- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Największy światowy pożyczkodawca – bank UE niemal podwoił wsparcie dla paliw kopalnych (13701)
2011-12-19Drukuj
Według opublikowanego 8 grudnia raportu organizacji CEE Bankwatch pt. "Carbon Raising" Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w przeciągu ostatnich 4 lat (2007-2010) zwiększył wsparcie dla inwestycji kopalnych z 2,8 do 5 mld euro.
EBI, czołowa instytucja finansowa Unii, której udziałowcami są państwa członkowskie, w tym Polska, zobowiązany jest do realizacji celów i polityk Unii, łącznie z ochroną klimatu oraz celami redukcyjnymi – 20% redukcji emisji CO2 do 2020 oraz 80-95% do roku 20501. Energia jest drugą co do wielkości kategorią wspieraną przez EBI, którego całościowy portfel pożyczkowy wyniósł w 2010 roku 72 miliardy euro, czyniąc go większym od Banku Światowego pożyczkodawcą. W przeciągu lat 2007-2010 Bank udzielił inwestycjom w paliwa kopalne kredytów na łączną sumę 16 miliardów euro w porównaniu do 13 miliardów euro na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE). Jedynie 5% wszystkich inwestycji energetycznych zostało przekazane na efektywność energetyczną.
Według Piotra Trzaskowskiego, międzynarodowego koordynatora CEE Bankwatch ds. energii "podczas gdy Unia stara się odgrywać wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatu, jej najważniejsza instytucja finansowa – EBI przeznacza z publicznych pieniędzy miliardy euro na szkodliwe dla klimatu inwestycje, które uzależnią przez następne 4-5 dekad państwa UE od paliw kopalnych. W nowych krajach członkowskich UE, Europejski Bank Inwestycyjny głównie inwestuje w wysokowęglowe projekty generacji energii, podtrzymując tym samym niezrównoważony system energetyczny wschodniej Europy".
Również poza Unią Europejską 38% pożyczek energetycznych, EBI przeznaczyło na paliwa kopalne, jedynie 19% stanowiły inwestycje w OZE. Zgodnie z raportem, kraje najsłabiej rozwinięte, najmniej odpowiedzialne za zmiany klimatu i jednocześnie ponoszące największe straty z tytułu globalnego ocieplenia2, prawie w ogóle nie otrzymują wsparcia EBI.
W przeciągu ostatnich 4 lat kraje AKP (Afryka, Karaiby i Pacyfik) otrzymały od Banku jedynie 158 miliony euro na inwestycje w odnawialne źródła energii. Ponadto w ramach Programu Ochrony Klimatu (Climate Action Framework) przeprowadzanego poza UE, w 2010 roku 60% projektów trafiło do Chin, Rosji i Turcji, które jako kraje G20 nawet bez interwencji Banku są w stanie pozyskać kapitał.
"W świetle powyższych danych, EBI niezwłocznie powinien ogłosić rewizję swojej polityki energetycznej, zgodnie z zaleceniami współczesnej nauki o klimacie oraz unijnymi celami na 2050 rok. Zaleca się by Bank rozwinął i wdrożył plan wycofania wsparcia dla paliw kopalnych a za swój główny priorytet w zakresie energii obrał poprawę efektywności energetycznej, przynoszącej pozytywne i długotrwałe skutki ekonomiczne i społeczne", podsumowuje Anna Roggenbuck, międzynarodowa koordynatorka CEE Bankwatch ds. EBI.
***
Central Eastern Europe Bankwatch Network działa od 1995, zrzesza 16 organizacji, w tym Polską Zieloną Sieć. Więcej na : www.bankwatch.org.
Pełny raport dostępny jest w wersji angielskiej na stronie: bankwatch.org/publications/carbon-rising-european-investment-bank-energy-lending-2007-2010
Przypisy:
2. Raport Global Humanitarian Forum "Anatomy of Silent Crisis" szacuje, że każdego roku z powodu zmian klimatu ginie 300 000 ludzi, zaś 325 milionów narażonych jest na negatywne konsekwencje ocieplenia. 99% ofiar stanowią mieszkańcy krajów rozwijąjących się.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności