- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
adaptacja
-
Miejskie Plany Adaptacji - obowiązkowe?
2021-08-07
Wojciech Szymalski
Choć sejm zaraz pójdzie na urlop, to w pojawiła się w nim ciekawa informacja o planowanej do wdrożenia ustawie. Miałaby to być ustawa wprowadzona w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej, w szczególności wzmocnienie aspektów transformacji ekologicznej miast. Mamy w tym zakresie swoją opinię.
Więcej
-
Przez zmiany klimatu uprawy rolnicze wymagają coraz większego nawadniania
2021-03-24Skutki zmiany klimatu będą mieć dla produkcji rolnej w Polsce poważne konsekwencje. Zmienia się rozkład opadów i rośnie temperatura, co sprawia, że część roślin przestanie być uprawiana. Jednocześnie rolnictwo odpowiada za największe zużycie wody. W większości wykorzystuje wody powierzchniowe, jednak częstsze susze i brak opadów sprawiają, że coraz częściej rolnicy sięgają po sztuczne nawadnianie. – Konieczna jest zmiana sposobu gospodarowania wodą, w przeciwnym wypadku możemy spodziewać się daleko idących zmian w produkcji rolnej, wzrostu cen i ograniczenia spożycia mięsa – prognozuje profesor SGGW Mateusz Grygoruk.
Więcej
-
Adaptacja do koronawirusa
2021-03-06
Wojciech Szymalski
Adaptacja kojarzyła nam się dotychczas głównie ze zmianą klimatu. Dziś, jak słusznie zauważyli w tym tygodniu naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, czas na adaptację także do faktu, iż silniejszy koronawirus z nami jest i prawdopodobnie już tak zostanie*.
Więcej
-
Taka zima zła
2021-02-13
Wojciech Szymalski
Po czterodniowych opadach śniegu i jeszcze dłuższym okresie mrozu ukułem własną teorię o globalnym ociepleniu. Bo niby dlaczego człowiek miałby być temu winny, że jest tak zimno? W dodatku nie do zimy nas stworzono.
Więcej
-
Zwalczanie przemocy wobec kobiet za pomocą innowacyjnych polityk: paszporty „Stop FGM”
2020-12-01Trzeci cel z Celów zrównowazonego Rozwoju to osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt, dotyczy eliminacji wszelkich szkodliwych praktyk, w tym okaleczania żeńskich narządów płciowych (FGM).
Więcej
-
Ekspresem przeciw suszy
2020-09-11
Wojciech Szymalski
Już niecały tydzień pozostał do zakończenia terminu składania uwag do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Mimo suszy ustawa brnie dalej w bagno. Bagno braku planowania. Ekspresowo.
Więcej
-
Odporni inaczej
2020-09-04
Wojciech Szymalski
W ostatnich dniach sierpnia Polskę nawiedził front, który przyniósł wielokomórkowe burze, deszcz i szkwałowy wiatr. Co powiedział nam o naszej gotowości do działania w obliczu widocznych zniszczeń i utrudnień? Jest w nas ziarno odporności na skutki zmian klimatu?
Więcej
-
Od 2021 roku zmienią się przepisy budowlane
2020-08-17Z początkiem przyszłego roku w Polsce zaczną obowiązywać zaostrzone wymogi efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków. Będą one charakteryzować się m.in. lepszą izolacją, a więc niższym zapotrzebowaniem na energię. Branża budowlana w większości jest już gotowa na zmiany, do których przygotowywała się przez ostatnich osiem lat. Zresztą zmiany te, związane ze spełnieniem standardów unijnych, następowały etapowo i od nowego roku będzie to trzeci, ostatni etap.
Więcej
-
Od 2021 roku nowe standardy energooszczędności w budownictwie
2020-07-23W przyszłym roku wchodzą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące efektywności energetycznej. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i wycofać z rynku część tańszych produktów.
Więcej
-
Program Moja Woda
2020-07-13W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania programu "Moja woda" beneficjenci zawnioskowali o blisko 30 proc. środków z puli wynoszącej 100 mln zł - poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. Resort dodał, że najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Śląska.
Więcej
-
Naukowcy: specustawa o suszy ograniczy kontrolę nad szkodliwymi inwestycjami
2020-05-27
OKO.press
Rząd od ponad miesiąca zapowiada specustawę "przeciwsuszową", która ma poprawić bilans wodny Polski. Naukowcy ostrzegają: jednym z głównych skutków jej wprowadzenia będzie ograniczenie możliwości odwoławczych, które pozwalają niezależnym ekspertom i NGO na kontrolę takich inwestycji.
Więcej
-
Koronawirus zdetronizowany
2020-05-04Jak pokazują doniesienia naukowe zagrożenie nowym koronawirusem było przeszacowane. Wygląda na to, że zamykając większość świata na 4 spusty popadliśmy w przesadną panikę.
Więcej
-
Koronawirusa przemyśl sam
2020-04-30Blokada Polski i świata trwa już ponad 40 dni – solidny post. Pokazujemy kilka liczb, na podstawie których możesz wyrobić sobie własne zdanie o problemie z koronawirusem.
Więcej
-
Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji
2020-04-28Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Kluczowe w tym są działania, które mają przywrócić tzw. naturalną retencję.
Więcej
-
Nie oglądaj się na rząd
2020-04-16
Wojciech Szymalski
Pojawił się wirus, a wraz z nim perspektywa spadku wskaźników ekonomicznych. Kiedy wszyscy oglądają się na rządy, banki lub organizacje międzynarodowe, aby pomogły bezradnym obywatelom, w ciszy i spokoju wzrastają w Europie inicjatywy na rzecz przetrwania niezależne od rządów i PKB. W 2019 roku powstał nowy raport, który je inwentaryzuje.
Więcej
-
„Nie mamy pieniędzy do zapłaty, musimy jeść”
2020-04-08Tak krzyczy osoba przy kasie w supermarkecie we Włoszech. Ludziom we Włoszech zaczyna brakować jedzenia i pieniędzy. W sieci krąży wideo przedstawiające parę błagającą o 50€ zaliczki poza bankiem, po zamknięciu sklepu z powodu kwarantanny. [1]
Więcej
-
Polacy promują modę na biżuterię z drewna
2020-01-31Akcesoria z drewna zyskują na popularności dzięki proekologicznym trendom konsumenckim. Sprzedaż takich produktów jak drewniane ramki do okularów, zegarki czy bransoletki rośnie rok do roku prawie dwukrotnie – wynika z danych lidera tego rynku, firmy Plantwear, która w styczniu zadebiutowała na NewConnect. W tym roku producent chce wprowadzić nową ofertę drewnianej biżuterii premium, łączonej np. z kamieniami lub metalami szlachetnymi.
Więcej
-
Przy zakupie materiałów jeszcze w tym roku, Właściciele domów mogą skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację budynku
2019-12-23Wymiana okien, drzwi i systemu ogrzewania oraz ocieplenie ścian zewnętrznych przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie domu i większy komfort mieszkańców.
Więcej
-
Programu Rozwoju Retencji a zbiornik retencyjny Bzin
2019-08-29Budowa zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej została wpisana do Programu Rozwoju Retencji – poinformował we wtorek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Inwestycja powinna zostać zakończona do 2027 roku.
Więcej
-
System obszarów chronionych – „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-21Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia systemu obszarów chronionych.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne spowodują wzrost cen wody i żywności. To również duże wyzwanie dla energetyki
2019-08-19W nachodzących latach susze w rolnictwie przełożą się na wzrost cen żywności i spadek dochodów osób, które utrzymują się z produkcji rolnej. Niedostatek wody spowoduje też, że zabraknie jej do chłodzenia elektrowni, co w połączeniu z coraz częstszymi silnymi wiatrami, wichurami, czy huraganami zrywającymi sieci dystrybucyjne, wpłynie na stabilność dostaw energii, a także jej ceny. – Rozwiązaniem jest rozwój rozproszonej energetyki, ale do tego trzeba odwagi politycznej i zwiększenia udziału prosumentów w całym systemie – mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.
Więcej
-
Wrocławianie będą mogli łapać deszczówkę z miejskim dofinansowaniem - miasto uruchamia specjalne dopłaty
2019-07-31Od 2 sierpnia wrocławianie mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu „Złap deszcz”. Każdy, kto na swojej posesji zainstaluje zbiornik do zbierania deszczówki lub gdy już ma taki zbiornik i chciałby go zmodernizować, może liczyć na zwrot kosztów inwestycji. Program jest finansowany w całości z budżetu miasta
Więcej
-
Za 30 lat w Warszawie temperatura jak w Tbilisi?
2019-07-25Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie. Wytwarzany jest on w wyniku spalania paliw kopalnych takich jak ropa i węgiel, a według danych Eurostatu* produkcja CO2 tylko w Polsce w 2018 r. wzrosła o 3,5%. Istotny wpływ na zatruwanie środowiska mają gospodarstwa domowe, dlatego warto przeanalizować, jak ograniczyć emisję CO2 na własną rękę.
Więcej
-
Urzędnicy będą promować ekologiczny transport
2019-07-16Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca 41 gmin regionu, podpisała umowę na dostawę wartych ponad 2,2 mln zł 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, które zostaną przekazane urzędom miast i gmin Metropolii w ramach promującego ekologiczny transport projektu „Rowerem lub na kole”.
Więcej
-
Watykan wolny od jednorazowego plastiku
2019-07-16Watykan staje się strefą wolną od plastiku jednorazowego użytku i jest wzorem w gospodarowaniu odpadkami, z rekordowym odsetkiem segregowanych śmieci. Tylko 2 procent specjalnych odpadków nie podlega temu procesowi.
Więcej
-
Fale upałów a ocieplenie klimatu
2019-07-05Trudno w to uwierzyć, ale prawdopodobnie tegoroczny czerwiec okaże się najgorętszy od ponad 200 lat historii pomiarów meteorologicznych! Ekstremalne gorąco to już fakt – od wielu dni cała Polska zmaga się z wysokimi temperaturami i suszą. I mimo chwilowych kilkustopniowych, a nawet kilkunastostopniowych ochłodzeń, eksperci twierdzą, że te upały, to zaledwie wstęp do kolejnych fal gorąca, jakie nadejdą.
Więcej
-
Warszawa przyjęła Miejski Plan Adaptacji - ADAPTCITY
2019-07-05Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.
Więcej
-
Zeroemisyjny Kraków
2019-07-05Kraków nawiązał współpracę z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu, które będą dążyły do zeroemisyjności już w 2030 r. Projekt będzie realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami.
Więcej
-
Żyrardów dostanie z NFOŚiGW 8,2 mln zł na tereny zielone
2019-07-03Mieszkańcy Żyrardowa w województwie mazowieckim będą mogli korzystać z nowych, rekreacyjnych terenów zielonych o powierzchni 4,64 ha. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel dotację w wysokości 8,2 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Więcej
-
Puszczy Białowieskiej nie grozi wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu
2019-07-03Nie ma groźby wpisania Puszczy Białowiejskiej na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu - ocenił we wtorek (2 lipca) minister środowiska Henryk Kowalczyk. Poinformował, że konsultacje nt. nowych planów cięć dot. puszczańskich nadleśnictw mają jeszcze długo potrwać.
Więcej
-
Złap deszcz - Wrocław nie marnuje!
2019-06-27
Bartosz Moch, www.wroclaw.pl
Z każdym rokiem obserwujemy zmiany klimatyczne. Zimą temperatura utrzymująca się powyżej zera oraz niewielka pokrywa śnieżna a wiosną i latem deszcze nawalne – to wyraźny sygnał do zmiany nawyków. Aby sprostać tym wyzwaniom rozpoczynamy we Wrocławiu nowy pilotażowy projekt Złap deszcz.
Więcej
-
Raport krajowy na temat SDG 10. Zmniejszenie nierówności w obrębie poszczególnych krajów i pomiędzy nimi
2019-06-26Polska jest jednym z krajów w Europie, które doświadczyły bezprecedensowego wzrostu gospodarczego w ostatnich trzech dekadach po upadku bloku radzieckiego.
Więcej
-
Naukowcy z UW do środowiska akademickiego: uznajmy kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową
2019-06-26
Szymon Zdziebłowski PAP Nauka w Polsce
Apelujemy, by w obliczu globalnego zagrożenia katastrofą ekologiczną społeczność uniwersytecka uznała kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową - pisze troje przedstawicieli Instytutu Kultury Polskiej UW w liście otwartym. Do tej pory podpisało go ponad 400 naukowców z całej Polski.
Więcej
-
Deklaracja Rady Wydziału Psychologii UW w sprawie zmian klimatu
2019-06-2528 maja Rada Wydziału Psychologii UW przyjęła deklarację w sprawie zmian klimatu. Psychologowie apelują do całego środowiska akademickiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Na posiedzeniu 5 czerwca 2019 deklarację Wydziału Psychologii poparł Senat UW przez aklamację.
Więcej
-
Hydrolog: w przyszłości wciąż możemy odczuwać braki wody, zwłaszcza wiosną
2019-06-18
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
Choć przewiduje się, że z powodu zmian klimatycznych w przyszłości będzie w Polsce więcej wody, to może jej brakować w krytycznych momentach, np. na wiosnę - powiedziała PAP prof. Renata Romanowicz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Więcej
-
Ekspert: w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki
2019-05-22
PAP Nauka w Polsce
Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi PAP dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.
Więcej
-
Zielona infrastruktura w Gdańsku – rozchodniki zamiast trawnika, wywiad z Eweliną Latoszewską kierownikiem Działu Zieleni GZDiZ
2019-05-15
Katarzyna Wolańska
W Gdańsku przy ul. Kowalskiej wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Zamiast trawnika, w pasie drogowym zastosowano maty rozchodnikowe. To przykład zielonej infrastruktury - sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania takich terenów. Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy.
Więcej
-
Rozpoczął się nabór wniosków do Programu LIFE. NFOŚiGW organizuje szkolenia i warsztaty
2019-04-26Na serię bezpłatnych szkoleń i warsztatów dotyczących aplikowania o środki z Programu LIFE zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Majowe spotkania w NFOŚiGW to dla wnioskodawców również niepowtarzalna okazja do indywidualnych konsultacji z ekspertami.
Więcej
-
Zielona infrastruktura - zaprezentuj realizacje na konferencji z okazji 10-lecia PSDZ
2019-04-25
Katarzyna Wolańska
Prowadzisz działania promujące rozwiązania w zakresie zielonej infrastruktury? Masz ciekawy projekt lub realizację z wykorzystaniem zielonego dachu, żyjącej ściany, ogrodu deszczowego, parków kieszonkowych lub inny rozwiązań wpływających na poprawę życia w mieście?
Więcej
-
Efekt synergii - dachy zielone z instalacjami solarnymi
2019-04-12
Katarzyna Wolańska
Miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źrodeł energii i redukcji smogu. Według "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności