ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Z wizytą w domach przyszłości (16399)

2013-11-06

Drukuj

Podczas trzech listopadowych dni drzwi setek domów pasywnych na całym świecie będą otwarte dla zwiedzających. Obchodzone w ten sposób Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych to doskonała okazja, aby przekonać się, jak idea mieszkania w tego typu domach sprawdza się w praktyce.

Od 8 do 10 listopada br. eksperci na całym świecie będą wyjaśniać zasady projektowania domów pasywnych, a mieszkańcy podzielą się z odwiedzającymi swoimi codziennymi doświadczeniami. Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych organizowane są już dziesiąty rok z rzędu przez International Passive House Association (iPHA), będące międzynarodowym zrzeszeniem osób i instytucji działających na rzecz rozwoju budownictwa pasywnego.

W ramach tegorocznych obchodów będzie można poznać bliżej przede wszystkim inwestycje mieszkaniowe – domy jedno- i wielorodzinne. Jednak w krajach, w których budownictwo pasywne jest już popularne (takich jak np. Niemcy czy Austria), będzie można ponadto zwiedzić wybudowane w pasywnym standardzie biura i hale produkcyjne, szkoły, obiekty sportowe, a nawet hotele czy muzea.

W Polsce idea budownictwa pasywnego dopiero się rozwija i tego typu obiektów jest zaledwie kilka, z czego tylko dwa domy jednorodzinne będzie można zobaczyć w ramach tegorocznych dni otwartych. Dla porównania liczba budynków pasywnych, które w tym roku można zwiedzić na terenie Niemiec, wynosi ponad 200.

Przykład z Dolnośląskiego

Podobnie jak w poprzednich edycjach dni otwartych i w tym roku można zwiedzić pasywny dom wybudowany w Smolcu koło Wrocławia przez biuro projektowe Lipińscy Domy. Zrealizowany w 2007 r. projekt wrocławskich architektów jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat Passivhaus Institut w Darmstadt (PHI).

W momencie podjęcia decyzji o wybudowaniu domu zgodnego z założeniami PHI na polskim rynku nie było gotowych rozwiązań projektowych i technologicznych. Budowę poprzedziły trwające niemal rok prace przygotowawcze, podczas których zbierano potrzebne informacje i przygotowywano założenia projektu. W rezultacie zespół specjalistów z biura projektowego Lipińscy Domy przy współpracy z Instytutem Budynków Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii opracował autorską technologię wznoszenia domów pasywnych z użyciem materiałów dostępnych na polskim rynku lub takich, które wówczas były już powszechnie używane na Zachodzie.

W najbliższą sobotę, 9 listopada br. będzie można zwiedzić dom pokazowy i spotkać się z autorami projektu – architektami i konstruktorami z biura projektowego Lipińscy Domy.

lipinscy pasywny front 2 b
Dom pasywny w Smolcu (fot. biuro projektowe Lipińscy Domy)

"W Smolcu, przy ul. Cisowej 1, będziemy do Państwa dyspozycji 9 listopada od godz. 11 do 15 i chętnie porozmawiamy o domu, który ogrzewa się niemal sam. Warto nas odwiedzić tym bardziej, że według dyrektywy Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2010 r. od 2020 roku będzie można budować w Polsce jedynie domy o ‘niemal zerowym zużyciu energii‘, więc temat domów nisko energetycznych i pasywnych będzie coraz bardziej powszechny, a projekty spełniające narzucone wymogi będą cieszyły się coraz większą popularnością" – zachęca do odwiedzin biuro projektowe Lipińscy Domy.

Więcej informacji na temat tej inwestycji znajdą Państwo w katalogu projektu „Energooszczędne 4 kąty".

Nowość w Zachodniopomorskiem

W ramach tegorocznych dni otwartych można zwiedzić także nowo wybudowany dom pasywny w Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego. We wrześniu br., podczas uroczystego otwarcia, dom zaprojektowany i wybudowany przez firmę Procyon uzyskał certyfikat Passivhaus Institut w Darmstadt.

Budynek o powierzchni ponad 140 m2 powstał w oparciu o jeden z dziesięciu projektów pasywnych domów, jakie dostępne są w ofercie firmy.

Budowa domu pasywnego w Tychowie (według projektu H1) do stanu deweloperskiego trwała ok. 3 miesięcy. Stosowana przez firmę Procyon technologia wznoszenia domów pasywnych polega na wykorzystywaniu gotowych modułów, które powstają w fabryce na terenie Stargardu Szczecińskiego. Prefabrykacja obejmuje wszystkie elementy domu: ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, okna, drzwi oraz dach. Gotowe elementy są następnie transportowane i montowane na placu budowy.

dom procyon
Dom pasywny w Tychowie (fot. Procyon)

"Podczas dni otwartych będzie można porozmawiać z ekspertami Procyon na tematy związane z projektowaniem i budową domu pasywnego, a także o tym dlaczego certyfikacja jest tak ważna. Przybliżymy gościom stosowaną przez nas technologię budowy oraz jej zalety, porozmawiamy o realnych kosztach eksploatacji takiego domu oraz wszystkich systemach, w jakie jest wyposażony (rekuperator, pompa ciepła, system inteligentnego budynku)" – zachęca firma.

Dom pasywny w Tychowie otwarty będzie dla zwiedzających w najbliższy piątek 8 listopada w godzinach 10-16 (konieczne jest jednak wcześniejsze umówienie spotkania z przedstawicielem firmy Procyon: www.domy.procyon.com.pl).

Więcej informacji na temat wszystkich uczestników Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych dostępne jest na stronie: www.passivehouse-database.org.

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej