- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Climate science explained
2011-09-15Dokument "Climate science explained" sporządzony przez Green Alliance podsumowuje najważniejsze problemy stawiane przed nauką o klimacie. Jego autorzy wyliczają czynniki, które go zmieniają, w tym działalność człowieka. Przedstawiają zaobserwowane już oraz potencjalne skutki zmian klimatycznych, a także przypominają o ostatnich kontrowersjach powstałych wokół rzekomo sfałszowanych badań naukowych.
Więcej
-
Pure Power – Wind energy targets for 2020 and 2030
2011-08-08Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) przygotowało scenariusz wdrażania energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej. Do 2020 roku moc zainstalowana w wiatrakach wzrośnie trzykrotnie, a wartość inwestycji osiągnie 194 miliardy euro.
Więcej
-
Towards a Green Economy: Pathways to Sustainable Development and Poverty Eradication
2011-03-14Według najnowszego raportu UNEP wystarczy zainwestować jedynie 2% globalnego PKB rocznie, żeby rozpocząć proces przejścia na niskowęglową gospodarkę opartą na efektywnym korzystaniu z zasobów poprzez ekologizację podstawowych sektorów, w tym rolnictwa, budownictwa, rybołówstwa, leśnictwa, transportu i gospodarki odpadami. Jednak tego typu inwestycje muszą uzyskać wsparcie w postaci nowych polityk krajowych i międzynarodowych.
Więcej
-
A New Growth Path for Europe
2011-03-07Redukcja emisji dwutlenku węgla w Europie o 30% do 2020 roku może przyczynić się do wzrostu PKB o 0,6% rocznie – ujawnia raport Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie (PIK).
Więcej
-
EU energy and transport in figures 2010
2011-02-28Niniejsza publikacja stanowi przegląd aktualnie dostępnych danych statystycznych obrazujących sytuację w europejskim sektorze energetycznym i transportowym.
Więcej
-
The Energy Report - 100% Renewable Energy by 2050
2011-02-09Raport WWF dowodzi, że przez najbliższe cztery dekady, świat może przestawić się na odnawialne źródła energii, co sprawi, że energia pozyskiwana w ten sposób, będzie tańsza, a jej produkcja przyjazna środowisku. To przestawienie na czystą energię będzie dotyczyć w równej mierze transportu, jak i energii, z której korzysta przemysł i indywidualni użytkownicy.
Więcej
-
Vital Climate Change Graphics for Latin America and the Caribbean
2011-01-04Niniejsza publikacja przedstawia wyzwania, przed którymi stoją Ameryka Łacińska i Karaiby w związku ze zmianami klimatu. Raport bogaty jest w tabele, grafy i mapy ilustrujące najważniejsze przejawy zmian klimatu w regionie, ich skutki (jak np. szkody ekologiczne czy wzrost zachorowań), a także obecny poziom emisji gazów cieplarnianych i możliwe strategie ograniczania ryzyka.
Więcej
-
Emerging Economies - how the developing world is starting a new era of climate change leadership
2010-12-09Z raportu organizacji ekologicznej WWF wynika, że najważniejsze kraje rozwijające się: Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk i RPA, podejmują zdecydowane działania, żeby ograniczyć odpowiedzialne za zmiany klimatu emisje gazów cieplarnianych. Wszystkie pięć państw ma rozsądne plany rozwoju odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji, które stanowią dobry fundament dla przyszłych działań.
Więcej
-
Natural Hazards, UnNatural Disasters: The Economics of Effective Prevention
2010-11-17Według nowego raportu Banku Światowego i ONZ do końca tego stulecia roczne straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą powiększyć się trzykrotnie i sięgnąć kwoty 185 mld $. Symulacja ta nie bierze pod uwagę wpływu zmian klimatu. Tymczasem tylko same cyklony – następstwa zmian klimatu – powodują roczne straty w wysokości 28-68 mld $. Zdaniem autorów publikacji narażonych na burze i trzęsienia ziemi do roku 2050 może być aż 1,5 mld mieszkańców dużych metropolii, czyli dwukrotnie więcej ludzi niż obecnie.
Więcej
-
Tracking progress towards Kyoto and 2020 targets in Europe
2010-11-02Raport przygotowany przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) ocenia postępy w realizacji zobowiązań w ramach protokołu z Kioto, jakie do tej pory zostały osiągnięte przez Unię Europejską, poszczególne kraje członkowskie oraz inne państwa współpracujące z EEA.
Więcej
-
CO2 Emissions from Fuel Combustion - 2010 Edition
2010-10-25Publikacja Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) prezentuje najnowsze szacunki dotyczące emisji CO2 pochodzących ze spalania paliw kopalnych. Coroczny raport publikowany jest od roku 1997 i stał się ważnym narzędziem wykorzystywanym przez analityków i decydentów. Tegoroczna edycja została stworzona z myślą o delegatach i obserwatorach udających się na Konferencję Klimatyczną COP16 w Cancún.
Więcej
-
The EU Emissions Trading System: failing to deliver
2010-10-22Niniejszy raport prezentuje stanowisko organizacji Friends of the Earth Europe w sprawie handlu uprawnieniami do emisji. System handlu emisjami (EU-ETS) jest głównym mechanizmem Europy służącym zmniejszeniu emisji w sektorach związanych z produkcją energii i przemysłem. Badania przeprowadzone przez FoE wykazują, że system ten nie jest w stanie wymusić redukcji emisji na poziomie akceptowalnym przez naukowców.
Więcej
-
Living Planet Report 2010
2010-10-19Według najnowszego raportu Living Planet Report, stworzonego na zlecenie organizacji ekologicznej WWF, populacje gatunków zwierząt żyjących w lasach równikowych zmniejszyły się w ciągu ostatnich 40 lat aż o 60%. Ich wymieranie wynika z nadmiernej konsumpcji zasobów naturalnych, która w tym roku znów aż o 50% przekracza możliwości Ziemi. Polacy też mają w tym swój udział – alarmuje WWF.
Więcej
-
The State of Renewable Energies in Europe 9th EurObserv'ER Report
2010-10-01Oprócz „tematycznych” barometrów, poświęconych sektorom energii odnawialnej, zespół EurObserv’ER wydaje co roku jeden „ogólny” barometr, podsumowujący postępy poczynione we wszystkich sektorach, porównując te postępy z wyznaczonymi celami UE.
Więcej
-
Biofuels barometer
2010-09-29Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku biopaliw.
Więcej
-
Solar thermal barometer
2010-09-28Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku kolektorów słonecznych.
Więcej
-
Photovoltaic Barometer
2010-09-27Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku paneli fotowoltaicznych.
Więcej
-
Wind power barometer
2010-09-26Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku energii wiatrowej.
Więcej
-
Solid biomass barometer
2010-09-25Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku biomasy.
Więcej
-
Heat pump barometer
2010-09-24Opracowania EurObserv'ER prezentują bieżące trendy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Unii Europejskiej. Niniejszy raport poświęcony jest analizie runku pomp ciepła.
Więcej
-
Acting now for better health: A 30% target for EU climate policy
2010-09-16Według najnowszego raportu dwóch organizacji pozarządowych, jeżeli Unia Europejska podniesie swoje cele redukcyjne z obecnych 20 do 30%, na samej opiece zdrowotnej może zaoszczędzić nawet 30,5 mld euro rocznie. Polska mogłaby zyskać 4 mld euro w ciągu roku. Wnioski z dokumentu otwierają nowe spojrzenie na kierunki polityki klimatycznej UE.
Więcej
-
The Costs And Benefits Of EU Climate Policy For 2020
2010-08-11Wybitny działacz klimatyczny, Richard Tol, dokonał analizy kosztów, używając najlepszych ekonomicznych modeli, zarówno celów programu ‘20/20/20’, jak i 30% redukcji emisji, zalecanej przez Komisję Europejską.
Więcej
-
State of the Climate in 2009
2010-08-05Wyniki badań ponad 300 naukowców z 48 krajów, opublikowane w najnowszym raporcie przygotowanym przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA), dostarczają licznych dowodów na ocieplenie się klimatu w ciągu ostatnich dekad.
Więcej
-
EU Energy [R]evolution
2010-07-13Inwestowanie w odnawialne źródła energii może pomóc europejskiej gospodarce rozwijać nowoczesne technologie, stworzyć tysiące nowych miejsc pracy i przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarniach – takie są konkluzje najnowszego scenariusza energetycznego dla Unii Europejskiej zaprezentowanego 8 lipca 2010 w Brukseli przez Europejską Radę Energii Odnawialnej i Greenpeace.
Więcej
-
Arctic Climate Feedbacks: Global Implications
2010-07-01Raport organizacji ekologicznej WWF wskazuje, że skutki efektu cieplarnianego w Arktyce będą znacznie bardziej dramatyczne, niż do tej pory przewidywano. Opracowanie WWF skupia wnioski najbardziej wybitnych klimatologów, którzy przeanalizowali wszystkie dostępne i najbardziej aktualne dane dotyczące ocieplenia klimatu w tym regionie.
Więcej
-
Annual European Union greenhouse gas inventory 1990 - 2008 and inventory report 2010
2010-06-25W czerwcu 2010 r. Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszą inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Raport wskazuje, że w 2008 r. emisje ponownie spadły, a tendencja spadkowa trwa już od pięciu lat.
Więcej
-
Wind in power: 2009 European statistics
2010-04-29Raport, przygotowany przez Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA), stwierdza, że w roku 2009 energię wiatrową charakteryzował największy wzrost zainstalowanej mocy w stosunku do pozostałych technologii wytwarzania energii.
Więcej
-
Arctic Climate Impact Science - An Update Since ACIA
2010-04-26Publikacja WWF pt. Arctic Climate Impact Science – An Update Since ACIA przedstawia najszerszy możliwy przegląd dostępnych opracowań naukowych dotyczących wpływu zmian klimatu na Arktykę od czasu wydania poprzedniego raportu na ten temat pt. Arctic Climate Impact Assessment (ACIA) w 2005 roku.
Więcej
-
Sharing the effort under a global carbon budget
2010-04-25Przygotowany przez ECOFYS na zlecenie WWF raport określa różne ścieżki prowadzące do ograniczenia globalnych emisji o przynajmniej 80% do 2050 r. i o 30% do 2030 r. w odniesieniu do poziomów z 1990 r.
Więcej
-
Low carbon Jobs for Europe - Current Opportunities and Future Prospects
2010-04-23Wiodąca rola Europy w polityce klimatycznej, szczególnie w zakresie promocji odnawialnych źródeł energii, przynosi coraz więcej tzw. zielonych miejsc pracy. W raporcie WWF przeanalizowano stan już istniejących niskoemisyjnych stanowisk, a także wskazano możliwości wzrostu zatrudnienia w przyjaznych środowisku dziedzinach.
Więcej
-
Greenhouse gas emission trends and projections in Europe 2009
2010-04-23Raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje, że redukcje w latach 2008–2012 zostaną osiągnięte poprzez połączenie istniejącej i dodatkowej polityki, nabycie przez rządy jednostek emisji dwutlenku węgla z projektów redukcji emisji poza UE, sprzedaż uprawnień przez uczestników europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz działanie lasów, które pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery.
Więcej
-
Renewables 24/7 - Infrastructure needed to save the climate
2010-04-22W opracowaniu Greenpeace przedstawiono wizję tego, jak światowa sieć przesyłowa powinna zostać zmodernizowana, aby w roku 2050 mogła przyjąć i przesyłać energię, która w 90% pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, słońce czy geotermia.
Więcej
-
Climate change: faster, stronger, sooner
2010-03-18Według opublikowanego w 2008 r. raportu WWF„Climate change: faster, stronger, sooner” globalne ocieplenie przyspiesza dużo gwałtowniej, niż przewidywali eksperci ds. zmian klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności