więcej


Energetyka

Porozmawiajmy o polskiej energetyce w Lublinie (20453)

2018-03-27

Drukuj
galeria

27 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pierwsza na Lubelszczyźnie konferencja cyklu Dobra Energia. Będzie to doskonała okazja, by w gronie ekspertów i praktyków porozmawiać o tym, jakich zmian i innowacji potrzebuje polska energetyka.

Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych „towarów” w XXI w. Przez dekady wytwarzana była w sposób nonszalancki - poprzez spalanie paliw kopalnych i bez szanowania potrzeb środowiska, czy lokalnych społeczności. To się jednak zmienia. Nowoczesne technologie wytwarzania energii ze słońca, wiatru, czy biomasy; możliwości łączenia tych źródeł i magazynowania energii wyznaczają nowy kierunek w rozwoju sektora energetycznego. Także w Polsce. Dokąd ta rewolucja energetyczna nas zaprowadzi? Które odnawialne źródła będą wiodące, a które powinny pełnić funkcję wspierającą? Skąd brać pieniądze na zmiany w energetyce? Jaką rolę w tej przemianie odgrywają samorządy, a jaką mieszkańcy? Czy i jak OZE powinny zasilać energetykę konwencjonalną. To tylko niektóre pytania, z którymi muszą zmierzyć się dziś włodarze polskich miast, gmin, regionów, a także przedsiębiorcy, naukowcy i wreszcie mieszkańcy. Wspólnie z nimi chcemy znaleźć na nie odpowiedzi w trakcie konferencji „Dobra Energia”, którą organizujemy wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Już 27 marca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o wyzwaniach przyszłości w energetyce rozmawiać będziemy w wyjątkowym gronie. W „Dobrej Energii” udział wezmą m.in.: Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Paweł Nakonieczny – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Matthias Rehm z ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Gerard Lipiński – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Bartłomiej Zysiński z Polskiej Izby Magazynowania Energii, Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Energetyki Odnawialnej, czy Marek Zimakowski – Wójt Gminy Przywidz.

Zaproszeni samorządowcy opowiedzą, jak ich regiony, miasta, czy gminy wykorzystują OZE, co robią by oszczędzać energię. Eksperci z organizacji branżowych opowiedzą o najświeższych nowinkach technicznych w obszarze OZE, zarządzania energią i jej oszczędzania; a przedstawiciele biznesu odpowiedzą na pytanie: - Czy OZE się naprawdę opłaca? Nie zabraknie inspiracji, konkretnych przykładów, pomysłów i porad.

Oprócz dyskusji o wytwarzaniu energii, porozmawiamy także o jej oszczędzaniu. Zaproszeni eksperci wyjaśnią, które technologie pozwolą obniżyć rachunki za energię w firmie, domu, mieście, czy całej gminie nawet o jedną trzecią. „Dobra Energia” to także unikalna szansa do zawarcia cennych znajomości i nawiązania realnej współpracy. Łączy bowiem samorządowców, przedsiębiorców oraz mieszkańców.

Źródło: materialy prasowe


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej