę kredytową na kwotę 20 mln euro z Societe Generale Equipment Finance. Ponadto, planuje zwiększenie zaangażowania dla uczestniczących już w programie instytucji: BZ WBK Finanse & Leasing oraz Millennium Bank i Millennium Leasing, które otrzymają drugą pulę funduszy w wysokości 15 mln euro każda.
Więcej
-
Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna
2012-12-08Niemal połowa odnawialnej energii w Unii Europejskiej pochodzi z drewna i jego odpadów – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Polska jest jednym z czterech państw członkowskich, które w taki sposob pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej.
Więcej
-
Frost & Sullivan: Coraz mniej dotacji rządowych kładzie się cieniem na europejskim rynku energii słonecznej
2012-12-07Wraz ze zmierzchem ery hojnych subsydiów, europejski rynek fotowoltaiki (ang. photovoltaic, PV) musi stawić czoła poważnym wyzwaniom. Ciągły spadek cen spowodowany wysoką konkurencją ze strony chińskich producentów sprawił, że wiele firm, w tym znaczących graczy, musiało zakończyć produkcję. Na rynku skoncentrowanej energii słonecznej (ang. concentrated solar power, CSP) firmy zajmujące się rozwojem technologii koncentrują się na innowacjach i obniżaniu kosztów produkcji.
Więcej
-
W Polsce zaczyna się biogazowy boom?
2012-12-06W tym roku uruchomiono w naszym kraju kilkanaście nowych biogazowni rolniczych. W budowie jest 29 kolejnych, a w zaawansowanych przygotowaniach i planach – aż 319 (dane z ostatnio opublikowanego raportu firmy doradczej Bio Alians). Czy to początek biogazowego boomu w Polsce?
Więcej
-
Potrzebne dobre prawo dla energii ze źródeł odnawialnych
2012-12-06Ograniczenie konkurencyjności energii ze źródeł odnawialnych i wzrost ryzyka inwestycyjnego to zdaniem przedstawicieli sektora OZE konsekwencje wprowadzenia przepisów projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, zaprezentowanej przez Ministerstwo Gospodarki w dn. 9 października 2012 r. Mimo, że wynikający z zobowiązań unijnych termin implementacji ustawy minął w grudniu 2010 r., projekt nie spełnia wymagań określonych dyrektywą UE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych i wymaga dalszych prac.
Więcej
-
Nieprecyzyjne przepisy staną na drodze rozwoju domowych odnawialnych źródeł energii?
2012-12-05Obecna polityka polskiego rządu w zakresie OZE ma na celu promowanie rozproszonej, małej energetyki odnawialnej. Na drodze do rozwoju domowej zielonej energetyki mogą jednak stanąć niejasne przepisy i ich, niekorzystne dla inwestorów, interpretowanie przez lokalnych urzędników.
Więcej
-
Przydomowa biogazownia rolnicza – czy to ma sens?
2012-12-04W Chinach jest kilka milionów wykonanych tanim kosztem, chałupniczo, małych rolniczych instalacji biogazowych. Z kolei na Zachodzie coraz więcej ludzi buduje sobie na własną rękę maleńkie przydomowe biogazownie, w których przetwarza część swych domowych śmieci (odpadki organiczne). Pierwsze takie instalacje powstają też w Polsce. Czy ich budowa u nas się opłaci?
Więcej
-
Komisja Europejska domaga się kary dla Polski. Grozi nam ponad 1 mln euro za każdy tydzień opóźnienia we wdrożeniu dyrektyw
2012-12-04W ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu może nałożyć na Polskę karę za to, że nie wdrożyła unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywy dotyczące gazu i energii elektrycznej, które składają się na tzw. trzeci pakiet energetyczny, mający doprowadzić do liberalizacji europejskiego rynku i zwiększyć prawa konsumentów. Za każdy dzień zwłoki we wprowadzaniu unijnego prawa Polsce grozi łącznie ponad 170 tys. euro.
Więcej
-
Przewodniczący EKES-u wzywa do pilnych działań ze strony UE, aby zlikwidować zjawisko ubóstwa energetycznego
2012-12-04UE musi działać energiczniej w kwestii ubóstwa energetycznego. Zdaniem przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES-u) zjawisko to dotyka coraz więcej obywateli UE. Staffan Nilsson stwierdził również, że powodem wzrostu cen energii jest niepełna integracja rynku wewnętrznego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności