- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Zaproszenie na debatę "Unijne standardy efektywności paliwowej samochodów - skutki dla Polski"
2013-03-13Instytut Spraw Obywatelskich zaprasza na debatę "Unijne standardy efektywności paliwowej samochodów – skutki dla Polski", na temat nowelizacji rozporządzenia 443/2009, regulującego średnie emisje z samochodów osobowych. Wydarzenie odbędzie się w dniu 18 marca br. w godz. 11.00-13.30 W Warszawie (Golden Floor [Millenium Plaza], Aleje Jerozolimskie 123A, 26 p. sala A).
Więcej
-
Wydatkowanie środków ze sprzedaży uprawnień do emisji
2013-03-13Środki finansowe pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 powinny służyć poprawie efektywności energetycznej w Polsce – twierdzi organizacja ClientEarth.
Więcej
-
Topinambur nadzieją polskiego rolnictwa i biogazowni?
2013-03-12Wyrastające z korzeni bulwy topinamburu, zwanego też słonecznikiem bulwiastym lub karczochem jerozolimskim, mają duże walory lecznicze i kulinarne, a naziemna część tej niezwykłej wieloletniej rośliny to świetny, bardzo wydajny surowiec dla biogazowni. Do tego topinambur jest łatwy w uprawie, daje wyjątkowo wysokie plony, jest odporny na choroby, szkodniki, suszę oraz mróz i może rosnąć nawet na słabych glebach.
Więcej
-
Wójt zachwycony biogazownią
2013-03-12W Grzmiącej koło Szczecinka biogazownia rolnicza ogrzewa szkołę, halę sportową, ośrodek zdrowia i bloki mieszkalne o 30 proc. taniej niż kotłownie węglowe, do których wcześniej były podłączone te obiekty. Płynące z tego oszczędności to tylko w przypadku należących do gminnego samorządu budynków 100 tys. zł rocznie. Wójt gminy Grzmiąca, Krzysztof Sysko, jest z tego bardzo zadowolony.
Więcej
-
Błędy przy postępowaniach środowiskowych dot. budowy farm wiatrowych
2013-03-12Niestabilne prawo, brak przejrzystego podziału kompetencji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za wydawanie decyzji środowiskowych i w wielu przypadkach niska jakość dokumentacji sporządzanej w postępowaniach dla elektrowni wiatrowych – takie wnioski płyną z najnowszego raportu Instytutu Koźmiana, podsumowującego rok prac badawczych nad jakością postępowań środowiskowych w branży wiatrowej. Badaniom poddano 532 postępowania toczące się na terenie całej Polski.
Więcej
-
2. Rocznica Fukushimy. Ofiary katastrofy pozostawione bez pomocy
2013-03-1211 marca br. minęła druga rocznica katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie. W tragiczną rocznicę Greenpeace przypomina, że nadal 160 tys. ewakuowanych ofiar nie może wrócić do swoich domów ze względu na skażenie radioaktywne. Na usuwanie skutków konieczne są ogromne fundusze, a tych brakuje. Przemysł jądrowy unika odpowiedzialności. W Polsce sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej.
Więcej
-
Spotkanie Zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego
2013-03-12W dniach 13-15 marca odbędzie się w Berlinie trzecie posiedzenie Zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund, GCF), który zadecyduje m.in. o zasadach funkcjonowania tej nowotworzonej, globalnej instytucji finansowej. W spotkaniu udział weźmie udział Beata Jaczewska, wiceminister środowiska oraz członek Zarządu GCF.
Więcej
-
Polska przed ONZ-owską konferencją klimatyczną
2013-03-11Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ Polska ma ważną rolę w tegorocznych negocjacjach klimatycznych. Wyraziła jednak przekonanie, że nasz kraj „świetnie da sobie z tym radę".
Więcej
-
"RZ": branża OZE ma problem ze spłacaniem kredytów, banki nie chcą finansować nowych inwestycji
2013-03-11Inwestorzy, którzy w ostatnich latach uruchomili w naszym kraju odnawialne źródła energii, mają coraz większe problemy ze spłatą zaciągniętych na nie kredytów.
Więcej
-
Zostań Mecenasem/Partnerem III edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni
2013-03-10Europejskie Słoneczne Dni (ESD) odbywać się będą na terenie całej Polski w dniach 1 – 19 maja 2013r. Słoneczne wydarzenia to czas, kiedy można dowiedzieć się więcej o energetyce słonecznej termicznej i fotowoltaice. W jaki sposób?
Więcej
-
Luty miesiącem wyczekiwań i rozczarowań na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2
2013-03-09W związku z nadziejami rynku na skuteczność lutowych rozmów Komisji ds. Środowiska na temat interwencji w ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla dostępnych na rynku, przez większą część lutego uprawnienia EUA zyskiwały na wartości.
Więcej
-
Zagraniczne rozmowy w sprawie współpracy z firmami GreenEvo
2013-03-09Prezentacja technologii firm – laureatów GreenEvo oraz możliwość współpracy bilateralnej to główne tematy wizyt delegacji Kraju Ałtajskiego oraz Kirgistanu w Polsce. GreenEvo to autorskie przedsięwzięcie Ministerstwa Środowiska, którego celem jest wsparcie sprzedaży na rynkach międzynarodowych polskich rozwiązań środowiskowych.
Więcej
-
Szklarnie – sposób na zagospodarowanie ciepła z biogazowni
2013-03-08Jak wiadomo, biogazownia produkuje jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Na zagospodarowanie tej drugiej inwestorzy nie zawsze jednak mają sposób, co skutkuje tym, że wytwarzane w biogazowej instalacji ciepło czasem się marnuje. Na ciekawy pomysł jego wykorzystania wpadł Marcin Rokstein z opolskiego oddziału Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego.
Więcej
-
Biuletyn DOKLIP nr 8
2013-03-08W kolejnym numerze, już ósmym, naszego Biuletynu informacyjnego nie przewidzieliśmy tematu wiodącego. Tym razem podajemy informacje z różnych obszarów aktywności na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Więcej
-
Państwo będzie dopłacać do nierentownych elektrowni węglowych?
2013-03-08Tauron i PGE utrzymują przestarzałe i nierentowne elektrownie węglowe. Aby kontynuować funkcjonowanie takich inwestycji, chcą od państwa dopłat do ich utrzymania.
Więcej
-
Europosłowie zawieszą system ETS w lotach międzykontynentalnych
2013-03-08Unia Europejska poparła plan Komisji Europejskiej w sprawie rocznego zawieszenia prawa, które nakłada na linie lotnicze korzystające z europejskich lotnisk, opłaty za emisję CO2. Wezwała też prezydenta USA Baracka Obamę do przyspieszenia działań prowadzących do zawarcia międzynarodowego porozumienia w tej sprawie.
Więcej
-
PGE inwestuje w farmy wiatrowe. Mimo braku nowych regulacji
2013-03-08Polska Grupa Energetyczna chce przejąć farmy wiatrowe o mocy ponad 600 MW od duńskiej Dong Energy. Do sfinalizowania transakcji brakuje jeszcze tylko zgodę UOKiK. Jednak nowe regulacje prawne, które mogą wejść w życie w przyszłym roku, mogą sprawić, że rentowność takich inwestycji spadnie.
Więcej
-
Scenariusze protestów przeciwko biogazowniom
2013-03-07Rozwój wydarzeń zwykle wygląda tak: na początku tylko 5-15 proc. lokalnej społeczności jest przeciwna budowie biogazowni, a 60-85 proc. ma neutralne stanowisko. Jeśli jednak inwestor i lokalne władze w porę i odpowiednio nie zareagują na ten sprzeciw, to wtedy bardzo wiele osób o neutralnym wcześniej nastawieniu przechodzi na stronę przeciwników inwestycji.
Więcej
-
Polscy naukowcy udoskonalą produkcję biogazu
2013-03-07Lubelski Instytut Agrofizyki PAN opracowuje specjalny biologiczny preparat, dzięki któremu biogazownie zwiększą swą wydajność (z tej samej ilości surowca wyprodukują więcej biogazu), stabilność produkcji i skróci się czas zalegania w nich tzw. masy pofermentacyjnej.
Więcej
-
Czarny Ląd walczy o wodę
2013-03-07Afryka coraz bardziej cierpi powodu braku wody. Egipt boryka się z poważnym deficytem pomimo swojego panowania nad Nilem, zanikają wielkie jeziora. Skutkiem kurczących się zasobów są konflikty. Jednak Czarny Ląd się nie poddaje i prowadzi ambitne, zakrojone na szeroką skalę projekty. Ale czy przyniosą pożądane skutki?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności