- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Ubóstwo energetyczne. Wyniki badania ankietowego oraz propozycje dotyczące pomocy osobom ubogim energetycznie
2015-04-20Ubóstwo energetyczne to realny problem, który obejmuje coraz większe grono użytkowników energii. W jakimś stopniu co czwarte lub co piąte gospodarstwo domowe ma kłopoty z domknięciem swojego budżetu, a udział wydatków na energię zaczyna stanowić dominującą pozycję w wydatkach niezbędnych.
Więcej
-
Środowisko Europy 2015. Stan i prognozy.
2015-03-09Prezentujemy najnowszy, wydany w 2015 roku, raport Europejskiej Agencji Środowiska o stanie środowiska w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Zielony Instytut i Fundacja im. Bölla: Demokracja energetyczna, uwolnijmy energię Polek i Polaków
2015-02-12
Dariusz Szwed, Beata Maciejewska
„Uwolnijmy energię Polek i Polaków” – to hasło, które Zielony Instytut i Fundacja im. Bölla promują, rozwijając demokrację energetyczną.
Więcej
-
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny: Odmienić przyszłość energetyki
2015-02-04Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przekonuje w swojej analizie wdrażania dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii, że to społeczeństwo obywatelskie powinno być głównym podmiotem produkcji energii z OZE.
Więcej
-
Forum Analiz Energetycznych: Energia elektryczna a konkurencyjność przemysłu
2015-02-02
Forum Analiz Energetycznych
Analiza "Energia elektryczna a konkurencyjność przemysłu” została wykonana przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych w ramach Forum Analiz Energetycznych w listopadzie 2014 r.
Więcej
-
W polskim interesie. Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?
2015-02-01
Maciej Bukowski, Zbigniew M. Karaczun
W jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju? Na to pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Więcej
-
ClientEarth Poland: (O)cena powietrza w Polsce
2015-01-16W analizie „(O)cena powietrza w Polsce” ClientEarth zaznacza, że wg danych z 2013 roku poziomy dopuszczalne pyłów zawieszonych nie były przekroczone tylko w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, aglomeracji trójmiejskiej i białostockiej oraz w Zielonej Górze. Tymczasem, na terenie całej Polski miejscowości turystyczne pobierają opłatę miejscową (wynoszącą do 2,19 zł od osoby za dobę), mimo że prawo do ich nakładania uwarunkowane jest m.in. właśnie jakością powietrza.
Więcej
-
NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami
2015-01-15Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie CAFE może otrzymać nawet 4 mld zł kary - czytamy w opublikowanym 29 grudnia 2014 r. raporcie NIK.
Więcej
-
Nowa misja - niższa emisja
2014-11-08Zachęcamy do lektury broszury szkoleniowej „Nowa misja – niższa emisja. Gospodarka niskoemisyjna w gminach” opracowanej przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej pod redakcją naukową dr inż. Arkadiusza Węglarza. Publikacja została przygotowana na potrzeby projektu o tym samym tytule realizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Inicjatyw.
Więcej
-
Ograniczona redukcja emisji przemysłowych
2014-08-07Prezentujemy analizę prawną implementacji dyrektywy IED do prawa polskiego przygotowaną przez Fundację ClientEarth Polska.
Więcej
-
System białych certyfikatów do zmiany
2014-08-05Analiza prawna „System białych certyfikatów do zmiany” Agaty Bator omawia wdrożenie artykułu 7 dyrektywy o efektywności energetycznej 2012/27/UE (EED) do polskiego porządku prawnego. Dokument został przygotowany przy wsparciu Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Propozycje mechanizmów wsparcia procesu przeciwdziałania zjawisku ubóstwa energetycznego w Polsce
2014-06-25„Propozycje mechanizmów wsparcia procesu przeciwdziałania zjawisku ubóstwa energetycznego w Polsce” to analiza przygotowana w ramach projektu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Efektywność energetyczna”. Zawiera ona propozycje rozwiązań dotyczących tego, w jaki sposób można w Polsce połączyć kwestię pomocy społecznej z poprawą efektywności energetycznej w celu zmniejszenia skali ubóstwa energetycznego.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne a efektywność energetyczna – analiza problemu i rekomendacje 2.0
2014-03-19
Aleksandra Stępniak, Agnieszka Tomaszewska
Instytut na rzecz Ekorozwoju wydał uaktualnioną i rozszerzoną broszurę "Ubóstwo energetyczne a efektywność energetyczna – analiza problemu i rekomendacje" autorstwa Aleksandry Stępniak i Agnieszki Tomaszewskiej.
Więcej
-
Prosument w inteligentnej sieci energetycznej
2014-02-25Przedstawiamy ekspercki raport „Prosument w inteligentnej sieci energetycznej", który na zlecenie firmy Procesy Inwestycyjne wykonał Instytut im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Raport ten jest zwieńczeniem projektu – cyklu pięciu debat i konferencji pt. „Inteligentny odbiorca w inteligentnej sieci", które w ramach dofinansowania ze środków NFOŚiGW odbyły się w 2013 roku. Jest to pierwsze tak szczegółowe opracowanie dotyczące rynku prosumentów w Polsce.
Więcej
-
Energia lokalna – czyli odnawialna? Raport z badania akceptacji dla odnawialnych źródeł energii i perspektywy dla ich rozwoju w polskich gminach
2013-12-27Raport ESPRi dotyczy akceptacji dla OZE i energetyki rozproszonej w polskich gminach. Ankieta została oparta na odpowiedziach ponad 250 polskich gmin i potwierdza, że zarówno obywatele, jak i gminy chcą rozwoju odnawialnych źródeł i energetyki rozproszonej w naszym kraju.
Więcej
-
Raport o postrzeganiu odnawialnych źródeł energii
2013-12-03Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego do końca 2020 roku mamy osiągnąć 15-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w jej końcowym zużyciu. Jednak inwestycje związane z ich wykorzystaniem coraz częściej spotykają się z protestami mieszkańców terenów, w których sąsiedztwie mają powstać. Co decyduje o akceptacji bądź sprzeciwie wobec odnawialnych źródeł energii i czy jest jakiś sposób na to, aby kontakty pomiędzy inwestorem, władzami gminy a mieszkańcami przebiegały bez zakłóceń, z uwzględnieniem różnych, często sprzecznych, interesów?
Więcej
-
Efektywniej o efektywności, czyli jak wdrożyć dyrektywę EED w Polsce
2013-11-27Koalicja Klimatyczna i WWF Polska we współpracy z Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii przygotowały przewodnik po wdrożeniu nowej dyrektywy efektywnościowej pt. "Efektywniej o efektywności, czyli jak najlepiej wdrożyć w Polsce dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej".
Więcej
-
[R]ewolucja energetyczna dla Polski 2013
2013-10-28Raport przygotowany z inicjatywy Greenpeace analizuje dwa możliwe scenariusze rozwoju polskiej energetyki do 2050 roku, tzw. referencyjny – odpowiadający obecnie realizowanej polityce krajowej oraz alternatywny – autorski, z odmiennym udziałem energii z OZE.
Więcej
-
Biogazownia – przemyślany wybór. Co powinien wiedzieć każdy obywatel?
2013-08-27Broszura Instytutu na rzecz Ekorozwoju została przygotowania głównie z myślą o mieszkańcach terenów wiejskich, gdzie biogazownie są planowane, powstają lub gdzie istnieje potencjał ich rozwoju. Przedstawiono w niej m.in. podstawowe korzyści i zagrożenia związane z funkcjonowaniem biogazowni.
Więcej
-
Biogazownia – przemyślany wybór. Co powinny wiedzieć władze samorządowe?
2013-08-27Broszura Instytutu na rzecz Ekorozwoju skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli samorządów terytorialnych, zaangażowanych lub planujących zaangażowanie w proces inwestycyjny. Przedstawiono w niej podstawowe informacje związane z realizacją inwestycji biogazowych dotyczące bezpośrednio zagadnień związanych z oddziaływaniem na lokalne społeczności.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności