więcej


Zielona gospodarka

Innowacyjne zielone przystanki w Siemiatyczach (20183)

Katarzyna Wolańska
2017-08-04

Drukuj
galeria

Zielone przystanki w Siemiatyczach, fot. Urząd Miasta Siemiatycze

Miasto Siemiatycze może stać się inspiracją dla innych miejscowości w zakresie wykorzystywania zielonej infrastruktury w procesach związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmian.

W centrum miasta, które jest położone w województwie podlaskim, przy drodze krajowej nr 19, przy Placu Jana Pawła II powstały 2 zielone przystanki obsadzone roślinnością z mini ogrodem na dachu. Zostały zlokalizowane w miejscu, gdzie jest dość duży ruch samochodowy.

Stosując do budowy przystanków technologię zielonych dachów wykorzystano tę przestrzeń do działań związanych z pochłanianiem zanieczyszczeń i CO2 z powietrza oraz do retencjonowania wód opadowych.

Jak powiedział nam inicjator zielonych przystanków burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz pomysł zielonych przystanków zainspirowany został zielonymi dachami oraz ekologicznymi przystankami w Skandynawii.

Celem tego typu inwestycji jest efekt ekologiczny (wspomaganie procesu ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian) oraz edukacyjny - czyli refleksja jak łatwo można żyć zgodnie z naturą, że takie życie jest dobre, korzystne dla zdrowia. Ważny jest również cel promocyjny – Siemiatycze są w Polsce jednym z pierwszych miast, które stawiają zielone przystanki. Mieszkańcy doceniają również efekt estetyczny – przystanki stały się ładnie wkomponowaną małą architekturą upiększająca krajobraz miasta.

Zgodnie z zaplanowanym celem edukacyjnym przystanki stały się nośnikiem informacji w zakresie ekologii.

Zostały wyposażone w tablice informacyjno-edukacyjne na temat ochrony środowiska.

Zieleń na przystankach będzie pielęgnowana, została tak zaprojektowana, żeby rośliny wzajemnie się uzupełniały i żeby cały czas coś się działo. Dzięki podświetleniu lampami ledowymi, równie efektownie prezentują się w godzinach nocnych.

Zielone przystanki z pewnością staną się wizytówką miasta. Burmistrz Siemiatycz już teraz planuje inne ekologiczne inwestycje, w tym instalacje zielonych dachów.

Na tę ciekawą realizację udało się pozyskać dofinansowanie. Projekt Miasta Siemiatycze pn. „Żyjące przystanki nowoczesne rozwiązania ekologiczne w Siemiatyczach” był realizowany w miesiącach marzec – czerwiec 2017 r., przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


Katarzyna Wolańska, ChronmyKlimat.pl

zdjęcia: Urząd Miasta Siemiatycze


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej