- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Biogaz 2012
2012-12-06W raporcie "Biogaz 2012", przygotowanym przez Bio Alians, przedstawiono dane o istniejących, realizowanych i planowanych inwestycjach w biogazownie rolnicze w Polsce wraz z wnioskami płynącymi z analizy tych informacji.
Więcej
-
Studium nad problemami oceny skutków środowiskowo-przestrzennych eksploatacji gazu z łupków w województwie pomorskim i przyległych obszarach morskich
2012-11-16Numer specjalny kwartalnika "Problemy Ocen Środowiskowych" poświęcony jest w całości aspektom środowiskowym i przestrzennym związanym z planowaną eksploatacją zasobów gazu łupkowego w województwie pomorskim i przyległych do niego obszarach morskich.
Więcej
-
Synteza "World Energy Outlook 2012"
2012-11-15"World Energy Outlook 2012" (WEO-2012) jest adresowany do decydentów z kręgów rządowych, przemysłowych i wszystkich zainteresowanych sektorem energii. Publikacja przedstawia prognozy trendów energetycznych do 2035 r. oraz analizę ich znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego, środowiska i rozwoju gospodarczego.
Więcej
-
Mechanizmy rynkowe i pozarynkowe po 2012 roku
2012-11-14Opracowanie ma na celu przedstawienie istniejącej sytuacji i zarysowanie perspektyw w kontekście polityki klimatycznej po roku 2012 dla wykorzystywanych globalnie mechanizmów rynkowych, ukierunkowanych na działania prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę aktywne zaangażowanie Polski w realizację projektów w ramach mechanizmu wspólnych wdrożeń (JI) szczególny nacisk położono na zobrazowanie działań w ramach mechanizmów projektowych, w tym krajowych projektów redukcji emisji.
Więcej
-
Ochrona przeciwpowodziowa w Polsce – informacja o wynikach kontroli NIK
2012-11-13Polska wciąż nie jest przygotowana na powódź – alarmuje NIK. Nie opracowano krajowego i regionalnych planów ochrony przeciwpowodziowej. Z powodu chronicznego niedofinansowania buduje się coraz mniej nowych budowli hydrotechnicznych, a stan techniczny dotychczasowych, często bardzo starych budowli, zbyt rzadko remontowanych, systematycznie się pogarsza.
Więcej
-
Koszty zewnętrzne produkcji energii elektrycznej z projektowanych elektrowni dla kompleksów złożowych węgla brunatnego Legnica i Gubin oraz sektora energetycznego w Polsce
2012-11-12Ekspertyza prof. Kudełki to wyjątkowe polskie opracowanie naukowe, które w sposób kompleksowy analizuje koszty zewnętrzne produkcji energii z węgla brunatnego.
Więcej
-
Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości
2012-11-09W publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju Michał Wilczyński przedstawił fakty, z których wynika, że powinniśmy skoncentrować wysiłki na przebudowie energetyki z węglowej na bardziej przyjazną środowisku.
Więcej
-
Świat na rozdrożu
2012-11-08"Świat na rozdrożu" to książka dla osób, które chcą rozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany – mówi jej autor, Marcin Popkiewicz, fizyk i twórca portalu ziemianarozdrozu.pl. W najnowszej publikacji skupia się na największych wyzwaniach współczesnego świata związanych z gospodarką, energią i środowiskiem, które jego zdaniem są zbyt często ignorowane w debacie publicznej.
Więcej
-
Rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej – informacja o wynikach kontroli NIK
2012-09-06W lipcu 2012 r. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii elektrycznej, która obejmowała zdarzenia, działania i decyzje podejmowane w latach 2008–2011 (I półrocze).
Więcej
-
Barometr zrównoważonego rozwoju 2010-2011
2012-09-05Opracowanie pt. "Barometr zrównoważonego rozwoju 2010-2011" to kolejna propozycja Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) z serii publikacji dokumentujących postępy w zrównoważonym rozwoju, wydanych pod tą samą nazwą, w latach 2007-2008 i 2008-2009. W tym barometrze nie ma tematyki dominującej. Instytutu na rzecz Ekorozwoju dokonał wyboru kilku elementów życia społeczno-ekonomicznego, które – zdaniem InE – odzwierciedlają stan wdrażania zrównoważonego rozwoju w Polsce.
Więcej
-
System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
2012-08-22Komentarz autorstwa Leszka Karskiego poświęcony jest podstawowemu instrumentowi ochrony klimatu, którym jest obecnie handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Szczegółowo omawia przepisy ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do prawa polskiego, unijnego, a także międzynarodowego.
Więcej
-
Trzecie spotkanie na temat energetyki jądrowej: Francja, Niemcy, Japonia po Fukushimie
2012-08-21Publikacja jest zapisem konferencji pt. "Trzecie spotkanie na temat energetyki jądrowej: Francja, Niemcy, Japonia po Fukushimie", która odbyła się 23 kwietnia 2012 r. w Warszawie.
Więcej
-
Między Północą a Południem – pułapki status quo i wyzwania modernizacji Polski do roku 2050
2012-08-07Rozwój Polski i wzrost zamożności Polaków oznacza równocześnie wzrost konsumpcji energii i emisyjności naszej gospodarki, a co za tym idzie również kosztów polityki zdrowotnej. Niskoemisyjna transformacja nie tylko jednak nie stoi w sprzeczności ze wzrostem gospodarczym, ale może ten rozwój dodatkowo napędzać – wynika z drugiej publikacji przygotowanej w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050".
Więcej
-
Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii
2012-07-20Opracowanie pt. „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014-2020" zostało wykonane przez Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Więcej
-
Polska 2050 – na węglowych rozstajach
2012-06-13Większość współczesnych prognoz przewiduje, że w nadchodzących latach, obok wykorzystania gazu, właśnie technologie odnawialne i wspierające wzrost efektywności energetycznej zdominują rozwój sektora energetycznego na świecie – pisze w publikacji "Polska 2050 – na węglowych rozstajach" Zbigniew Karaczun.
Więcej
-
Rynek energii elektrycznej w Polsce – stan na 31 marca 2012 r.
2012-06-12Raport Towarzystwa Obrotu Energią (TOE) podsumowuje kluczowe zdarzenia, jakie miały miejsce na rynku energii elektrycznej w Polsce w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r.
Więcej
-
Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce
2012-06-08W niniejszym raporcie przeprowadzona została analiza wpływu energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce. W szczególności celem opracownia jest analiza, jak inwestycje w farmy wiatrowe wpłynęły na przychody budżetu centralnego i budżety jednostek samorządowych oraz oszacowanie skali wpływu kosztów wsparcia wytwarzania energii odnawialnej na cenę energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Raport przedstawia również szacunkowe koszty wytwarzania energii elektrycznej w farmach wiatrowych w porównaniu od innych technologii wytwarzania energii w źródłach odnawialnych.
Więcej
-
Instrumenty realizacji Alternatywnej Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku
2012-05-24Opracowanie stanowi uzupełnienie dotychczasowych publikacji poświęconych Alternatywnej Polityce Energetycznej (APE), stanowiącej projekt programu energetycznego dla Polski przygotowany w 2009 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Jest to kolejna publikacja na ten temat, rozszerzona i wzbogacona o konkretne przykłady i instrumenty, które mogą być wykorzystane podczas wdrażania Alternatywnej Polityki Energetycznej.
Więcej
-
Polityka klimatyczna – Studia BAS
2012-04-27Wydawana przez Biuro Analiz Sejmowych seria "Studia BAS" prezentuje ważne bieżące zagadnienia społeczne i gospodarcze kraju. W niniejszym tomie zebrano dziewięć artykułów, w których autorzy omawiają różne aspekty polityki klimatycznej. Nie poruszają wszystkich uwarunkowań i dylematów związanych z realizacją tej polityki, niemniej odnoszą się do wielu istotnych zagadnień, zarówno na poziomie międzynarodowym, europejskim, jak i krajowym.
Więcej
-
Wpływ na rynek pracy programu głębokiej modernizacji energetycznej budynków w Polsce
2012-04-12Celem niniejszego raportu jest określenie wpływu na zatrudnienie netto w wyniku prowadzonego na wielką skalę programu głębokiej renowacji budynków w zakresie ich efektywności energetycznej w Polsce.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności