- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Kiedy ustawa o energii odnawialnej wejdzie w życie?
2011-12-29W projekcie ustawy o energii odnawialnej przyjęto datę jej implementacji na 1 lipca 2012 r. Czy jednak ustawa może wejść w życie tak szybko? I kto lub co może opóźnić jej wprowadzenie?
Więcej
-
OZE nie są winne wyższych cen prądu
2011-12-28Według informacji przekazanych przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej łączny udział kosztów systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) w cenie energii elektrycznej netto w 2010 r. wyniósł nie więcej niż 28 zł na megawatogodzinę (2,8 grosza na kilowatogodzinę), czyli około 10,5 proc. Wpływ wzrostu kosztów tego systemu na ceny energii netto w latach 2009-2010 nie przekroczył 2,3 proc. W roku 2011, ze względu na utrzymanie obowiązku udziału OZE tym samym poziomie co w roku 2010 (10,4 proc.), impuls wzrostowy w praktyce nie wystąpił. Podobnie będzie w nadchodzącym 2012 r.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki proponuje pakiet ustaw energetycznych
2011-12-23Pakiet trzech ustaw energetycznych zaprezentowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki. Prawo energetyczne, prawo gazowe i ustawa o odnawialnych źródłach energii mają wprowadzić m.in. efektywny system wsparcia produkcji energii odnawialnej i ochronę odbiorców wrażliwych.
Więcej
-
Portfele pełne węgla
2011-12-23Finansowanie projektów z zakresu energetyki opartej na węglu budzi kontrowersje głównie ze względu na to, że węgiel to paliwo kopalne powodujące najwięcej zanieczyszczeń i najwięcej emisji CO2. Mimo wszystko, duże banki wciąż wolą inwestować w brudną energię.
Więcej
-
Prezydencja – udział Polski w europejskiej sztafecie energetycznej
2011-12-22Dobiega końca polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Różne opinie słychać na jej temat. Od początku obawiano się, że Polska nie będzie potrafiła odsunąć własnych interesów na drugi plan i że zamiast moderatorem stanie się hamulcem wszelkich zmian. Wydaje się jednak, że zdaliśmy egzamin. Europa mniej boi się Polski – ale czy Polska mniej boi się europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej?
Więcej
-
Wiatr będzie głównym źródłem energii w 2050 roku
2011-12-21Z opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską "Mapy drogowej dla energetyki" (energy roadmap) na rok 2050 wynika, że energetyka wiatrowa będzie wytwarzać więcej energii elektrycznej niż jakakolwiek inna technologia. Cele i ostateczny udział OZE w 2050 roku mogą się jednak radykalnie zmienić na korzyść zielonej energii – z powodów czysto ekonomicznych.
Więcej
-
Bezemisyjny system energetyczny do roku 2050?
2011-12-20Opublikowany 15 grudnia 2011 r. „Plan działań w zakresie energii do roku 2050" ma zdaniem Komisji Europejskiej zapewnić bezpieczną, konkurencyjną i niskoemisyjną przyszłość dla sektora energetycznego. Ekspertów martwi jednak brak zdefiniowania konkretnych działań.
Więcej
-
Węgiel zagrożony wypadnięciem z energetycznego miksu UE
2011-12-20Bez czystych technologii węgiel nie będzie mógł wchodzić w skład europejskiego miksu energetycznego – ostrzegał komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger w Berlinie. Zdaniem unijnego komisarza, w Europie, która chce znacząco ograniczyć emisje CO2, przyszłość ma technologia CCS.
Więcej
-
Producenci, urządzenia i etykiety
2011-12-19– Przeciętny konsument nie uświadamia sobie faktu, że klasa A jest dziś w przypadku lodówek najgorszą możliwą do sprzedaży kategorią. Tu zaczyna się kluczowa rola sprzedawcy i dlatego jego wyszkolenie jest niezwykle ważne – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska.
Więcej
-
Konsultacje w sprawie masowego upowszechnienia oświetlenia LED
2011-12-19W dniu 15 grudnia br. Komisja Europejska przyjęła zieloną księgę i rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przyszłości oświetlenia LED. Oświetlenie LED to jedna z najbardziej energooszczędnych i wszechstronnych technologii oświetleniowych, która w porównaniu z innymi technologiami umożliwia oszczędności energii i pieniędzy sięgające nawet 70 procent.
Więcej
-
Największy światowy pożyczkodawca – bank UE niemal podwoił wsparcie dla paliw kopalnych
2011-12-19Według opublikowanego 8 grudnia raportu organizacji CEE Bankwatch pt. "Carbon Raising" Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w przeciągu ostatnich 4 lat (2007-2010) zwiększył wsparcie dla inwestycji kopalnych z 2,8 do 5 mld euro.
Więcej
-
EEA: morskie farmy wiatrowe to przyszłość
2011-12-18Centrum Badań Energetycznych przygotowało na zlecenie EEA raport podsumowujący plany inwestycyjne państw Unii Europejskiej w zakresie energetyki wiatrowej. Jego wnioski są bardzo optymistyczne.
Więcej
-
Ernst & Young: gdzie inwestować w OZE
2011-12-17Które kraje są obecnie najatrakcyjniejsze dla inwestorów z branży OZE zdaniem analityków Ernst & Young i jak postrzegają oni pod tym względem Polskę?
Więcej
-
Co młodzi sądzą o atomie? Wyniki raportu „Przyszłość polskiej energetyki”
2011-12-17Polska nie zamierza rezygnować z budowy elektrowni atomowej. Po katastrofie elektrowni Fukushima w Japonii rzecznik rządu Paweł Graś przekonywał, że jest to bezpieczne rozwiązanie, a elektrownia jądrowa w Polsce jest potrzebna, bo w naszym kraju rośnie zużycie energi. Co o atomowych planach rządu sądzą młodzi Polacy?
Więcej
-
Resort gospodarki: projekt ustawy o OZE jest gotowy
2011-12-16Jeszcze w grudniu projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii może trafić do konsultacji społecznych – zapowiada resort gospodarki. Ale coraz bardziej zniecierpliwieni i sceptyczni przedsiębiorcy, związani z sektorem OZE, przygotowują własny projekt.
Więcej
-
Magazynowanie dwutlenku węgla – stan na rok 2011
2011-12-16Światowy Instytut Wychwytywania i Składowania CO2 (Global Carbon Capture and Storage Institute) opublikował coroczny raport "The global status of CCS: 2011" przedstawiający aktualny stan rozwoju technologii. Prym nadal wiedzie Ameryka Północna, ale Europa nie chce pozostawać w tyle.
Więcej
-
Bajki o niegroźnym promieniowaniu
2011-12-16Z wywiadu z prof. Markiem K. Janiakiem "Istniejemy dzięki promieniowaniu" ("Gazeta Wyborcza" z 12.08.11) dowiedzieliśmy się, że słabe promieniowanie radioaktywne bywa korzystne dla organizmów żywych. To nie nowość, bo także jady i trucizny w rozcieńczeniu bywają pożytecznymi lekarstwami. Na tym analogia się ma kończyć, bo stężone jady zabijają, a wysokie promieniowanie jakoby nie bardzo. Czy na pewno?
Więcej
-
„Prawo zapomniało o odpadach ze spalania biomasy!”
2011-12-15Tymi słowami eksperci rozpoczęli debatę na temat problematycznych aspektów zagospodarowania ubocznych produktów spalania biomasy, zorganizowaną przez Zespół Center for Business Education. Wydarzenie odbyło się w dniu 23 listopada 2011 roku w siedzibie głównej PGNiG w Warszawie. Wydarzenie miało charakter wykładowo-dyskusyjny. W trakcie seminarium eksperci debatowali na temat możliwości i propozycji wykorzystania lub utylizacji odpadów ze spalania biomasy.
Więcej
-
Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie do 2020 roku
2011-12-14Jeśli państwa Unii Europejskiej wypełnią swoje zobowiązania sformułowane w narodowych planach, w obecnej dekadzie ilość energii produkowanej dzięki falom i pływom morskim wzrośnie 11-krotnie, a w przybrzeżnych, morskich elektrowniach wiatrowych aż 17-krotnie – obliczyła Europejska Agencja Środowiska. Więcej energii będą wytwarzać także panele fotowoltaiczne oraz wiatraki na lądzie.
Więcej
-
Smart grid wyzwaniem także dla regulatora
2011-12-14Wdrożenie inteligentnych sieci jest szansą na utrzymanie rozwoju gospodarczego kraju, wzmocnienie pozycji odbiorcy energetycznych usług i rozwój przemysłu ICT. Zdefiniowanie minimalnych wymagań dla instalowanej infrastruktury stanowi realny wstęp do budowy inteligentnej sieci, wg formuły Smart Metering/Smart Grid Ready. Prezes URE Marek Woszczyk wziął udział w X Konferencji Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE'11.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności