- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Nie będzie ustawy o gazie łupkowym
2013-02-22Wbrew dotychczasowym zapowiedziom resort środowiska nie zaproponuje tzw. ustawy o węglowodorach. Zamiast tworzyć nową, zamierza znowelizować już istniejące akty prawne, m.in. prawo geologiczne i górnicze. Najważniejsze z punktu widzenia inwestorów kwestie podatkowe znalazły się w gestii Ministerstwa Finansów. Kontrowersje wzbudza pomysł udziału Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych w zyskach i podejmowaniu decyzji.
Więcej
-
Nowoczesne prawo dla wydobywania gazu i ropy w Polsce – konsultacje MŚ
2013-02-21Ministerstwo Środowiska przedstawiło do konsultacji społecznych i międzyresortowych kompleksową nowelizację ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz 8 innych ustaw. Ministerstwo oczekuje na uwagi i opinie nt. projektu do 18 marca 2013 r.
Więcej
-
40% OZE do końca 2030 roku, czyli scenariusz energetyczny WWF dla Europy
2013-02-21Europa posiada znaczący, lecz niewykorzystany potencjał podniesienia efektywności energetycznej i zużycia rodzimych, odnawialnych źródeł energii – wynika z najnowszego raportu ECOFYS, sporządzonego na zlecenie WWF. Jego spożytkowanie pomogłoby uniezależnić się od paliw kopalnych i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, a także stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Niezbędne jest jednak określenie jasnych ram polityki klimatycznej po 2020 roku.
Więcej
-
Pociągi mają jeździć coraz szybciej. W tym roku na modernizację linii kolejowych PKP PLK przeznaczy 6-7 mld zł
2013-02-21Pociągi będą jeździć coraz szybciej, ale za to po mniejszej ilości linii. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że w 2012 r. wzrosła średnia prędkość na 1400 km tras, ale równocześnie planują czasowe zamknięcie ok. 2 tys. km linii. Modernizacja dotyczy nie tylko najważniejszych magistrali łączących duże miasta, ale i linii lokalnych, na których PKP Polskie Linie Kolejowe przywracają prędkość maksymalną na poziomie 90-120 km/h.
Więcej
-
Co robią państwa dla klimatu? Przegląd ustawodawstwa na świecie
2013-02-20"Zawsze było dla mnie jasne, że ustawodawstwo na poziomie krajowym jest fundamentem każdej dostatecznie ambitnej umowy międzynarodowej" – pisze we wstępie prawie 500-stronicowego raportu John Gummer, prezes GLOBE International. Jego organizacja w styczniu tego roku opublikowała najnowszy przegląd ustawodawstwa dotyczącego zmian klimatu. Wśród 33 omawianych krajów znalazła się także Polska.
Więcej
-
Przynajmiej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 na cele proklimatyczne
2013-02-20Podczas niedawno zakończonych negocjacji na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej przywódcy państw członkowskich uzgodnili, że przynajmniej 20% unijnego budżetu na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na działania mające na celu ochronę klimatu.
Więcej
-
Przemysł jądrowy unika odpowiedzialności cywilnej
2013-02-20Radioaktywne skażenie, które nadal utrzymuje się w Japonii po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku, ciągle dotyka setek tysięcy ofiar. Większości z nich odmawia się uczciwego odszkodowania z powodu systemu regulacyjnego, który pozwolił energetyce jądrowej uniknąć odpowiedzialności i wymusił wykorzystanie pieniędzy publicznych na pokrycie kosztów katastrofy. Gdyby podobna katastrofa wydarzyła się w Polsce, sytuacja wyglądałaby podobnie.
Więcej
-
Polska 2050 – węgiel a gospodarka niskoemisyjna
2013-02-19Czy mamy w Polsce szanse na innowacyjną, efektywnie wykorzystującą i odzyskująca zasoby gospodarkę? Czy rozwój niskoemisyjnych, bezpiecznych dla ludzi i środowiska technologii jest w Polsce możliwy? Czy i jak możemy sprawić, aby warunki życia były w naszym kraju lepsze, a społeczeństwo zdrowsze? Co gospodarka i społeczeństwo naszego kraju zyska, a co straci na odchodzeniu od paliw węglowodorowych i rozwoju "zielonych" technologii?
Więcej
-
Odpowiedź Koalicji Klimatycznej na stanowisko dwóch stowarzyszeń
2013-02-19Poniżej przedstawiamy odpowiedź Koalicji Klimatycznej na posłanie stowarzyszeń "Zmieńmy Razem Gminę Brody" oraz "Na rzecz rozwoju ziemi gubińskiej" skierowane do uczestników konferencji "Polska 2050 – węgiel, a gospodarka niskoemisyjna" i członków Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Lasy – problem z emisjami krajów rozwijających się
2013-02-18Kraje spoza Aneksu I nie muszą przyjmować wiążących zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w związku z tym nie mają też obowiązku raportowania danych o tych emisjach. A mogą być one naprawdę znaczne, zwłaszcza te związane z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem. Na problem ten rzuca światło opublikowany w styczniu raport GLOBE, analizujący stan ustawodawstwa klimatycznego na świecie.
Więcej
-
Polska wieś 2030: mniej węgla, więcej gazu i źródeł odnawialnych
2013-02-18Promowanie modelu prosumenckiego i rozproszonych źródeł energii – to najlepsze rozwiązania dla polskiej wsi – argumentuje Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) w najnowszym dokumencie "Miks energetyczny dla terenów wiejskich. Analiza i rekomendacja".
Więcej
-
Dom energooszczędny coraz bardziej opłacalny
2013-02-18Od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami "o niemal zerowym zużyciu energii". Do tego zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Wkrótce zastosowanie się do jej zapisów będzie mniej uciążliwe finansowo także w Polsce. I ułatwi powstawanie budynków tańszych w eksploatacji.
Więcej
-
Urząd Marszałkowski w Gdańsku zamontował dachową instalację fotowoltaiczną
2013-02-17Na dachu Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego zainstalowano system fotowoltaiczny. Efekty jego pracy można śledzić na zainstalowanej w budynku urzędu aparaturze pomiarowej.
Więcej
-
Zimowa edycja warsztatów i wystaw „Zadbaj o klimat”!
2013-02-17Fundacja Arka rusza z zimową edycją warsztatów i wystaw "Zadbaj o klimat", realizowanych w ramach kampanii edukacyjnej o tym samym tytule. Wykorzystuje w niej ciekawe i niekonwencjonalne metody edukacji ekologicznej, jak ekspozycja "Kino bez prądu", zasilana energią uzyskaną z pedałowania na rowerach, "Choinka z klimatem", napędzana systemem rowerów połączonych z przetwornicami, akumulatorami oraz energooszczędnym oświetleniem LED, czy klimatyczne puzzle 5 m x 5 m, układane przez dzieci w centrach miast.
Więcej
-
MG: Polska może być eksporterem energii netto
2013-02-16Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński liczy na to, że polska energetyka stanie się eksporterem energii netto, wynika z jego wypowiedzi.
Więcej
-
Biogazownia: wybór lokalizacji to dopiero początek
2013-02-16Właściwa lokalizacja dla biogazowni rolniczej pod względem zaplecza substratu to nie wszystko. Inwestora nierzadko czeka jeszcze długa droga, na której musi m.in. przekonać do swojego projektu negatywnie nastawioną i źle poinformowaną lokalną społeczność. Brak przemyślanej polityki rozwoju regionalnego kładzie się cieniem na rozwoju OZE i samych gmin.
Więcej
-
Biogazownia przy fabryce luksusowych słodyczy
2013-02-15Kierownictwo polskiej fabryki Ferrero Roche w Belsku Dużym przymierza się do wybudowania przy niej biogazowni.
Więcej
-
Cały świat oszczędza… energię
2013-02-15Polacy potrafią oszczędzać. Jak wynika z badań Fundacji Nasza Ziemia, większość z nas oszczędza – energię. Pamiętamy o wyłączaniu światła i zakręcaniu wody. Powinniśmy jednak zwracać większą uwagę na to, czy budując dom stosujemy energooszczędne rozwiązania.
Więcej
-
Dom energooszczędny – czy musi być droższy?
2013-02-15Ubiegający się o dopłatę do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania będą musieli udowodnić, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) nie przekracza 15 lub 40 kWh/m2.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad programem ograniczenia emisji CO2
2013-02-15Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program pokazujący, jak zmniejszyć emisję CO2, a jednocześnie nie stracić na konkurencyjności i zapobiec przenoszeniu fabryk do państw, gdzie normy środowiskowe nie są tak restrykcyjne. Komisja Europejska za pomocą polityki energetyczno-klimatycznej stara się nakłonić państwa członkowskie do przestawienia gospodarek na niskoemisyjne. Polska jednak sprzeciwia się zaostrzaniu tej polityki, argumentując, że jej koszty ekonomiczne są zbyt wysokie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności