więcej


Energetyka

Polska wezwana do spełnienia wymogów prawnych UE (14404)

2012-06-06

Drukuj

Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz konkurencyjnych cen energii dla wszystkich jest otwarcie rynków energii na konkurencję. Wydajny, połączony i przejrzysty europejski wewnętrzny rynek energii stanie się lepiej dostępny dla różnych dostawców i dzięki temu zapewni konsumentom szerszy wybór dostawców gazu i energii elektrycznej.

Dyrektywy dotyczące energii elektrycznej i gazu wchodzące w zakres trzeciego pakietu energetycznego miały zostać transponowane przez państwa członkowskie do 3 marca 2011 r. Do chwili obecnej Polska nie poinformowała Komisji o wprowadzeniu wszelkich niezbędnych środków w celu pełnej transpozycji dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej.

W związku z tym w dniu 31 maja br. Komisja przesłała Polsce uzasadnioną opinię, aby ponaglić ją do wypełnienia ciążącego na niej obowiązku prawnego. Polska ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli nie spełni wymogów, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Obecnie Komisja analizuje także środki zgłoszone przez inne państwa członkowskie, które dokonały jedynie częściowej transpozycji dyrektywy i w najbliższych miesiącach podejmie decyzję co do dalszych działań.

Kontekst

W lutym 2011 r. szefowie państw i rządów UE zadeklarowali potrzebę zakończenia procesu tworzenia wewnętrznego rynku energii do 2014 r. Do tego celu niezbędna jest terminowa i pełna transpozycja do prawa krajowego przepisów UE dotyczących jednolitego rynku gazu i energii elektrycznej. Trzeci pakiet energetyczny zawiera podstawowe przepisy dotyczące prawidłowego funkcjonowania rynków energii, w tym nowe zasady rozdzielania działalności dystrybucyjnej i handlowej, zasady służące zwiększeniu niezależności i uprawnień krajowych organów regulacyjnych oraz zasady dotyczące poprawy funkcjonowania rynków detalicznych z korzyścią dla konsumentów.

W zakres trzeciego pakietu energetycznego wchodzą następujące dyrektywy:

  • dyrektywa dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego (2009/73/WE)1,
  • dyrektywa dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej (2009/72/WE)2.

Postępowanie w związku z uchybieniem zobowiązaniom państwa członkowskiego stanowi kontynuację działań związanych z przesłaniem w lutym 2012 r. uzasadnionych opinii do ośmiu państw członkowskich, które wówczas nie zgłosiły Komisji środków transpozycji, a w kwietniu 2012 r. – do kolejnych pięciu państw członkowskich, które nie zgłosiły środków służących pełnej transpozycji dyrektyw.

 

Przypisy:

 
źródło: © Unia Europejska, 1995-2012

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej