więcej


Nauka o klimacie

Nowy gaz cieplarniany – siedem tysięcy razy silniejszy od CO2 (16655)

2013-12-28

Drukuj

Naukowcy z Wydziału Chemii University of Toronto odkryli, że PFTBA, stworzony przez człowieka związek mający wiele zastosowań przemysłowych, jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.

Wyniki prac dotyczące gazu PFTBA przedstawione zostały w Geophysical Research Letters. Jak ocenia Angela Hong, pracująca w zespole badaczy – "jego pojedyncza molekuła stanowi dla klimatu takie samo zagrożenie, jak 7100 molekuł CO2". Ponadto PFTBA (perfluorotributyloamina, która należy do tzw. perfluorozwiązków) charakteryzuje się niezwykle wysoką trwałością, stabilnością i – zabójczą dla atmosfery – radiacją. Ma tym samym "olbrzymi potencjał do tego, by przyczynić się do globalnego ocieplenia", twierdzi Hong.

PFTBA w naturze nie istnieje. Jest wytworem człowieka używanym od połowy ubiegłego wieku w przemyśle elektronicznym. Jednak obecnie stosuje się go coraz częściej w innych działach gospodarki (np. w biotechnologii). Dotychczas nie był poddawany analizom pod kątem wpływu na klimat. Badacze odkryli, że zbiera się w dolnych partiach atmosfery i – z uwagi na brak znanych na dzień dzisiejszy sposobów na jego unieszkodliwienie lub usunięcie – może tam przebywać prawdopodobnie przez setki lat. Zniszczeniu ulega dopiero po przejściu w jej wyższe partie.

Z pewnością czynnikiem łagodzącym wydźwięk powyższej informacji jest fakt, że zmierzone w Toronto stężenie PFTBA w atmosferze jest znacząco niższe niż CO2 i wynosi 0,18 ppt (parts per trillion), podczas gdy CO2 "jedynie" 400 ppm (parts per milion). Cytowana wcześniej Angela Hong zauważa jednak, że PFTBA nie jest objęty obecnie żadnymi regulacjami na etapie produkcji, używania czy emisji. Zdaniem Drew Shindella, klimatologa z Goddard Institute for Space Studies, "póki jest go w powietrzu mało, nie powinniśmy się martwić, ale musimy być pewni, że nie będzie go przybywać znacznie potęgując tym samym proces globalnego ocieplenia".

 

Marek Korzyński, ChrońmyKlimat.pl
na podstawie: phys.org, universityherald.com

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej