więcej


Zielona gospodarka

Ikea kupuje kolejną farmę wiatrową (19225)

2016-02-06

Drukuj
galeria

Fot. Håkan Dahlström, Flickr (CC BY 2.0)

Ikea podpisała umowę z firmą OX2 na zakup 13 turbin wiatrowych w północnej Finlandii. Jest to pierwsza inwestycja firmy Ikea w energię wiatrową na rynku fińskim.

Istniejąca farma wiatrowa położona w pobliżu Ajos w porcie Kemi zostanie zmodernizowana i rozbudowana. Obecnie na sztucznych wyspach na morzu i wzdłuż linii brzegowej usytuowanych jest dziesięć turbin wiatrowych.

OX2 zastąpi je nowoczesnymi turbinami i wybuduje trzy dodatkowe turbiny na lądzie, zwiększając tym samym moc wyjściową farmy wiatrowej ponad dwukrotnie – do 42,4 MW – oraz podnosząc jej niezawodność. Oznacza to, że nowa farma wiatrowa będzie składała się z 13 nowych turbin produkujących rocznie ok. 160 GWh energii.

Nowa farma będzie składałać się z 8 turbin wiatrowych Siemens SWT-130 3,3 MW usytuowanych na morzu oraz 5 turbin wiatrowych Siemens SWT-113 3,2 MW usytuowanych na lądzie.

Inwestujemy w odnawialne źródła energii, ponieważ chcemy mieć wpływ na ochronę środowiska i przyspieszyć proces przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Nowa farma wiatrowa umożliwi nam produkcję energii odnawialnej w ilości większej niż ilość energii wykorzystywanej we wszystkich naszych budynkach w Finlandii – komentuje Lars Midttun, dyrektor krajowy Ikei w Finlandii.

Zgodnie z umową, OX2 obecnie rozpoczyna realizację inwestycji, a przekazanie nowej farmy wiatrowej firmie Ikea planowane jest na rok 2017. Niemniej jednak po przekazaniu obiektu OX2 będzie w dalszym ciągu odpowiedzialna za komercyjne i techniczne zarządzanie farmą.

Projekt ten jest częścią strategii ekspansji OX2 na rzecz zajęcia znaczącej pozycji na rynku globalnym. Współpracujemy z firmą Ikea od wielu lat i z niecierpliwością czekamy na wybudowanie i oddanie do użytkowania pierwszej farmy wiatrowej w Finlandii – komentuje Paul Stormoen, dyrektor zarządzający OX2 Wind.

Podpisana umowa na zakup farmy wiatrowej w Ajos jest już czwartym kontraktem zawartym pomiędzy firmami OX2 i Ikea na łączną moc 174 MW pochodzącą z energii wiatrowej w państwach skandynawskich.

Ikea inwestuje w energetykę wiatrową także w innych krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju do Ikei należy pięć farm wiatrowych, a w przeciągu najbliższych miesięcy ma zostać sfinalizowany zakup szóstej farmy wiatrowej.

W lutym 2015 r. Ikea poinformowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie. Firma zobowiązała się ponadto do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Wcześniej, w 2013 r. Ikea kupiła swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

Wszystkich sześć farm wiatrowych Grupy Ikea w Polsce ma co roku wytwarzać do 473 GWh energii elektrycznej, co razem z energią cieplną, produkowaną z biomasy przez Ikea Industry, pokryje całe zapotrzebowanie szwedzkiego koncernu na energię w naszym kraju.

Jak mówił w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie Ikea w Polsce, Polska stanie się wkrótce pierwszym krajem poza Skandynawią, w którym szwedzki koncern osiągnie niezależność energetyczną.

Obecnie polska infrastruktura Ikei zużywa rocznie około 400 GWh energii elektrycznej, a dodając zużycie energii cieplnej, wychodzi w sumie ok. 800 GWh.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej