ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Wywiad z koordynatorem projektu Eko-lokator Hanną Kryszyńską (20566)

Konrad Wielądek
2018-08-03

Drukuj
galeria

Projekt Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem nieruchomościami, prowadzony jest już od roku przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. O tym jakie są cele projektu, co udało się już osiągnąć i jakie wydarzenia są jeszcze przed nami, porozmawiamy z koordynatorem projektu Hanną Kryszyńską.

Redakcja: Pani Hanno proszę nam przypomnieć jakie założenia ma projekt Eko-lokator?

Hanna Kryszyńska: Budownictwo mieszkaniowe to sektor, który w znaczący sposób oddziałuje na środowisko. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że za około połowę wszystkich wydobywanych surowców i zużycia energii oraz za około jedną trzecią zużycia wody. Kompleksowe podejście do oddziaływania sektora budownictwa jest już obecne w wysoko rozwiniętych krajach UE, jednak w Polsce nadal poświęca się tym zagadnieniom mało uwagi. Stąd jako Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, postanowiliśmy zrzeszyć wokół projektu edukacyjnego osoby odpowiedzialne za budownictwo mieszkaniowe, by za pomocą warsztatów, badań i spotkań edukować o możliwościach zmiany podejścia do zarządzania budynkami, by stały się one bardziej ekologiczne.

R: Jakie wydarzenia już udało się zorganizować i jakie cele już osiągnięto w ramach projektu?

H.K.: Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta edukacja skierowana do zarządców nieruchomości, deweloperów, samorządowców, osób zajmujących się polityką mieszkaniową miasta. Na realizację założeń edukacyjnych składają się trzy ścieżki. Pierwsza z nich to nasz internetowy poradnik. Do tej pory zrealizowaliśmy dwa moduły z sześciu założonych modułów. Są to efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budownictwie wielorodzinnym, oraz gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym. W naszym poradniku internetowym dostępnym na stronie projektu, znajdują się artykuły eksperckie, wywiady oraz dobre przykłady, poruszające tematykę omawianego modułu. Każdy moduł wzbogacony jest również o krótką prezentację multimedialną, która w uproszczony sposób obrazuje problem.

R: Wiemy że Eko-lokator, to nie tylko poradnik internetowy, to są również bezpłatne szkolenia stacjonarne?

H.K.: Tak. W ramach projektu zorganizowaliśmy już 8 szkoleń m.in. w Poznaniu, Toruniu, Lublinie, Krakowie – tam poruszyliśmy temat efektywności energetycznej, oraz we Wrocławiu, Rzeszowie, Warszawie i Gdańsku – mówiliśmy o problemach z gospodarowaniem wodą. Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Zagadnienia są omawiane bardzo szczegółowo i można nawet powiedzieć, że całodniowe szkolenie przekazuje ogromną wiedzę, przez co jest bardzo wymagające dla odbiorcy.

R: Przekazanie tak ogromnej wiedzy w ciągu jednego dnia jest na pewno wymagające. Proszę powiedzieć kto głównie uczestniczy w tych szkoleniach?

H.K.: Szkolenia jak i cały projekt są adresowane do konkretnej grupy odbiorców jakimi są zarządcy nieruchomości oraz osoby zamierzające podjąć pracę w tym zawodzie, samorządowcy, deweloperzy. W kilku miastach, szkolenia gorzały gorącą dyskusją. Padało wiele pytań, nie tylko o dostępne technologie oraz ich koszty, ale również finansowanie, a przede wszystkim jakimi argumentami przekonywać mieszańców, jak z nimi rozmawiać.

R: Właśnie, mieszkańcy. Jaki obraz mieszkańców prezentują zarządcy nieruchomości w rozmowach kuluarowych?

H.K.: Problemy z jakimi spotykają się zarządcy poruszają szerokie spektrum życia jednostki w mieście. To nie tylko brak miejsc parkingowych, smog, ale również upały, czy deszcze nawalne. Bardzo często zarządcy pytają nas jak rozmawiać z mieszkańcami. Argumenty środowiskowe nie trafiają na podatny grunt, często liczy się ekonomia. By aspekt ekonomiczny grał drugą rolę, a główną nasza chęć zmiany i wpływu na to co nas otacza, zarządca musi wykonać ogromną pracę edukacyjną. Zaczynając od segregacji odpadów, poprzez edukowanie jak oszczędzać energię, przede wszystkim jak użytkować mieszkanie. Wielu mieszkańców nawet nie wie jak powinni obsługiwać swoje mieszkanie. Mowa tu o tym kiedy wietrzenie jest najbardziej efektywne, jak ogrzewać mieszkanie w chłodne dni, by ciepło nie uciekało, lub wypełniło swoją rolę jak najlepiej. Stąd na naszych wydarzeniach zarządcy otrzymują pełny pakiet informacji .

R: Oprócz bezpłatnych szkoleń w projekcie prowadzone są również inne działania?

H.K.: Projekt Eko-lokator obfituje w mnogość różnych wydarzeń. Oprócz bezpłatnych szkoleń prowadzimy również bezpłatne warsztaty. Warsztaty w projekcie zaplanowane są trzy. Zorganizowaliśmy już dwa, zaś poruszana na nich tematyka jest zdecydowanie bardziej szeroka niż na szkoleniach. Omawiana jest głównie sytuacja jaką mamy obecnie w danym temacie, polityki miejskie, oraz to w jaki sposób, my mieszkańcy skupieni we wspólnotach czy spółdzielniach mieszkaniowych, możemy się do niej dostosować. Oprócz warsztatów są również debaty on-line, one poświęcone są głównie trendom jakie już się kształtują na rynku, lub w którą stronę one pójdą w danym temacie. Debaty głównie poświęcone są przyszłości. Zauważyliśmy że oprócz grupy docelowej projektu w naszych warsztatach oraz debatach biorą również udział studenci, lokalni aktywiści, oraz mieszkańcy którzy chcieli by poprawić swój komfort życia, ale nie posiadają argumentów do przekonania swojej lokalnej społeczności.

R: Proszę powiedzieć, co jeszcze wydarzy się w ramach projektu Eko-lokator?

H.K.: W ramach projektu przewidziane jest jeszcze 16 bezpłatnych szkoleń poruszających tematykę transportową, gospodarowanie odpadami, roślinność, oraz komunikacja z mieszańcami. Pierwsze szkolenie w ramach Transportu sąsiedzkiego już 11 września we Wrocławiu (zapisz się). Odwiedzimy w sumie jeszcze 12 polskich miast. Przed nami jeszcze jeden duży warsztat i debata, oba wydarzenia poruszą tematykę roślinności na, w i wokół budynku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

R: Dziękujemy za rozmowę. A Państwa zapraszamy do zapoznania się z ofertą projektu Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzeniem budynkami.

Tematyka, terminy i zapisy na poszczególne szkolenia znajdziesz TUTAJ.

Bądź z nami na bieżąco i polub nasz profil na FACEBOOK.

 

Konrad Wielądek
specjalista ds. PR


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej