- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Co wiemy o stanie powietrza po 2013 r.?
2014-01-09Rok 2013 był Rokiem Powietrza. Czy był godnie obchodzony? Możemy się o tym dowiedzieć, zapoznając się z materiałami Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EAA), która dokonała krótkiego podsumowania swoich ubiegłorocznych raportów.
Więcej
-
Bruksela rekomenduje krajom UE nowe zasady dopłat dla OZE
2014-01-09Komisja Europejska opublikowała wstępne założenia do wytycznych w sprawie systemów wsparcia dla energetyki odnawialnej. Nowe propozycje Brukseli znacząco różnią się od założeń przyjętych w projekcie polskiej ustawy o odnawialnych źródłach energii zółowy listopada 2013 roku.
Więcej
-
Samochody dostawcze bliskie spełnienia limitów emisji na 2017 rok
2014-01-08Sprzedany w 2012 roku w Unii Europejskiej samochód dostawczy emitował średnio 180,2 g dwutlenku węgla podczas pokonywania 1 km. Ich producenci są już bardzo blisko realizacji celu 175 g CO2/km wyznaczonego na rok 2017 – poinformowała Europejska Agencja Środowiska (EEA).
Więcej
-
Decyzja środowiskowa dla biogazowni
2014-01-08Biogazownię rolniczą o mocy większej niż 0,5 MW zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. To dlatego na jej inwestora może zostać nałożony obowiązek uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Kto to rozstrzyga i na jakiej podstawie? Od czego zależy ta decyzja? Co bierze się pod uwagę przy jej wydawaniu?
Więcej
-
Decyzja środowiskowa dla biogazowni
2014-01-08Biogazownię rolniczą o mocy większej niż 0,5 MW zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. To dlatego na jej inwestora może zostać nałożony obowiązek uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Kto to rozstrzyga i na jakiej podstawie? Od czego zależy ta decyzja? Co bierze się pod uwagę przy jej wydawaniu?
Więcej
-
Ile kosztuje energooszczędność?
2014-01-08Około 5,5 tys. zł kosztuje dodatkowa warstwa izolacji ścian zewnętrznych i dachu w budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 182 m2, gwarantująca zmniejszenie opłat za ogrzewanie o ponad 700 złotych rocznie. Eksperci kampanii "Energooszczędność w moim domu" przekonują, że zmiana choćby jednego elementu w projekcie budynku może pozytywnie wpłynąć na jego efektywność energetyczną.
Więcej
-
Ile kosztuje energooszczędność?
2014-01-08Około 5,5 tys. zł kosztuje dodatkowa warstwa izolacji ścian zewnętrznych i dachu w budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 182 m2, gwarantująca zmniejszenie opłat za ogrzewanie o ponad 700 złotych rocznie. Eksperci kampanii "Energooszczędność w moim domu" przekonują, że zmiana choćby jednego elementu w projekcie budynku może pozytywnie wpłynąć na jego efektywność energetyczną.
Więcej
-
Biuletyn DOKLIP nr 12
2014-01-07Przedstawiamy biuletyn nr 12 projektu Dobry Klimat dla Powiatów.
Więcej
-
Projekt ustawy o OZE przekazany do Kancelarii Premiera
2014-01-07Minister gospodarki 31 grudnia 2013 r. przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii z wnioskiem o pilne rozpatrzenie na najbliższym posiedzeniu stałego Komitetu Rady Ministrów.
Więcej
-
NFOŚiGW nie czeka na ustawę. W 2014 r. wyda na OZE 1 mld zł
2014-01-07Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przyznawał dofinansowanie na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii – mimo niepewności regulacyjnej spowodowanej brakiem ustawy o OZE. Na ten cel w 2014 r. chce wydać około miliarda złotych.
Więcej
-
Chiny mają problem z osiągnięciem celów emisyjnych
2014-01-07Podczas gdy emitenci CO2 w Europie korzystają z profitów wynikających z osiągania celów redukcyjnych gazów cieplarnianych, które mają swoje źródło m.in. w stagnacji gospodarczej, Chiny ponoszą konsekwencje modelu gospodarczego opartego na "wzroście za wszelką cenę".
Więcej
-
PGNiG Termika zbierze choinki na biomasę
2014-01-06Firma PGNiG Termika zapowiedziała uruchomienie w styczniu 2014 r. akcji zbierania choinek, które zostaną wykorzystane jako biomasa energetyczna.
Więcej
-
Prof. Michał Kleiber: OZE będą nam towarzyszyć już zawsze
2014-01-06W Jabłonnie koło Warszawy ruszyła budowa Centrum Badawczego PAN "Konwersja Energii i Źródła Odnawialne". Szef PAN, prof. Michał Kleiber, podkreślił korzyści, które rozwój źródeł odnawialnych może przynieść polskiej gospodarce.
Więcej
-
Po Lublinie jeżdżą autobusy zasilane energią słoneczną
2014-01-05W ramach projektu realizowanego przez Politechnikę Lubelską we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym z Lublina na dachach dwóch miejskich autobusów zainstalowano panele fotowoltaiczne.
Więcej
-
Największe w historii zamówienie na elektrownie wiatrowe
2014-01-05Siemens wyprodukuje dla amerykańskiego inwestora w sumie 448 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Kontrakt jest warty ponad 1 mld USD.
Więcej
-
Lux Research: fotowoltaika konkurencyjna z gazem w 2025
2014-01-04Według analizy przygotowanej przez firmę konsultingową Lux Research energia produkowana na przemysłowych farmach fotowoltaicznych w 2025 r. stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu z energią z elektrowni gazowych.
Więcej
-
Polityka energetyczna Polski do 2030 r. – informacja o działaniach w 2012 r.
2014-01-04Działania w ramach realizacji "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" skupiały się przede wszystkim na bezpieczeństwie dostaw energii, efektywności energetycznej i procesach legislacyjnych kształtujących funkcjonowanie sektora. Informację o tym, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki, Rada Ministrów przyjęła 30 grudnia 2013 r.
Więcej
-
Ministerstwo Finansów kwestionuje wsparcie dla współspalania
2014-01-03Po krytyce ze strony przedstawicieli branży OZE, z którą spotkało się Ministerstwo Gospodarki za opublikowany w listopadzie br. projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, swój krytyczny głos w tej sprawie wyraziło także Ministerstwo Finansów.
Więcej
-
Miliony na szynach
2014-01-03W grudniu Komisja Europejska zatwierdziła warte blisko 263,8 mln euro inwestycje z Funduszu Spójności w trzy duże projekty transportowe we Wrocławiu, w Łodzi i w Warszawie. Ich celem jest istotne podniesienie jakości transportu publicznego. Finansowanie pochodzi ze środków przeznaczonych na polski program operacyjny "Infrastruktura i Środowisko" w ramach priorytetu "Transport przyjazny środowisku".
Więcej
-
Ściany i dach w domach energooszczędnych
2014-01-02Znaczenie energooszczędności w Polsce z roku na rok coraz bardziej rośnie. Dowodem na to jest budowa domów energooszczędnych, ale również modernizacja starszych budynków. Dzięki nowoczesnym technikom i materiałom budowlanym można znacznie podnieść efektywność energetyczną. Podstawowym celem budowy domu energooszczędnego i pasywnego jest oszczędność energii cieplnej, którą możemy zrealizować przez dobrze dobrany materiał konstrukcyjny oraz dobrze zaizolowane ściany i dach.
Więcej
-
KE chce, byśmy poruszali się po miastach szybciej i bardziej ekologicznie
2014-01-02W przyjętym 17 grudnia 2013 r. pakiecie na rzecz mobilności w miastach Komisja Europejska zwiększa swoje wsparcie dla miast. Komisja będzie wspierać wymianę najlepszych praktyk, udzieli ukierunkowanego wsparcia finansowego oraz będzie inwestować w badania i rozwój. Ponadto Komisja zachęca do opracowywania planów zrównoważonej mobilności w miastach, aby pobudzić do zmian w kierunku czystszych i bardziej zrównoważonych form transportu na obszarach miejskich.
Więcej
-
Nowy wiceminister środowiska ma przyspieszyć prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego
2014-01-02Nowy wiceminister środowiska ma przyspieszyć prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego Sławomir Brodziński tuż przed świętami zastąpił na stanowisku Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka. Ma to przyspieszyć prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Na razie bowiem najszybciej powstawały regulacje dotyczące podziału wpływów z przyszłego wydobycia.
Więcej
-
Już pół miliona brytyjskich gospodarstw domowych ma instalacje fotowoltaiczne
2014-01-01Brytyjski rząd poinformował, że pod koniec 2013 r. liczba gospodarstw domowych na Wyspach, które posiadają swoją instalację fotowoltaiczną, wzrosła do pół miliona, a w 2015 r. powinna się podwoić.
Więcej
-
Portugalczycy zbudują w Polsce kolejną farmę wiatrową
2014-01-01EDP Renovaveis otrzymał kredyt na budowę farmy wiatrowej o mocy 80 MW. Będzie to kolejna inwestycja portugalskiego koncernu w Polsce.
Więcej
-
Polska w świecie cieplejszym o 4 st. Celsjusza
2013-12-31Jeśli obecny trend wzrostu emisji CO2 zostanie utrzymany, do połowy stulecia wzrosną one z 35 mld ton rocznie do 100 mld ton. Kontynuacja tego scenariusza doprowadzi do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku o 4°C. Oczywiście w roku 2100 temperatury nie przestaną rosnąć: do roku 2300 wzrost sięgnie 8°C.
Więcej
-
Jak przygotować lądy na burzliwą przyszłość?
2013-12-31Dalszy wzrost temperatury powierzchni oceanów może spowodować, że cyklony tropikalne będą coraz częściej nawiedzać lądy. Nie wiemy, kiedy i gdzie uderzą ani jakie będą ich skutki. Wzbierające morze będzie się wdzierać coraz dalej na ląd. Społeczeństwo musi nauczyć się żyć w warunkach szybko zmieniającej się linii brzegowej na skutek sztormów i powodzi. W wielu miastach walka z czasem już się zaczęła.
Więcej
-
Fundamenty i podłogi – solidne podstawy energooszczędnego budynku
2013-12-31Najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku są jego fundamenty. Mają bezpośredni kontakt z gruntem, dlatego warto zadbać, żeby były solidnie zabezpieczone przed wilgocią i dobrze ocieplone. Równie istotnym elementem w budynkach mieszkalnych są podłogi. Przez podłogę parteru i ściany piwnic możemy tracić nawet 8% ciepła, dlatego przed rozpoczęciem budowy warto poznać zasady prawidłowego wykonania podstawowych elementów nowego, wymarzonego lokum.
Więcej
-
Fundamenty i podłogi – solidne podstawy energooszczędnego budynku
2013-12-31Najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku są jego fundamenty. Mają bezpośredni kontakt z gruntem, dlatego warto zadbać, żeby były solidnie zabezpieczone przed wilgocią i dobrze ocieplone. Równie istotnym elementem w budynkach mieszkalnych są podłogi. Przez podłogę parteru i ściany piwnic możemy tracić nawet 8% ciepła, dlatego przed rozpoczęciem budowy warto poznać zasady prawidłowego wykonania podstawowych elementów nowego, wymarzonego lokum.
Więcej
-
Stanowa polityka klimatyczna
2013-12-31Czy polityka klimatyczna musi być sterowana centralnie? Tekst Rebeki Bertram, koordynatorki programu "Środowisko i Dialog Globalny" z biura Fundacji im. Heinricha Böella w Waszyngtonie, pokazuje, że nie jest to warunek konieczny. Amerykanie korzystając w doświadczeń krajów europejskich, tworzą własny system wspierania inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji CO2.
Więcej
-
Lepsza ochrona powietrza dzięki rozporządzeniu dot. F-gazów
2013-12-31Komisja Europejska, przy aktywnym zaangażowaniu Polski, przyjęła treść rozporządzenia dotyczącego ograniczenia stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazy). – To duży krok w kierunku ograniczenia tych gazów, które przyczyniają się do zmian klimatu – ocenia Małgorzata Wejtko, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Klimat zmienia się w oczach
2013-12-30Co kształtuje klimat? Jakie są mechanizmy, które decydują o efekcie końcowym? Peter Gleick, klimatolog, członek amerykańskiej National Accademy of Science, prezes Pacific Institute w Oakland przedstawia w swoim materiale jeden z nich.
Więcej
-
Od stycznia rusza weryfikacja raportów emisji GHG
2013-12-30Wraz z początkiem stycznia 2014 roku rozpocznie się proces końcowej weryfikacji raportów z emisji gazów cieplarnianych (GHG). W Polsce obowiązkiem tym objętych jest około 1000 instalacji, których właściciele uczestniczą w systemie handlu uprawnieniami do emisji GHG. Do 31 marca muszą oni przedstawić zweryfikowany raport Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE).
Więcej
-
Ciepło, cieplej, gorąco…
2013-12-30Amerykańskie ośrodki, NASA GISS (należący do NASA Instytut im. Goddarda) i NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) są zgodne, że tegoroczny listopad był najcieplejszym listopadem od czasu wprowadzenia regularnych pomiarów.
Więcej
-
Wicepremier Janusz Piechociński z branżą górniczą i producentami kotłów o walce z emisjami
2013-12-30– Obniżanie emisji CO2 nie oznacza eliminacji węgla z systemu elektroenergetycznego – powiedział wicepremier i mister gospodarki, Janusz Piechociński, na spotkaniu branży węglowej i producentów kotłów, które odbyło się 18 grudnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Europejscy przedsiębiorcy myślą o zasobach
2013-12-30W Unii Europejskiej firmy coraz częściej zwracają uwagę na efektywne gospodarowanie zasobami, dostrzegając w tym szansę na ograniczenie kosztów produkcji. Według raportu Eurobarometru opublikowanego w grudniu tego roku, małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie chętnie podejmują działania w tym kierunku, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Po COP 19 w Warszawie – szach-mat dla międzynarodowej polityki klimatycznej
2013-12-29Mimo że klimat zmienia się na naszych oczach, Unia i pozostałe kraje Aneksu I zdają się nie dostrzegać pilności problemu. Ich uwagę pochłania pogłębiający się strukturalny kryzys gospodarczy i finansowy, a wielostronne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu zajmują odległe miejsce w ich politycznych programach.
Więcej
-
Elektryczne autobusy Solarisa będą jeździć bez przerw na ładowanie
2013-12-29Polski producent autobusów testuje tzw. pantograf, czyli urządzenie, za pomocą którego będą ładowane elektryczne autobusy podczas chwilowych postojów na przystankach.
Więcej
-
EasySolar wprowadza na rynek aplikację mobilną dla PV
2013-12-29Technologia chmury podbiła już wiele dziedzin, największe zasługi ma najprawdopodobniej w branży informatycznej i biznesie. Tymczasem firma EasySolar rusza z nowym oprogramowaniem do projektowania instalacji fotowoltaicznych, które korzystać będzie właśnie z technologii chmury.
Więcej
-
Nowy gaz cieplarniany – siedem tysięcy razy silniejszy od CO2
2013-12-28Naukowcy z Wydziału Chemii University of Toronto odkryli, że PFTBA, stworzony przez człowieka związek mający wiele zastosowań przemysłowych, jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
Więcej
-
Ochrona klimatu na co dzień
2013-12-28Wyobraźmy sobie ogrzewanie przestrzeni publicznych przy użyciu czystej energii, której źródłem są ruchy ciała przechodniów. Albo windy działające dzięki energii słonecznej, żywność produkowaną przy minimalnym wykorzystaniu wody lub zasobów energetycznych i technologię pozwalającą na sprawdzenie, jaki wpływ na środowisko mają nasze zakupy...
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności