- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Sprawiedliwa transformacja w lotnictwie- sprawiedliwe przejście na mobilność bezpieczną dla klimatu
2021-02-08Pandemia Covid-19 unieruchomiła transport lotniczy. Sam przemysł lotniczy spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat obniży zdolności produkcyjne. W niniejszym dokumencie omówiono, w jaki sposób można zagwarantować długoterminowe bezpieczeństwo pracowników i dotkniętych społeczności, bez powrotu do biznesu, jaki funkcjonował dotychczas.
Więcej
-
Co tam Pani/Panie słychać w klimacie – styczeń+ ’21?
2021-02-08
dr Andrzej Kassenberg
Rok 2020 zapisał się na półkuli północnej najwyższą z temperatur w ponad 140 letnim okresie prowadzenia pomiarów i to wyższą od średniej o 1,28°C. Od 1880 r. do 1981 r. temperatura rosła 0,08°C na dekadę, ale od 1981 roku rosła już ponad dwukrotnie szybciej tj. o 0,18°C.
Więcej
-
PGN, MPA, SECAP a może jeszcze więcej
2021-02-06
Wojciech Szymalski
Nadchodzi nowy okres finansowania projektów z funduszy Unii Europejskiej. Niestety samorządy wciąż nie wiedzą, jak się przygotować do absorpcji tych środków. Czy będą potrzebne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, czy będą potrzebne Miejskie Plany Adaptacji, a może połączone plany mitygacji i adaptacji (SECAP). A może będzie potrzebne jeszcze coś więcej?
Więcej
-
Czy warto jeść mięso?
2021-02-05
Konrad Wielądek
Gdy słyszymy hasło „przyczyny zmiany klimatu”, większości z nas pojawia się obraz zakorkowanych miast, kominów fabryk, kopalni węgla, a wszystkiemu winny jest dwutlenek węgla. Prawda jest jednak taka, że również hodowla przemysłowa zwierząt pociąga za sobą ogromną degradację środowiska, począwszy od zanieczyszczenia atmosfery, wody i gleby.
Więcej
-
Europejski Atlas Mobilności
2021-02-05W środę (3 lutego 2021) poprzez internet udostępniono Europejski Atlas Mobilności. To napisane przystępnym językiem wydawnictwo z wieloma infografikami pokazuje jak wygląda i co można zmienić w mobilności Europejczyków. Wydawnictwo chwali sobie sam Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego – co dalej?
2021-02-05W dniu 4 lutego 2021 roku odbyło się oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. W podsumowaniu wzięli udział wszyscy paneliści, a także prezydent Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Justyna Glusman.
Więcej
-
Ile emitujemy gazów cieplarnianych korzystając z ciepła sieciowego?
2021-02-04
Wojciech Szymalski
Zimowe mrozu skłoniły nas do włączenia ogrzewania, nawet jeśli nasz dom jest dość dobrze ocieplony. Ci, co sami obsługują swój system ciepła, wiedzą czym palą i czy to zanieczyszcza środowisko. W przypadku ciepła sieciowego też możemy znaleźć takie informacje.
Więcej
-
Polska średniakiem w zakresie ubóstwa energetycznego?
2021-02-04
Wojciech Szymalski
Europejskie obserwatorium ubóstwa energetycznego (EPOV) pozwala porównać wskaźniki ubóstwa dla różnych krajów Europy. Jak na tle Europy wypada ubóstwo energetyczne w Polsce?
Więcej
-
Chocholi taniec, czyli Polityka energetyczna Polski do roku 2040
2021-02-03
Andrzej Kassenberg
W dniu 02.02.2021r. po 12 latach oczekiwania rząd przyjął dokument „Polityka energetyczna Polski do roku 2040” (PEP2040), choć taki dokument zgodnie z Prawem energetycznym powinien być aktualizowany co cztery lata. Choć nie ma jeszcze publikacji pełnej treści dokumentu, co ma nastąpić w Monitorze Polskim, bazując na informacji prezentowanej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów można odnieść się do omówionych tam kwestii.
Więcej
-
Przełowione stada ryb to utrata pożywienia dla 72 mln ludzi rocznie
2021-02-03Na całym świecie poławianych jest ponad 90 mln ryb i owoców morza rocznie. Ich konsumpcja w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła o ponad 120 proc., a 3,3 mld ludzi na świecie zapewniają przynajmniej 20 proc. dziennego spożycia białka zwierzęcego. To dlatego zjawisko złego zarządzania zasobami mórz i oceanów jest tak groźne.
Więcej
-
Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r.
2021-02-03Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 20400 r. - podało Centrum Informacyjne Rządu. PEP opiera się na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.
Więcej
-
„Mokradła i Woda” - Światowy Dzień Mokradeł
2021-02-02
Konrad Wielądek
Obszary wodno-błotne należą do tych ekosystemów, które przetrwały do XXI wieku, zachowując elementy pierwotnej przyrody. Od ich istnienia zależy los wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt.
Więcej
-
Nadchodzący raport IPCC
2021-02-02
Alicja Jankowska
Pomimo spowolnienia wywołanego pandemią COVID-19, Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) zbliża się do ukończenia szóstego już raportu z serii, którą rozpoczęto w 1990 roku.
Więcej
-
Olej palmowy, zabójca tropikalnych lasów
2021-02-01
Konrad Wielądek
Oleje roślinne i ich produkcja to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź rolnictwa. Dodatkowo plantacje palmy oleistej charakteryzują się największą produkcyjnością wśród wszystkich roślin oleistych. Powyższe czynniki sprawiają, że olej palmowy jest najpopularniejszy i najtańszy ze wszystkich olejów roślinnych.
Więcej
-
Komisja przeprowadza konsultacje w sprawie nowej strategii leśnej UE
2021-02-01W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje online w sprawie opracowania nowej strategii leśnej UE.
Więcej
-
Tylu ludzi na tym świecie…
2021-01-30
Wojciech Szymalski
Powróciła sprawa aborcji. Sprawa niewątpliwie związana z demografią, która w sposób nieodłączny wiąże się także ze zrównoważonym rozwojem.
Więcej
-
Czas na wymianę najstarszych kotłów węglowych mija pod koniec 2021 r.
2021-01-29Na wymianę najstarszych kotłów węglowych zgodnie z obowiązującą w woj. śląskim uchwałą antysmogową pozostało w regionie 339 dni – przypomniał we wtorek samorząd Rybnika. Według danych miasta różne kotły węglowe są źródłem ciepła w ok. 12 tys. tamtejszych domów jednorodzinnych.
Więcej
-
Pasy kwietne w rolnictwie
2021-01-29Dr Matthias Albrecht z Agroscope wspólnie z grupą badaczy z 13 krajów opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Ecology Letters analizę wpływu pasów kwietnych i zadrzewień śródpolnych na ochronę roślin przed szkodnikami, zapylanie oraz plon roślin. W analizie autorzy wykorzystali dane z 35 innych badań, pochodzących z 529 lokalizacji w Ameryce Północnej, Europie i Nowej Zelandii.
Więcej
-
Są nowe mieszkania, będą emisje
2021-01-28
Wojciech Szymalski
W 2020 roku w Polsce wybudowano rekordowo wysoką liczbę mieszkań. Niestety, Polska posiada jeden z gorszych standardów energetycznych wśród krajów UE. Nowe mieszkania, będą więc powodować nowe emisje gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Spadł ruch drogowy, ale kupujemy więcej SUV-ów
2021-01-28
Wojciech Szymalski
W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa znacząco spadł ruch drogowy w większości miast na świecie. Wraz z ruchem spadły emisje gazów cieplarnianych z transportu. Jednak w przyszłości może nas czekać szybszy wzrost emisji, bo boom wciąż przeżywał rynek samochodów typu SUV, czyli najbardziej paliwożernych wśród sprzedawanych samochodów osobowych.
Więcej
-
Klimatyczna bzdura roku 2020
2021-01-27Jak co roku portal Nauka o klimacie, wytypował kilka najciekawszych wypowiedzi na temat klimatu, nie koniecznie zgodnych z ustaleniami świata nauki. Przez najbliższych kilka dni każdy może oddać swój głos na wypowiedź, którą uważa za ... no właśnie, tu sobie sami dopowiedzmy.
Więcej
-
Boeing planuje debiut samolotów w 100% zasilanych biopaliwami do 2030 roku
2021-01-27Boeing Co ujawnił plany dostarczenia komercyjnych samolotów zdolnych do wykorzystania w 100% biopaliw do 2030r. Korzystając z istniejących technologii zgodnie z obowiązującymi przepisami, może używać tylko mieszanek biopaliw do 50%.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska nt. projektu Narodowego Programu Zdrowia
2021-01-26Kryzys klimatyczny i zanieczyszczenia powietrza realnie zagrażają naszemu zdrowiu. Na ich skutki narażeni jesteśmy wszyscy – a najbardziej dzieci i seniorzy. Bez odpowiednich działań, w tym uwzględnienia w strategicznych dokumentach tych czynników ryzyka, nie będzie możliwa skuteczna ochrona zdrowia Polek i Polaków – ocenia Koalicja Klimatyczna oraz HEAL Polska w swoim komentarzu do projektu Narodowego Programu Zdrowia.
Więcej
-
Jak ograniczyć ślad węglowy i wodny żywności? Jedzmy dobrze!
2021-01-26Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że wybory żywieniowe, których dokonujemy każdego dnia mają ogromne znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Ale czy zastanawiamy się nad tym jak wpływają na planetę? Czy przekazujemy tę wiedzę naszym dzieciom?
Więcej
-
Obieg Wody w Mieście
2021-01-25Obejrzyj nasz krótki film o wodnej gospodarce obiegu zamkniętego w mieście, aby uzyskać wspaniały obraz edukacyjny i dowiedzieć się więcej o ograniczeniach źródeł słodkiej wody, ekstremalnych sytuacjach spowodowanych zmianą klimatu oraz sposobach inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania wody.
Więcej
-
Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych
2021-01-25Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
Więcej
-
Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa
2021-01-25Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Więcej
-
Przywrócić zaufanie
2021-01-23
Wojciech Szymalski
Prezydentura Joe Bidena w USA rozpoczęła się od pojednawczych deklaracji i poszukiwania dróg do przywrócenia zaufania do administracji federalnej oraz instytucji prezydenta USA. Czy w zakresie klimatu i energii też nastąpi zmiana?
Więcej
-
Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego
2021-01-22Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
Więcej
-
Transport publiczny przechodzi na elektromobilność
2021-01-22Transport publiczny jest w coraz większym stopniu zeroemisyjny. 130 autobusów elektrycznych kupiły już Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Do 2027 roku sprzedaż elektrycznych autobusów zwiększy się na całym świecie niemal siedmiokrotnie.
Więcej
-
II linia warszawskiego metra nie obniża emisji
2021-01-21
Wojciech Szymalski
W 2020 roku, bez fajerwerków ze względu na COVID-19, otwarto kolejne 3 stacje II linii metra. Niestety mimo, iż to bardzo sprawny środek transportu publicznego, jego budowa w Warszawie póki co nie przynosi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Czy Europejski Rok Kolei przywróci Europę na tory?
2021-01-21W jaki sposób Europejski Rok Kolei 2021 może wesprzeć Europejski Zielony Ład i zrównoważoną odbudowę po pandemii?
Więcej
-
Co może zrobić Polska, aby postawić kolej na tory?
2021-01-21Przedstawiamy tłumaczenie rekomendacji dla Polskiej kolei przedstawionych w raporcie „Hop on the train: A Rail Renaissance for Europe”. W raporcie rekomendacje przedstawino także dla Niemiec, Francji i Hiszpanii.
Więcej
-
Ruszyły konsultacje Umowy Partnerstwa
2021-01-20W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.
Więcej
-
Nowy podręcznik o klimacie
2021-01-19Zespól naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracował nowy, ciekawy podręcznik o klimacie. Podręcznik dostępny jest zarówno jako książka, jak i zbiór materiałów praktycznych, z których łatwo przygotować ciekawą lekcję. To 306 stron wiedzy o klimacie podanej w przystępny sposób, rozłożonej na 13 lekcji.
Więcej
-
Konsultacje strategii wodorowej Polski
2021-01-19Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu „Polskiej Strategii Wodorowej”.
Więcej
-
Liderzy w kategorii bezemisyjnych autobusów
2021-01-18
Transport&Environment
Według najnowszych danych organizacji pozarządowej Transport & Environment, prym pod względem liczby jeżdżących po ulicach autobusów zeroemisyjnych wiedzie Dania, gdzie aż 78% nowych pojazdów to pojazdy elektryczne. W Luksemburgu i Holandii odsetek ten wynosi dwie trzecie.
Więcej
-
Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat
2021-01-18ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania.
Więcej
-
Szlachetne zdrowie…
2021-01-16
Wojciech Szymalski
…nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – pisał jeszcze w XVI wieku Jan Kochanowski. Dziś, w po roku pandemii ta sentencja nie straciła nic a nic na wartości.
Więcej
-
Most Południowy zwiększy emisje gazów cieplarnianych w Warszawie
2021-01-15
Wojciech Szymalski
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oddano do użytku Most Południowy w Warszawie. To największa w ostatnich latach inwestycja w Warszawie, która zwiększy emisję gazów cieplarnianych.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności