więcej


Zielona gospodarka

Transparentne zasady handlu emisjami (12651)

2011-05-30

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Stworzenie przejrzystych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych – to główne cele uchwalonej 26 maja br. przez Senat ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. 
Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych tworzy transparentne regulacje, które dotyczą m.in.: zakwalifikowania instalacji do objęcia systemem, włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatora statku powietrznego, zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, zasad zdobywania uprawnień do emisji w drodze aukcji oraz stworzenia efektywnego systemu sankcji zabezpieczających wykonywanie obowiązków wynikających z ustawy.

Nowa regulacja dokonuje także transpozycji prawa Unii Europejskiej i w swoich rozwiązaniach odnosi się zarówno do obecnego okresu rozliczeniowego, tj. 2008–2012, jak i kolejnych ośmioletnich okresów rozliczeniowych, które rozpoczną się od 1 stycznia 2013 r.

Ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez Prezydenta RP.

Więcej na temat ustawy można znaleźć tutaj: 
www.chronmyklimat.pl/lang/pl/page/gospodarka_rynek_co_sub_2__sub_/id/79/view/handel_emisjami___transparentne_zasady/


źródło: Ministerstwo Środowiska, fot. www.sxc.hu
www.mos.gov.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej