więcej


Energetyka

Portfele pełne węgla (13750)

2011-12-23

Drukuj

Finansowanie projektów z zakresu energetyki opartej na węglu budzi kontrowersje głównie ze względu na to, że węgiel to paliwo kopalne powodujące najwięcej zanieczyszczeń i najwięcej emisji CO2. Mimo wszystko, duże banki wciąż wolą inwestować w brudną energię.

Kolejne badania prowadzone przez niezależne instytucje i organizacje pozarządowe pokazują, że największe światowe banki, w tym Europejski Bank Inwestycyjny, przeznaczają miliardy euro na pożyczki dla sektora węglowego. Równocześnie głośno mówią o swoim prośrodowiskowym nastawieniu, deklarują ograniczanie własnych emisji dwutlenku węgla i przeprowadzanie ocen oddziaływania na środowisko finansowanych projektów. Jak donosi "Guardian", wiele z tych banków nie śledzi nawet, jak wiele pieniędzy zainwestowało w sektor węglowy i wyraża przekonanie, że tego rodzaju inwestycje nie kłócą się z ich zobowiązaniami na rzecz środowiska.

"Shift the Subsidies" to interaktywna baza danych, która pomaga śledzić i analizować przepływ funduszy na projekty energetyczne z międzynarodowych, regionalnych, bilateralnych i publicznych instytucji na całym świecie. Została ona stworzona przez amerykańską organizację Oil Change International, która prowadzi kampanie pokazujące prawdziwe koszty paliw kopalnych i stara się ułatwić transformacje w kierunku czystej energii.

Dane zgromadzone przez Oil Change International wskazują na to, że w ciągu ostatnich 4 lat wiodące banki rozwoju wielostronnego zainwestowały w projekty związane z paliwami kopalnymi o 64% więcej niż w czyste technologie energetyczne. Od roku 2008 na projekty związane z rozwojem energetyki opartej o paliwa kopalne przeznaczono 40 mld dolarów, a na produkcję czystej energii zaledwie 25,5 mld dolarów.

Raport pt. „Bankrolling Climate Change" został opracowany przez grupę organizacji pozarządowych (urgewald, groundWork, Earthlife Africa Johannesburg i BankTrack). Przedstawia on wyniki analizy działań 93 wiodących światowych banków, szczególną uwagę poświęcając kredytom, jakich udzielają one przemysłowi węglowego, odpowiedzialnemu za większość emisji CO2. W pierwszej trójce największych „zabójców klimatu" znalazły się wiodące banki amerykańskie: JP Morgan Chase, Citigroup i Bank of America. Od roku 2005 instytucje te wsparły sektor węglowy sumą co najmniej 42 mld euro.

Eksperci spędzili ponad 7 miesięcy na analizowaniu publicznych raportów największych firm wydobywczych i energetycznych, aby uzyskać dane do raportu. Banki nie ujawniają danych na temat projektów, które wspierają finansowo, często też same nie orientują się, ile zainwestowały w węgiel oraz ile udziałów czy innych aktywów mają w sektorze węglowym. W rzeczywistości wartość tych inwestycji może się okazać dużo wyższa niż podano w raporcie.

Według raportu organizacji CEE Bankwatch pt. „Carbon Raising" Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w przeciągu ostatnich 4 lat (2007-2010) niemal dwukrotnie zwiększył wsparcie dla inwestycji kopalnych. EBI, jako czołowa instytucja finansowa Unii, zobowiązany jest do realizacji celów i polityk Unii, łącznie z ochroną klimatu oraz celami redukcyjnymi – 20% redukcji emisji CO2 do 2020 oraz 80-95% do roku 2050. Jednak w przeciągu lat 2007-2010 bank udzielił inwestycjom w paliwa kopalne kredytów na łączną sumę 16 mld euro w porównaniu do 13 mld euro na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE). Jedynie 5% wszystkich inwestycji energetycznych zostało przekazane na efektywność energetyczną.

Wydaje się, że mamy do czynienia ze swego rodzaju finansową schizofrenią. W obecnej sytuacji trudno wierzyć w to, że Zielony Fundusz Klimatyczny, który ma wspierać przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu w krajach rozwijających się, będzie finansowany z czystych źródeł. Jonathan Pershing, amerykański zastępca specjalnego wysłannika ds. zmian klimatycznych, przyznał, że wkład USA w fundusz częściowo pochodzi z banków – tych samych, które wspierają przemysł węglowy.

Pełny raport CEE Bankwatch pt. "Carbon Raising" dostępny jest w wersji angielskiej na stronie: www.bankwatch.org/publications/carbon-rising-european-investment-bank-energy-lending-2007-2010

Raport "Bankrolling Climate Change" dostępny jest pod adresem: www.banktrack.org/download/bankrolling_climate_change/climatekillerbanks_final_0.pdf

 

Agata Golec, ChrońmyKlimat.pl
na podstawie: www.banktrack.org, www.bankwatch.org, www.euractiv.com, www.guardian.co.uk, www.shiftthesubsidies.org
 

Redakcja ChrońmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej