więcej


Polityka klimatyczna

Następne 12 miesięcy ma kluczowe znaczenie, ponieważ Green Deal zobowiązuje UE do „głęboko transformacyjnych polityk” (21085)

2019-12-12

Drukuj
galeria

Komisja Europejska odpowiedziała na wezwania do działań na rzecz klimatu i środowiska, publikując plany europejskiego zielonego porozumienia, w tym obietnicę „głęboko transformujących polityk” w swoim pierwszym ważnym komunikacie, zaledwie 10 dni po objęciu urzędu.

Jeremy Wates, Sekretarz Generalny Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) - największej w Europie sieci grup ekologicznych obywateli - powiedział:

„Jest to znaczący moment zarówno dla środowiska, jak i dla UE, ponieważ Ursula von der Leyen słusznie postanowiła uczynić Europejski Zielony Porozumienie polityką Komisji. Chociaż zielony układ wyraźnie nie jest w stanie odpowiednio sprostać wyzwaniom wynikającym z egzystencjalnych kryzysów związanych ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej i toksycznym zanieczyszczeniem, obiecuje „głęboko transformacyjne polityki” w przyszłości i jest ważnym pierwszym krokiem nowej Komisji, nawet jeśli ciężka praca nad kształtowaniem i realizacją tych polityk ma jeszcze nadejść ”.

Propozycja Green Deal jest następstwem wyborów do UE w maju, w których klimat i środowisko były kluczowymi kwestiami. Młodzi ludzie wysunęli żądania do rządów, aby reagowały na ostrzeżenia naukowe dotyczące rozpadu klimatu i utraty różnorodności biologicznej, podejmując poważne działania w celu ograniczenia emisji i zmniejszenia nierówności.

Patrick ten Brink, dyrektor ds. Polityki UE w EEB, powiedział:

„Europejski zielony ład obejmuje ważne zobowiązania wobec środowiska wolnego od toksyczności, położenia kresu szkodliwym subsydiom i lukom oraz opracowywania prawdziwie transformacyjnych polityk, które będziemy musieli realizować dla przyszłych pokoleń. Najbliższe 12 miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie, ponieważ opracowywane są nowe przepisy, polityki i budżety w celu realizacji Zielonego porozumienia ”.

Patrizia Heidegger, dyrektor ds. Polityki globalnej EEB, powiedziała:

„Potrzebujemy strategii uwolnienia się od stale rosnącej konsumpcji i ekspansji gospodarczej oraz ustanowienia społeczeństwa, w którym żyjemy dobrze, w granicach naszej planety. Nie ma dowodów empirycznych na poparcie tezy, że oddzielenie wzrostu gospodarczego od presji na środowisko jest możliwe w dowolnym miejscu zbliżonym do skali niezbędnej do radzenia sobie z załamaniem środowiska. ”

W ostatnim raporcie EEA o stanie środowiska europejskiego stwierdzono, że Europa stoi w obliczu wyzwań środowiskowych o niespotykanej dotąd skali i pilności, z którymi UE nie poradzi sobie, jeśli będzie nadal promować wzrost gospodarczy, próbując jednocześnie „zarządzać” wpływem na środowisko i społeczeństwo.

Wates stwierdził:

„Dzisiejszy Green Deal jest daleki od idealnego dokumentu, ale w większości stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych prac. Jeśli chodzi o jego ostateczny sukces, wiele będzie zależeć od treści bardziej szczegółowych strategii, które mają pojawić się w nadchodzących miesiącach.”

Źródło: EEB


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej