więcej


Zielona gospodarka

IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje (19115)

2015-12-06

Drukuj
galeria

Fot. Håkan Dahlström, Flickr (CC BY 2.0)

IKEA będzie produkować w Polsce tyle energii pochodzącej z OZE, ile zużywa cała zlokalizowana w naszym kraju infrastruktura szwedzkiego koncernu.

– Jeżeli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne, jest to bardzo istotne, żeby duże firmy również brały odpowiedzialność za redukcję emisji. IKEA ma cel, żeby wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile konsumuje. W Polsce powinno to nastąpić w przeciągu najbliższych miesięcy. Dzięki tym inwestycjom uda nam się obniżyć nasz ślad węglowy w Polsce – mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce.

Polska stanie się wkrótce pierwszym krajem poza Skandynawią, w którym IKEA osiągnie niezależność energetyczną. Docelowo IKEA ma stać się niezależna energetycznie na całym świecie i produkować taką samą ilość energii jaką zużywa, dzięki generacji energii z OZE i poprawie efektywności energetycznej, już w roku 2020.

Obecnie polska infrastruktura IKEA zużywa rocznie około 400 GWh energii elektrycznej, a dodając zużycie energii cieplnej, wychodzi w sumie ok. 800 GWh.

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce, informuje, że w ramach strategii IKEA People & Planet Positive IKEA określiła, że będzie dążyć do wytwarzania takiej samej ilość energii odnawialnej, jaką konsumuje poprzez inwestycje w energię odnawialną oraz poprawę efektywności energetycznej

– W swoich działaniach, w których skupiamy się na zmniejszeniu emisji CO2 i zwiększeniu efektywności energetycznej, staramy się koncentrować na poprawie zarządzania energią oraz wprowadzaniu rozwiązań umożliwiających redukcję zużycia energii m.in. wymieniając oświetlenie na energooszczędne LED-y, zwiększając rekuperację ciepła, optymalizując procesy produkcyjne oraz systemy energetyczne czy poprawiając monitoring zużycia energii. Efektywność energetyczna to nieustanna poprawa i widzimy również, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – komentuje Karol Gobczyński.

W ramach strategii People & Planet Positive Grupa IKEA zainwestuje do końca 2015 roku na całym świecie w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Zaspokajając samemu swoje zapotrzebowanie na energię w Polsce IKEA stawia na różne technologie. W fabrykach IKEA Industry wykorzystywane są kotły na biomasę, a w jednej z fabryk działa system kogeneracyjny wytwarzający energię elektryczną i cieplną z biomasy. Dodatkowo w trzech sklepach IKEA, w Bydgoszczy, Łodzi i Wrocławiu oraz w Centrum Dystrybucji w Jarostach, działają pompy ciepła. W sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi zainstalowane są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Starsze sklepy oraz część centrów dystrybucji wykorzystują do ogrzewania gaz ziemny.

W tej chwili do Grupy IKEA w Polsce należy ponadto pięć farm wiatrowych, a w przeciągu najbliższych miesięcy zostanie sfinalizowany zakup szóstej farmy wiatrowej.

Wcześniej, w lutym br. IKEA poinformowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie. IKEA zobowiązała się ponadto do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Wcześniej, w 2013 r. IKEA kupiła swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

Wszystkich sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce ma co roku wytwarzać do 473 GWh energii elektrycznej, co razem z energią cieplną, produkowaną z biomasy przez IKEA Industry, pokryje całe zapotrzebowanie szwedzkiego koncernu na energię w naszym kraju.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej