więcej


Nauka o klimacie

Google‘ana przyszłość Polski (21867)

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
2021-05-24

Drukuj
galeria

Źródło: ptsp.pl

Kształt przyszłości nurtował ludzi od zawsze. Dzisiaj do dyspozycji specjalistów, którzy chcą wiedzieć co spotka ich w przyszłości, jest coraz więcej danych oraz narzędzi do ich badania. Dlatego studia nad przyszłością (ang. futures studies) są dyscypliną badawczą, która systematyzuje, porównuje i stosuje teorie oraz praktyczne metody analizy możliwych wariantów przyszłości, aby wesprzeć świat polityki i biznesu w podejmowaniu dobrych decyzji. Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością przedstawia dziś drugie wydanie raportu “Przyszłość Polski wg wyszukiwarki Google”. O tym, jak powstał, opowiada Kacper Nosarzewski, członek zarządu PTSP. 

WYGOOGLOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ POLSKI

Przedmiotem naszych najnowszych badań są dostępne w internecie prognozy dotyczące wielu aspektów zarówno życia społecznego, gospodarki, zmian klimatycznych, jak i pokoju w Europie i na świecie. Wyniki złożonych analiz zbioru ponad 150 prognoz znalezionych w wynikach wyszukiwania Google zostały zebrane w zaprezentowanym dziś raporcie. 


“Nas, jako ekspertów w dziedzinie studiów nad przyszłością, interesują nie tylko wyniki badań naukowych, najnowsze wynalazki i trendy technologiczne, ale również to, co ludzie myślą o przyszłości i jak ją sobie wyobrażają. Nadzieje i lęki związane z przyszłością, nawet wyrażane w żartobliwej formie, mają duży wpływ na to, jakie decyzje podejmujemy dziś. Dotyczy to w równym stopniu statystycznego Kowalskiego, jak i prezesa dużej firmy czy polityka.”Kacper Nosarzewski, członek zarządu, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością

Zbadaliśmy wyniki wyszukiwań w Google pod kątem występowania w internecie określonych fraz właściwych dla prognoz. Wszystkie rezultaty zostały gruntownie przeanalizowane, a najciekawsze z nich przedstawiliśmy na infografice poniżej. Można więc powiedzieć, że choć materiał badawczy dali subiektywnie sami internauci, to metodologia jego badania podlegała najwyższym, profesjonalnym standardom analitycznym.

JAK ZMIENIŁA SIĘ PRZYSZŁOŚĆ PRZEZ OSTATNICH 7 LAT?

W poprzednim wydaniu infografiki zamieściliśmy ponad dwieście prognoz znalezionych w internecie, podzielonych na kategorie: społeczne, gospodarcze i polityczne. Tym razem zebraliśmy mniejszą liczbę wizji i predykcji, by zyskać na przejrzystości. Już na pierwszy rzut oka daje się zauważyć większy pesymizm. W poprzedniej analizie aż 60 procent przewidywań miało wydźwięk pozytywny, choć część z nich miało charakter ironiczny. W obecnym wydaniu obawy związane z demografią, kryzysem polskich miast oraz zmianami klimatu wysuwają się na pierwszy plan.

Czy to znaczy, że przyszłość zaczyna nam uciekać? Czy Polacy stracili wiarę w lepsze jutro? Mamy nadzieję, że jest to raczej efekt większej wiedzy na temat kluczowych wyzwań przyszłości niż oznaka rosnącego fatalizmu. Przyszłość nie jest bowiem przesądzona. Niezależnie od tego, co mówią geostratedzy oraz na co zdają się wskazywać megatrendy, ostateczny wynik naszych zmagań o lepszą, albo przynajmniej nie gorszą przyszłość zależy od działań wszystkich zaangażowanych stron: decydentów, firm, organizacji pozarządowych, partii politycznych i obywateli.

PODZIĘKOWANIA

“Google’ana przyszłość Polski” to projekt popularyzatorski. Mamy nadzieję zainteresować nim internautów i opinię publiczną, aby zastanowili się nad możliwymi i pożądanymi wizjami przyszłości. Prosimy jednak, by traktować to zestawienie z pewnym przymrużeniem oka. W końcu nawet wyszukiwarka Google nie wie wszystkiego, a na pewno nie sprawdza się jako wyrocznia. Jak słusznie zwrócił uwagę Norbert Kołos z firmy 4CF przy okazji publikacji poprzedniego wydania infografiki:

“Gdyby naszemu projektowi chcieć wytykać błędy metodologiczne, to nie wiadomo byłoby nawet gdzie zacząć – właściwie wszystko jest źle. Na przykład pojedyncze opinie internetowych trolli (…) przeplatają się tu z wynikami wieloletnich badań prowadzonych przez całe zespoły ekspertów. Nie ma co ukrywać, że wybór prognoz, które ostatecznie trafiły na oś czasu jest momentami bardzo subiektywny. Nie jest też zachowana jakakolwiek reprezentatywność. Otrzymujemy więc szeroki przekrój wypowiedzi dotyczących przyszłości Polski i Polaków zindeksowanych przez Google, zarówno na błyszczących salonach Internetu, jak i w jego ciemnych zaułkach. Tylko tyle i aż tyle.”Norbert Kołos, partner zarządzający, 4CF Strategic Foresight

“Google’ana przyszłość Polski” nie powstałaby bez zaangażowania analityków i entuzjastów współpracujących z naszym stowarzyszeniem oraz ekspertów PTSP. Chcemy serdecznie podziękować im za zaangażowanie w ten projekt. Do powstania Google’anej przyszłości Polski przyczynili się: Alicja Halbryt (projekt graficzny), Norbert Kołos, Kacper Nosarzewski, Aleksandra Świączkowska oraz Aleksander Zembrzuski. Ilustracje: Tomasz Łaz.

Źródło: ptsp.pl
Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej