- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Jak sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w nowym mieszkaniu lub domu?
2013-09-03Koszt ciepła potrzebnego do ogrzania budynku ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowe lokum warto wybrać takie, które zaprojektowano i wykonano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań, eliminujących niepotrzebne straty ciepła. Jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności naszego przyszłego mieszkania lub domu, podpowiada kampania "Energooszczędność w moim domu".
Więcej
-
Prognoza rynku handlu emisjami
2013-09-03Redukcja wolumenów EUA sprzedawanych na aukcjach i niepewność w kwestii darmowych przydziałów powoduje wzrost prognozowanych cen - piszą analitycy domu maklerskiego Consus.
Więcej
-
Ruszył V konkurs "Energooszczędnych 4 kątów"
2013-09-02W niedzielę 1 września 2013 roku na "Pikniku z klimatem" na pl. Zamkowym w Warszawie zakończyliśmy czwartą część konkursu poświęconą związkom budownictwa ze zmianami klimatu. Dziś konkursem o zakupie energooszczędnego mieszkania w ramach "Energooszczędnych 4 kątów" rozpoczynamy piąty już blok tematyczny.
Więcej
-
Biuletyn DOKLIP nr 10
2013-09-02Przedstawiamy najnowszy, 10 numer biuletynu projektu Dobry Klimat dla Powiatów.
Więcej
-
Oblicza Energiewende: Turystyka energetyczna
2013-09-02Niemcy najchętniej podróżują po własnym kraju. Coraz częściej energia odnawialna staje im na drodze. Wraz z coraz większym wpływem na niemiecki miks energetyczny energii z wiatru, słońca i biogazu staje się ona także częścią krajobrazu. Energiewende i turystyka najwyraźniej dobrze się znoszą. W wielu regionach turystycznych instalacje energetyki odnawialnej stają się nie tylko czynnikiem gospodarczego, lecz także turystycznego rozwoju. Podczas gdy liczba instalacji odnawialnej energetyki stale rośnie, Niemcy odczuwają także wyraźny wzrost liczby krajowych wyjazdów turystycznych.
Więcej
-
Szkoły, przedszkola, szpitale walczą o nawet 3 mln euro na inwestycje, by oszczędzić na ogrzewaniu
2013-09-02Ponad 240 szkół, przedszkoli, szpitali i samorządów stara się o dofinansowanie termomodernizacji budynków. Dzięki temu mają szansę obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd o co najmniej 30 proc. rocznie. Mogą na ten cel otrzymać od 170 tys. euro do 3 mln euro, w zależności od ilości emisji dwutlenku węgla, którą uda się dzięki temu zredukować. Szacuje się, że w Polsce takich obiektów publicznych wymagających termomodernizacji jest 3 tysiące.
Więcej
-
Na biogazownię w Turowcu zgadzają się wszyscy
2013-09-01W miejscowości Turowiec (gmina Wojsławice) na Lubelszczyźnie biogazownię rolniczą chce zbudować poznańska firma BioEn Ventures. Zgadza się na nią nie tylko tamtejszy samorząd gminny, ale i większość mieszkańców: rolnicy, mający dostarczać do planowanej biogazowni trawę, która posłuży jako surowiec do produkcji biogazu.
Więcej
-
W Tatrach zaobserwowano nietypowy dla tych gór gatunek motyla
2013-08-31Nietypowy dla Tatr gatunek motyla dziennego – pokłonnik kamilla (Limenitis camilla) zaobserwował w Tatrzańskim Parku Narodowym jego pracownik Jarosław Wenta. To pierwsze potwierdzenie obecności tego gatunku w polskich Tatrach.
Więcej
-
Energia elektryczna z odpadów zamiast z węgla czy gazu. Polska może pójść śladem innych krajów UE
2013-08-31Zmieniona ustawa śmieciowa to dopiero początek drogi w zarządzaniu odpadami – mówią przedstawiciele firm wywożących śmieci. Ich zdaniem powinny istnieć zachęty ekonomiczne dla zakładów przemysłowych do korzystania z paliwa z odpadów, na wzór obowiązujących w Niemczech czy w Austrii. Chodzi o to, aby zamiast spalania gazu, miału, węgla czy mazutu, bardziej opłacało się wykorzystywanie paliwa z odpadów.
Więcej
-
Biogazownia zmniejszyłaby uciążliwość gorzelni, ale jej nie chcą
2013-08-30Mieszkańcy Kamienia (koło Opola Lubelskiego) i Żmudzi (powiat chełmski) na Lubelszczyźnie skarżą się na uciążliwy smród, którego źródłem są usytuowane w tych miejscowościach gorzelnie. Problem choćby częściowo rozwiązałoby wybudowanie przy nich biogazowni, ale tego mieszkańcy nie chcą.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – cykl artykułów o niemieckiej transformacji energetycznej
2013-08-30Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. Swój plan nazywają Energiewende, czyli przemianą energetyczną. W specjalnym cyklu przygląda się niej dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Polska może stać się liderem w zielonej energetyce i energooszczędności
2013-08-30Przydomowe elektrownie i energooszczędne budynki mają przynieść Polsce nowe miejsca pracy i nowe technologie. Obranie tego kierunku w polityce państwa sprawi, że zaoszczędzimy i możemy stać się liderami na globalnym rynku. Dzięki nowym regulacjom przyjętym wraz z nowelizacją Prawa energetycznego, ta wizja ma szansę stać się rzeczywistością.
Więcej
-
URE opowiada się za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy
2013-08-30Podczas spotkania poświęconemu sytuacji rynkowej producentów biomasy, które odbyło się 14 sierpnia br. w siedzibie URE, przedstawiciele urzędu zaproponowali stworzenie krajowego systemu weryfikacji biomasy – podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.
Więcej
-
Przewrót w rządowym wsparciu dla OZE
2013-08-29Rząd zmienia podejście do wspierania odnawialnych źródeł energii. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że wsparcie dla nich skoncentruje się na etapie inwestycji, natomiast warunki produkcji sektora OZE mają być "maksymalnie rynkowe".
Więcej
-
Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej podnoszą wartość rynkową brytyjskich domów
2013-08-29Jednym z argumentów, jakim brytyjski rząd chce przekonać swoich obywateli do podejmowania działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, jest wpływ poniesionych inwestycji na wzrost wartości nieruchomości. Z raportu opublikowanego w czerwcu br. wynika, że podnosząc standard energetyczny swoich domów, Brytyjczycy przy ich sprzedaży mogą liczyć na cenę wyższą średnio o 14%, a w niektórych częściach kraju nawet o 38%.
Więcej
-
Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej podnoszą wartość rynkową brytyjskich domów
2013-08-29Jednym z argumentów, jakim brytyjski rząd chce przekonać swoich obywateli do podejmowania działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, jest wpływ poniesionych inwestycji na wzrost wartości nieruchomości. Z raportu opublikowanego w czerwcu br. wynika, że podnosząc standard energetyczny swoich domów, Brytyjczycy przy ich sprzedaży mogą liczyć na cenę wyższą średnio o 14%, a w niektórych częściach kraju nawet o 38%.
Więcej
-
Pół miasta korzysta z energii z biogazowni
2013-08-28Pod koniec lipca tego roku biogazownia rolnicza w Konopnicy zaczęła zaopatrywać w ciepłą wodę miasto Rawa Mazowiecka. Dostarcza ją do setek mieszkań, których lokatorzy dzięki taniej energii z biogazu będą mieć niższe czynsze. To przełomowy moment, bo dotąd żadna polska biogazownia nie dostarczała energii cieplnej zewnętrznym odbiorcom na taką skalę.
Więcej
-
Dalsze inwestycje w energetykę węglową narażają Polskę na unijne kary
2013-08-28Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem czystości powietrza. Do 2015 roku zobowiązaliśmy się wdrożyć dyrektywy mające gwarantować czyste powietrze w Europie. Za niedopełnienie wymogów będą groziły nam kary.
Więcej
-
Zrównoważona Energia dla Wszystkich - inicjatywa ONZ
2013-08-28Sustainable Energy for All: Opportunities for the Utilities Industry to wynik prac podjętych przez Global Compact ONZ oraz Accenture na rzecz określenia priorytetowych działań przemysłu energetycznego dla osiągnięcia celów inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ "Zrównoważona Energia dla Wszystkich" (Sustainable Energy for All).
Więcej
-
Znany polski aktor przeciwko biogazowni
2013-08-28Aktor Jerzy Zelnik przyłączył się do protestujących przeciwko planowanej biogazowni rolniczej w Klepaczewie (gmina Sarnaki) na Podlasiu. Uczestnikom protestu nie podoba się, że ma ona powstać na terenie przyległym do parku krajobrazowego, w sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych. Obawiają się, że będzie odstraszać turystów i wczasowiczów, że spadną ceny ich nieruchomości, że znikną miejsca pracy związane z turystyką itd.
Więcej
-
Znany polski aktor przeciwko biogazowni
2013-08-27Aktor Jerzy Zelnik przyłączył się do protestujących przeciwko planowanej biogazowni rolniczej w Klepaczewie (gmina Sarnaki) na Podlasiu. Uczestnikom protestu nie podoba się, że ma ona powstać na terenie przyległym do parku krajobrazowego, w sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych. Obawiają się, że będzie odstraszać turystów i wczasowiczów, że spadną ceny ich nieruchomości, że znikną miejsca pracy związane z turystyką itd.
Więcej
-
Finansowanie inwestycji w zieloną energię dla banków nieopłacalne
2013-08-27Inwestycje w odnawialne źródła, zwłaszcza w elektrownie wiatrowe, z perspektywy banków jeszcze do niedawna były opłacalne. Jednak po załamaniu się systemu wsparcia zarówno przedsiębiorcy, jak i banki wycofują się z ich finansowania. Poza tym wciąż nie ma pewności, kiedy powstaną regulacje, na które czeka rynek, by znów ruszyć z zielonymi projektami.
Więcej
-
Organizacje ekologiczne chcą unieważnienia decyzji środowiskowej dla elektrowni "Północ"
2013-08-27Elektrownia Północ zagrozi przyrodzie Wisły. Organizacje ekologiczne składają wniosek o unieważnienie decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni „Północ" – największej planowanej elektrowni węglowej w Europie.
Więcej
-
Samorządowcy zwiedzili biogazownię, ale ich nie przekonała
2013-08-27Przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Krasnystaw zwiedzili w lipcu biogazownię rolniczą w Piaskach pod Lublinem. Cel wizyty był jeden. Właściciel tej biogazowni chce zbudować kolejny taki obiekt właśnie w Krasnymstawie. Samorządowcy chcieli więc zobaczyć, jak ona funkcjonuje i czy jest uciążliwa dla otoczenia.
Więcej
-
Krzywa Iwiczna – energooszczędne osiedle na styku tradycji i nowoczesności
2013-08-26Spacerując wzdłuż krętych uliczek osiedla "Krzywa Iwiczna", poczujemy się niczym w XIX-wiecznym miasteczku. Zarówno układ przestrzenny, jak i sama zabudowa charakterem nawiązują do staropolskich zasad budownictwa. Projekt ten jednak łączy tradycję z nowoczesnością. Wzorowane na starodawnym stylu mury, kryją w sobie bowiem szereg nowatorskich i energooszczędnych rozwiązań.
Więcej
-
Krzywa Iwiczna – energooszczędne osiedle na styku tradycji i nowoczesności
2013-08-26Spacerując wzdłuż krętych uliczek osiedla "Krzywa Iwiczna", poczujemy się niczym w XIX-wiecznym miasteczku. Zarówno układ przestrzenny, jak i sama zabudowa charakterem nawiązują do staropolskich zasad budownictwa. Projekt ten jednak łączy tradycję z nowoczesnością. Wzorowane na starodawnym stylu mury, kryją w sobie bowiem szereg nowatorskich i energooszczędnych rozwiązań.
Więcej
-
Biopaliwa. Mamy nowoczesne technologie, ale brakuje prawa
2013-08-26Polska mogłaby produkować biopaliwa drugiej generacji, czyli te, które nie konkurują z sektorem spożywczym o surowiec i są bezpieczne dla silników samochodowych. Barierą jest jednak brak prawa pozwalającego na ich sprzedaż.
Więcej
-
Shell + Gazprom = Arktyczna katastrofa
2013-08-26Jeszcze nie jest za późno, by powstrzymać wielkie koncerny paliwowe przed wydobyciem ropy w Arktyce i narażeniem tego unikalnego, wrażliwego regionu na ekologiczną hekatombę. Wyścig po zasoby Arktyki dopiero się rozpoczął i powinniśmy zrobić wszystko, by szybko się zakończył. O tym właśnie mówi Greenpeace w ramach warszawskiego happeningu.
Więcej
-
Krok ku lepszym magazynom wodoru
2013-08-25Aby wodór mógł stać się paliwem przyszłości, potrzebne są badania m.in. nad tym, jak go magazynować. Tajniki przenikania wodoru przez metale zgłębiają naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.
Więcej
-
Bałtyk emituje więcej CO2 niż może pochłonąć
2013-08-24Bałtyk zaskoczył naukowców. Wbrew obiegowym opiniom, każdego roku emituje on około 75 mln ton CO2 do atmosfery, a pochłania 60 mln ton. Jeśli podobnie zachowują się inne morza przybrzeżne, będzie trzeba zmodyfikować warunki brzegowe modeli klimatycznych.
Więcej
-
Do 75 000 zwiększyła się liczba wydanych świadectw pochodzenia OZE
2013-08-24Pod koniec drugiego kwartału br. prezes URE wydał świadectwo pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych o numerze 75 000!
Więcej
-
Polacy będą zużywać zdecydowanie mniej ciepła. Nawet o jedną piątą
2013-08-23Rynek ciepłowniczy czekają gruntowne zmiany – spadnie zużycie ciepła, wrośnie rola wysokosprawnej kogeneracji, czyli technologii pozwalającej w elektrociepłowniach jednocześnie wytwarzać prąd i ciepło. Dzięki temu zostaną ograniczone koszty produkcji energii cieplnej i negatywny wpływ tego sektora na procesy globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Rusza konkurs na dofinansowanie programów ekologicznych dla gmin
2013-08-23Gminy będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na opracowanie profesjonalnych „Planów gospodarki niskoemisyjnej". Konkurs organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samorządy posiadające najlepsze plany dla poprawy jakości powietrza i ograniczenia zużycia energii będą miały preferencyjne możliwości pozyskania funduszy na inwestycje w latach 2014-2020. Do rozdysponowania jest 10 mln zł. Wnioski można składać już od 2 września i będą one przyjmowane do 31 października. O dofinansowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej
-
Dla ochrony powietrza
2013-08-22Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, przedłożone przez ministra środowiska. Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia emisji do atmosfery niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej.
Więcej
-
Czy grozi nam deficyt mocy szczytowych?
2013-08-22Biorąc pod uwagę oszacowany w okresie szczytowych zapotrzebowań maksymalny deficyt mocy wynoszący około 1100 MW, można zakładać, że pomimo planowanych działań zaradczych PSE SA ryzyko wystąpienia niedoborów mocy dyspozycyjnych w najbliższych latach, szczególnie w okresie 2016-2017, jest realne – ocenia Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Inteligentny dom zużywa mniej energii
2013-08-22Inteligentne rozwiązania automatyki pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika. Organizatorzy kampanii "Energooszczędność w moim domu" wyjaśniają, w jaki sposób automatyka pomaga zmniejszyć koszty eksploatacji domu i poprawić komfort mieszkania.
Więcej
-
Inteligentny dom zużywa mniej energii
2013-08-22Inteligentne rozwiązania automatyki pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę oraz dostosowują do potrzeb każdego domownika. Organizatorzy kampanii "Energooszczędność w moim domu" wyjaśniają, w jaki sposób automatyka pomaga zmniejszyć koszty eksploatacji domu i poprawić komfort mieszkania.
Więcej
-
Nowe broszury o biogazowniach rolniczych
2013-08-21Co warto wiedzieć o biogazowniach rolniczych? Zachęcamy do zapoznania się z broszurami z cyklu "Biogazownia – przemyślany wybór".
Więcej
-
Banki odchodzą od finansowania elektrowni opartych na węglu na rzecz bardziej ekologicznych projektów energetycznych
2013-08-21Banki na świecie są w trakcie zmian swoich strategii dotyczących finansowania projektów energetycznych. Ze względu na wysoką emisyjność CO2 nie chcą już finansować tych inwestycji, które do produkcji energii wykorzystują węgiel kamienny, brunatny oraz ropę. Nowa strategia instytucji finansowych wpisuje się w aktualne kierunki polityki klimatycznej. Ostatnio dołączył do nich Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który opublikował nowe kryteria udzielania pożyczek na projekty energetyczne.
Więcej
-
Hiszpanie hodują glony na biopaliwa
2013-08-21Jak podaje Euractiv.pl, Hiszpańska spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszy plon glonów, które zostaną wykorzystane do produkcji alternatywnych biopaliw.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności