- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Nowy model wspierania odnawialnych źródeł energii
2011-03-22Przyjęto założenie, aby system był bardziej efektywny i aby go uprościć. Zatem spodziewajmy się dalszych komplikacji, które są konieczne, żeby model wspierania odnawialnych źródeł energii był prostszy - pisze Iwona Polok z MCG.
Więcej
-
Największe katastrofy jądrowe w historii
2011-03-22W 1990 roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opracowała siedmiostopniowy system stopniowania rodzajów awarii, gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, poziomy 2 i 3 – incydenty, a stopnie 4 do 7 obejmują poważne awarie (wypadki). Sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima ma już 6. stopień w INES. Najwyższą notę, czyli 7, uzyskała jak na razie tylko jedna awaria – katastrofa w Czarnobylu. Poniżej prezentujemy zestawienie największych katastrof jądrowych w historii.
Więcej
-
Dania zmniejsza zużycie energii i zwiększa produkcję z OZE
2011-03-22Duński rząd przedstawił plan zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia całkowitego zużycia energii. Celem „Energistrategi 2050” jest zredukowanie zużycia energii brutto o 6% w 2020 r. względem poziomu z 2009 r. oraz zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 33% całkowitej konsumpcji energii.
Więcej
-
153 wnioski o finansowanie instalacji CCS i innowacyjnych technologii OZE w Komisji Europejskiej
2011-03-22O pieniądze z programu Komisji Europejskiej „Rezerwy dla nowych instalacji 300” (NER 300) starają się 22 projekty CCS i 131 projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z 25 krajów UE – ogłosiła 11 marca br. Connie Hedegaard, komisarz ds. klimatu. NER 300 ma zachęcić unijne firmy do inwestowania w demonstracyjne instalacje oraz do testowania nowych rozwiązań przyjaznych klimatowi i środowisku.
Więcej
-
PSEW o rozwoju energetyki wiatrowej w woj. zachodniopomorskim
2011-03-2110 marca 2011 r. w siedzibie PSEW w Szczecinie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona „Programowi rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do roku 2015 r. z perspektywą do roku 2030”. PSEW przekonywał, dlaczego region zachodniopomorski zasługuje na lepszy plan dla rozwoju energetyki.
Więcej
-
Gorąca debata o japońskim kryzysie atomowym
2011-03-21Katastrofa nuklearna w Japonii otworzyła w UE gorącą debatę na temat bezpieczeństwa energii atomowej. Komisarz Günther Oettinger odpowiadał w środę, 16 marca br. na pytania deputowanych dotyczące poprawy bezpieczeństwa elektrowni, przyszłości polityki energetycznej Unii i alternatywnych źródeł energii.
Więcej
-
PGB chce budować biogazownię w Radziejowie
2011-03-20Polska Grupa Biogazowa prowadzi przygotowania do budowy biogazowni rolniczej w znajdującym się w województwie kujawsko-pomorskim Radziejowie.
Więcej
-
Producenci kolektorów w Niemczech zwalniają
2011-03-18Zeszłoroczne spowolnienie na rynku kolektorów w Niemczech skutkuje zwolnieniami w tamtejszej branży solarnej – od producentów po instalatorów. Największy rynek energii solarnej termalnej w Europie zanotował w ubiegłym roku spadek liczby nowych instalacji, co było efektem głównie wstrzymania państwowego programu dotacji do montażu instalacji solarnych.
Więcej
-
Rekordowy spadek cen elektrowni wiatrowych
2011-03-18W ubiegłym roku ceny elektrowni wiatrowych spadły do najniższego poziomu od 2005 roku, kształtowały się na poziomie poniżej 1 mln euro w przeliczeniu na 1 megawat mocy. Spadek cen jest efektem nadpodaży na rynku, ale także większej efektywności produkcji i rosnących korzyści skali – informuje Bloomberg New Energy Finance, który w swojej analizie sprawdził 150 największych transakcji na globalnym rynku energii wiatrowej.
Więcej
-
Założenia do podziemnego składowania CO2
2011-03-18Polska przygotowuje zgodnie z wymogiem Unii Europejskiej prawne podstawy do bezpiecznego przetestowania podziemnego składowania dwutlenku węgla – to główny cel przyjętego 15 marca przez Radę Ministrów projektu założeń do zmiany prawa geologicznego i górniczego.
Więcej
-
Atom w Polsce? Niesprawdzone technologie
2011-03-18Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię, a także wszystkimi, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia w związku z wybuchami elektrowni atomowej Fukushima. Sytuacja wymknęła się spod kontroli i japoński rząd musi zmierzyć się teraz z kryzysem atomowym.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce raport dot. stanu energetycznego budynków
2011-03-18Certyfikacja energetyczna funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat. Udało się przez ten okres wprowadzić obowiązek jej egzekwowania w stosunku do budynków nowych, wykształcić rzeszę certyfikatorów, czy też zaznajomić społeczeństwo z pojęciem charakterystyki energetycznej. Jednak czy zapewnia to realizację celów dyrektywy, jakie przed Polską postawiła Unia Europejska?
Więcej
-
Rząd forsuje atom zaniedbując alternatywy
2011-03-17Zapewnienia rzecznika rządu, Pawła Grasia, że elektrownia atomowa, która powstanie w Polsce zostanie zaakceptowana przez większość Polaków nie pokrywa się z wynikami internetowego sondażu, w którym 84% Polaków obawia się rozwoju tej gałęzi energetyki. Rząd powinien liczyć się z opinią większości Polaków – uważa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Atomowy biznes minister Trojanowskiej
2011-03-17Greenpeace jest oburzony wypowiedziami pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o determinacji, z jaką będzie w Polsce realizowany program atomowy. Bezkrytyczne zaufanie pani minister w zapewnienia przemysłu atomowego na temat bezpieczeństwa proponowanych nam reaktorów jest co najmniej zastanawiające.
Więcej
-
URE w regionach z samorządami. Kraków o energetycznych obowiązkach gmin
2011-03-17W dniu 21 lutego 2011 r. eksperci Południowo-Wschodniego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Krakowie wzięli udział w spotkaniu Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie samorządowcy regionu rozmawiali m.in. z wojewodą małopolskim – Stanisławem Kracikiem oraz Markiem Sową, marszałkiem Województwa Małopolskiego.
Więcej
-
Van Baalen o Japonii: Nikt nie wie, jak to się skończy
2011-03-16UE powinna udostępnić Japonii swoich ekspertów od energii jądrowej – uważa holenderski deputowany Hans van Baalen (Liberałowie), przewodniczący delegacji PE-Japonia. "Japończycy poradzą sobie z trzęsieniem ziemi i tsunami. Możemy mieć jednak tylko nadzieję, że opanują zagrożenie nuklearne" – dodał podkreślając, że skala tragedii w wymiarze humanitarnym jest niewyobrażalna. "Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę. A co najgorsze nikt nie wie, jak to się skończy" – mówił van Baalen.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak i premier Peeters o unijnych priorytetach
2011-03-16Polsko-belgijska współpraca gospodarcza, nasze przywództwo w Radzie UE oraz unijne bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz premiera Flandrii (regionu federalnego w Belgii) Krisa Peetersa. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Kredyt Eko Energia, czyli Millennium uruchamia PolSEFF
2011-03-15Firmy zainteresowane udziałem w programie PolSEFF będą mogły wziąć udział w jednym z bezpłatnych szkoleń organizowanych w największych miastach Polski. Finansowanie w ramach PolSEFF jest już dostępne w banku Millennium.
Więcej
-
Bezpieczna elektrownia atomowa? Nie ma takiej!
2011-03-15Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię. Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie doniesieniami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą awaria reaktora w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie doszło do niekontrolowanego wybuchu i skażenia radioaktywnego.
Więcej
-
Raport "Pracując dla klimatu" - setki tysięcy zielonych miejsc pracy w Polsce
2011-03-14Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia1. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie konkluzje można znaleźć w opublikowanym dziś raporcie „Pracując dla KLIMATU”, który został przygotowany na zlecenie Greenpeace Polska przez firmę Primum (wcześniej Ecofys)2.
Więcej
-
BOŚ Bank: „Chętnie będziemy współfinansowali każdy dobry projekt. Niezależnie od skali przedsięwzięcia”
2011-03-14Sektor energetyki odnawialnej rozwija się w Polsce powoli, acz sukcesywnie. Ciągle niewystarczające wydają się jednak możliwości finansowania inwestycji OZE z dostępnych instrumentów wsparcia, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jakie źródła dotacji warto wziąć pod uwagę i co należy zrobić aby uzyskać korzystny kredyt? Czy szansę na pomoc od banku mają tylko duże firmy? Które źródła energii odnawialnej mogą liczyć na preferencyjne warunku kredytowania? Na te i inne pytania dotyczące finansowania projektów związanych z OZE odpowiada w wywiadzie dla REO Anna Żyła – Główny Ekolog BOŚ Banku.
Więcej
-
Wiatrak nad morzem będzie promował energetykę wiatrową
2011-03-13W Gdańsku stanie ogromny wiatrak. Będzie częścią naukowo-artystycznego projektu, promującego energię odnawialną. Podobne instalacje staną w niemieckim Rostocku i szwedzkim Kalmarze.
Więcej
-
Forum Małych Elektrowni Wiatrowych 2011: pierwsze wyniki badań nad sektorem małej energetyki wiatrowej
2011-03-11Okoliczności jakie towarzyszą organizacji Forum Małych Elektrowni Wiatrowych (Forum MEW) nawiązują do Krajowego planu działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) przyjętego do realizacji przez Radę Ministrów 7 grudnia 2010 roku. W dokumencie po raz pierwszy uwzględniono, jako odrębną kategorię, energię generowaną z małych elektrowni wiatrowych, tj. 550 MW do 2020 r., co stanowi odpowiednik budowy ponad 100 tys. pojedynczych instalacji. Przewiduje się, że skala całej inwestycji osiągnie obroty 6,6 mld zł do 2020 roku.
Więcej
-
Memorandum w sprawie rozwoju energetyki słonecznej w Polsce
2011-03-11W 2009 roku łączna moc kolektorów słonecznych na świecie wyniosła 189 000 MWt, a systemów fotowoltaicznych 26 000 MW. Tymczasem w Polsce mieliśmy 14 MWt w kolektorach i 1,4 MW w panelach PV. Te liczby obrazują, jak daleko pozostał nasz kraj za trendami światowymi w rozwoju energetyki XXI wieku.
Więcej
-
Minister nie chce oszczędzać
2011-03-11WWF przekazał polskiemu ministrowi finansów, Jackowi Rostowskiemu ciepły sweter, wskazując na sposób, w jaki może zaoszczędzić pieniądze pochodzące od podatników, które zostaną zmarnotrawione w rezultacie wadliwego kształtu ustawy o efektywności energetycznej, nad której przyjęciem debatuje polski parlament. Ministerstwo Finansów odpowiada bowiem za usunięcie z projektu tej ustawy obowiązku 1% oszczędności energii rocznie w sektorze publicznym*.
Więcej
-
Dotacje unijne na energię słoneczną w gminie Łysomice
2011-03-10Kilkaset solarów zostanie zamontowanych w domach w gminie Łysomice. Dzięki funduszom unijnym mieszkańcy pokryją tylko 25% kosztów instalacji. Lokalne władze zakładają, że dzięki unijnemu dofinansowaniu, w ich gminie powstanie w sumie 674 instalacji solarnych.
Więcej
-
Polskie firmy na rynku fotowoltaicznym
2011-03-09W Polsce praktycznie nie produkuje się energii elektrycznej ze Słońca. Niemniej jednak nasz przemysł zarabia już na szybkim rozwoju rynku PV na świecie.
Więcej
-
Polska, Słowacja, Czechy i Węgry: Wspólnym głosem o środowisku
2011-03-09Wspólne stanowisko w sprawie ochrony klimatu, działań na rzecz poprawy jakości powietrza, ochrony gleb oraz opracowania 7-go Programu Działań na Rzecz Środowiska przyjęli ministrowie środowiska Grupy Wyszehradzkiej. W zakończonym 8 marca br. na Słowacji XVII Spotkaniu Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody.
Więcej
-
OZE zagrożeniem dla przemysłu meblarskiego?
2011-03-08Przemysł meblarski ma rację, że lepiej przetwarzać drewno niż spalać – uważa Henryk Pyrka, sekretarz Polskiej Izby Biomasy. Czy rzeczywiście współspalanie drewna przez elektrownie może doprowadzić do tego, że Polska utraci pozycję jednego ze światowych liderów producentów mebli?
Więcej
-
Biogazownia - ekologiczna bomba?
2011-03-07Wiedza z zakresu inżynierii środowiska pokazuje, że naśladowanie natury w przypadku utylizacji odpadów jest najprostszym rozwiązaniem. Dlatego też biogazownie generujące energię elektryczną pochodzącą z materiału resztkowego z hodowli zwierząt, produkcji roślinnej, produkcji artykułów spożywczych, a także z lokali gastronomicznych stanowią krok milowy w tym właśnie kierunku. W naszym kraju są to małe kroczki...
Więcej
-
Energetyka jądrowa - dotacje wyższe niż zyski
2011-03-07Amerykański sektor energetyki jądrowej od 50 lat opiera się na bogatej ofercie dotacji rządowych, z których finansuje się jego rozwój. Mimo to, przemysł jądrowy wciąż nie jest opłacalny. Koszt dotacji często przekracza średnią cenę rynkową wyprodukowanej energii.
Więcej
-
Sejm praktycznie wyrzucił miliardy złotych w błoto
2011-03-07Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, Posłowie wyjątkowo zgodnie i "lekką ręką" przyjęli w II czytaniu, bez jakichkolwiek poprawek, ustawę o efektywności energetycznej, co praktycznie oznacza jej przyjęcie. W zaakceptowanym brzmieniu pozwala państwu na marnowanie publicznych pieniędzy. Gdyby znalazł się w niej zapis o obowiązku corocznej w okresie 2012 – 2016 oszczędności energii o 1% w jednostkach sektora publicznego, państwo mogłoby zaoszczędzić ponad 6 mld zł na rachunkach za energię rocznie, a końcowy zysk dla budżetów wyniósłby 2 – 3 mld zł.
Więcej
-
Nowa strategia energetyczna na obecną dekadę
2011-03-0728 lutego Rada ds. Energii wskazała priorytety energetyczne UE na lata 2011–2020. Celem jest zapewnienie wszystkim Europejczykom zrównoważonej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii.
Więcej
-
O zielonej energii z szarego popiołu. URE na konferencji „Nowej Energii”
2011-03-04Nowoczesne technologie utylizacji odpadów i uzyskiwanie czystej energii z odpadów – to główne przesłanie III edycji konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych”.
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej rozpoczął coroczne badania sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce
2011-03-04Od kilku lat Instytut Energetyki Odnawialnej jako jedyna jednostka w Polsce prowadzi rejestr sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce. Dane w postaci wyłącznie zagregowanej przekazywane są do ESTIF, GUS, Komisji Europejskiej (m.in. w ramach międzynarodowego konsorcjum EuObserver, które prowadzi statystykę wszystkich odnawialnych źródeł energii w krajach UE) oraz w postaci raportów do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i innych instytucji rządowych. W tym roku, po raz kolejny, będzie prowadzone tego typu badanie.
Więcej
-
List otwarty Koalicji Klimatycznej do Ministra Finansów
2011-03-04Koalicja Klimatyczna skupiająca dwadzieścia jeden organizacji pozarządowych domaga się gwarancji, że publiczne pieniądze nie będą marnowane na pokrywanie kosztów nieefektywnego zużywania energii w administracji państwowej w konsekwencji obciążając tą niegospodarnością podatnika. Poniżej przedstawiamy treść listu.
Więcej
-
Acciona i Starke Wind budują farmę wiatrową koło Słubic
2011-03-03Będzie to pierwsza tego typu instalacja w województwie lubuskim, a już planowana jest budowa kolejnych. Farma wiatrowa, która powstanie w okolicy lubuskich Golic i Lisowa, ma rozpocząć pracę już na początku przyszłego roku.
Więcej
-
Energia geotermalna w Białce Tatrzańskiej
2011-03-03Powstająca w Białce Tatrzańskiej Terma Bania to wyjątkowa inwestycja. Nie tylko ze względu na oferowaną kompleksowość form relaksu, czy unikatowy projekt architektoniczny. Wykorzystanie stu procent energii geotermalnej w istotny sposób wpływa na ekologiczny charakter obiektu.
Więcej
-
Eksperci: Oszczędność energii kluczowa dla zmniejszania emisji CO2
2011-03-01Zmniejszenie emisji CO2 bardziej zależy od poprawy efektywności korzystania z energii niż od zwiększania wykorzystywania tzw. czystych jej źródeł. To jeden z wniosków projektu badającego m.in. perspektywy wdrożenia w Polsce technologii zeroemisyjnej produkcji energii.
Więcej
-
Efektywność energetyczna efektywna ekonomicznie
2011-03-01Dość często słyszymy publiczne wypowiedzi, których sens sprowadza się do tego, że polska gospodarka jest zbyt biedna i jeszcze zbyt słabo rozwinięta, żeby możliwe było wdrażanie jakichkolwiek programów oszczędzania. Powtarza się również opinia, iż Polski nie stać na zwiększanie efektywności energetycznej, bo to zahamuje rozwój gospodarczy. Przykłady innych krajów dobitnie pokazują, że jest wprost odwrotnie!
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności