- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Dopłaty dla budujących energooszczędnie
2012-10-04Zapowiadany przez NFOŚiGW w maju br. program stał się faktem. 26 września 2012 r. Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania – do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.
Więcej
-
Obama vs. Romney – program wyborczy cz. 2
2012-10-03Przedstawiamy drugą część naszego porównania programów wyborczych obu kandydatów.
Więcej
-
Sąsiadom farm wiatrowych wiatraki nie przeszkadzają
2012-10-03Mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarszyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z instytutem badawczym GfK Polonia. Badanie zrealizowano w pięciu miejscowościach położonych na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Więcej
-
Rozbudowa elektrowni Opole odsuwa się w czasie?
2012-10-02Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2012 roku w sprawie decyzji środowiskowej dla dwóch nowych bloków węglowych o łącznej mocy 1800 MW, których budowę w Elektrowni Opole planuje PGE. W wyniku tej decyzji sprawa wraca do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Więcej
-
Obama vs. Romney – program wyborczy cz. 1
2012-10-02W ciągu czterech lat programy klimatyczno-energetyczne obu polityków znacznie się zmieniały. Barack Obama na początku swej administracji intensywnie zabiegał o redukcje emisji z elektrowni węglowych, by później porzucić ten temat. Mitt Romney jeszcze kilka lat temu był zagorzałym przeciwnikiem teorii globalnego ocieplenia, teraz ostrożnie zaczyna poruszać kwestie ochrony klimatu. Gdzie tkwią różnice w politycznych koncepcjach klimatycznych kandydatów? Przygotowaliśmy zestawienie kilku najważniejszych zagadnień. Poniżej prezentujemy pierwszą część.
Więcej
-
Projekt "Prawa energetycznego" gotowy
2012-10-02Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy "Prawo energetyczne". Dokument zostanie przekazany na Komitet Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady rządu i Parlamentu.
Więcej
-
Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie
2012-10-02Wysokie rachunki za energię? Włączmy tryb jej oszczędnego wykorzystania – zachęca Ministerstwo Środowiska. Korzyści można mnożyć: oszczędność pieniędzy, czystsze powietrze, lepsze zdrowie. Resort wspierają spoty z udziałem profesorów Jerzego Bralczyka i Zbigniewa Lwa-Starowicza.
Więcej
-
Trzy miesiące Australii z podatkiem węglowym
2012-10-01W połowie tego roku w Australii zaczął obowiązywać podatek węglowy. Od początku budził kontrowersje i wzbudzał obawy większości społeczeństwa. Sytuacji nie łagodzili politycy, wciąż spierający się o sens i skutki jego wprowadzenia. Jak wygląda sytuacja po trzech miesiącach? Czy Australijczycy przekonali się do tego podatku? I jaka czeka go przyszłość?
Więcej
-
Filozoficznie o konieczności magazynowania OZE
2012-10-01Dyskusja wokół drugiego, oficjalnego projektu ustawy o OZE toczy się wokół interesów branżowych, których synonimem są wysokości współczynników korekcyjnych, wysokości taryf na energię z mikroinstalacji, konieczności indeksowania inflacją w nieskończoność opłat zastępczych i ceny energii z jednoczesną możliwością sprzedaży jej po wyższej cenie na rynku. Wersja 2.0 projektu nie jest już krytykowana całościowo. Krytykowane są tylko jej elementy, ale w ramach systemu, jaki sam projekt stworzył.
Więcej
-
Inteligentne liczniki pozwolą zarabiać na energii
2012-09-28Założeniem projektu ustawy o OZE, który niebawem ma zostać przekazany pod obrady parlamentarne, jest aktywizacja konsumentów energii elektrycznej tak, aby właściciele przydomowych instalacji mogli stać się jednocześnie jej producentami. Do efektywnego działania systemu niezbędne jest wdrożenie inteligentnego opomiarowania.
Więcej
-
Rząd przygotowuje stanowisko w sprawie wiatraków. Zdecyduje, czy 3 km od domów to wystarczająca odległość
2012-09-28Firmy wiatrakowe wstrzymują inwestycje – czekają na ustawę o odnawialnych źródłach energii, a także na stanowisko rządu dotyczące lokalizacji elektrowni wiatrowych. Posłowie PiS-u domagają się, by były stawiane w odległości co najmniej 3 km od domów i lasów. Eksperci i inwestorzy sprzeciwiają się takim regulacjom mówiąc, że te obecnie funkcjonujące są wystarczające.
Więcej
-
Walka o klimat czy o wyborców?
2012-09-27Czy zmiany klimatu staną się gorącym tematem nadchodzących wyborów w Stanach Zjednoczonych? Barack Obama, choć zaniedbał kwestie klimatyczne w ostatnich latach, teraz rozbudowuje je w swojej kampanii wyborczej. Mitt Romney dalej drwi z "zielonego snu" oponenta, ale i jego podejście do ochrony środowiska i energetyki znacznie ewoluowało. Ich postulaty wyborcze mają więcej cech wspólnych niż sami kandydaci by chcieli. Kto ostatecznie zyska poparcie wśród ekologów?
Więcej
-
Debata ekspercka "Efektywne fundusze – efektywna energia"
2012-09-27W środę, 19 września Koalicja Klimatyczna, CEE Bankwatch Network oraz Polska Zielona Sieć zorganizowały debatę z udziałem przedstawicieli ministerstw, samorządowców i ekspertów poświęcona funduszom na efektywność energetyczną w ramach finansowych UE na lata 2014-2020.
Więcej
-
Zyski zostaną w regionie
2012-09-26Niezwykle ważnym aspektem jest zachęcanie obywateli i samorządów do współpracy. Nie tylko po to, by chronić przyrodę, ale też, by wykorzystać szansę na rozwój gospodarczy – mówi Lutz Ribbe, dyrektor biura ds. ochrony przyrody w fundacji Euronatur, członek Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz autor wielu publikacji dotyczących m.in. ochrony środowiska.
Więcej
-
Analiza możliwości wprowadzenia systemu feed-in tariff dla mikro i małych instalacji OZE
2012-09-25Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przygotował opracowanie, którego celem było wykonanie analiz dotyczących określenia uzasadnionej wysokości stałej ceny jednostkowej zakupu energii elektrycznej wytworzonej w różnych rodzajach odnawialnych źródeł energii (OZE) przyłączonych do sieci dystrybucyjnej – tzw. stałych taryf typu FiT (ang. feed-in tariff).
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o kierunkach unijnej polityki energetycznej
2012-09-24Unijna polityka energetyczna oraz dyskusja w zakresie ograniczenia emisji CO2 to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa jądrowego Niemiec, Peterem Altmaierem. Spotkanie odbyło się 14 września br. w Berlinie.
Więcej
-
Za 30 lat Japonia w pełni uniezależni się od atomu
2012-09-24Japoński rząd opracował plan mający pozwolić na pełne uniezależnienie się od energetyki jądrowej. Jego realizacja potrwa aż 30 lat. Japonia, której system energetyczny jeszcze niedawno był całkowicie oparty na 50 reaktorach nuklearnych, musi przez ten czas bardzo wiele zainwestować w niekonwencjonalne źródła energii.
Więcej
-
Powstało Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
2012-09-23W skład Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego (PSPBR) weszło 12 firm eksploatujących biogazownie ronicze w Polsce. Jego celem jest wspieranie rozwoju produkcji i wykorzystania biogazu rolniczego poprzez propagowanie informacji na temat technologii i rozwiązań dla sektora biogazu rolniczego. Przewodniczącym PSPBR został Aleksander Duch z firmy Alta Power.
Więcej
-
"Energia wiatrowa może zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata"
2012-09-23Amerykańscy naukowcy przekonują, że wiatru na Ziemi jest wystarczająco wiele, aby zaspokoił on zapotrzebowanie na energię dla całej, globalnej gospodarki. Amerykanie wskazują jednak także na problemy, które uniemożliwiają rozwój energetyki wiatrowej na szerszą skalę.
Więcej
-
PSEW na IV Kongresie Kobiet
2012-09-21Ewa Kurdyła, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, była gościem IV Kongresu Kobiet, który odbył się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w dniach 14–15 września 2012 roku. W panelu "Łupki, atom czy zielona energia?" dyskutowano na tematy dotyczące energetyki oraz wizji jej przyszłości.
Więcej
-
Polska nie wdrożyła na czas unijnych przepisów o etykietowaniu energetycznym produktów
2012-09-20Już niedługo wszyscy dostawcy i dystrybutorzy urządzeń zużywających energię będą mieli obowiązek zamieszczania na nich specjalnej etykiety informującej o zużyciu energii. Do tej pory taki wymóg był ograniczony tylko do sprzętu AGD, niedługo zostanie on znacznie rozszerzony na inne produkty zużywające energię. Za brak etykiety będzie groziła kara. Nowe przepisy, implementujące unijną dyrektywę, wejdą w życie z ponad rocznym opóźnieniem.
Więcej
-
Już wkrótce 40 tys. zł dofinansowania do kredytu na budowę domu energooszczędnego. Banki widzą w tym swoją szansę
2012-09-19Banki czekają na uruchomienie od przyszłego roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy upatruje w tym projekcie szansy dla siebie na pozyskanie większej liczby klientów. Obecnie trwa ustalanie wymogów technicznych i proceduralnych programu dopłat.
Więcej
-
Min. Tomczykiewicz przyznaje, że nie ma pieniędzy na eksperymenty z CO2
2012-09-18"Państwo polskie powinno zrekompensować przedsiębiorcy straty wynikające z użycia technologii CCS. Jednak w sytuacji kryzysu gospodarczego nie widać w budżecie takich możliwości" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Chodzi o instalację należącej do PGE Elektrowni Bełchatów, która umożliwia wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Miała być ona gotowa za trzy lata. Jednak, jak przyznaje minister, dziś jest jedynie na etapie projektowania i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.
Więcej
-
Nowa unijna dyrektywa i nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej
2012-09-17Parlament Europejski przyjął 11 września br. nową unijną dyrektywę o budownictwie energooszczędnym. Przyjęte w niej regulacje są łagodniejsze niż pierwotna propozycja Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Energetyka odnawialna w Niemczech rozwija się zbyt szybko?
2012-09-15Niemiecki minister środowiska Peter Altmaier zasugerował zwolnienie tempa przechodzenia na energetykę odnawialną – informuje Wyborcza.biz.
Więcej
-
Efektywność energetyczna: miliardy euro oszczędności
2012-09-14Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, którą 11 września br. przyjął Parlament Europejski wprowadzi obowiązek wdrożenia działań zapewniających oszczędne gospodarowanie energią, w tym modernizację budynków administracji publicznej, lepsze gospodarowanie energią przez jej dystrybutorów i dostawców oraz obowiązkowe audyty energetyczne dla dużych firm. Zmniejszenie zużycia energii o 20% mogłoby zaoszczędzić 50 miliardów euro rocznie. Wartość importu energii przez UE to 400 mld euro rocznie.
Więcej
-
Resort gospodarki rozważa wyłączenie ustawy o zielonej energii z trójpaku energetycznego
2012-09-13W tym tygodniu resort gospodarki podejmie decyzję, czy ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE) "wyjąć" z tzw. trójpaku energetycznego. "Można pewne elementy przenieść z innych ustaw do tej i ją indywidualnie procedować" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki. Ta regulacje miały zostać uchwalone do końca roku, ale szanse na to są coraz mniejsze.
Więcej
-
Rząd zakończył konsultacje dot. ustawy o OZE. Spór o współspalanie pomiędzy resortami gospodarki i skarbu
2012-09-12Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", głównym powodem opóźnień w zakresie przygotowania finalnego kształtu tzw. "trójpaku energetycznergo" jest spór w rządzie. Chodzi o wsparcie, które nowa ustawa o OZE ma przyznać technologii współspalania biomasy z węglem.
Więcej
-
Kto może zatrzymać naftowe szaleństwo w Arktyce?
2012-09-12Ile ropy leży pod dnem Arktyki? Według badań czołowej amerykańskiej agencji badawczej, US Geological Survey, 90 miliardów baryłek1. Ta liczba jednak niewiele mówi – dużo to, czy mało? Jeśli pytanie zostanie zadane firmie paliwowej, odpowie, że bardzo dużo. Odpowie tak dlatego, że przy dzisiejszych cenach taka ilość ropy jest warta 9 bilionów dolarów.
Więcej
-
Powstaje nowy plan energetyczny Japonii
2012-09-11Na początku lata japoński rząd zaczął ponownie włączać elektrownie atomowe, aby zapewnić stałe dostawy energii. Ale jednocześnie nie zapomniał o pomyśle całkowitej rezygnacji z energii z atomu. Nadal też chce wspierać odnawialne źródła energii. Na początku września ujawnił szacowane koszty transformacji do 2030 roku.
Więcej
-
Ustawa o OZE wejdzie w życie dopiero w II kwartale 2013 roku?
2012-09-11Zdaniem cire.pl nie ma szans, aby ustawa o OZE weszła w życie zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Gospodarki, czyli 1 stycznia 2013 r.
Więcej
-
Powstaje kompendium energii odnawialnej
2012-09-10Trwają prace nad pionierskim polsko-niemieckim podręcznikiem dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Prezentacja pierwszych założeń projektu nastąpi na III Polsko-Niemieckim Forum Energetycznym w Ostritz w Saksonii.
Więcej
-
Zielona energia a efektywność energetyczna
2012-09-10Polskę czeka drastyczna redukcja emisji dwutlenku wegla. Cele unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego są ambitne. Już do 2020 roku w Unii Europejskiej zużycie energii ma być zmniejszone o 20 proc., 20 proc. energii ma być pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, a emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona też o 20 proc. Do 2020 r. co najmniej 80 proc. konsumentów w UE powinno posiadać inteligentne liczniki. Wiosną przyszłego roku Komisja Europejska wyda raport na temat postępu ws. osiągania celów w zakresie efektywności energetycznej do 2020 r.
Więcej
-
Stanowisko PTMEW w dyskusji atom vs. offshore
2012-09-07GramwZielone.pl prezentuje opinię Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w sprawie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej w Polsce.
Więcej
-
Makuch rzepakowy – cenne biopaliwo
2012-09-07Nad bezodpadową technologią produkcji biopaliwa rzepakowego na potrzeby indywidualnego gospodarstwa rolnego pracuje Krzysztof Ciunel z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.
Więcej
-
Finansowanie MPZP przez deweloperów farm wiatrowych niezgodne z prawem?
2012-09-06Czy praktyka polegająca na finansowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to naruszenie obowiązujących przepisów? Takiego zdania jest część posłów, na których wniosek sprawą zajmie się NIK.
Więcej
-
Aktywiści Greenpeace zatrzymani w Moskwie
2012-09-06Dziesięciu aktywistów Greenpeace biorących udział 5 września br. w blokadzie siedziby głównej Gazpromu w Moskwie zostało zatrzymanych przez policję i przewiezionych na posterunek. Wśród zatrzymanych jest Polak – Piotr Dankowski z Warszawy. Blokada została zlikwidowana.
Więcej
-
Rząd zajmie się lokalizacją wiatraków
2012-09-05Podczas jednego z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów wyrazi swoje stanowisko w sprawie lokalizacji farm wiatrowych. Rząd chce zwiększyć monitoring zdrowia osób mieszkających w pobliżu tych obiektów.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki odpowiedziało na krytykę w sprawie ustawy o OZE
2012-09-04Po krytycznych uwagach w sprawie projektu o OZE, jakie w zeszłym tygodniu zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w sprawie problematycznych regulacji wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Gazprom nieprzygotowany na wyciek
2012-09-03"Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej" – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności