- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski – trwają konsultacje społeczne
2011-10-06W dniu 28 września br. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych dokument pt. „Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski".
Więcej
-
Wspólne cele energetyczne Polski i USA
2011-10-05Zapewnienie poziomu dostaw energii, który pozwoli utrzymać odpowiednie tempo rozwoju gospodarczego, wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, a także wyzwania klimatyczne, były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Danielem Ponemanem, podsekretarzem energii Stanów Zjednoczonych. Spotkanie odbyło się 28 września 2011 r. w MG.
Więcej
-
CCU: utylizacja CO2 zamiast magazynowania pod ziemią
2011-10-04Choć technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla są wciąż w fazie badań, a pierwsze projekty demonstracyjne dopiero powstają, składowanie CO2 pod ziemią na dużą skalę już budzi kontrowersje. Może też okazać się bardzo kosztowne. Raport stworzony na zlecenie Centrum dla Niskowęglowej Przyszłości (The Centre for Low Carbon Futures – CLCF) przedstawia sposoby wykorzystania tego gazu do produkcji innych substancji i materiałów. Zamiast traktowania CO2 jedynie jako odpadu, do którego transportu i składowania trzeba jeszcze dopłacać, proponuje przekształcanie go w wartościowy materiał.
Więcej
-
Szwajcaria zamknie elektrownie jądrowe do 2034
2011-10-04Parlament Szwajcarski zatwierdził plany wycofania się z energetyki jądrowej do 2034 r. Senat poparł decyzję izby niższej z czerwca tego roku w sprawie stopniowego zamykania elektrowni jądrowych. W maju po awarii w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie rząd w Bernie zaproponował zamrożenie planów związanych z rozwojem energetyki jądrowej.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Rozwijamy współpracę z Islandią w zakresie energii odnawialnej
2011-10-03Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister przemysłu, energetyki i turystyki Islandii Katrín Júlíusdóttir, podpisali memorandum o współpracy w sektorze energetyki odnawialnej. Uroczystość odbyła się 20 września 2011 r. podczas nieformalnego posiedzenia ministrów ds. energii Unii Europejskiej we Wrocławiu.
Więcej
-
Wiatr receptą na kryzys gospodarczy
2011-10-03Czysta, odnawialna energia, ochrona środowiska, bezpośrednie wpływy do lokalnych budżetów – to jeszcze kilka lat temu główne argumenty za rozwojem energetyki wiatrowej. Światowy kryzys gospodarczy pokazał jednak właściwą siłę wiatru. Ta branża jest jednym ze skuteczniejszych motorów napędowych gospodarki. Choć Polska dopiero raczkuje w energetyce wiatrowej, to już widzimy jej pozytywny wpływ na rozwój przemysłu i rynku usługodawców - uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Polska atrakcyjna dla energetyki odnawialnej
2011-10-03Eksperci Ernst & Young opracowali miarę atrakcyjności krajów dla rozwoju energetyki odnawialnej. W światowym rankingu Polska zajęła 12. miejsce. Wyprzedzamy między innymi Koreę Południową, Holandię, Danię i Norwegię. Miejsca na podium rankingu zajęły kolejno Chiny, USA i Niemcy.
Więcej
-
Trójwymiarowe, lepsze ogniwa słoneczne
2011-10-02Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali nową konstrukcję ogniw słonecznych z tzw. pułapkami świetlnymi, które ograniczają odbicie od powierzchni ogniwa i w ten sposób zwiększają jego wydajność – poinformował portal Technology Review.
Więcej
-
PGE zabiera się za offshore
2011-10-01PGE będzie inwestować w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu firma powołała już 3 spółki celowe, które zajmą się realizacją projektów Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3.
Więcej
-
Ekspert: palenie konopiami wydajniejsze niż drewnem
2011-10-01Paździerze konopne są świetnym materiałem na biomasę – przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna. Właściwości polskich odmian konopi zachwalał na konferencji prasowej w sejmie prof. Grzegorz Spychalski.
Więcej
-
Relacja z konferencji "Odnawialne źródła energii przyszłością nowoczesnej gospodarki"
2011-09-30Konferencja zorganizowana została w odpowiedzi na szybko rozwijający się sektor energii odnawialnej w Polsce oraz zadania postawione przez Unię Europejską. Nasz kraj stoi przed koniecznością zwiększenia efektywności wykorzystania energii i zmianą struktur źródeł jej wytwarzania.
Więcej
-
Prawo energetyczne, gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe – zapewnił Maciej Kaliski, wiceminister gospodarki
2011-09-29Wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, podczas konferencji w Katowicach poinformował, że projekty znowelizowanego prawa energetycznego oraz nowe prawo gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe. Obecnie trwać mają uzgodnienia wewnątrz resortowe.
Więcej
-
Biogazownia w Studzionce
2011-09-28Powstanie i uruchomienie małej biogazowni rolniczej w Studzionce, wiązało się z tak licznymi przeciwnościami, iż trudno uwierzyć, że plan się powiódł. Przedsięwzięcie udało się, a nawet znalazło naśladowców. Dziś do Studzionki przyjeżdżają rolnicy i studenci z całej Polski.
Więcej
-
Polityka energetyczno-klimatyczna – postulaty Zielonych
2011-09-28Polska stoi na skraju katastrofy energetycznej. Bezczynność ostatnich lat spowodowała, że udział kosztów energii w budżetach domowych Polaków i Polek jest jeden z najwyższych w Unii Europejskiej, a w połowie obecnej dekady może zacząć brakować w Polsce energii elektrycznej.
Więcej
-
Dyskretny urok energii odnawialnej
2011-09-27W strategicznej wizji rozwoju energetyki każdego rozsądnego kraju odnawialne źródła energii są podstawą przyszłego zaopatrzenia w energię; minął bezpowrotnie czas, gdy traktowano je jako kilkunastoprocentowe uzupełnienie miksu energetycznego bazującego na węglu i atomie.
Więcej
-
Jaka będzie ustawa o OZE? Branża czeka na projekt
2011-09-27"Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii" – pod takich hasłem branża OZE szykuje się do konsultacji społecznych najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego. Choć projektu jeszcze formalnie nie ma, to już dziś organizacje i firmy z sektora przygotowują wspólne stanowisko. Ustawie o OZE ma być poświęcone między innymi najbliższe (3 listopada) Forum Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: UE powinna godzić wspólnotowe cele energetyczne z narodowymi priorytetami
2011-09-27Rynki energii w Europie to system naczyń połączonych. Unia Europejska musi znaleźć sposób na pogodzenie wspólnotowej polityki energetycznej z narodowymi priorytetami w tej dziedzinie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas obrad nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie ministrów ds. energii państw członkowskich odbyło się 19 i 20 września 2011 r. we Wrocławiu.
Więcej
-
Konsekwentny plan Kisielic
2011-09-26Gmina miejsko-wiejska Kisielice za sprawą burmistrza Tomasza Koprowiaka, włącza się w bieg światowych przemian związanych z rozwojem OZE i dzięki racjonalnemu spojrzeniu, cierpliwości oraz konsekwentnemu planowi wykorzystuje wszelkie pojawiające się możliwości w uzyskiwaniu funduszy na inwestycje.
Więcej
-
Wiatraki nie zagrażają obszarom Natura 2000
2011-09-26W powszechnym przekonaniu – często nawet uznawanym za prawo – rzekomo w obszarach Natura 2000 nie można stawiać turbin wiatrowych. Okazuje się, że jednak nie ma, ani formalnych, ani środowiskowych podstaw dla odgórnych zakazów budowy, a co najważniejsze, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że siłownie wiatrowe to instalacje, które nie zagrażają bezpośrednio środowisku.
Więcej
-
Prezes EREF: Mam nadzieję, że polski rząd pomoże osiągnąć wiążący cel 45% dla energii odnawialnej w 2030 r.
2011-09-26Wywiad z Rainerem Hinrichsem-Rahlwesem, prezesem Europejskiej Federacji Energii Odnawialnej (EREF).
Więcej
-
Olsztyn: instalacja solarna za milion złotych
2011-09-25Jeszcze w tym miesiącu w Olsztynie zostanie uruchomiona instalacja kolektorów słonecznych, której koszt to ponad 1 mln zł.
Więcej
-
Stocznie wolą urządzenia dla farm wiatrowych od statków
2011-09-25Polskie stocznie produkują platformy do wydobywania ropy i gazu spod dna oraz elementy konstrukcyjne morskich farm wiatrowych. Dzięki temu nie brakuje im zamówień od firm z całego świata – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Więcej
-
Górny Śląsk – życie po węglu
2011-09-23Zielony projekt przyszłości powinien być szczególnie pożądany na Górnym Śląsku, z racji jego zależności od wydobycia węgla, problemów ekologicznych czy kulejącego transportu publicznego. Im szybciej nasz region rozpocznie marsz w kierunku ekologicznej transformacji, tym lepiej będzie przygotowany na przyszłe wyzwania.
Więcej
-
W 2020 r. sektor energetyki słonecznej będzie konkurencyjny cenowo
2011-09-23Europejska energetyka słoneczna już pod koniec dekady będzie mogła skutecznie konkurować pod względem kosztów z konwencjonalnymi formami produkcji energii w Europie, poinformowało największe na świecie stowarzyszenie energii słonecznej – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA).
Więcej
-
Debata pod dywan
2011-09-22"Katastrofa w Fukushimie wywołała na całym świecie falę dyskusji o bezpieczeństwie i przyszłości energetyki jądrowej. U nas merytoryczną debatę zamieciono pod dywan" – twierdzi Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace w Polsce.
Więcej
-
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego korzystny dla wiatraków
2011-09-22Trybunał Konstytucyjny uznał, że podatkiem od nieruchomości mogą być obciążone jedynie budowle wprost wymienione w "Prawie budowlanym". Orzeczenie dotyczyło branży górniczej, będzie mieć jednak wpływ na energetykę wiatrową.
Więcej
-
PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność"
2011-09-22Ponad osiemdziesiąt osób przybyło na debatę „Morski wiatr kontra atom?", zorganizowaną w ramach Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność", która odbyła się 15 września br. W trakcie spotkania eksperci reprezentujący zarówno zwolenników, jak i przeciwników energetyki jądrowej ustosunkowywali się do tez raportu, przygotowanego na zlecenie Greenpeace Polska i niemieckiej Fundacji im. Heinricha Boella przez Instytut Energetyki Odnawialnej "Morski wiatr kontra atom".
Więcej
-
Siemens obiera nowy kierunek: odnawialne źródła energii
2011-09-21Niemiecki przemysł idzie śladem rządu Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec po tragedii w Fukushimie zapowiedziała wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych do 2022 roku. Decyzję o odejściu od energii atomowej na łamach tygodnika "Der Spiegel" ogłosił 18 września br. również Peter Löscher, prezes spółki Siemens.
Więcej
-
Ile energii odnawialnej produkujemy w Polsce?
2011-09-21– Brak aktualnych danych w zakresie produkcji energii z OZE to nie tylko brak przydatnych informacji, ale też podłoże do rozwoju mitów, a także pokusa do celowej dezinformacji – mówi w wywiadze dla wnp.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.
Więcej
-
Litwa: Problemy z likwidacją Ignalińskiej Elektrowni Atomowej
2011-09-21Litewski wiceminister energetyki Romas Švedas 6 września złożył dymisję. Rezygnacja urzędnika odpowiedzialnego za realizację kluczowych projektów energetycznych w kraju – wygaszanie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej (IEA), budowę nowej elektrowni w miejscowości Wisaginia (lit. Visaginas) i terminalu LNG – pociągnęła za sobą falę spekulacji.
Więcej
-
Technologie magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę pozwolą efektywnie wykorzystać energię odnawialną
2011-09-20Europa dąży do zwiększenia udziału źródeł energii odnawialnej (OZE) w ogólnej produkcji energii. Wysokie wykorzystanie OZE jest możliwe dzięki stworzeniu skutecznych metod magazynowania energii, co otwiera ogromne możliwości dla rozwoju tego rynku.
Więcej
-
Bioenergia priorytetem Ministerstwa Rolnictwa
2011-09-20W rządowej strategii wspierania obszarów rolniczych jednym z priorytetów jest rozwój instalacji do produkcji bioenergii.
Więcej
-
Pierwsze inteligentne liczniki dopiero w grudniu
2011-09-20Miało być ponad 100 tys. inteligentnych liczników do końca 2011 roku dla klientów Energi, jednak proces negocjacji z dostawcami urządzeń przeciągnął się na tyle, że instalacja sprzętu możliwa będzie dopiero w grudniu.
Więcej
-
Program dotacji na na zakup i montaż kolektorów słonecznych – dedykowany mieszkańcom Mazowsza
2011-09-19Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił program dedykowany mieszkańcom Mazowsza, którzy będą mogli otrzymać dotację na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Według wyliczeń Instytutu Energetyki Odnawialnej łącznie może zostać zrealizowanych ponad 2 tys. m2 instalacji kolektorów słonecznych, tj. ok. 20% instalacji zrealizowanych w 2010 r. na Mazowszu.
Więcej
-
MG prowadzi transgraniczne konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko programu jądrowego
2011-09-19Ministerstwo Gospodarki informuje, że działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa danego kraju w ochronie środowiska oraz oceanach oddziaływania na środowisko, prowadzi od 18 lipca 2011 r. proces Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko w kontekście transgranicznym dla Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Więcej
-
Energia odnawialna wyprzedziła atom
2011-09-18Dane zawarte w raporcie przygotowanym przez Worldwatch Institute wskazują, że rok 2010 był pierwszym okresem, w którym ilość energii pochodzącej z OZE przekroczyła tę produkowaną w elektrowniach jądrowych – informuje "Gazeta Wyborcza".
Więcej
-
Czyste technologie węglowe – inwestycje nie tylko w CCS
2011-09-16W procesach recyklingu odzyskujemy metale, plastik, szkło czy papier – dlaczego by nie wykorzystywać ponownie wyemitowanego już CO2? Skoro CCS ma odgrywać niemałą rolę w zmniejszaniu emisji, równie ważna dla klimatu może okazać się opcja wykorzystania tej substancji w procesach produkcji materiałów budowlanych, paliw czy chemikaliów.
Więcej
-
NFOŚiGW: już 6836 instalacji solarnych z dotacją
2011-09-16Z kredytu z 45-procentową dopłatą z NFOŚiGW skorzystało już ponad 6,8 tys. gospodarstw domowych, a kolejnych 1,8 tys. czeka na rozpatrzenie złożonych wniosków.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o dążeniu do niskoemisyjnej energetyki w UE
2011-09-15– Polityka energetyczna Unii powinna respektować trzy cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu przewodniczących komisji gospodarczych parlamentów państw członkowskich UE. Debata "Potrzeby i możliwości finansowania polityki energetycznej UE do 2020 r." odbyła się 12 września 2011 r. w Senacie RP.
Więcej
-
Dom pasywny w Słomczynie
2011-09-14Przedstawiamy państwu pierwszy z cyklu reportaży poświęconych zagadnieniom związanym z energetyką przyjazną środowisku. W pierwszym reportażu opowiemy o domu pasywnym, o tym jak się w nim mieszka i czy warto inwestować w tego typu energooszczędne rozwiązania.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności