więcej


Energetyka

Słoneczny rekord po drodze na Mazury (20519)

2018-06-06

Drukuj
galeria

pixabay.com

Pod Olsztynkiem uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 6 MW. To już kolejne inwestycje tego typu w powiecie olsztyńskim, gdzie kilka lat temu powstała pierwsza elektrownia słoneczna na Warmii i Mazurach. Teraz powiat wysuwa się na pierwsze miejsce w Polsce pod względem zainstalowanych mocy PV.

W miejscowości Mierki w województwie warmińsko-mazurskim uroczyście otworzono farmy słoneczne o mocy 6 MW. Inwestorem jest spółka Chatteris Investments, która w tym tygodniu otworzyła też instalacje o mocy 4 MW w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim. Rozruch farm nastąpił w grudniu, regularna produkcja - dwa tygodnie temu. Farmy mają zapewnione wsparcie z aukcji OZE, gdzie zostały zgłoszone w grudniu 2016 roku. Każda elektrownia słoneczna o mocy 1 MW ma dostarczyć rocznie 1050 MWh energii.

Wybudowane instalacje przejęła duńska firma Nordic Solar. Inwestor poinformował portal WysokieNapiecie.pl, że w planach ma startowanie z nowymi projektami fotowoltaicznymi do aukcji OZE.  Kolejne inwestycje planuje między innymi w regionie Warmii i Mazur. Chatteris Investments należy do Enterprise Investors, jednego z największych funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

Elektrownia słoneczna, PGR i wysypisko

W tym roku gmina Olsztynek spodziewa się otwarcia jeszcze jednej instalacji PV. Elektrownia słoneczna o mocy ponad 1 MW ma zostać uruchomiona na dawnym składowisku odpadów w Wilkowie. Władze gminy nie kryją zadowolenia, że w ten sposób udaje się zagospodarować trudne tereny. Inwestycja o wartości ponad 7 mln zł dostała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. W miejscowości, gdzie mieścił się kiedyś PGR, może powstać w kolejnych miesiącach jeszcze elektrownia słoneczna o mocy 2 MW.  Prywatny inwestor pozyskał na ten projekt dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego (RPO).

Nie pierwsza i nie ostatnia elektrownia słoneczna

W sumie w powiecie olsztyńskim jest obecnie 8,7 MW mocy w elektrowniach słonecznych, do końca roku moc wzrośnie do prawie 10 MW. To, według naszych informacji, obecnie najwięcej w kraju, choć dane szybko się zmieniają i pozycja może być chwilowa. Instalacji fotowoltaicznych przybywa w każdej gminie, ponieważ oddawane są projekty z aukcji OZE a ponadto przybywa inwestycji dofinansowanych z RPO.

Powiat olsztyński obejmuje 12 gmin. W sąsiadującej z Olsztynkiem Stawigudzie od kilku lat działa na lotnisku w Gryźlinach elektrownia słoneczna o mocy 1 MW. To była pierwsza taka inwestycja w województwie, wykonana przez samorządową spółkę celową. Potem przyszły kolejne inwestycje prywatne, instytucji publicznych i spółek gminnych. Swoją farmę fotowoltaiczną mają między innymi olsztyńskie wodociągi.

Lokalne władze widzą w elektrowniach słonecznych dobrą alternatywę dla farm wiatrowych. Warmińsko-mazurskie w RPO uwzględniło pieniądze na inwestycje w OZE, a fotowoltaika cieszy się największym zainteresowaniem. To wpisuje się w strategię regionu, który stawia na czystą energię, rozproszone źródła i jednocześnie ochronę krajobrazu.

Aukcje OZE

System wsparcia ma pozwolić - według wcześniejszych zapowiedzi urzędników Ministerstwa Energii - na rozwój ok. 1000 MW w energetyce słonecznej do 2020 r.

W pierwszej aukcji OZE w grudniu  2016 roku zakontraktowano z blisko 80 MW nowych farm słonecznych energię za ponad 0,5 mld zł . W drugiej aukcji w lipcu 2017 r. wygrało 236 projektów o łącznej mocy ponad 200 MW. Do 2035 roku dostarczą one energię elektryczną o łącznej wartości blisko 1,8 mld zł. W tym roku aukcja OZE spodziewana jest w ostatnim kwartale, zakontraktowanych może być nawet 750 MW.

 

Źródło: Wysokie Napięcie.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej