- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Madagaskar jest na krawędzi pierwszego na świecie głodu wywołanego klimatem
2021-09-06Według urzędników ONZ, Południowy Madagaskar stoi na krawędzi pierwszego na świecie głodu spowodowanego klimatem, gdy setki tysięcy ludzi zmaga się ze skutkami przedłużającej się suszy. Półpustynne południowe regiony wyspy doświadczyły najgorszych warunków, z kolejnymi opadami poniżej średniej, zaostrzonymi przez wylesianie i erozję gleby. „Ci ludzie nie zrobili nic, aby przyczynić się do zmiany klimatu. Nie spalają paliw kopalnych… a jednak ponoszą ciężar zmian klimatycznych” – napisał rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ Shelley Thakral. (OWP)
Więcej
-
Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej
2021-09-03
Wojciech Szymalski
Po wielu latach napominania przez organizacje pozarządowe minister ds. edukacji oraz minister ds. środowiska (i klimatu!) podpisali porozumienie o współpracy w celu wdrożenia działań wprowadzających edukację o zmianie klimatu do szkół. Późno, ale to wyraźna ofensywa obecnego rządu, w tej sprawie. Czy wygrana rządu w tej ofensywie może się skończyć powodzeniem?
Więcej
-
Kryzys klimatyczny już dziś zagraża zdrowiu dzieci, także w Polsce
2021-09-01Choroby zakaźne, przewlekłe, cywilizacyjne czy psychiczne to tylko niektóre ze zdrowotnych konsekwencji kryzysu klimatycznego. Na utratę zdrowia, a nawet życia w obliczu postępującej zmiany klimatu najbardziej narażone są dzieci, także w Polsce – wynika z najnowszego raportu Koalicji Klimatycznej, HEAL Polska i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA-Poland). Bez radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich sektorów w obecnej dekadzie – również w naszym kraju – zdrowie i życie przede wszystkim dzieci będzie coraz bardziej zagrożone.
Więcej
-
Polskie strategie energetyczne do poprawki
2021-08-17Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Naukowcy i eksperci apelują o zwiększenie ambicji klimatycznych. Jako pierwsza zrobiła to Europa. W lipcu zaczęło obowiązywać nowe europejskie prawo, które ma umożliwić realizację celu neutralności klimatycznej. Dla Polski oznacza ono konieczność zrewidowania rządowych strategii, takich jak Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy Polityka Energetyczna Polski do 2040.
Więcej
-
Dość kłamstw o kryzysie klimatycznym, dość ignorowania nauki!
2021-08-13
Koalicja Klimatyczna
Koalicja Klimatyczna wraz z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym wspólnie wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do odwołania ministra Pawła Sałka z zajmowanego stanowiska oraz powołania na jego miejsce osoby posiadającej rzetelną i aktualną wiedzę naukową w dziedzinie zmiany klimatu. Apelują także o publiczne sprostowanie niezgodnych z wiedzą naukową tez, przedstawionych publicznie przez obecnego doradcę prezydenta RP.
Więcej
-
Temperatura rośnie szybciej w kierunku katastrofalnych wskaźników - Europa musi zwiększyć redukcję emisji, aby uniknąć przekroczenia limitu 1,5°C
2021-08-09
CAN Europe
Należy podjąć natychmiastowe działania na rzecz klimatu, zgodnie z nowym ważnym raportem naukowym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który stwierdza, że temperatura rośnie szybciej niż oczekiwano w kierunku katastrofalnych wskaźników i zbliżamy się do 1,5°C zwiększyć limit, który przyniósłby znacznie mniejsze szkody dla naszych ludzi i planety niż go przekroczenie.
Więcej
-
Raport IPCC: Zmiany klimatyczne - powszechne, szybkie i nasilające się. Czas ucieka!
2021-08-09
Koalicja Klimatyczna
Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w jasny i dobitny sposób przekazuje nam informacje i rekomendacje, które są kluczowe dla naszego przetrwania. Jest o pewności co do naszego wpływu na klimat, o bezprecedensowej skali obecnego kryzysu, ale także o tym, że tylko działając natychmiast i zdecydowanie, podejmując ogromny wysiłek redukcji emisji gazów cieplarnianych w obecnej dekadzie, mamy jeszcze szansę na osiągnięcie stabilizacji globalnych temperatur i uniknięcia katastrofy.
Więcej
-
Drugi najgorętszy lipiec w Europie w historii pomiarów
2021-08-09
Copernicus.eu
The Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza o powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
Edukacja klimatyczna ma uczyć zachowania podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych
2021-08-06Ponad 60 tys. osób podpisało się pod petycją o wprowadzenie edukacji klimatycznej do polskich szkół. Nowy przedmiot miałby m.in. uczyć młodych ludzi, jak zachowywać się podczas nagłych burz i powodzi, a także poruszać kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i powstawaniem nowych zawodów w tym obszarze. – Potrzebujemy roku na to, żeby przygotować programy edukacyjne dostosowane do nauki w szkole podstawowej, średniej, jak i na wyższych uczelniach. Edukacja klimatyczna powinna wejść do polskich szkół najpóźniej w 2022 roku – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej z SGGW w Warszawie, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.
Więcej
-
Region Morza Śródziemnego staje się gorącym punktem pożarów, a intensywność pożarów w Turcji osiąga nowe rekordy
2021-08-06Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus uważnie obserwuje pożary we wschodniej części Morza Śródziemnego. W Turcji i południowych Włoszech emisje i intensywność pożarów gwałtownie rosną, a kraje takie jak Maroko, Albania, Grecja, Macedonia Północna i Liban zostały również znacznie dotknięte – wynika z danych CAMS.
Więcej
-
Czym grozi nam wzrost temperatury na świecie?
2021-07-20ONZ ogłosiła „czerwony alarm dla planety”. Za nami najgorętsze dziesięć lat w historii ludzkości. Temperatura na świecie nigdy nie była tak wysoka. Rok temu ogłaszano dokładnie ten sam komunikat i rok 2020 w Europie uznano za najcieplejszy w historii pomiarów.
Więcej
-
Niszczycielskie pożary na wschodzie Rosji, w Kolumbii Brytyjskiej i w zachodnich Stanach Zjednoczonych
2021-07-13Służba Monitorowania Atmosfery Copernicus informuje, że regiony we wschodniej Rosji, w szczególności Republika Sacha w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, są silnie dotknięte pożarami, wykazując intensywną aktywność pożarową porównywalną z poprzednimi latami. Również w Kolumbii Brytyjskiej wybuchają niszczycielskie pożary.
Więcej
-
Zaufanie, odpowiedzialność, odwaga, etc.
2021-07-10
Wojciech Szymalski
W wielu rankingach międzynarodowych Polska jest jednym z tych krajów, gdzie tzw.: zaufanie społeczne jest jednym z najniższych. Jedynie gdzieś między 20-30% Polaków jest skłonna zaufać drugiemu Polakowi. Jednocześnie podobnie niskie zaufanie na tle innych Państwa prezentujemy wobec władz państwowych, typu rząd czy parlament. Wciągu ostatniego tygodnia kilkukrotnie dyskutowałem o zaufaniu, na różnego rodzaju spotkaniach.
Więcej
-
Nieszczelności w infrastrukturze gazowej w całej Europie - wycieka metan ocieplający planetę
2021-06-28Metan, jeden z silnych gazów cieplarnianych wypływa z infrastruktury gazu ziemnego w całej Unii Europejskiej z powodu wycieków i odpowietrzania.
Więcej
-
Od lipca kolejne zmiany w "Czystym powietrzu"
2021-06-17Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze", m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji - informuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że na początku lipca wystartuje też ścieżka bankowa w programie.
Więcej
-
Pierwsze zautomatyzowane pomiary pyłków umożliwiają sprawdzanie prognoz w kilku krajach europejskich w czasie zbliżonym do rzeczywistego
2021-06-11Partnerstwo między Usługą Monitorowania Atmosfery Copernicus i Europejską Siecią Alergenów Powietrznych to pierwszy krok w weryfikacji prognoz pyłkowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego za pomocą zautomatyzowanego programu EUMETNET „Autopollen”.
Więcej
-
Najzimniejsza wiosna w Europie od 2013 roku; z kolei majowe temperatury powyżej średniej
2021-06-09Serwis Zmian Klimatu Copernicus (C3S) realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zaobserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Więcej
-
Bilans pandemii nie jest korzystny dla jakości powietrza
2021-06-07W ubiegłym roku WHO umieściła 36 polskich miast na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych w UE, a według szwajcarskiej firmy IQAir śląskie Orzesze znalazło się na szczycie rankingu miast z najbardziej przekroczonymi normami pyłów PM2,5. Lockdown i ograniczenie mobilności nie zmieniły wiele w tej kwestii. – W Polsce głównym źródłem smogu jest nadal sposób ogrzewania budynków. Jeśli porównamy wyniki z tego i ubiegłego roku, nie było drastycznych różnic w odczytach z naszych czujników – mówi Agata Kańtoch-Kucab z firmy Syngeos, która prowadzi sieć stacji pomiaru jakości powietrza w całym kraju.
Więcej
-
Pierwsza aktywność pożarowa na Syberii i w Kanadzie oznacza początek sezonu pożarów borealnych
2021-06-01Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus śledzi pożary lasów na półkuli północnej na początku sezonu borealnych pożarów lasów. Podczas gdy aktywność pożarów we wschodniej Syberii była poniżej średniej, silnie dotknięte pożarami regiony zachodniej Syberii budzą niepokój naukowców na tym wczesnym etapie sezonu.
Więcej
-
Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze
2021-05-26Pandemia koronawirusa doprowadziła do gwałtownego spadku globalnej emisji gazów cieplarnianych. Obecnie jednak wróciły one do poziomu sprzed jej wybuchu. W kwietniu po raz pierwszy w zarejestrowanej historii stężenie CO2 zostało zmierzone na poziomie ponad 420 ppm. Dane uzyskane z rdzeni lodowcowych wskazują, że współczesne poziomy CO2 są wyższe niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 800 tys. lat. – Problemy zmiany klimatu będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia – ocenia dr hab. Mariusz Majdański, przewodniczący Komitetu Geofizyki PAN.
Więcej
-
Analiza Ember dotyczącą zanieczyszczenia powietrza emitowanego przez elektrownie węglowe w Europie
2021-05-26W nowym raporcie opublikowanym przez Ember stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza powodowane przez elektrownie węglowe w Europie zagraża zdrowiu ludzi.
Więcej
-
Google‘ana przyszłość Polski
2021-05-24
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
Kształt przyszłości nurtował ludzi od zawsze. Dzisiaj do dyspozycji specjalistów, którzy chcą wiedzieć co spotka ich w przyszłości, jest coraz więcej danych oraz narzędzi do ich badania. Dlatego studia nad przyszłością (ang. futures studies) są dyscypliną badawczą, która systematyzuje, porównuje i stosuje teorie oraz praktyczne metody analizy możliwych wariantów przyszłości, aby wesprzeć świat polityki i biznesu w podejmowaniu dobrych decyzji.
Więcej
-
Zrównoważony rozwój i transformacja energetyczna społeczności
2021-05-18
Lutz Ribbe
Lutz Ribbe, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, podziela swoje poglądy na temat zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej społeczności "To nie COVID, ale światowy kryzys klimatyczny wymaga znacznie szybszych i bardziej zdecydowanych działań. I do tego, świat ma wspaniałą "szczepionkę": odnawialne źródła energii. Nie trzeba ich rozwijać od podstaw ani dostosowywać do mutacji."
Więcej
-
#klimaSENIORE – aktywizacja seniorów na rzecz klimatu w gminie Puszcza Mariańska
2021-05-17Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze.
Więcej
-
Eksperci ostrzegają: Zanieczyszczenia transportowe wpływają na zdrowie oraz rozwój dzieci
2021-05-13
Koalicja Klimatyczna
Dzieci należą do grupy najbardziej narażonej na niekorzystne skutki zdrowotne oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Ma to wpływ na wiele organów oraz układów w organizmach dzieci i może być przyczyną groźnych chorób, tak w dzieciństwie, jak i w dalszym życiu – ostrzegają eksperci w najnowszym raporcie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego i HEAL Polska “Wpływ zanieczyszczeń powietrza z transportu na zdrowie i rozwój dzieci”.
Więcej
-
Copernicus: najzimniejszy kwiecień w Europie od 2003 roku; globalnie 0,2° C powyżej średniej
2021-05-07Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
W Polsce tylko 20 proc. rzek pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego
2021-04-23Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza. Potwierdzają to też efekty tegorocznej akcji Operacja Czysta Rzeka, w której wolontariusze zebrali prawie 120 ton zalegających w dorzeczach śmieci i odpadów.
Więcej
-
Epidemie a środowisko - Sami przyczyniamy się do rozprzestrzeniania patogenów
2021-04-13
Alicja Jankowska
Czy nasza relacja ze środowiskiem ma coś wspólnego z rozprzestrzenianiem się epidemii? Nauka nie ma wątpliwości. Sami przyczyniamy się do rozprzestrzeniania patogenów.
Więcej
-
Debata ekspercka online: Senior czuje dobry klimat
2021-04-12Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze. Zachodzące zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa) sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową pod względem ekonomicznym i społecznym.
Więcej
-
Wyzwanie związane ze zmianami klimatu - komiks projektu EUKI BEACON
2021-04-07Zespół stojący za projektem EUKI BEACON z radością ogłasza premierę komiksu Climate Change Challenge . Po dwóch latach tworzenia komiks jest teraz dostępnyw języku angielskim i niemieckim pod nazwą #KlimawandelChallenge.
Więcej
-
Spotkanie eksperckie on-line „Woda w mieście – jak ją zagospodarować
2021-04-02Pojęcie kryzysu klimatycznego jest dość abstrakcyjne. Często mylimy je z pogodą. Dlatego też słysząc że klimat się ociepla, a widząc za oknem śnieg często zadajemy pytanie: „I gdzie niby to globalne ocieplenie?”. Tak samo bywa z pojęciem suszy i kryzysu wodnego. Woda w kranie jest, woda w rzece jest: to gdzie zatem jest ta susza?
Więcej
-
Jak komunikować kwestie klimatyczne?
2021-03-30W dniu 16 marca 2021 roku obyła się zamknięta debata poświęcona sposobom komunikowania kwestii klimatycznych. Została ona zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z z Ambasadą Brytyjską w Warszawie. Debata stanowiła część projektu Climate Science Outreach mającego na celu przedstawienie nauki stojącej za zmianą klimatu w jasny, przystępny i rzetelny sposób, aby wesprzeć szersze priorytety Wielkiej Brytanii na COP26, takie jak rosnące ambicje i pilność celów UE w zakresie redukcji emisji.
Więcej
-
Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu? - zapis z seminarium
2021-03-2523marca o godzinie 11:00 odbyło się seminarium naukowe z udziałem polskich i brytyjskich naukowców na temat zmiany klimatu i powiązanych z nią ekstrmlanych zjawisk pogodowych. Seminarium miało charakter 1,5 godzinnego webinarium i było transmitowane on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Problem niedoboru wody pitnej może się pojawić w Polsce w ciągu kilkunastu lat
2021-03-23Na jednego Polaka przypada statystycznie ok. 1,8 tys. m³ wody rocznie, podczas gdy średnia w Europie sięga 5 tys. m³. Polska jest jednym z państw najuboższych w wodę i problem jej niedoboru może się pojawić w ciągu kilkunastu lat. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie wody i dbanie o jej zasoby. W przypadającym 22 marca Światowym Dniu Wody ruszyła największa ogólnopolska akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Do końca sierpnia kilka tysięcy wolontariuszy z całego kraju będzie sprzątać rzeki, ich dopływy i okolice ze śmieci i zanieczyszczeń, a do akcji masowo włączyły się też samorządy i biznes.
Więcej
-
Kryzys klimatyczny zagraża polskiemu rolnictwu
2021-03-22Osiągnięcie neutralności klimatycznej rolnictwa przed 2050 rokiem oraz ochrona i wzmacnianie ekologicznej trwałości ekosystemów muszą stać się głównymi priorytetami krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. 55 organizacji pozarządowych wzywa do przyjęcia Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa oraz przygotowania Planu Strategicznego WPR odpowiadającego na współczesne wyzwania, w tym na skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Więcej
-
Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat
2021-03-22Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów. – Nawet najmniejsza zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń może wpłynąć na to, jak wygląda Bałtyk i na jak długo wystarczą nam jego zasoby – podkreśla Marcin Radkowski, prezes zarządu Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb.
Więcej
-
Kryzys klimatyczny dzieje się na naszych oczach
2021-03-18Skutki globalnego ocieplenia coraz mocniej przebijają się w świadomości społecznej. W ostatnim badaniu dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska: 94% respondentów uważa, że jest to bardzo ważne albo raczej ważne zagadnienie. Według Instytutu Ochrony Środowiska do końca tego wieku w zależności czy podejmiemy działania czy nie, średnioroczna temperatura wzrośnie o 1,3°C albo nawet o ponad 3°C. Czy naprawdę zdajemy sobie dzisiaj sprawę, co to dla nas oznacza, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń? Z jakim skutkami zmiany klimatu przyjdzie nam się zmierzyć?
Więcej
-
Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
2021-03-16W dniu 23 marca br. o godzinie 11:00, zapraszamy do udziału w spotkaniu polskich i brytyjskich ekspertów na temat zmiany klimatu. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim. Zachęcamy do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/832274-8/
Więcej
-
Luty w Rosji i Ameryce Północnej zimniejszy od średniej; borealna zima zbliżona do średniej w Europie
2021-03-09Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S), wdrażana przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, które zawierają raporty dotyczące zmian obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie ustalenia są oparte na analizach generowanych komputerowo przy użyciu miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.
Więcej
-
Co tam Pani/Panie słychać w klimacie – luty ’21?
2021-03-05
dr Andrzej Kassenberg
Organizujemy setki spotkań, konferencji, webinarów, zużywamy setki ton papieru na raporty, państwa, firmy, samorządy podejmują zobowiązania, a efekt praktycznie jest żaden.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności