- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Efektywność energetyczna – korzyść dla gospodarki Polski (14394)
2012-05-31Drukuj
Jednym z wielu efektów realizacji programu głębokiej termomodernizacji w budownictwie to zmniejszenie importu gazu nawet o 77% w perspektywie roku 2030 – wynika z raportu dla Polski dotyczącego potencjału rozwoju rynku pracy w wyniku realizacji programu głębokiej termomodernizacji, prezentowanego 23 maja w Brukseli.
Efektywność energetyczna to kluczowy obszar działań dla poprawy kondycji gospodarki, szczególnie w czasach kryzysu ekonomicznego. Próbowali o tym przekonywać przedstawiciele różnych środowisk, w tym reprezentant administracji publicznej, stowarzyszeń biznesowych, think tanków i organizacji pozarządowych 23 maja 2012 roku w Brukseli, podczas konferencji na temat korzyści ekonomicznych z efektywności energetycznej dla Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej przez Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Europejskim Biurem Środowiskowym oraz Stałym Przedstawicielstwem RP.
– Poprawa efektowności energetycznej jest naszym wspólnym interesem. Wiąże się nie tylko z podwyższeniem jakości wytwarzania i użytkowania energii, lecz niesie także szereg korzyści politycznych, ekonomicznych i społecznych, m.in. zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, wzmocnicie konkurencyjności gospodarki czy zmniejszenie ubóstwa energetycznego – mówił Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Data konferencji zbiegła się z obradami grupy COREPER w ramach Rady Unii Europejskiej, poświęconej tematowi nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. – Efektywność energetyczna jest jednym z najważniejszych priorytetów polityki energetycznej Polski do 2030 roku i dlatego uważamy, iż powinna znaleźć właściwe odzwierciedlenie w legislacji unijnej. Podczas negocjacji nad nową dyrektywą o efektywności energetycznej opowiadamy się za przyjęciem ambitnych zapisów, szczególnie w art. 6. – powiedziała Karolina Ostrzyniewska, zastępca Stałego Przedstawiciela RP.
Podczas spotkania prezentowano najnowszy raport dla Polski dotyczący potencjału rozwoju rynku pracy w wyniku realizacji programu głębokiej termomodernizacji. W raporcie jest mowa o potencjale utworzenia w Polsce nawet 250 tys. nowych miejsc pracy netto. Efekty realizacji programu głębokiej termomodernizacji w budownictwie to m.in. zmniejszenie importu gazu nawet o 77% w perspektywie roku 2030.
Efektywność energetyczna jest powszechnie popierana, a jej konieczność zrozumiała, do momentu kiedy nie rozpocznie się dyskusja o jej finansowaniu. Wówczas głosy są zwykle podzielone. Potwierdza to dyskusja o wprowadzeniu 1% obowiązku oszczędności energii dla jednostek sektora publicznego, która została wykreślona z tekstu ustawy o efektywności energetycznej z 2011 roku. Podczas konferencji Instytut na rzecz Ekorozwoju 23 maja br., jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony był właśnie możliwościom i mechanizmom finansowania efektywności energetycznej.
– Zgodnie z propozycją nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, ok. 17 mld euro zostanie przeznaczone w ramach polityki spójności na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Środki dostępne będą m.in. w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponadto wzmocnione zostaną inne instrumenty finansowe, w tym ELENA – mówił Paweł Wróbel z gabinetu komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego.
Poza środkami publicznymi istnieje możliwości finansowania inwestycji w formule partnerstwa prywatno-publicznego (PPP). Rynek firm ESCO w Polsce jest na początku rozwoju i konieczne jest jego wsparcie długoterminową polityką rządową. Niestety, przyjęta w 2010 roku regulacja ministra finansów o włączeniu inwestycji typu ESCO do długu publicznego zdecydowanie ogranicza pole działania. Miejmy nadzieję, że zapisy dotyczące inwestycji typu ESCO zawarte w drugim krajowym planie działania dotyczącym efektywności energetycznej dla Polski są dobrym sygnałem na przyszłość.
Konferencja w Brukseli spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej 45 przedstawicieli administracji (w tym Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, przedstawicielstw rządów krajów członkowskich UE w Brukseli), biznesu, związków zawodowych i organizacji pozarządowych.
Do pobrania: prezentacje z konferencji
- Monica Frassoni – pobierz plik PDF
- Sergio Tirado – pobierz plik PDF
- Agnieszka Topolewska – pobierz plik PDF
- Zbigniew Szpak – pobierz plik PDF
- Paweł Wróbel – pobierz plik PDF
- Leszek Drogosz – pobierz plik PDF
- Janusz Mazur – pobierz plik PDF
{gallery}/Image/Bruksela_InE{/gallery}
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności