- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Polska wezwana do spełnienia wymogów prawnych UE
2012-06-06Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz konkurencyjnych cen energii dla wszystkich jest otwarcie rynków energii na konkurencję. Wydajny, połączony i przejrzysty europejski wewnętrzny rynek energii stanie się lepiej dostępny dla różnych dostawców i dzięki temu zapewni konsumentom szerszy wybór dostawców gazu i energii elektrycznej.
Więcej
-
Facebook 2020: czy ciemność pochłonie Internet?
2012-06-06Czy popularny Facebook zniknie z naszego życia? Na taką ewentualność chce nas przygotować Greenpeace. W kampanii – skierowanej głównie do użytkowników Facebooka, zwraca uwagę na to, że już za kilka lat może dojść do poważnych przerw w dostawie prądu, czego konsekwencją będą poważne problemy w prawidłowym funkcjonowaniu min. szpitali, banków, stacji benzynowych, sklepów. Aby przykuć uwagę Internautów, ekolodzy skupili się na pokazaniu świata w przyszłości bez Internetu i popularnego portalu społecznościowego.
Więcej
-
Organizacje proefektywnościowe apelują o nowe stanowisko w rządzie
2012-06-05Polskie organizacje zajmujące się efektywnością energetyczną wystosowały wczoraj do premiera Donalda Tuska wniosek o powołanie pełnomocnika rządu, który zajmowałby się tą tematyką. Uważają, że wyznaczenie specjalnej osoby, podobnie jak zostało to zrobione w przypadku energetyki atomowej, jest konieczne ze względu na rangę problemu.
Więcej
-
"Złoty wiek gazu" oznacza klęskę dla klimatu?
2012-06-05Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła 30 maja br. w Parlamencie Europejskim raport "Złote zasady dla złotej ery gazu" ("Golden Rules for a Golden Age of Gas"). Dokument opisuje, jak ograniczyć społeczne i środowiskowe skutki wydobycia niekonwencjonalnego gazu, aby stał się on opłacalny i akceptowalny politycznie. Ekolodzy alarmują, że boom na gaz łupkowy oznaczać będzie spadek wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim ogromne emisje dwutlenku węgla.
Więcej
-
Czy Polska wetuje, bo ma złe analizy?
2012-06-05W piątek 1 czerwca, Krajowa Izba Gospodarcza zaprezentowała ostateczne wyniki raportu oceniającego wpływ celów redukcji emisji na sektor energetyczny, rozwój gospodarczy, przemysł i gospodarstwa domowe. Raport przygotowany przez firmę EnergySys budzi liczne kontrowersje. Pomimo tego KIG twierdzi, że to na nim Ministerstwo Gospodarki opiera swoją politykę klimatyczną.
Więcej
-
Microsoft już za miesiąc chce być zeroemisyjny
2012-06-05Czy 1 lipca będzie dla Microsoftu dniem uniezależnienia się od węgla? Taką nadzieję ma Rob Bernard, główny strateg ds. środowiska jednej z największych na świecie firmy z branży technologii informacyjnych, która na początku maja ogłosiła, że już od połowy tego roku będzie neutralna węglowo.
Więcej
-
Søren Dyck-Madsen o roli sektora publicznego we wdrażaniu efektywności energetycznej
2012-06-04Zgodnie z obietnicą kontynuujemy rozmowę z Sørenem Dyckem-Madsenem, ekspertem Danish Ecological Council, na temat korzyści, jakie daje efektywność energetyczna. Tym razem rozmawiamy o wzorcowej roli sektora publicznego w promowaniu i wdrażaniu efektywności energetycznej, która jest podstawą unijnego planu działania dotyczącego efektywności energetycznej (ang. Energy Efficiency Action Plan, EEAP) z marca 2011 roku i jednym z kluczowych elementów EED.
Więcej
-
KOBiZE publikuje "Raport z rynku CO2"
2012-06-04Rynek handlu uprawnieniami do emisji i uwarunkowania rynkowe mające wpływ na system EU ETS są coraz częstszym tematem dyskusji ekspertów. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzenia Emisjami przygotowało nową cykliczną publikację pt. "Raport z rynku CO2". Będą w niej zamieszczane m.in. prognozy kształtowania się cen jednostek EUA/CER/ERU, wybrane dane z rynku pierwotnego i wtórnego: CER, ERU, AAUs oraz użyteczne informacje z Krajowego Rejestru Uprawnień.
Więcej
-
Kolejna Fukushima możliwa za 10 lat?
2012-06-04Opublikowana w ubiegłym tygodniu analiza niemieckich ekspertów z prestiżowego Max Planck Institute for Chemistry z Mainz, udowadnia, że ryzyko awarii jądrowej związanej ze stopieniem rdzenia reaktora, podobnej do tych, które wydarzyły się w Czarnobylu i Fukushimie, jest aż 200-krotnie wyższe niż szacowano dotychczas. Greenpeace uważa, że te nowe dane powinny być uwzględnione przez rząd, który zapowiada plany budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Więcej
-
Naukowcy z Poznania opracowali mobilny zakład produkcji biopaliwa
2012-06-03Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo powstał w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych w Poznaniu (PIMR). Zestaw umożliwia rolnikom wytwarzanie biopaliwa z własnych surowców.
Więcej
-
Pozwolenie budowlane na farmę fotowoltaiczną – czy i kiedy będzie potrzebne?
2012-06-03W nowej wersji ustawy o OZE ma pojawić się zapis regulujący w końcu kwestię konieczności uzyskania pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej.
Więcej
-
Najnowsza Toyota Yaris ma spalać 3 l/100 km. Szykuje się rewolucja wśród aut miejskich
2012-06-02Władze koncernu liczą, że nowa Toyota Yaris powtórzy sukces hybrydowych modeli Auris i Prius. Jak zapowiada producent, Yaris będzie pierwszym miejskim autem z napędem hybrydowym. Jego debiut przewidziany jest na czerwiec tego roku.
Więcej
-
Coraz więcej mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii
2012-06-02W pierwszym kwartale tego roku moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce przyrosła o ilość podobną, jak w czasie całego zeszłego roku.
Więcej
-
Dołącz do sieci LISO
2012-06-01W związku z realizacją projektu „Dobry Klimat dla Powiatów" (DOKLIP) Instytut na rzecz Ekorozwoju z Warszawy w celu uzupełnienia sieci LISO ogłasza nabór na Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO).
Więcej
-
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju: atom jest nieopłacalny
2012-06-01Zbyt duże ryzyko i wysokie koszty sprawiają, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie finansuje budowy nowych elektrowni atomowych. Tym bardziej, że żadna z nich do tej pory nie powstała na komercyjnych zasadach. Choć jednocześnie trudno stworzyć system energetyczny o niskiej emisyjności bez atomu.
Więcej
-
Amsterdam – zielona przystań Europy
2012-06-01Holandia już od wielu lat prowadzi proklimatyczną politykę. Położenie geograficzne stwarza rewelacyjne warunki dla budowy farm wiatrowych, które stanowią częsty element krajobrazu. Rower jest od lat jednym z podstawowych środków transportu. Teraz Amsterdam idzie o krok dalej i zamierza przekształcić zatłoczoną dzielnicę portową w zrównoważone, niskoemisyjne osiedle.
Więcej
-
MG konsultuje projekt ustawy o OZE
2012-06-01– Przygotowywana przez MG ustawa o OZE będzie przede wszystkim wspierać wytwarzanie energii z krajowych źródeł odnawialnych. Ma ona być jednocześnie zachętą inwestycyjną dla tych, którzy planują przedsięwzięcia w nowe moce wytwórcze – podkreślił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o OZE. Spotkanie odbyło się 29 maja 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Czy premier pomoże zapobiec klimatycznemu rozłamowi w Unii Europejskiej?
2012-05-31Dzisiaj, 31 maja br. premier Donald Tusk odbiera w Berlinie nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE. WWF gratuluje premierowi tego szczególnego wyróżnienia, ale jednocześnie wyraża nadzieję, że będzie on podejmował działania na rzecz zjednoczenia Europy także w obszarze polityki klimatycznej. Obecna postawa polskiego rządu jest bowiem źródłem rozłamu i braku porozumienia w ramach Wspólnoty Europejskiej.
Więcej
-
Kassenberg: rządowa kampania atomowa to propaganda
2012-05-31– Jeżeli teraz słyszę, że mają być wpisane do scenariusza popularnego serialu teksty popierające energetykę jądrową, to widać wyraźnie, że chodzi o klasyczną propagandę, a nie o debatę, poważne rozmowy ze społeczeństwem. Rząd uważa, że należy tych maluczkich lekko omamić, żeby powiedzieli "tak", a nie rozmawiać z nimi jak z partnerami – Andrzej Kassenberg, prezes Instytut na Rzecz Ekorozwoju komentuje rządową kampanię "Poznaj atom".
Więcej
-
Efektywność energetyczna – korzyść dla gospodarki Polski
2012-05-31Jednym z wielu efektów realizacji programu głębokiej termomodernizacji w budownictwie to zmniejszenie importu gazu nawet o 77% w perspektywie roku 2030 – wynika z raportu dla Polski dotyczącego potencjału rozwoju rynku pracy w wyniku realizacji programu głębokiej termomodernizacji, prezentowanego 23 maja w Brukseli.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności