więcej


Wybór tekstów problemowych do debaty on line (17986)

2014-12-12

Drukuj
galeria

17.12 o godz. 11 rozpoczyna się debata online "Szczyt klimatyczny w Limie - jakie są kierunki światowej polityki klimatycznej?" Przedstawiamy wybór artykułów z naszego portalu. Przybliżają one problematykę oraz negocjacje klimatyczne COP20, których podsumowanie będzie tematem naszej debaty.

Konferencja klimatyczna COP20 w Limie - perspektywa organizacji ekologicznych

Architektura negocjacji klimatycznych jest niezwykle skomplikowana. I nic dziwnego, próbuje przecież pogodzić interesy nauki, licznych gałęzi gospodarki oraz krajów uczestniczących w negocjacjach - o różnych oczekiwaniach i możliwościach. Kilka ścieżek negocjacyjnych, setki dokumentów i wiele grup nacisku, prezentujących swój punkt widzenia. Poniżej prezentujemy punkt Climate Action Network (CAN) - największej na świecie sieci organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną klimatu i pomocą rozwojową, skupiającej m.in. WWF, Greenpeace, Oxfam, czy Friends of the Earth.

więcej: TUTAJ

Minister Korolec o konferencji klimatycznej COP20 w Limie

Dyskusja w Limie będzie się koncentrowała przede wszystkim wokół charakteru i zakresu kontrybucji, czyli wkładów poszczególnych państwa do nowej umowy. Będziemy dyskutować, w jaki sposób te zobowiązania mogą być określone. Czy muszą to być wyłącznie działania ograniczające emisję CO2, czy kontrybucje mogą też zawierać inne elementy.– mówi minister Marcin Korolec. - W Limie będziemy także pracować nad szkicem tekstu nowego porozumienia klimatycznego. Poza kwestiami dotyczącymi nowego porozumienia, uczestnicy dyskutować będą także o rosnącej roli edukacji w obszarze klimatu. We wrześniu Polska wystąpiła z inicjatywą wspólnej deklaracji 194 państw Konwencji do poprawy wysiłków na rzecz edukacji ekologicznej.

więcej: TUTAJ

Sukces COP21 w Paryżu zależy od Limy

W tym roku klimat ponownie wrócił na pierwsze strony gazet i polityczne salony. Opublikowane we wrześniu podsumowanie raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wyraźniej niż kiedykolwiek wskazuje politykom drogę, którą powinni pójść. Jeśli chcemy ograniczyć wzrost temperatury do 2°C tak, by koszt transformacji był możliwy do zaakceptowania musimy między 2010 a 2050 ograniczyć świtowe emisje o 40-70%, a do 2100 emisje muszą spaść do zera. Jeżeli zmian klimatu nie uda się ograniczyć, koszty gospodarcze i społeczne okażą się znacznie wyższe niż koszt zmniejszania emisji. Warunkiem zawarcia światowego porozumienia na szczycie w Paryżu jest osiągnięcie w Limie szeregu kluczowych rozstrzygnięć. COP20 musi zapewnić stabilne fundamenty dla decyzji, które mają zostać podjęte w Paryżu.

więcej: TUTAJ

A dla wnikliwych, którzy bardziej cenią pogłębioną refleksję niż bieżące newsy dwa teksty oceniające ducha i uwarunkowania negocjacji klimatycznych napisane po konferencji COP19 w Warszawie:


Yvo de Boer: Patrząc wstecz, nie rozwiążemy problemów jutra

Wieloletni sekretarz wykonawczy UNFCCC, Yvo de Boer, udzielił wywiadu w którym analizuje dynamikę i siły sterujące światową polityką klimatyczną.

czytaj: TUTAJ

COP19 w ocenie Germanwatch

W opinii analityków Germanwatch COP 19 przyniósł pewien postęp w kilku sprawach technicznych, ale przyszłość negocjacji klimatycznych nie napawa optymizmem. Globalne porozumienie gwarantujące utrzymanie wzrostu temperatury w granicach 2°C wydaje się być wciąż poza zasięgiem negocjatorów. Jakie są największe przeszkody na drodze na drodze do zawarcia nowego, skutecznego traktatu?

czytaj: TUTAJ

 

Zachęcamy do oglądania i udziału w debacie online - możliwe będzie zadawanie pytań. Debata już 17 grudnia o godz. 11.00!

Więcej informacji o debacie: TUTAJ

 

PATRONAT MEDIALNY:
Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej