- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 0 C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie? – sprawozdanie z konferencji
2018-12-10W dniu 7 listopada 2018 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 0 C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?
Więcej
-
Ostatnie tchnienie: Spółki węglowe powodują, że Europejczycy chorują!
2018-12-07Spółki węglowe są odpowedzialne za zdrowie Europejczyków. Spalany węgiel ma poważny i bardzo dobrze znany wpływ na ludzkie zdrowie.
Więcej
-
Atlas Energii 2018
2018-12-03Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju zaproszają na wydarzenie:Atlas Energii 2018: Jakie korzyści niesie rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce? 10 grudnia, godz. 10:30-14:00, Climate Hub, Rondo Ziętka 1, Katowice.
Więcej
-
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03"Projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 to zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa”.
Więcej
-
Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce – debata on line
2018-11-2830 listopada o godzinie 11.00 odbędzie się debata ekspercka na temat szans rozwoju energetyki morskiej w Polsce. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Energetyka węglowa tania i opłacalna? Nie dla społeczeństwa.
2018-11-27Choć energetyka węglowa chyli się ku upadkowi, europejskie koncerny sprzedające węglową energię wykazują zyski i podtrzymują mit, że to najtańsze źródło elektryczności. Najnowszy raport europejskich organizacji pozarządowych pokazuje, że jest to możliwe tylko dzięki przerzucaniu na społeczeństwo dziesiątków miliardów euro kosztów zdrowotnych.
Więcej
-
Wiatraki zawstydziły węgiel - dostarczą prąd o połowę taniej
2018-11-26
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Takich wyników pierwszej w Polsce aukcji dla farm wiatrowych nikt się nie spodziewał. Jeżeli obecne ceny prądu na giełdzie się utrzymają, inwestorzy wiatrowi będą dopłacać odbiorcom energii. Wiatraki są już o połowę tańsze od elektrowni węglowych.
Więcej
-
Pierwsza aukcja mocy w Polsce, przywiązuje polską energetykę do węgla
2018-11-23Polski operator sieci elektroenergetycznej opublikował właśnie oficjalne wstępne wyniki pierwszej aukcji na rynku mocy w Polsce, na podstawie której złożono zamówienia od 2021 r.
Więcej
-
Zielona energia dostała zadyszki - raport NIK o rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii
2018-11-19Osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone. W 2016 roku wskaźnik ten nieznacznie przekroczył tylko 11 proc. i był najniższy od 2013 r. W konsekwencji Polska prawdopodobnie stanie przed koniecznością dokonania statystycznego transferu energii z OZE z państw członkowskich, które mają nadwyżkę tej energii.
Więcej
-
Postępujące zmiany klimatyczne wymuszają pilną zmianę źródeł energii. Nowe technologie ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz pochłaniają go z powietrza
2018-11-05
innowacje.newseria.pl
W ciągu najbliższych kilku dekad globalne ocieplenie może osiągnąć niebezpieczny poziom – alarmują klimatolodzy i apelują o redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Coraz więcej państw w odpowiedzi na to rezygnuje z obciążającej środowisko energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. To jednak za mało. Aby skutecznie zredukować efekt cieplarniany, potrzebne są technologie pochłaniające dwutlenek węgla już znajdujący się w atmosferze.
Więcej
-
Rosyjski węgiel zalewa polski rynek. Import wzrósł dwukrotnie
2018-10-31Ponad 12 milionów ton węgla z zagranicy wjechało do Polski tylko do końca sierpnia. Trzy czwarte tego surowca pochodzi z Rosji. W tym roku import rosyjskiego węgla może okazać się dwa razy wyższy niż w 2017 r.
Więcej
-
Unijne dotacje na kogenerację – NFOŚiGW rozdysponuje kolejne 90 mln zł
2018-09-24
NFOŚiGW
Po raz czwarty NFOŚiGW będzie przyjmował i oceniał wnioski o dotacje na inwestycje z zakresu wysokosprawnej kogeneracji. Przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego i spółdzielnie mieszkaniowe o wsparcie będą mogły starać się od 28 września do 26 listopada 2018 r.
Więcej
-
Dbaj o zdrowie - nie oddychaj, NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami cz. I
2018-09-17
Najwyższa Izba Kontroli
Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Według Najwyższej Izby Kontroli, działania stosownych ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych (z wyjątkiem nielicznych przypadków) były daleko niewystarczające.
Więcej
-
Zmiany klimatu mogą doprowadzić do ekstremalnych anomalii pogodowych w Polsce. Szansą są energetyczne innowacje jak dach solarny
2018-09-03
Newseria Innowacje
Zacierające się pory roku i ekstremalnie gorące lata to tylko część symptomów globalnego ocieplenia. Jeśli nie uda się ograniczyć zmian klimatycznych, Polskę mogą dotknąć ekstremalne anomalie pogodowe takie jak trąby powietrzne, długotrwałe susze czy gwałtowne ulewy prowadzące do powodzi.
Więcej
-
Smog zabija. Raport MPiT: w 2016 roku z powodu smogu zmarło 19 tys. Polaków
2018-08-29W 2016 roku w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich - nieco ponad 4 tys.
Więcej
-
Jak pomieścić farmy wiatrowe na Bałtyku? Chętnych przybywa
2018-08-07
Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl
W polskiej strefie inwestorzy chcą zbudować nawet 12 GW mocy. Nie wiadomo czy uda się pomieścić wszystkich chętnych i zapewnić niezbędną infrastrukturę techniczną.
Więcej
-
Wywiad z koordynatorem projektu Eko-lokator Hanną Kryszyńską
2018-08-03
Konrad Wielądek
Projekt Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem nieruchomościami, prowadzony jest już od roku przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. O tym jakie są cele projektu, co udało się już osiągnąć i jakie wydarzenia są jeszcze przed nami, porozmawiamy z koordynatorem projektu Hanną Kryszyńską.
Więcej
-
Miasta inwestują w inteligentne oświetlenie
2018-07-30
innowacje.newseria.pl
Nowoczesne systemy miejskiego oświetlenia to jedne z najczęstszych projektów, które samorządy realizują w ramach koncepcji inteligentnych miast. Są bardziej wydajne, oszczędzają energię i zmniejszają rachunki. Dzięki czujnikom i kamerom mogą spełniać inne funkcje, niż tylko sterowanie światłem - mogą zbierać dane i monitorować bezpieczeństwo.
Więcej
-
Polityka Klimatyczna– fakty i mity
2018-07-19Wokół zmian klimatu jest wiele kontrowersji. Polityka Klimatyczna wzbudza wiele emocji. Wiele osób używa argumentów zasłyszanych w mediach, z ust polityków czy aktywistów. Warto poznać temat z rzetelnych źródeł i wyrobić sobie własne zdanie.
Więcej
-
Jak wprowadzenie definicji ubóstwa energetycznego przyczyni się do wypełnienia przez Polskę wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ?
2018-07-19W dniu 18 lipca rząd Rzeczypospolitej Polskiej na forum ONZ prezentował krajowy raport z wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDG), zdefiniowanych w Agendzie 2030 Rezolucji ONZ.1
Więcej
-
Irlandia: pierwszy kraj, który wycofa inwestycje w paliwa kopalne
2018-07-16Irlandzki parlament (Dáil) przyjął ustawę ta zobowiązującą Irlandzki Strategiczny Fundusz Inwestycyjny (ISIF) do wycofania się z inwestycji w paliwa kopalne w ciągu najbliższych pięciu lat. Będzie to dotyczyło inwestycji ISIF na całym świecie, o łącznej wartości 318 mln euro. Ogólnie ISIF zarządza środkami o wielkości 8.9 mld euro.
Więcej
-
Szansa na dofinasowanie dla spółdzielni mieszkaniowych - NFOŚiGW rozdzieli dotacje na efektywność energetyczną
2018-06-18
NFOŚiGW
Do 27 lipca 2018r. trwa czwarty nabór wniosków o unijne dofinansowanie działań z zakresu efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu. Kto dostanie pieniądze z 200-milionowego budżetu konkursu? NFOŚiGW ogłosi to w styczniu 2019r..
Więcej
-
Polska energetyka może zostać odcięta od potężnego strumienia pieniędzy
2018-06-12
Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl
Firmy energetyczne potrzebują gigantycznych pieniędzy na modernizację. Jak załatać dziurę, która może powstać w nowej perspektywie finansowej UE?
Więcej
-
Słoneczny rekord po drodze na Mazury
2018-06-06Pod Olsztynkiem uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 6 MW. To już kolejne inwestycje tego typu w powiecie olsztyńskim, gdzie kilka lat temu powstała pierwsza elektrownia słoneczna na Warmii i Mazurach. Teraz powiat wysuwa się na pierwsze miejsce w Polsce pod względem zainstalowanych mocy PV.
Więcej
-
Rekordowa ekspansja energii odnawialnej
2018-06-05W 2017 r. ekspansja odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym była największa w historii - wynika z dorocznego raportu sieci REN21. Za energetyką nie nadążą jednak sektor transportu oraz produkcji ciepła i chłodu.
Więcej
-
Piec to nie wszystko. Kraków będzie dopłacał mieszkańcom do termomodernizacji
2018-05-24Krakowianie, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych i wymienili piece węglowe na ogrzewanie proekologiczne lub złożyli wniosek o taką wymianę, będą mogli otrzymać dopłatę także do termomodernizacji budynku.
Więcej
-
Wykorzystanie klimatyzacji staje się jednym z głównych czynników wzrostu globalnego popytu na energię elektryczną
2018-05-18Rosnące wykorzystanie klimatyzatorów w domach i biurach na całym świecie będzie jednym z głównych czynników globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu następnych trzech dekad, zgodnie z nową analizą Międzynarodowej Agencji Energii, która podkreśla pilną potrzebę działań politycznych mających na celu poprawę chłodzenia wydajność.
Więcej
-
Ponad 10 mln miejsc pracy w OZE
2018-05-17W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 proc. w stosunku do 2016 r. – poinformowała we Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) publikując piątą edycję rocznego przeglądu „Energia odnawialna i zatrudnienie”.
Więcej
-
Ponad 10 mln miejsc pracy w OZE
2018-05-17W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 proc. w stosunku do 2016 r. – poinformowała we Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) publikując piątą edycję rocznego przeglądu „Energia odnawialna i zatrudnienie”.
Więcej
-
Statki ograniczają emisje CO2 - kto na tym zarobi, kto straci
2018-05-09Po raz pierwszy limitami emisji CO2 zostanie objęty transport morski. Branża wprowadza alternatywne napędy, które ograniczą wykorzystanie ropy naftowej. W polskich stoczniach budowane są promy hybrydowe, wśród nich jednostka, która będzie największą tego typu na świecie.
Więcej
-
Statki ograniczają emisje CO2 - kto na tym zarobi, kto straci
2018-05-09Po raz pierwszy limitami emisji CO2 zostanie objęty transport morski. Branża wprowadza alternatywne napędy, które ograniczą wykorzystanie ropy naftowej. W polskich stoczniach budowane są promy hybrydowe, wśród nich jednostka, która będzie największą tego typu na świecie.
Więcej
-
UE zwiększyła emisję CO2 w 2017 roku. Konieczna nowa strategia działań
2018-05-08UE zwiększyła w ubiegłym roku emisję CO2 ze spalania paliw kopalnych o 1,8 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi propozycję długoterminowej strategii redukcji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Mała elektrownia wodna w Warszawie
2018-05-04Na warszawskim Mokotowie powstała mała elektrownia wodna na ujściu ze Stawu Służewieckiego. Produkuje prąd, który będzie sprzedawany do sieci energetycznej.
Więcej
-
Kościół katolicki pozbywa się inwestycji związanych za paliwami kopalnymi
2018-04-30Międzynarodowy Caritas, trzy katolickie o sumie bilansowej ok. 7,5 mld EUR, diecezje i inne instytucje z okazji Dnia Ziemi poinformowały, że wycofują się z inwestycji związanych z paliwami, które przyczyniają się do zmian klimatu.
Więcej
-
Węgiel, ropa i gaz nie znikną. Scenariusze energetyczne dla klimatu
2018-04-27
Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl
Prognozy międzynarodowych instytucji i koncernów pokazują, że paliwa kopalne jeszcze długo będą wykorzystywane do produkcji energii. To może stanowić problem dla realizacji ambitnych planów ograniczenia zmian klimatu i wzrostu temperatury. Jak pogodzić te dwie kwestie? Scenariusze energetyczne podsuwają różne rozwiązania.
Więcej
-
Nagrody w zakresie dotacji paliw kopalnych 2018 finał
2018-04-17Finał Europejskich Nagród Dotacji do Paliw Kopalnych 2018, gdzie zwycięzcy zostaną ujawnieni publiczności, odbyła się w poniedziałek, 16 kwietnia (od godz. 08.00 czasu CEST) i zakończyła kampanię, aby podnieść świadomość na temat ogromnych dotacji, które nadal będą działalność w zakresie ropy naftowej, gazu i węgla w Europie i wywierają presję na rządy, aby wycofały je zgodnie z porozumieniem paryskim.
Więcej
-
Według Polaków smog pochodzi głównie z domowych pieców węglowych
2018-04-1644 proc. respondentów w sondażu CBOS oceniło, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają. Dla 19 proc. problem smogu jest bardzo poważny, dla 29 proc. - jego skala jest niewielka. 24 proc. ankietowanych w ogóle go nie dostrzega.
Więcej
-
Efektywna strategia likwidacji smogu
2018-04-10
Ludomir Duda, Marcin Popkiewicz
Jedynym sposobem na całkowitą likwidację niskiej emisji jest elektryfikacja ogrzewania - Piszą Ludomir Duda i Marcin Popkiewicz.
Więcej
-
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym - podsumowanie debaty
2018-04-04
Konrad Wielądek
Zielone technologie już są znane w Polsce, ale obecnie mają skromny udział w rynku mieszkaniowym. Według raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach” Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego w Polsce w 2016r. było 409 certyfikowanych budynków, w tym zaledwie 5 to obiekty mieszkaniowe.
Więcej
-
Porozmawiajmy o polskiej energetyce w Lublinie
2018-03-2727 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pierwsza na Lubelszczyźnie konferencja cyklu Dobra Energia. Będzie to doskonała okazja, by w gronie ekspertów i praktyków porozmawiać o tym, jakich zmian i innowacji potrzebuje polska energetyka.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności