- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Październikowy wzrost zmienności cen uprawnień do emisji CO2 wynikiem poparcia Polski i Niemiec dla zaostrzenia polityki klimatycznej
2013-11-07W październiku wolumeny handlowanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynkach spotowych były niższe niż przed miesiącem. Łącznie obrót wyniósł 94,6 mln EUA, co jest wynikiem gorszym od wrześniowego o 10,7%. Warto zaznaczyć, iż ponad 88% wolumenu zostało osiągnięte w 23 aukcjach organizowanych na giełdach EEX oraz ICE. W imieniu Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski oraz pozostałych państw członkowskich UE zostało sprzedanych odpowiednio 16,08 mln, 8,26 mln, 14,64 mln oraz 44,99 mln EUA.
Więcej
-
Czy na Opolszczyźnie powstanie biogazownia-gigant?
2013-11-07Wrocławska firma Bioenergy Polska chce wybudować w Goświnowicach koło Nysy biogazownię o mocy 12 MW. To byłaby biogazownia-gigant, bo dotychczas wybudowane największe tego typu instalacje w Polsce mają po 2 MW. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy.
Więcej
-
Dobry klimat dzięki efektywności energetycznej
2013-11-07Skuteczna polityka energetyczna może pozwolić do 2050 roku na uzyskanie przez gospodarstwa domowe i firmy 236 mld euro zysku – przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i jeden z panelistów konferencji Future4Build.
Więcej
-
Projekt edukacyjny "Od konsumenta do prosumenta, czyli jak zostać producentem energii"
2013-11-07Multimedialny, z dużą dozą rywalizacji i pozytywnym przesłaniem – to cechy projektu edukacyjnego, który ma za zadanie informować młodzież o zaletach energii odnawialnej. Każdy z nas może zostać producentem energii lub też wpłynąć na swoje otoczenie, tak aby stało się bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Wystawę „Od konsumenta do prosumenta, czyli jak zostać producentem energii", będzie można oglądać od 6 do 27 listopada 2013 r. w Pałacu Młodzieży przy Placu Defilad 1 w Warszawie.
Więcej
-
Powiat dla klimatu. Energetyka odnawialna rozwija się w powiecie ełckim
2013-11-07– Należy jak najszybciej wyeliminować wszelkie wątpliwości, aby móc przekonać mieszkańców do korzyści z energetyki wiatrowej – mówi Krzysztof Piłat, starost ełcki w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP.
Więcej
-
W Kętrzynie odbyła się regionalna konferencja klimatyczna
2013-11-065 listopada 2013 odbyła się szósta regionalna konferencja klimatyczna projektu „Dobry klimat dla powiatów". Wraz z konwentem powiatów województwa warmińsko-mazurskiego obradowano w Kętrzynie. Pogoda nie nastrajała optymistycznie, ale dyskusje były bardzo ciekawe.
Więcej
-
List Tomasza Dziemianczuka z celi w Murmańsku
2013-11-06Poniżej przedstawiamy pełną treść listu Tomka Dziemianczuka, pisanego już w czasie pobytu w areszcie w Murmańsku.
Więcej
-
Z wizytą w domach przyszłości
2013-11-06Podczas trzech listopadowych dni drzwi setek domów pasywnych na całym świecie będą otwarte dla zwiedzających. Obchodzone w ten sposób Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych to doskonała okazja, aby przekonać się, jak idea mieszkania w tego typu domach sprawdza się w praktyce.
Więcej
-
Już wkrótce polska premiera filmu „Thin ice”
2013-11-06Koalicja Klimatyczna wspólnie z Okręgiem Mazowieckim Polskiego Klubu Ekologicznego zaprasza na debatę „Stąpając po cienkim lodzie" połączoną z premierowym pokazem filmu „Thin ice" w Polsce. Pokaz filmu i debata odbędą się 13 listopada br. w godzinach 18-21, w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, od strony ul. Świętokrzyskiej.
Więcej
-
Wiceminister Trojanowska na I Polsko-Niemieckiej konferencji poświęconej efektywności energetycznej
2013-11-06– Poprawa efektywności energetycznej, która pozwoli ograniczać wzrost zapotrzebowania na paliwa i energię przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego, jest w obecnej polityce energetycznej Polski jednym z głównych priorytetów – powiedziała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, podczas I Polsko-Niemieckiej konferencji na temat efektywności energetycznej. Spotkanie odbyło się 16 października br. w MG.
Więcej
-
Klimat – czy można o nim ciekawie mówić?
2013-11-05Zmiany klimatu są udowodnionym już przez rzeszę naukowców faktem. Dla dużej części społeczeństwa niestety ciągle niezrozumiałym zjawiskiem, które w większości traktuje się jak bajkę dla niegrzecznych dzieci. W dodatku strasznie nudną! Dlatego 24 października 2013 r. Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z Polską Akademią Nauk, Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Koalicją Klimatyczną zorganizował międzynarodową konferencję "Nauka o zmianach klimatu – jak rozmawiać ze społeczeństwem?".
Więcej
-
Problemy z zagospodarowaniem przestrzennym i ochroną środowiska związane z odnawialnymi źródłami energii
2013-11-05W jednej prezentacji nie byłem w stanie zebrać i wyczerpująco omówić wszystkich problemów związanych z instalacjami odnawialnych źródeł energii w zakresie planowania przestrzennego i ochrony środowiska. Dlatego dotykam tylko, moim zdaniem, najważniejszych kwestii. Jeśli chodzi o planowanie przestrzenne kwestie te odnoszą się praktycznie uniwersalnie do wszystkich przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Natomiast w kwestiach ochrony środowiska odnawialne źródła energii mają już swoje specyficzne cechy – mówił Wojciech Szymalski podczas konferencji "Wykorzystanie potencjału OZE dla rozwoju samorządów".
Więcej
-
Konferencja prasowa "7 grzechów głównych polskiej polityki klimatycznej"
2013-11-05Koalicja Klimatyczna i WWF Polska zapraszają na konferencję prasową „Polska przed szczytem klimatycznym – czyli 7 grzechów głównych polskiej polityki klimatycznej", która odbędzie się 7 listopada br. o godz. 14.00, w Centrum Prasowym PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8.
Więcej
-
Certyfikaty i świadectwa energetyczne
2013-11-04W chwili podjęcia decyzji o zakupie wymarzonego domu lub mieszkania dla większości z nas głównym kryterium jest cena, rozumiana jako ogólny koszt nabycia nieruchomości. Niewielu z nas zastanawia się wówczas nad kosztami związanymi z późniejszym użytkowaniem, które będą nam towarzyszyły przez cały okres mieszkania oraz które mogą w istotny sposób wpływać na nasz domowy budżet.
Więcej
-
Zielona polityka
2013-11-04W XXI wieku każdy problem, który trzeba rozwiązać, przekracza granice państw. „Nie mamy bostońskiego czy warszawskiego ocieplenia, mamy globalne ocieplenie" – mówił Benjamin Barber podczas tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Z tym wyzwaniem zmierzą się niedługo w Warszawie uczestnicy Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP 19) – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Wieś prowadzi własną lokalną sieć ciepłowniczą
2013-11-04To była doskonała szansa: na skraju Honigsee, we wsi w Szlezwiku-Holsztynie zbudowano biogazownię, z której ciepło mogłoby być wykorzystane do ogrzewania budynków. Jednak ani samorząd, ani spółka komunalna nie były przygotowane na prowadzenie sieci ciepłowniczej. Tylko mieszkańcy mogli podjąć w tej sprawie działania. Ale jak przekonano do tego 450 osób? Jakie przeszkody się pojawiły?
Więcej
-
Co wiesz o certyfikatach energetycznych? Odpowiedz i wygraj
2013-11-03W listopadzie na łamach "Energooszczędnych 4 kątów" zajmować będziemy się świadectwami charakterystyki energetycznej budynków, czyli tzw. certyfikatami energetycznymi. Po zapoznaniu się z materiałami, które przygotowaliśmy w ramach tego bloku tematycznego, koniecznie sprawdźcie swoją wiedzę w konkursie!
Więcej
-
"Porównywanie kosztów offshore i atomu jak porównywanie jabłek i pomarańczy"
2013-11-03Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), porównywanie wysokości subsydiów technologii jądrowej i morskich farm wiatrowych jest bezzasadne.
Więcej
-
Ogólnokrajowy konkurs ekologiczny "Aktywni dla Klimatu"
2013-11-02Rozpoczął się konkurs ekologiczny "Aktywni dla Klimatu", skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na temat klimatu i działań podejmowanych na rzecz jego ochrony pt. "Zmieniaj nawyki – nie klimat!". Organizatorem konkursu jest Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Więcej
-
Mała elektrownia wodna w Sosnowcu
2013-11-02Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydowała o udzieleniu preferencyjnej pożyczki do kwoty 3 mln 883 tys. zł Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów SA. Środki te pozwolą na rozpoczęcie jeszcze w tym roku oczekiwanej budowy małej elektrowni wodnej na jazie rzeki Biała Przemsza w Sosnowcu-Maczkach.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności