więcej


Energetyka

Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna (15137)

2012-12-08

Drukuj

euractivNiemal połowa odnawialnej energii w Unii Europejskiej pochodzi z drewna i jego odpadów – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Polska jest jednym z czterech państw członkowskich, które w taki sposob pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej.

W 27 krajach unijnych w 2010 r. energia pochodząca z drewna stanowiła 5 proc. całkowitego zużycia w UE. Ten naturalny surowiec, dostarcza prawie połowę energii odnawialnej, będąc jej głównym źródłem.

Wśród państw czlonkowskich najwyższy udział drewna i jego odpadów w całkowitym zużyciu energii miała Łotwa (27 proc.), Finalndia (21 proc.) oraz Szwecja (19 proc.). Najmniej – bo poniżej 1 proc. – drewna do produkcji energii zużywają: Cypr, Luksemburg i Wielka Brytania. Polska z wynikiem 5,8 proc. znalazla się nieco powyżej średniej UE – informuje unijny urząd statystyczny.

Jak zaznacza Eurostat, energia z drewna i jego odpadów jest w większości krajów UE głównym źródłem jeśli chodzi o źródła odnawialne. W tym zestawieniu Polska z wynikiem 81 proc., znalazła się w europejskiej czołówce.

Jeszcze większy niż w Polsce, procent energii odnawialnej z drewna uzyskuje się w Estonii (96 proc.), na Litwie (88 proc.) i w Finlandii (85 proc.)

Natomiasy mniej niż jedną czwartą swojej energii odnawialnej pozyskują z drewna Włochy (24 proc.) i Cypr (13 proc.).

Polska, wytwarzając rocznie 37,2 mln kubików drewna (jednostka miary odpowiadająca metrowi sześciennemu stosowana w leśnictwie), należy do pięciu państw UE, które produkują najwięcej drewna. Więcej produkują: Szwedzi, Niemcy, Francuzi i Finowie.

 

źródło: EurActiv.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej