- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Szyba energooszczędna
2010-11-13Nowoczesne okna wyposażone są w specjalne rodzaje wkładów szybowych składających się nie z pojedynczej tafli szkła, ale pakietu kilku szyb z wysokiej jakości szkła. W standardowych produktach, stosuje się najczęściej dwie tafle, w tych bardziej energooszczędnych – trzy. Niestety ich liczba, to nie jedyny element, który decyduje o termoizolacyjności takiej szyby. Dlatego zanim udamy się na zakupy – warto przynajmniej w zarysie znać jej strukturę.
Więcej
-
Regionalne Centrum Ekoenergetyki
2010-11-11Jak podaje Portal Urzędu Marszałkowskiego, w Łosiowie zostało otwarte Regionalne Centrum Ekoenergetyki. Wiadomość ta wpisuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii, który jest jednym z celów strategicznych określonych w Strategii rozwoju województwa opolskiego.
Więcej
-
Pawlak i Oettinger: nowy ład energetyczny wspólnymi siłami
2010-11-10Bezpieczeństwo i efektywność energetyczna, zwiększenie konkurencyjności rynku energii oraz rozbudowa infrastruktury dostaw to główne tematy pierwszego dnia XII Spotkania Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego (PPPR), w którym uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Rozmowy odbyły się w dniach 4-5 listopada 2010 r. w Senacie RP.
Więcej
-
Analiza procesu wzrostu efektywności energetycznej gospodarki polskiej
2010-11-10Polska realizując zobowiązania wynikające z naszego członkostwa w Unii Europejskiej musi w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzić wiele działań w dziedzinie efektywności energetycznej. Wedle ogólnie znanej opinii ekspertów uzyskanie wzrostu efektywności powyżej 1% rocznie wyłącznie na podstawie motywującego wpływu wzrostu cen wydaje się nierealne (przy utrzymaniu społecznie akceptowalnej umiarkowanej dynamiki wzrostu cen energii). W niniejszym artykule podjęto próbę oceny istniejącej sytuacji w obszarze racjonalnego gospodarowania energią oraz propozycję mechanizmów pozwalających na wzrost efektywności energetycznej gospodarki polskiej. Ponieważ polski rząd ma do 30 czerwca 2011 rok przedstawić Komisji Europejskiej II krajowy plan działań dotyczących efektywności energetycznej, dlatego główne analizy skupiono na ocenie realizacji powstałego w 2007 roku I planu krajowego.
Więcej
-
Kluczowa rola innowacji we francuskim planie zrównoważonego rozwoju
2010-11-09Ekoinnowacje są kluczowym elementem francuskiej strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2010-13, przygotowanej w lipcu przez rządową komisję pod przewodnictwem ministra środowiska, Jean-Louis Borloo.
Więcej
-
O konkurencji, konsultantach, władzy i pieniądzach, które zapłacimy
2010-11-08Ostatnio przetoczyła się przez Polskę szeroka dyskusja na temat sensowności przeforsowanego przez rząd połączenia dwóch koncernów energetycznych: PGE i Energi. Protestowały instytucje państwowe, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i społeczne, jak grupa ekonomistów z prof. Leszkiem Balcerowiczem na czele, największe zrzeszenia biznesowe, jak BCC i Lewiatan. Wskazywano na kosztowność i brak sensu łączenia państwowych koncernów, które razem będą miały ponad 40% rynku energii w Polsce, oraz na realną groźbę – pokażemy, że to raczej pewność – monopolizacji i wzrostu cen energii i kosztów dla klienta.
Więcej
-
Zmiany w turbinach wiatrowych zredukowały śmiertelne zderzenia z nietoperzami
2010-11-08Amerykańscy naukowcy wymyślili sposób na zmniejszenie liczby zderzeń ptaków i nietoperzy z rotorami i łopatami wirników elektrowni wiatrowych. Będzie to skutkować utratą 1 proc. energii rocznie, pozyskiwanej przez turbiny - poinformował portal EurekAlert.
Więcej
-
Pożyczka na czystą energię
2010-11-0825 października w Katowicach podpisano umowę o udzieleniu przez Fundusz preferencyjnej pożyczki w wysokości 40 mln zł na budowę kotła biomasy wraz z urządzeniami pomocniczymi dla bloku 50 MW w Elektrowni Jaworzno III.
Więcej
-
ABC Energooszczędności
2010-11-08Planujący budowę domu nie muszą być przerażeni kilkunastoprocentowym wzrostem cen energii. Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.
Więcej
-
Niemieccy naukowcy opracowali nowy projekt hydroelektrowni
2010-11-06Naukowcy z Technische Universitaet Muenchen (TUM) w Niemczech opracowali nowy projekt małej hydroelektrowni – prostej, wydajnej, bezpiecznej dla środowiska i pracującej nawet na niewielkich i średnich tamach – poinformował serwis EurekAlert.
Więcej
-
Odkryto nowy materiał na ogniwa słoneczne
2010-11-06Fizycy z Rutgers University w USA odkryli nowy materiał, który może umożliwić produkcję tanich i wydajnych ogniw słonecznych – poinformował serwis Eurekalert.
Więcej
-
Komisja proponuje wprowadzenie norm bezpieczeństwa w zakresie ostatecznego składowania odpadów promieniotwórczych
2010-11-05W dniu 3 listopada br. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący norm bezpieczeństwa w zakresie składowania wypalonego paliwa jądrowego oraz odpadów promieniotwórczych pochodzących z elektrowni jądrowych bądź powstałych w związku z działalnością medyczną lub badawczą.
Więcej
-
Powstaje konsorcjum badające inteligentne sieci elektroenergetyczne
2010-11-05Konsorcjum prowadzące badania nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych powstaje pod przewodnictwem Politechniki Wrocławskiej. Deklarację o powołaniu organizacji zrzeszającej instytucje naukowe oraz gospodarcze podpisano 3 listopada we Wrocławiu.
Więcej
-
Odpadki rolne na wagę złota
2010-11-04Gromadzenie resztek z produkcji rolnej mogłoby się okazać dochodowym przedsięwzięciem dla europejskiego sektora rolnego, gdyby unijne przepisy pozwalały na dopłaty do produkcji biopaliw z biomasy.
Więcej
-
O gazie z łupków podczas II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego
2010-11-02Główny Geolog Kraju, dr. Henryk Jacek Jezierski wziął udział w II Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji, która odbyła się 27 października 2010r., był „Gaz ziemny paliwem XXI wieku” z uwzględnieniem „Rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – kierunki ewolucji i nowe wyzwania”.
Więcej
-
O gazie z łupków podczas II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego
2010-11-02Główny Geolog Kraju, dr. Henryk Jacek Jezierski wziął udział w II Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji, która odbyła się 27 października 2010r., był „Gaz ziemny paliwem XXI wieku” z uwzględnieniem „Rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – kierunki ewolucji i nowe wyzwania”.
Więcej
-
Inwestycje w odnawialne źródła energii wyzwaniem dla polskich inwestorów
2010-11-02Odnawialne Źródła Energii (OZE) stają się coraz popularniejsze i są znacznie częściej wykorzystywane. Ich zasoby odnawiają się w naturalnych procesach i nie wyczerpują się, co odróżnia je od źródeł konwencjonalnych Jednakże, prowadzenie inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii wciąż przysparza polskim inwestorom i wykonawcom wiele pytań w aspekcie prawnym, administracyjnym i ekonomicznym. Problemy, jakie napotykają inwestorzy pojawiają się na każdym etapie planowania, przygotowania i realizacji inwestycji w sektorze OZE.
Więcej
-
Wytyczne w sprawie pogodzenia polityki rozwoju energii wiatrowej z polityką w zakresie różnorodności biologicznej
2010-11-02Chociaż generalnie energia wiatrowa nie stanowi zagrożenia dla dzikiej przyrody, źle położone lub wadliwie zaprojektowane farmy wiatrowe mogą mieć negatywny wpływ na wrażliwe gatunki i siedliska. Dlatego też Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące rozwoju energii wiatrowej na chronionych obszarach naturalnych.
Więcej
-
Odnawialne Źródła Energii. Jakie działania należy podjąć, by ułatwić rozwój tego sektora?
2010-11-01Jedno z największych spotkań branży OZE było dobrą okazją do sformułowania wniosków i postulatów, które powinny usprawnić i ułatwić rozwój tego sektora. Jakich rozwiązań oczekują przedsiębiorcy? Jakie działania należy podjąć, aby przyspieszyć realizację inwestycji i osiągnąć cel obligatoryjny ustalony na 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do finalnego zużycia energii brutto w roku 2020?
Więcej
-
MEW - nowa elektrownia w województwie podlaskim
2010-10-31MEW 4, spółka zależna MEW S.A., zbuduje małą elektrownię wodną w województwie podlaskim. Inwestycja której koszt szacowany jest na ok. 3 mln zł zostanie oddana do użytku w IV kwartale 2011 r.
Więcej
-
Elektrociepłownia na biomasę
2010-10-30Koncern energetyczny Fortum uruchomił w Częstochowie swoją pierwszą elektrociepłownię w Polsce. Wartość inwestycji wyniosła 530 mln zł. Elektrociepłownia dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na polskim rynku. Zainstalowano w niej wysokosprawny i zautomatyzowany kocioł fluidalny, umożliwiający zachowanie rygorystycznych standardów ekologicznych obiektu.
Więcej
-
Kłopotliwy gaz łupkowy
2010-10-29Choć w Polsce gaz łupkowy z pewnością występuje, to nie wiadomo, czy zostaną znalezione złoża, z których będzie go można wydobywać. O tym, jakie trudności wiążą się z wydobyciem gazu łupkowego opowiadał geolog, prof. Zbigniew Wójcik podczas wrześniowego XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.
Więcej
-
Międzynarodowy Tydzień Energetyczny w Moskwie z udziałem wicepremiera Pawlaka
2010-10-29V Międzynarodowy Tydzień Energetyczny oraz spotkanie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej to główne cele wizyty wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Moskwie. Wicepremier odwiedził Rosję 25 października 2010 r.
Więcej
-
Kłopotliwy gaz łupkowy
2010-10-29Choć w Polsce gaz łupkowy z pewnością występuje, to nie wiadomo, czy zostaną znalezione złoża, z których będzie go można wydobywać. O tym, jakie trudności wiążą się z wydobyciem gazu łupkowego opowiadał geolog, prof. Zbigniew Wójcik podczas wrześniowego XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.
Więcej
-
Parlament Europejski redukuje fundusze przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej
2010-10-29Parlamentarzyści europejscy zgodzili się na przeznaczenie jedynie 146 mln € na projekt „European Energy Recovery Plan” na rzecz poprawy efektywności energetycznej oraz projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Więcej
-
Minister Korolec: Poprawa efektywności energetycznej priorytetem na najbliższe lata
2010-10-29- Poprawa efektywności energetycznej ogranicza wzrost zapotrzebowania na paliwa i energię, a tym samym przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział wiceminister Marcin Korolec podczas II Międzynarodowego Forum Efektywności Energetycznej. Spotkanie odbyło się 27 października 2010 r. w Warszawie.
Więcej
-
Polsko-rosyjskie porozumienie gazowe przyjęte przez rząd
2010-10-28Rada Ministrów wyraziła 26 października 2010 r. zgodę na podpisanie przez Polskę protokołów zmieniających polsko-rosyjską umowę dotyczącą dostaw gazu ziemnego. Porozumienie międzyrządowe zostanie podpisane w ciągu najbliższych dni.
Więcej
-
Czesi rozważają wprowadzenie podatku od uprawnień do emisji CO2
2010-10-28Rząd czeski poszukuje dodatkowych funduszy, które pozwolą na ograniczenie spodziewanego gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej wywołanego dopłatami dla producentów energii słonecznej. Jednym z proponowanych źródeł jest opodatkowanie przydziału uprawnień do emisji CO2. Uzyskane w ten sposób dochody mają zostać przeznaczone na obniżenie taryfy odkupu energii słonecznej (feed-in tariff), którą płacić muszą dystrybutorzy energii. Rząd Czech zakłada, że dzięki temu uda się utrzymać wzrost cen energii zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych w 2011 roku w granicach 5,5%.
Więcej
-
Rusza największy projekt badawczy zgazowania węgla
2010-10-26Kosztem blisko 90 mln zł przez najbliższe pięć lat naukowcy ze Śląska i Krakowa będą badać możliwości i analizować efekty zgazowania węgla, zarówno na powierzchni jak i pod ziemią. Powstaną instalacje pilotażowe i projekt demonstracyjnego wdrożenia w przemyśle.
Więcej
-
Gaz łupkowy i ekologia. Paweł Poprawa o perspektywach wydobycia gazu niekonwencjonalnego w Polsce
2010-10-25O niekonwencjonalnych złożach gazu ziemnego oraz obecnych perspektywach poszukiwań gazu łupkowego w Polsce z Pawłem Poprawą z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozmawia Andrzej Lachowski z portalu Ekologia.pl.
Więcej
-
Inwestycje popowodziowe szansą dla MEW
2010-10-23Inwestycje popowodziowe mogą przyczynić do większego zainteresowania gmin budową małych elektrowni wodnych, uważa notowana na New Connect spółka MEW S.A.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają: biopaliwa mogą przyczyniać się do wzrostu emisji CO2
2010-10-22Unia Europejska w 2020 roku 20% energii chce pozyskiwać z odnawialnych źródeł, co ma przyczynić się do redukcji emisji CO2 o 20% w stosunku do roku 1990. Pomóc w osiągnięciu tych celów mają m.in. biopaliwa. Tymczasem, jak wskazują badania z czerwca 2010 r. przeprowadzone przez dwie niezależne europejskie instytucje, rozwój rynku biopaliw może doprowadzić do jeszcze większej emisji CO2 niż dzieje się to w przypadku spalania paliw kopalnych.
Więcej
-
Nowa strategia energetyczna RFN
2010-10-2228 września niemiecki rząd przyjął długofalową (do 2050 roku) strategię rozwoju sektora energetycznego RFN. Głównymi założeniami strategii są: przedłużenie okresu użytkowania reaktorów jądrowych (średnio o 12 lat), rozbudowa odnawialnych źródeł energii (w pierwszym rzędzie farm wiatrowych na szelfie) oraz ograniczenie energochłonności gospodarki (zwłaszcza w budownictwie). W konsekwencji niemieccy politycy liczą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, redukcję emisji CO2 i utrzymanie stabilnych cen energii.
Więcej
-
MEW S.A. zbuduje elektrownię w Cieszynie
2010-10-22MEW S.A. rozpoczyna budowę malej elektrowni wodnej. Zostanie oddana do użytku do końca pierwszego półrocza 2011 r. Jeszcze w tym roku notowana na NewConnect spółka zamierza rozpocząć kolejne inwestycje.
Więcej
-
Czy przez OZE wzrosną ceny energii elektrycznej?
2010-10-22W ubiegłym roku, miały miejsce podwyżki cen energii elektrycznej. Część z producentów lub firm dostarczających prąd do naszych domów, tłumaczyła je koniecznością zakupu większej ilości droższej energii ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz tzw. zielonych certyfikatów. Czy faktycznie, energia ze źródeł odnawialnych przyczynia się do wzrostu cen?
Więcej
-
„Zielona Księga” Narodowego Programu Redukcji Emisji już dostępna
2010-10-2118 października Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji opublikowała "Zieloną Księgę" - obszerny dokument, będący efektem pracy 17 Grup Roboczych Rady i analizujący bariery legislacyjne, organizacyjne oraz finansowe Narodowego Programu Redukcji Emisji, a także identyfikujący zadania jakie trzeba zrealizować w jego ramach.
Więcej
-
Słoneczne gminy - rozwój energetyki solarnej w Polsce
2010-10-21W dobie coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii kolejne gminy wyposażają budynki publiczne oraz gospodarstwa domowe w kolektory słoneczne. Wielkim sukcesem zakończył się pionierski projekt „Słoneczna Szczawnica”, dzięki któremu zainstalowano 1574 kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych na terenie całego miasta. Teraz podobne przedsięwzięcie planuje wójt gminy Przesmyki, stojącej na czele konsorcjum czterech gmin na wschodnim krańcu Mazowsza. Projekt „Słoneczne gminy Wschodniego Mazowsza – energia solarna energią przyszłości” ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Więcej
-
Słoneczne gminy - rozwój energetyki solarnej w Polsce
2010-10-21W dobie coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii kolejne gminy wyposażają budynki publiczne oraz gospodarstwa domowe w kolektory słoneczne. Wielkim sukcesem zakończył się pionierski projekt „Słoneczna Szczawnica”, dzięki któremu zainstalowano 1574 kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych na terenie całego miasta. Teraz podobne przedsięwzięcie planuje wójt gminy Przesmyki, stojącej na czele konsorcjum czterech gmin na wschodnim krańcu Mazowsza. Projekt „Słoneczne gminy Wschodniego Mazowsza – energia solarna energią przyszłości” ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Więcej
-
W Sejmie o umowie gazowej
2010-10-20– Porozumienie dotyczące umowy gazowej zostanie we wtorek 19 października przedstawione do zatwierdzenia Radzie Ministrów - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej 18 października 2010 r w sejmie.
Więcej
-
Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. przyjęcia przez Unię Europejską celu redukcyjnego w wysokości 30%
2010-10-19W sierpniu 2010 uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, której zadaniem było zebranie opinii na temat podwyższenia poziomu ograniczenia emisji CO2 do 30%. Nasza sonda potwierdza, że opinia publiczna w tej kwestii jest podzielona. Liczba zwolenników i przeciwników była zbliżona przez cały okres trwania sondy.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności