- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Efekt synergii - dachy zielone z instalacjami solarnymi (20785)
Katarzyna Wolańska2019-04-12
Drukuj
Dach z roślinnością, na którym zainstalowano panale fotowoltaiczne, źródło: Marloes Dout, “The Rotterdam Roofscape”, Międzynarodowa Konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu” Warszawa, 19.09.2018
Miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źrodeł energii i redukcji smogu. Według "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych.
W najnowszym wydaniu "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL podkreślone zostały korzystne efekty wynikające z zastosowania instalacji solarnych na płaskich dachach zielonych.
Instalacje solarne to instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania prądu lub instalacje solarno-termiczne do wytwarzania energii cieplnej.
Warto zwrócić uwagę na to, że zazielenianie dachów oraz instalacje solarne mogą być łączone, zwłaszcza na dachach płaskich.
Jest to korzystne ze względu na efekt synergii przy wytwarzaniu prądu - stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej (w porównaniu do dachów tradycyjnych) prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia sprawność takich modułów.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na zielonych dachach ma też zalety techniczne, ponieważ system warstw dachu zielonego pełni rolę kotwiącą - stabilizuje panele fotowoltaiczne, nawet w przypadku silnych wiatrów i burz.
Tego typu instalacje (solarne zielone dachy) możemy znaleźć np. w mieście Rotterdam (jedną z takich realizacji prezentujemy w tym artykule, na górze strony), gdzie ekologiczne i wielofunkcyjne dachy są wdrażane jako odpowiedź na potrzebę transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu.
Jak pokazuje przykład Rotterdamu dachy płaskie w miastach mają dużo większy potencjał niż tylko możliwość wykorzystywania ich do montażu paneli fotowoltaicznych.
Zastosowanie zieleni na dachach i tarasach w miastach pozwala na retencjonowanie wody opadowej (odciążenie kanalizacji i zapobieganie powodziom po gwałtownych opadach), redukuje niekorzystne zjawisko miejskiej wyspy ciepła i zwiększa bioróżnorodność tworząc dodatkowe miejsca dla roślinności, ptaków, owadów. Stosowanie dachów zielonych podnosi też wartość budynków i wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Dachy zielone to element zielonej infrastruktury w miastach i na osiedlach. A połączenie paneli fotowoltaicznych i dachu zielonego poprawia efektywność samej instalacji solarnej.
Katarzyna Wolańska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, ChronmyKlimat.pl, "Eko-lokator".
Podobne artykuły
- Dachy zielone a adaptacja do zmian klimatu - przykłady świadomej polityki w miastach
Kopenhaga, Hamburg, Bazylea, Portland i Wrocław. W tych m.in. miastach prowadzone są działania, których celem jest wspieranie budowy dachów zielonych jako narzędzia służącego retencjonowaniu wód opadowych, przeciwdziałaniu miejskiej wyspie ciepła i adaptacji do zmian klimatu.
Więcej
- Dachy zielone przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności w miastach
Do ważnych funkcji ekologicznych dachów zielonych należy zaliczyć tworzenie przestrzeni życiowej dla fauny i flory w miastach, czyli zwiększanie bioróżnorodności.
Więcej
- Różnorodne funkcje powierzchni dachowych w mieście Rotterdam
W Rotterdamie wprowadzono strategię, w której powierzchnie dachów są traktowane jako przestrzeń miejska możliwa do zagospodarowania z korzyścią dla mieszkańców. Wyszczególniono 4 funkcje dachów: dachy zielone porośnięte roślinnością, dachy zielone o zwiększonej retencji wody opadowej, powierzchnie dachowe służące rekreacji oraz z dachy solarne, z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi. Funkcje można łączyć. Każdej z nich przydzielono kod kolorystyczny, a miasto podzielono na strefy z przypisaną najbardziej potrzebną w danym miejscu funkcją.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności