- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Niemcy bez atomu to dodatkowe emisje CO2
2011-06-06Pod koniec maja niemiecki rząd poinformował o wyłączeniu wszystkich elektrowni atomowych do 2022 roku. Skutki takiej decyzji mogą być niekorzystne dla klimatu – ostrzegła dzień później Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Jak szacują analitycy, do atmosfery rocznie może być emitowane nawet o 40 mln ton CO2 więcej.
Więcej
-
Rozpoczyna się konferencja klimatyczna w Bonn
2011-06-066 czerwca 2011 roku w Niemczech rozpoczęła się druga w tym roku międzysesyjna konferencja ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jest ona częścią przygotowań do zbliżającego się COP17 w Durbanie, a każda podjęta w jej trakcie decyzja to szansa na przyspieszenie negocjacji klimatycznych i osiągnięcie międzynarodowego porozumienia.
Więcej
-
Efektywność energetyczna budynków a dyrektywy europejskie
2011-06-06World Green Building Council (WGBC) i Europe Regional Network (ERN) wezwał Komisję Europejską, by nie zmieniała ich propozycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków, twierdząc, że sektor budowlany jest odpowiedzialny za jedną trzecią emisji w Europie.
Więcej
-
Zbyt mało produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł
2011-06-06Jak wstępnie ustaliło Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w roku 2010 udział ilościowy energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach w całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej wyniósł 9,35%. To o 1 punkt procentowy za mało w stosunku do celu określonego w przepisach prawa.
Więcej
-
Rusza sprzedaż ekologicznego paliwa BIO85
2011-06-06– Cieszę się, że polskie koncerny paliwowe wprowadzają na rynek nowoczesne, ekologiczne paliwa pochodzenia naturalnego. Stosowanie BIO85 pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 25 proc. w porównaniu do paliw ropopochodnych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na otwarciu pilotażowego dystrybutora biopaliwa przy ul. Wawelskiej w Warszawie.
Więcej
-
Rozpoczyna się konferencja klimatyczna w Bonn
2011-06-066 czerwca 2011 roku w Niemczech rozpoczęła się druga w tym roku międzysesyjna konferencja ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jest ona częścią przygotowań do zbliżającego się COP 17 w Durbanie, a każda podjęta w jej trakcie decyzja to szansa na przyspieszenie negocjacji klimatycznych i osiągnięcie międzynarodowego porozumienia.
Więcej
-
Minister Kraszewski w Brukseli o nowoczesnej ochronie środowiska
2011-06-05Efektywne gospodarowanie bogactwami naturalnymi będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Nowoczesna ochrona środowiska to m.in. edukacja społeczeństwa, wyzwania dla nauki i polityki. Musimy zdać sobie sprawę, że zużywamy zbyt wiele zasobów, bo zbyt duża jest nasza konsumpcja finansowana z pustych pieniędzy – mówił podczas Zielonego Tygodnia (Green Week) w Brukseli minister środowiska Andrzej Kraszewski.
Więcej
-
Solar Impulse na Green Week - "zielone" marzenie, które się spełniło
2011-06-05Prezentacja samolotu Solar Impulse, zasilanego energią słoneczną, była jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń konferencji "Green Week", odbywającej się między 24 a 27 maja w Brukseli. Pełnej pasji opowieści fundatora projektu Bertranda Piccarda i pilota Andre Borschberga towarzyszyło przesłanie dla wynalazców z całego świata: dzięki czystym technologiom można osiągnąć wiele. To, co udało się w powietrzu, każdy może zrobić na ziemi, w codziennym życiu.
Więcej
-
Urzędnicy przesiądą się do ekologicznych aut?
2011-06-04Sektor publiczny przy zakupie nowych aut będzie musiał kierować się poziomem zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń.
Więcej
-
Gigantyczne zamówienia na nową turbinę GE
2011-06-04Nowa turbina General Electric wzbudza ogromne zainteresowanie deweloperów farm wiatrowych.
Więcej
-
Edukacyjne Centrum OZE w Warszawie
2011-06-04W Gimnazjum nr 142 im. R. Schumana w Warszawie otwarto Laboratorium OZE. Uroczysta inauguracja jego działalności odbyła się przy przy okazji VIII Festiwalu Nauki. Projekt powstał przy wsparciu Wydziału Energetyki Miejskiej Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Dzielnicy Targówek oraz darczyńcy urządzeń – firmy Viessmann.
Więcej
-
Przepisy regulujące poszukiwanie i wydobycie węglowodorów
2011-06-03W dyskusjach o gazie łupkowym padają pytania o warunki koncesji na poszukiwania i wydobycie tego surowca. Czy dotychczasowe krajowe przepisy są wystarczające? Czy zabezpieczają w należyty sposób interes Skarbu Państwa? Prześledźmy, jak wyglądają regulacje dotyczące eksploatacji węglowodorów w Unii Europejskiej i USA.
Więcej
-
Polska sieć przesyłowa gotowa na gaz łupkowy
2011-06-03– Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia i oceny mówiące o tym, że Polska posiada złoża gazu łupkowego na poziomie ok. 5 bilionów m3, będzie to oznaczać, że mamy zasoby wystarczające na 300 lat – powiedział 27 maja 2011 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas debaty sejmowej nt. perspektyw wydobycia gazu łupkowego w Polsce.
Więcej
-
Ile „bio” w biopaliwie?
2011-06-03– Zwiększamy udział biokomponentów w oleju napędowym, co zmniejszy koszty jego wytwarzania i powinno obniżyć ceny na stacjach benzynowych – podkreśla wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez resort gospodarki, została przyjęta przez Sejm 27 maja 2011 r.
Więcej
-
Sprzedaż kolektorów słonecznych w 2010 r. - wyniki raportu IEO
2011-06-03Według najświeższych badań sprzedaży instalacji słonecznych w Polsce przeprowadzanych corocznie przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w ubiegłym roku zainstalowano na terenie Polski ok. 146 tys. m2 kolektorów słonecznych, jest to wielkość porównywalna z sprzedażą w roku 2009 r.
Więcej
-
Ekologiczna Reforma Podatkowa - szansa także dla Polski
2011-06-0331 maja br. z inicjatywy Instytutu na rzecz Ekorozwoju zorganizowane zostało spotkanie z Kaiem Schlegelmilchem, wiceprezesem Green Budget Europe oraz głównym doradcą ds. zielonej reformy fiskalnej w Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. Spotkanie był doskonałą okazją do dyskusji o Ekologicznej Reformie Podatkowej (ERP), której elementy zostały skutecznie przeprowadzone w wielu państwach na całym świecie, m.in. w Niemczech. Temat Ekologicznej Reformy Podatkowej jako narzędzia wspierającego rozwój innowacyjnej i efektywnej energetycznej gospodarki, jak również mechanizmu walki z deficytem budżetowym wydaje się dziś szczególnie aktualny.
Więcej
-
Chińska susza i kryzys energetyczny
2011-06-03Najgorsza od pół wieku susza w Chinach doprowadziła do krytycznego spadku poziomu wody w kilku największych obszarach produkcji energii wodnej i może nasilić niedobory elektryczności w ciągu lata.
Więcej
-
Rekordowe emisje w 2010 roku stawiają cel 2oC pod znakiem zapytania
2011-06-02W 2010 roku emisje gazów cieplarnianych osiągnęły rekordową w historii wartość i wyniosły 30,6 Gt ekwiwalentu CO2 – wyliczyła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Stało się tak pomimo kryzysu ekonomicznego i niektórych przewidywań, że wskutek niego emitować będziemy mniej.
Więcej
-
Rowerowe rewolucje w polskim prawie
2011-06-02Sezon rowerowy trwa już w najlepsze. We wszystkim miastach Polski można zaobserwować, że w tym sezonie znacznie przybyło miłośników dwóch kółek. Miasta inwestują w nowe ścieżki rowerowe i wypożyczalnie jednośladów. Niedawno, 21 maja br. weszła w życie nowelizacja ruchu drogowego, porządkująca przepisy dla rowerów. Nowelizacja wskazuje miejsce rowerzysty w ruchu ulicznym oraz zwiększa jego bezpieczeństwo na drodze.
Więcej
-
Nadchodzi boom na rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Europie - uważa Frost & Sullivan
2011-06-02Pojazdy elektryczne (ang. electric vehicles – EV) od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony wielu rządów europejskich, króre starają się promować rozwój infrastruktury potrzebnej do ładowania EV. Z badań Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, wynika, że rozwój rynku infrastruktury EV będzie przebiegał w bezprecedensowym tempie – do roku 2017 w Europie można się spodziewać powstania ponad 2 milionów punktów ładowania, z czego 3% będą stanowić szybkie i indukcyjne rozwiązania ładowania DC-DC.
Więcej
-
Rekordowe emisje w 2010 roku stawiają cel 2oC pod znakiem zapytania
2011-06-02W 2010 roku emisje gazów cieplarnianych osiągnęły rekordową w historii wartość i wyniosły 30,6 Gt ekwiwalentu CO2 – wyliczyła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Stało się tak pomimo kryzysu ekonomicznego i niektórych przewidywań, że wskutek niego emitować będziemy mniej.
Więcej
-
Rower z klimatem
2011-06-02Zwykli ludzie, podejmując nawet drobne działania, także mogą przeciwdziałać zmianom klimatycznym – twierdzi w rozmowie z ChronmyKlimat.pl Dominik Dobrowolski, który już 15 czerwca z tym przesłaniem rusza na rowerze do Brukseli. Wyprawa pod hasłem "Stop CO2 – Rusz się", która zakończy się tuż przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Europejskiej, ma też zwrócić uwagę polityków na problemy klimatu.
Więcej
-
Klimat dla klimatu
2011-06-02Działania samorządów na rzecz ochrony klimatu to nie tylko moda, ale sposób na podnoszenie standardu życia mieszkańców miast i gmin – mówi Jerzy Zająkała, wójt Łubianki w rozmowie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Więcej
-
Gazowa nagonka na ekologów
2011-06-02WWF Polska jest jedną z czterech organizacji ekologicznych, które dziś skierowały do Ministerstwa Gospodarki list otwarty z prośbą o wyjaśnienie wypowiedzi ministerialnego urzędnika sugerującego, że organizacje ekologiczne otrzymują pieniądze od rosyjskich koncernów energetycznych. Sygnatariusze listu są zdumieni, że administracja państwowa zaczyna włączać się w agresywną kampanię potężnego lobby zainteresowanego eksploatacją gazu łupkowego. Żądają też ujawnienia konkretnych informacji będących rzekomo w posiadaniu Ministerstwa Gospodarki i podania ich treści oraz źródła do wiadomości publicznej.
Więcej
-
Woda ognista, czyli na gazie (łupkowym)
2011-06-01Po raz pierwszy badanie naukowe wiąże wydobycie gazu łupkowego z występowaniem tak poważnego zanieczyszczenia wody, że woda z kranu może się zapalić. Recenzowana praca opublikowana w "Proceedings of the National Academy of Sciences" stanowi przełomowy głos w debacie nad bezpieczeństwem wierceń i zaczyna wypełniać lukę informacyjną, która utrudniała prawnikom i opinii publicznej rozpoznanie zagrożeń.
Więcej
-
Innowacyjne technologie na rynku energii geotermalnej przyspieszą rozwój tego sektora - uważa Frost & Sullivan
2011-06-01Pozyskiwanie energii geotermalnej jest jedną z najczystszych dostępnych technologii, która może generować energię elektryczną przy niewielkiej lub zerowej emisji gazów cieplarnianych. Jednak czasochłonność, wysokie koszty i ryzyko związane z budową elektrowni geotermalnej ograniczają rozwój rynku. Najnowsze, opracowywane przez naukowców rozwiązania technologiczne pozwalają na łatwiejszy dostęp do źródeł, a także ograniczenie kosztów i czasu wiercenia.
Więcej
-
"Train of Ideas" z Hamburga w tournee po Europie
2011-06-01Od 31 maja warszawiacy przez 5 dni będą mogli spojrzeć w przyszłość: „Train of Ideas” zatrzyma się na Placu Defilad, aby zaprezentować wystawę "Visions for Future Cities", która dostępna będzie w czterech językach.
Więcej
-
Znamy już zwycięzców konkursu "Energooszczędni"!
2011-06-01W konkursie zorganizowanym przez polski oddział międzynarodowej organizacji studenckiej Oikos International wzięły udział akademiki z czterech największych warszawskich uczelni: UW, PW, SGH i SGGW.
Więcej
-
Bank Światowy rozpoczął sprzedaż CER za pośrednictwem platformy aukcyjnej
2011-05-31Zainteresowanie wystawionymi 18 maja br. na aukcję certyfikatami redukcji emisji (CER) przerosło oczekiwania zarówno Banku Światowego, jak i platformy aukcyjnej BlueNext, za pośrednictwem której odbywała się sprzedaż. Pozyskiwanie pieniędzy dla Funduszu Adaptacyjnego po raz pierwszy odbyło się w takiej formie.
Więcej
-
Plusy programu dopłat do kolektorów zdaniem prezesa IEO
2011-05-31Jak zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej program 45% dopłat do solarów wpływa na rozwój polskiego rynku kolektorów słonecznych?
Więcej
-
Coraz więcej Google w zielonej energii
2011-05-31Google coraz mocniej zaznacza swoją obecność na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Dzięki temu do branży OZE płyną setki milionów dolarów.
Więcej
-
Konkurs dla gmin "Lider Zielonej Energii"
2011-05-31Projekt edukacyjny "Nasza Gmina Chroni Klimat" zaprasza do udziału w konkursie "Lider Zielonej Energii". Konkurs adresowany jest do gmin, we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, zainteresowanymi wspieraniem energetyki odnawialnej na potrzeby lokalnego rozwoju.
Więcej
-
Ekosystemy a czynniki zmieniające klimat
2011-05-31Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Instytutu Nauk Morskich im. Leibniza (IFM-GEOMAR) w Niemczech odkrył, że oddziaływanie zmian klimatycznych jest silnie wspomagane przez wysoce złożone interakcje zachodzące w ekosystemach w relatywnie krótkim czasie. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie "Advances in Marine Biology", pomogą rozwikłać tajemnicę, jak mieszkańcy morza walczą ze zmianami na naszej planecie.
Więcej
-
Wyzwanie niewiary
2011-05-30W ostatnim czasie okazało się, że Unia Europejska po raz kolejny zaskoczyła Polskę swoją polityką, tym razem w sprawie klimatu. Europa dwóch prędkości to termin jak najbardziej właściwy w odniesieniu do Polskiej polityki klimatycznej (Polska występuje w roli ślimaka). Otóż Polska polityki w zakresie klimatu i energii praktycznie nie wypracowała, a decyzje klimatyczno-energetyczne zbyt często zależą od siły i głębokości wiary.
Więcej
-
Litwa: gaz łupkowy szansą na bezpieczeństwo energetyczne?
2011-05-30Zdaniem Arvydasa Sekmokasa, litewskiego ministra energetyki, Litwa powinna zrobić wszystko, żeby eksploatować swoje złoża gazu łupkowego. Według naukowców z Litewskiego Instytutu Geologii zasoby gazu w łupkach znajdujące się na terenie Litwy mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię w tym kraju w ciągu najbliższych 30-50 lat.
Więcej
-
Niemiecki gwóźdź do trumny energetyki jądrowej
2011-05-3030 maja br. niemiecki rząd ogłosił decyzję o natychmiastowym i trwałym wygaszeniu ośmiu siłowni oraz o zamknięciu reszty elektrowni jądrowych w kraju do 2022 r. To ważny krok, który potwierdza, że budowanie nowoczesnej gospodarki musi być oparte o odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, a nie o drogą i niebezpieczną energetykę jądrową
Więcej
-
Transparentne zasady handlu emisjami
2011-05-30Stworzenie przejrzystych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych – to główne cele uchwalonej 26 maja br. przez Senat ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Powstanie biogazownia w Milejczycach
2011-05-29Do budowy biogazowni rolniczej w województwie podlaskim przygotowuje się firma Bioenergy.
Więcej
-
Stany Zjednoczone inwestują w energię wiatrową
2011-05-29Rząd amerykański przedstawił niedawno plany dotyczące inwestycji w przybrzeżne farmy wiatrowe. Ogłosił także, że w najbliższych pięciu latach na badania i rozwój wykorzystania przybrzeżnej energii wiatru przeznaczone zostanie 50,5 mln dolarów. Celem jest osiągnięcie przed 2020 rokiem 10 GW możliwych mocy produkcyjnych.
Więcej
-
Dotacje na OZE w województwie zachodniopomorskim
2011-05-28WFOŚiGW w Szczecinie przeznaczy 35 mln zł na dofinansowanie inwestycji związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej