więcej


Zielona gospodarka

Prognoza rynku handlu emisjami (16119)

2013-09-03

Drukuj

Redukcja wolumenów EUA sprzedawanych na aukcjach i niepewność w kwestii darmowych przydziałów powoduje wzrost prognozowanych cen - piszą analitycy domu maklerskiego Consus.

Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do lipcowej prognozy i wynosi 4,39 euro.

Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są:
1) zmniejszenie sierpniowego wolumenu uprawnień sprzedawanych na aukcjach – wzrost cen,
2) brak informacji o postępach prac nad finalną pulą darmowych przydziałów dla przedsiębiorstw – wzrost cen,
3) odsunięcie w czasie decyzji rządu Czech w sprawie "backloadingu" – wzrost cen.

prognoza consus 1

Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy

W sierpniu wolumen uprawnień oferowanych na aukcjach został zredukowany niemal o połowę. Powyższy fakt w połączeniu z ciągłym brakiem informacji na temat ilości darmowych uprawnień, jakie mają być przydzielone instalacjom, a także brak terminu ich przydziału, zwiększa niepewność na rynku. Skutkuje to wzrostem wartości uprawnień. Ponadto w celu zabezpieczenia się przed nieplanowanymi zakupami w przyszłości, niektóre podmioty nabywają jednostki już dziś na rynku terminowym, tym samym podnoszą ich cenę.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest fakt, że kolejne państwo odkłada w czasie podjęcie decyzji w sprawie backloadingu. Czechy przypuszczalnie podejmą taką decyzję dopiero po wyborach do Parlamentu, które odbędą się najprawdopodobniej pod koniec października 2013 r.

prognoza consus 2

prognoza consus 3

Pomimo utrzymującego się braku zainteresowania jednostkami CER, ich wycena nadal rośnie. Prognoza średniej ceny w II półroczu 2013 r. wynosi 0,47 euro. Wspomniane jednostki mogą zostać wykorzystane w odpowiednim procencie przez instalacje do rozliczeń emisji. Ich wartość będzie również zależała od ostatecznych ilości darmowych przydziałów EUA.

 

prognoza consus 4

 

W opracowaniu wykorzystano bieżące informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
a) Komisja Europejska,
b) OECD,
c) US Energy Information,
d) Międzynarodowa Agencja Energetyczna,
e) Eurostat,
f) IMF,
g) Bank Światowy.

 

Autorzy analizy: dr Juliusz Preś, Marianna Janczak, Paweł Jankowski, Wojciech Hofman.
Data sporządzenia prognozy: 29.08.2013.

 

źródło: Dom Maklerski Consus SA
www.consus.eu

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej