- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Biuletyn klimatyczny
"Biuletyn Klimatyczny" wydawany jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki we współpracy z członkami Koalicji Klimatycznej – grupy pozarządowych organizacji ekologicznych.
Biuletyn ukazuje się w formie elektronicznej, w cyklu kwartalnym już od 2001 roku. Autorzy artykułów przekazują najnowsze informacje i komentarze do aktualnych wydarzeń dotyczących szeroko rozumianej polityki klimatycznej na szczeblu międzynarodowym oraz krajowym.
Pliki do pobrania
-
Biuletyn Klimatyczny 1
W pierwszym numerze "Biuletynu Klimatycznego" znajdą Państwo informacje m.in. o ratyfikowaniu przez Polskę protokołu z Kioto. Ponadto wyniki projektu badawczego InE dotyczącego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji i dostępu do informacji w sprawach dotyczących zmian klimatu oraz informacje o powstaniu Koalicji Klimatycznej – porozumienia organizacji pozarządowych współpracujących w dziedzinie ochrony klimatu.
-
Biuletyn Klimatyczny 2
W drugim numerze "Biuletynu Klimatycznego" znajdą Państwo m.in. podsumowanie najważniejszych klimatycznych i środowiskowych wydarzeń 2002 roku: konferencji stron Konwencji Klimatycznej w Delhi oraz Światowego Szczytu w sprawie zrównoważonego rozwoju w Johannesburgu. Ponadto artykuł na temat ratyfikacji protokołu z Kioto oraz informacje na temat działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe.
-
Biuletyn Klimatyczny 3
Trzeci numer biuletynu poświęcony jest jednemu z mechanizmów elastyczności, czyli handlowi uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń. Czytelnikom przybliżono ideę handlu uprawnieniami do emisji wraz z problemami do rozwiązania, jakie stoją przed państwami, które zamierzają korzystać z tej możliwości. Tekst autorstwa Sylwii Krzoski prezentuje doświadczenia amerykańskie w tej kwestii. O pracach nad nową unijną dyrektywą poświęconą temu zagadnieniu pisze Mirosław Sobolewski, zaś Andrzej Błachowicz prezentuje w swoim tekście warunki wdrożenia handlu uprawnieniami do emisji w naszym kraju. Zaprezentowano także harmonogram prac, które podjęto w Ministerstwie Środowiska w celu przygotowania podstaw formalno-prawnych do wdrożenia tego instrumentu. Ponadto przedstawiono informacje na temat działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, w tym dokonania Polskiego Klubu Ekologicznego.
-
Biuletyn Klimatyczny – wydanie specjane
Po dłuższej przerwie wydawanie "Biuletynu Klimatycznego" zostało wznowione. Numer specjalny poświęcony jest historycznemu momentowi, jakim jest wejście protokołu z Kioto w życie. W niniejszym numerze specjalnym zaprezentowano pięć artykułów. Prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska (uczestnik polskiej delegacji) dzieli się wspomnieniami z procesu negocjacji Protokółu. Dyr. Wojciech Jaworski z Ministerstwa Środowiska stara się odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wejście w życie protokołu oznacza dla Polski. Zbigniew Karaczun z Polskiego Klubu Ekologicznego spogląda krytycznie na uzyskane porozumienie i prezentuje co Kioto załatwiło, a czego nie. Mirosław Sobolewski z Polskiego Klubu Ekologicznego pyta co dalej po Kioto i próbuje wskazać zasady, na których należy oprzeć przyszłe negocjacje. Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju spogląda na Kioto z perspektywy rozwoju Polski w ramach UE.
-
Biuletyn Klimatyczny 4
W kolejnym numerze "Biuletynu Klimatycznego" znajdą Państwo m.in. analizę wypełniania zobowiązań zawartych w Protokole z Kioto. Wprowadzeniem do tej tematyki jest artykuł Andrzeja Kassenberga, w którym opisuje on przyczyny i problemy związane z odrzuceniem przez Komisję Europejską polskiego planu rozdziału uprawnień i konsekwencje z tym związane. W numerze tym zamieściliśmy również analizę sytuacji polskich przedsiębiorstw energetycznych w kontekście uczestnictwa w systemie handlu emisjami. Ponadto przedstawiono m.in. projekt ZeroCarbonCity oraz nowy projekt mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę wczesnego rozpoczęcia negocjacji przyszłych zobowiązań po wygaśnięciu protokołu z Kioto, w który włączył się Instytut na rzecz Ekorozwoju.
-
Biuletyn Klimatyczny 5
Piąty numer biuletynu ukazuje się przed kolejną konferencją stron Konwencji Klimatycznej. Tym razem spotkanie to będzie miało wyjątkowy charakter, będzie pierwszym spotkaniem Państw- Stron, po wejściu w życie Protokołu z Kioto. Swoje oczekiwania, co do wyżej wymienionego spotkania, wyraziły międzynarodowe ekologiczne organizacje pozarządowe w swoim liście skierowanym do ministrów środowiska krajów unijnych, w tym do ministra Tomasza Podgajniaka. Państwa uwadze polecamy m.in. artykuł Andrzeja Błachowicza, kierującego europejskim biurem Center for Clean Air Policy w Brukseli. Ponadto m.in. informacje o postępach w realizacji projektu o nazwie "Budowanie potencjału w Nowych krajach Europejskich i krajach akcesyjnych w kwestii polityki zapobiegania zmianom klimatycznym po 2012 roku". W tym numerze biuletynu zamieszczono również syntezę raportu, dotyczącego Krajowych Planów Alokacji Uprawnień do emisji CO2 opracowanych przez nowe kraje członkowskie UE. Zamieszczono także krótkie ciekawostki dotyczące zmian klimatu i globalnego ocieplenia.
-
Biuletyn Klimatyczny 6
W kolejnym numerze biuletynu opisano m.in. wyniki zakończonej konferencji stron Konwencji Klimatycznej w Montrealu. Była to największa konferencja dotycząca zmian klimatu od roku 1997, kiedy zatwierdzono Protokół z Kioto. W numerze tym znajdą Państwo również informację nt. projektu Capacity Building oraz artykuły autorstwa członków Polskiego Klubu Ekologicznego-Okręgu Mazowieckiego. Pierwszy z nich prezentuje stanowisko PKE-OM odnośnie przyjęcia "Dyrektywy w sprawie efektywnego wykorzystania energii i usług energetycznych". W kolejnym tekście, Mirosław Sobolewski prezentuje swoje refleksje odnośnie warsztatów poświęconych „problemom wzmocnienia instytucjonalnego dla wdrażania Konwencji Klimatycznej i protokołu z Kioto". Trzeci artykuł przygotowany przez członków PKE-OM to relacja z międzynarodowej akcji, przygotowanej przez organizację Friends of the Earth Europe, w ramach której uczestnicy malowali "przesłania klimatyczne".
-
Biuletyn Klimatyczny 7/8
Niniejszy numer biuletynu przedstawia m.in. podsumowanie konferencji zorganizowanej przez Ministra Środowiska prof. Jana Szyszko i Koalicję Klimatyczną z okazji rocznicy wejścia w życie protokołu z Kioto. Ponadto opinia organizacji Friends of the Earth nt. unijnej polityki energetycznej. W siódmym numerze biuletynu zajęto się także wynikami międzynarodowej konferencji w Warszawie poświęconej przyszłym negocjacjom po Kioto, prowadzonymi przez resort środowiska działaniami dotyczącymi ochrony klimatu w informacji rzecznika prasowego, zagadnieniami powiązania ochrony klimatu z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem w świetle stanowiska Europejskiego Komitet Ekonomiczno-Społeczny, stanowiskiem Polskiego Klubu Ekologicznego w sprawie wspólnej polityki energetycznej przesłanego na ręce Ministra Środowiska oraz omówieniem projektu "Czas na las".
-
Biuletyn Klimatyczny 9/10
Podwójny numer "Biuletynu Klimatycznego" ukazuje się w drugą rocznicę wejścia w życie protokołu z Kioto. Co się zmieniło od czasu jego podpisania blisko dziesięć lat temu? W niniejszym numerze przedstawiono także krótkie omówienie Raportu Sterna poświęconego gospodarczym konsekwencjom zmian klimatycznych oraz stanowisko rządu brytyjskiego w sprawach zmian klimatu. Poruszono także kwestie energetyczne, zarówno w wymiarze europejskim – w stanowisku do nowych propozycji energetycznych UE oraz w perspektywie krajowej – przybliżając publikację "Polityka energetyczna Polski. Deklaracje i rzeczywistość", wydaną przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Ponadto znajdą Państwo m.in. informację o spotkaniu Friends of the Earth na temat polityki energetycznej Unii Europejskiej, syntetyczne podsumowanie obrad konferencji stron Konwencji Klimatycznej w Nairobi oraz informację KASHUE o przygotowaniach II krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji.
-
Biuletyn Klimatyczny 11/12
W kolejnym, tym razem podwójnym numerze "Biuletynu Klimatycznego", znajdą Państwo m.in. informacje nt. Nagrody Pokojowej dla członków IPPC oraz opis procesu przygotowawczego do konferencji stron Konwencji Klimatycznej na Bali. Ponadto zaprezentowano nową inicjatywę Koalicji Klimatycznej związaną z następnym spotkaniem stron Konwencji Klimatycznej, które ma odbyć się w Polsce w 2008 r., a także stanowisko kilku organizacji pozarządowych w sprawie projektu polityki energetycznej do roku 2030. Ten numer "Biuletynu Klimatycznego" kończy informacja o działaniach Fundacji Aeris Futuro, jednego z członków Koalicji Klimatycznej.
-
Biuletyn Klimatyczny 13
Trzynasty numer "Biuletynu Klimatycznego" podsumowuje obfitujący w wydarzenia rok 2007. Po publikacji wiosną 2007 roku IV raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) nikt nie powinien mieć wątpliwości, że wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze jest spowodowany działalnością człowieka. Zostało to potwierdzone przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla, która otrzymali wspólnie IPCC i Al Gore. Niestety po raz kolejny politycy USA, Kanady, Japonii i Australii zlekceważyli obawy dużej części społeczeństwa i świata nauki blokując negocjacje prowadzone w trakcie COP 13/MOP 3 w grudniu 2007 r. na indonezyjskiej wyspie Bali. Przedstawiciele organizacji ekologicznych zastanawiają się, czy Polska wykorzysta szansę, jaką oferuje kolejna konferencja w Poznaniu? Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że Polska zamiast być aktywnym gospodarzem Szczytu Klimatycznego będzie bierna i potraktuje organizacje konferencji czysto technicznie, a nie jako szanse polityczna na podniesienie naszego międzynarodowego znaczenia. W tym numerze biuletynu znajdą Państwo także omówienie Zielonej Księgi nt. adaptacji przedstawionej przez Komisje Europejską.
-
Biuletyn Klimatyczny 14
Kolejny numer "Biuletynu Klimatycznego" ukazuje się na siedem miesięcy przed rozpoczęciem Konferencji Stron w Poznaniu. O największym od kilkudziesięciu lat politycznym wydarzeniu, jakie będzie miało miejsce w Polsce wydają się mówić tylko członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele Poznania i pracownicy Ministerstwa Środowiska. Na ten temat nie wypowiada się prezydent i premier, milczą politycy i dziennikarze. O bezradności polskich "negocjatorów" pisze Wojtek Stępniewski opisując sposób zachowania się polskiej delegacji na międzysesyjnym spotkaniu ONZ w Tajlandii. Andrzej Kassenberg przedstawia w swoim artykule strategię działania UE, opisując koncepcję pakietu energetyczno-klimatycznego. Prace prowadzone nad brytyjskim projektem ustawy o zmianach klimatu opisuje Mirosław Sobolewski.
-
Biuletyn Klimatyczny 15
Do 14. konferencji stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP14), zostało już mniej niż 5 miesięcy. Dlatego też znaczna część tego numeru "Biuletynu Klimatycznego" poświęcona jest ocenie przygotowań do COP, zarówno strony rządowej jak i polskich organizacji ekologicznych. Ponadto warto zwrócić uwagę na tekst przygotowany przez Mirosława Sobolewskiego, w którym autor analizuje projekt dyrektywy w sprawie geologicznego składowania CO2. Czy projekt tego aktu prawnego spełnia pokładane w nim nadzieje i czy przyszła dyrektywa będzie skutecznym narzędziem ochrony klimatu? Andrzej Kassenberg opisuje mizerne skutki dotychczasowych wysiłków UE w zmniejszaniu wielkości emisji gazów cieplarnianych oraz wskazuje na inny niż przyjęty przez IPCC sposób liczenia emisji gazów cieplarnianych z terenu państw wysoko rozwiniętych (tzw. Aneksu I). Ten numer Biuletynu kończy podsumowanie warsztatów dla organizacji pozarządowych "W drodze do Poznania – czym jest COP 14 dla NGOsów".
-
Biuletyn klimatyczny 16
W kilku poprzednich, kolejnych numerach biuletynu autorzy z niepokojem pisali o słabym przygotowaniu Polski do roli gospodarza szczytu klimatycznego w grudniu br. Nie spodziewali się jednak, że na półtora miesiąca przez rozpoczęciem COP14 sytuacja będzie aż tak zła. Autorzy oceniają działania polskich polityków oraz obserwują przebieg przygotowań do konferencji w Poznaniu. Godnym polecenia jest artykuł autorstwa Mirosława Sobolewski opisujący pakiet energetyczno-klimatyczny w kontekście zawartego w nim obowiązku rozwoju odnawialnych źródeł energii. Andrzej Kassenberg podsumowuje uwagi Koalicji Klimatycznej zgłoszone do przygotowanego przez rząd projektu nowej polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Ula Stefanowicz opisuje działania prowadzone przez Koalicję Klimatyczną, a Marta Śmigrowska przybliża projekt British Council mający na celu wykształcenie polskich ambasadorów klimatu. Działania na rzecz ochrony klimatu prowadzi także przemysł, o czym przekonuje Andrzej Werkowski, prezes Vertis Environmental Finance w wywiadzie udzielonym Aleksandrze Arcipowskiej i Julii Rzeczkowskiej.
-
Biuletyn klimatyczny 17
Ten specjalny numer "Biuletynu Klimatycznego" ukazuje się w przeddzień rozpoczęcia 14. konferencji stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmiany Klimatu (COP 14) i 4. spotkania stron protokołu z Kioto (MOP 4). Dlatego też wszystkie artykuły w tym numerze poświęcone są temu wydarzeniu. Zbigniew Karaczun i Andrzej Kassenberg piszą o tym, co się w Poznaniu powinno stać i co się najprawdopodobniej wydarzy. W numerze przedstawiono także stanowiska – zarówno całej Koalicji Klimatycznej, jak i jednej z organizacji członkowskich WWF Polska. W niniejszym numerze przedstawiono także działania polskich organizacji planowane w trakcie Konferencji w Poznaniu. Ostatni artykuł napisał Pan Ryuichi Tanabe, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej. W bardzo interesujący sposób zaprezentowano tu w jaki sposób Japonia zamierza prowadzić swoją politykę klimatyczną i jakimi instrumentami chciałaby współpracować w realizacji tej polityki z innymi państwami.
-
Biuletyn Klimatyczny 18
Prezentujemy pierwszy, po zakończeniu konferencji stron Konwencji Klimatycznej w Poznaniu, numer Biuletynu Klimatycznego. Z perspektywy czasu, który upłynął od zakończenia tego wydarzenia możemy ocenić je z kilku perspektyw. W numerze m.in. artykuł podsumowujący 14 Konferencje Stron przygotowany przez Andrzeja Kassenberga. Mirosław Sobolewski zwrócił uwagę na wydarzenia towarzyszące COP 14, a Urszula Stefanowicz opisała aktywność w trakcie COP 14 polskich organizacji skupionych w Koalicji Klimatycznej.
-
Biuletyn Klimatyczny 19
Kolejny numer "Biuletynu Klimatycznego" poświęcony jest w dużej mierze negocjacjom klimatycznym w związku z zbliżającą się piętnastą konferencją stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmiany Klimatu. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy zdążymy rozwiązać do tego czasu istniejące rozbieżności, czy uda się wynegocjować w Kopenhadze satysfakcjonujące porozumienie? O działaniach na rzecz ochrony klimatu pisze Krzysztof Kamieniecki, opisujący doświadczenia różnych miast Europy w aktywności w tym zakresie. W tym numerze znajdą Państwo także artykuł Wojciecha Stępniewskiego o nowych żarówkach LED oraz dużo ciekawych informacji o działaniach członków Koalicji Klimatycznej, m.in. konkursie dla dziennikarzy zorganizowany w imieniu Koalicji przez PKE OM, akcji WWF "Godzina dla Ziemi" oraz działalności Społecznego Instytutu Ekologicznego.
-
Biuletyn Klimatyczny 20
Dwudziesty numer "Biuletynu Klimatycznego" poświęcony jest głównie przygotowaniom do szczytu klimatycznego COP 15 w Kopenhadze. Przedstawiono także informacje o przyjętym w grudniu 2008 roku Wspólnotowym pakiecie energetyczno–klimatycznym. W artykule Mirosława Sobolewskiego znajdą Państwo omówienie ustawy o mechanizmach elastycznych protokołu z Kioto. Andrzej Kassenberg opisuje zrealizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projekt stworzenia Alternatywnej Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. Julia Michalak z Greenpeace pisze o etycznych podstawach działań w ramach ochrony klimatu. To ważny, a rzadko poruszany wątek w debacie klimatycznej. Godny uwagi jest także tekst Krzysztofa Kamienieckiego opowiadający o pracy Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego nad opinią dotyczącą bezpieczeństwa atomowego Europy. Ponadto znajdą Państwo m.in. informacje o Programie dla Klimatu, kampanii prowadzonej przez Polską Zieloną Sieć oraz konferencji "Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu" zorganizowanej przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki.
-
Biuletyn Klimatyczny 21
W kolejnym numerze "Biuletynu Klimatycznego" polecamy m.in. artykuły przygotowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju: "Pyrrusowe zwycięstwo" autorstwa Andrzeja Kassenberga, "Transport morski a zmiany klimatyczne" autorstwa Krzysztofa Kamienieckiego oraz "Komisja Europejska o finansowaniu ochrony klimatu w krajach rozwijających się" autorstwa Aleksandry Arcipowskiej. Ponadto w tym numerze znajdą Państwo opis najnowszych wydarzeń związanych z działalnością Koalicji Klimatycznej, m.in. akcji PKE podczas koncertu zespołu Radiohead oraz konferencji "Przygotowanie społeczeństwa do zagrożeń powodowanych zmianami klimatu". Przedstawiono także Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie adaptacji gospodarki i społeczeństwa polskiego do zmian klimatu oraz nową publikację Koalicji pt. "Polityka klimatyczna Polski – wyzwanie XXI w." analizującą ewolucję polskiej polityki klimatycznej w ostatnich dwudziestu latach.
-
Biuletyn Klimatyczny 22
W niniejszym numerze znajdą Państwo m.in. artykuły nawiązujące do grudniowego szczytu klimatycznego oraz tekst Krzysztofa Kamienieckiego z Instytutu na rzecz Ekorozwoju odnoszący się do sposobu przedstawiania przez media problematyki globalnego ocieplenia i polityki klimatycznej. Arkadiusz Osicki z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii opisuje projekt Euro-Topten, ułatwiający konsumentom nabywanie sprzętu o wysokiej wydajności energetycznej. W artykule "2 st. C – granica nie do przekroczenia" Andrzej Kassenberg wyjaśnia zasadność tego celu, opisując jednocześnie broszurę przetłumaczoną i wydaną przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
-
Biuletyn Klimatyczny 23
W kolejnym numerze znajdą Państwo m.in. tekst autorstwa Zbigniewa Karaczuna i Mirosława Sobolewskiego poświęcony analizie wyników konferencji w Kopenhadze oraz tekst Krzysztofa Kamienieckiego z Instytutu na rzecz Ekorozwoju poświęcony niskoemisyjnej gospodarce. Ponadto artykuł Zbigniewa Nowakowskiego ze Społecznego Instytutu Ekologicznego dotyczący poprawy efektywności wykorzystania ciepła w budynkach. Komentarz do aktualnej polityki polskiego rządu stanowią teksty autorstwa Ilony Jędrasik oraz Radosława Gawlika. Niniejszy numer biuletynu kończy artykuł Katarzyny Guzek omawiający najnowszą publikację Greenpeace.
-
Biuletyn Klimatyczny 24
W niniejszym numerze znajdą Państwo m.in. tekst Urszuli Stefanowicz z Sekretariatu Koalicji Klimatycznej opisujący czerwcową sesję negocjacyjną w Bonn oraz artykuł Andrzeja Kassenberga z Instytutu na rzecz Ekorozwoju prezentujący środowiskowe aspekty uruchomienia wydobycia gazu łupkowego. Julia Michalak z Greenpeace rozważa, czy osłabienie pakietu klimatycznego jest rzeczywiście sukcesem, czy porażką Polski. Państwa uwadze polecamy także relację z przebiegu prac nad Krajowym planem działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych autorstwa Natalii Grądzkiej z Sekretariatu Koalicji Klimatycznej, opinię Koalicji Klimatycznej na temat projektu krajowego planu działania w zakresie źródeł odnawialnych oraz ocenę założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych przygotowaną przez Zbigniewa Karaczuna z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego. 24. numer biuletynu kończy przygotowana przez Ilonę Jędrasik informacja o festynie zorganizowanym przez Fundację Ekologiczną ARKA.
-
Biuletyn Klimatyczny 25/26
Kolejny, tym razem podwójny numer biuletynu, zawiera m.in. analizę przebiegu i efektów Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej, która odbyła się w grudniu 2010 roku w Cancun. W felietonie redaktora, Zbigniew M. Karaczun pisze o proteście mieszkańców i władz lokalnych gmin dolnośląskich przeciw budowie w tym regionie odkrywki węgla brunatnego. O konieczności głębszej redukcji emisji CO2 pisze Andrzej Kassenberg, rozważając, czy wzrost celu redukcyjnego Unii Europejskiej do 30 proc. to szansa, czy zagrożenie dla unijnej gospodarki. Julia Michalak zastanawia się, dlaczego Polska z desperacją domaga się, by przyznać jej derogację dla wprowadzenia aukcji na uprawnienia do emisji dla sektora elektroenergetycznego. Ponadto w tym numerze "Biuletynu Klimatycznego" znajdą Państwo m.in. opis nowej inicjatywy Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz nowego raportu Koalicji Klimatycznej.
-
Biuletyn Klimatyczny 27
Niniejsze wydanie "Biuletynu Klimatycznego" jest w dużej mierze poświęcone zagadnieniom związanym z efektywnością energetyczną. Czytelnicy znajdą w nim m.in. podsumowanie działań w sprawie efektywności energetycznej na szczeblu krajowym (prace nad ustawą) oraz europejskim (Europejski plan na rzecz efektywności energetycznej). Dodatkowo, został zaprezentowany stan obecny i wyzwania związane z recastem dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Nie zapomniano również o zbliżającej się prezydencji Polski w Unii Europejskiej, sprawach międzynarodowych negocjacji klimatycznych (MiniCOP) oraz innych ważnych oraz ciekawych tematach.
-
Biuletyn Klimatyczny 28
W kolejnym numerze "Biuletynu Klimatycznego" znajdą Państwo informacje dotyczące m.in. polskiego weta w sprawie konkluzji Rady ds. Środowiska UE, kosztów społecznych i gospodarczych wdrożenia celów pakietu energetyczno-klimatycznego w Polsce oraz zielonej reformy podatkowej. Catherine Pearce, ekspert Europejskiego Biura Środowiskowego w rozmowie z Agnieszką Tomaszewską mówi, jakie są oczekiwania organizacji europejskich wobec polskiej prezydencji w odniesieniu do priorytetu energetycznego. Państwa uwadze polecamy także nowy cykl: "Prosto z Brukseli". Julia Michalak, pracująca obecnie w CAN-E, będzie w nim komentować wydarzenia istotne z punktu widzenia europejskiej polityki klimatycznej.
-
Biuletyn Klimatyczny 29-31
W niniejszym potrójnym wydaniu przeczytają Państwo m.in. na temat przebiegu procesu negocjacji klimatycznych i zbliżającej się kolejnej konferencji (COP 18), która już 26 listopada 2012 r. rozpocznie się w Doha. Ponadto informacje o przyszłości pakietu klimatyczno-energetycznego, bezpłatnym przydziale uprawnień do emisji CO2, procesie tworzenia krajowej strategii adaptacji do zmian klimatu, problemach i konfliktach utrudniających uchwalenie ustawy o rozwoju odnawialnych źródeł energii, wyzwaniach w zakresie wspierania efektywnego wykorzystania energii, potrzebie implementacji dyrektyw budowlanych oraz ruchu obywatelskim przeciwko planom budowy nowych kopalń węgla brunatnego.
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności