więcej


Energetyka

Wspólne cele energetyczne Polski i USA (13332)

2011-10-05

Drukuj

Zapewnienie poziomu dostaw energii, który pozwoli utrzymać odpowiednie tempo rozwoju gospodarczego, wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, a także wyzwania klimatyczne, były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Danielem Ponemanem, podsekretarzem energii Stanów Zjednoczonych. Spotkanie odbyło się 28 września 2011 r. w MG.

Wiceszef polskiego rządu zwrócił uwagę, iż w czasie spowolnienia gospodarczego zobowiązania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych nie mogą być jedynym czynnikiem decydującym o kształcie polityki energetycznej państw. – Musimy pamiętać także o konieczność utrzymania wzrostu PKB i miejsc pracy oraz zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego – powiedział. – Dlatego też opowiadamy się za zastąpieniem unijnego podejścia "low carbon economy" na "low emission economy" – wyjaśnił.

Przypomniał, że jednym z priorytetów polityki energetycznej Polski jest większe wykorzystanie źródeł odnawialnych. Wicepremier Pawlak podkreślił, że należy w tej kwestii znaleźć właściwy balans pomiędzy produkcją energii a produkcją drożejącej ostatnio żywności. – Warto więc skoncentrować się na segmentach, które są wolne od tych obciążeń, np. energii słonecznej i wiatrowej – powiedział minister gospodarki.

Jednym z obszarów produkcji energii, w którym oba kraje mogą odegrać bardzo ważną rolę, jest eksploatacja gazu łupkowego. Wicepremier Pawlak poinformował, że na początku września w Polsce zaczęły działać pierwsze instalacje techniczne do wydobywania gazu niekonwencjonalnego. – Obecnie prowadzone są prace serwisowe, które pozwolą ocenić potencjał wydobycia. Pierwsze odwierty wskazują jednak, iż złoże może być bardzo efektywne – powiedział.

Według szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska może mieć 5,3 bln m3 gazu łupkowego, najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania.

Jak podkreślił sekretarz Poneman, priorytety polityki energetycznej Polski są zbieżne z celami, jakie w tej dziedzinie stawiają sobie Stany Zjednoczone. – Nam także zależy na tym, aby zapewnić naszym obywatelom bezpieczne dostawy energii, które umożliwią rozwój przedsiębiorstw i powstawanie nowych miejsc pracy – powiedział. Jego zdaniem oba kraje mają wspólne interesy w takich sektorach jak shale gaz oraz źródła odnawialne. W jego opinii o rozwoju poszczególnych źródeł wytwarzania będzie decydować rynek.

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej