ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Naukowcy z UW do środowiska akademickiego: uznajmy kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową (20858)

Szymon Zdziebłowski PAP Nauka w Polsce
2019-06-26

Drukuj
galeria

Apelujemy, by w obliczu globalnego zagrożenia katastrofą ekologiczną społeczność uniwersytecka uznała kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową - pisze troje przedstawicieli Instytutu Kultury Polskiej UW w liście otwartym. Do tej pory podpisało go ponad 400 naukowców z całej Polski.

Apel dotyczący podjęcia działań w kwestii zmian klimatycznych skierowany do środowiska akademickiego przygotowała trójka naukowców z IKP UW: dr Piotr Kubkowski, dr Weronika Parfianowicz i Kornelia Sobczak.

"Apelujemy, by w obliczu globalnego zagrożenia katastrofą ekologiczną społeczność uniwersytecka uznała kryzys klimatyczny za kwestię priorytetową. By wykorzystała swój autorytet i kompetencje do walki o wprowadzenie odpowiedzialnej, kompleksowej polityki środowiskowej, której celem będzie radykalne obniżenie emisji dwutlenku węgla" - napisali naukowcy.

Jak podano na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej UW do 23.06.2019 podpisało się 477 badaczy i badaczek z całej Polski. 

Autorzy listu wyrazili nadzieję, że przedstawiciele uczelni wezmą aktywny udział w debacie publicznej, upowszechnianiu wiedzy o charakterze zmian związanych z kryzysem klimatycznym i wezmą zdecydowany głos wszędzie tam, gdzie ustalenia nauki światowej są podważane i gdzie rozpowszechnia się informacje sprzeczne ze stanem najnowszych badań.

"Naszym celem jest powołanie interdyscyplinarnego, międzyinstytucjonalnego i ogólnokrajowego sztabu antykryzysowego, który pracować będzie nad strategią działań w obliczu kryzysu klimatycznego" - czytamy w liście.

Sygnatariusze listu twierdzą, że zmiana klimatu to problem, który dotyczy zarówno przedstawicieli nauk ścisłych i przyrodniczych, jak i humanistycznych oraz społecznych.

Zadają przy tym pytanie, czy uczelnie - skupione w ostatnich latach na przemianach organizacyjnych nie wycofały się ze swoich zadań społecznych i czy nie straciły z oczu "najważniejszego wyzwania współczesnego świata: spowodowanego działalnością człowieka kryzysu klimatycznego?"

Sygnatariusze domagają się również od władz uczelni i instytucji badawczych transparentnej polityki informacyjnej na temat zmian klimatycznych, skierowanej do społeczności akademickiej.

"Chcemy wiedzieć, jakie działania zostały podjęte na naszych uczelniach w celu przeciwdziałania skutkom globalnej zmiany klimatu, np., w jaki sposób uniwersytecka infrastruktura zostanie przysposobiona do niskoemisyjnych norm i kto będzie odpowiedzialny za monitorowanie przebiegu wszystkich tych działań" - czytamy w apelu.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dowody naukowe wskazują na to, że w ostatnich 50 latach to człowiek miał największy wpływ na klimat na świecie. Jeszcze możemy zatrzymać te zmiany – przekonuje IPCC - ale mamy na to około 12 lat.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Pełna treść listu wraz z linkiem do formularza za pomocą którego ludzie nauki mogą dołączyć do sygnatariuszy jest opublikowana na stronie http://ikp.uw.edu.pl/o-uniwersytet-dla-ziemi/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej