więcej


Polityka klimatyczna

Ustawa dotycząca kaucji za plastikowe butelki do czerwca (21084)

2019-12-12

Drukuj
galeria

Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział w poniedziałek (9 grudnia) minister klimatu Michał Kurtyka Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.

W rozmowie w Polsat News, nawiązując do expose premiera Mateusza Morawieckiego Kurtyka zadeklarował, że w celu ograniczenia obiegu plastiku, w ciągu "miesięcy" zostanie wprowadzony system kaucyjny za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Minister dodał, że wiąże się to z "poszerzeniem odpowiedzialności producenta". Kurtyka zapowiedział przedstawienie do czerwca propozycji ustawowej w tej sprawie.

W listopadowym wywiadzie dla radiowej Jedynki minister mówił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów. Jak podkreślał, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

"Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość" - mówił Kurtyka w Jedynce.

Jak tłumaczył, dziś pewien problem polega na tym, że materiały takie jak złom, szkło czy plastik są wyrzucane, ponieważ nie mają wartości.

"W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku" - wyjaśnił.

Deloitte w opublikowanym w połowie roku raporcie „System kaucyjny. Fakty i mity” pisze:

- Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych rozważania nt. wprowadzenia systemu kaucyjnego podejmują również inne kraje. Propozycja konieczności osiągnięcia celu zebrania 90 proc. wprowadzonych butelek plastikowych sprawia, że system kaucyjny może okazać się jedynym rozwiązaniem.

W raporcie czytamy jednak, że odpady zebrane w systemie opakowania stanowiłyby jedynie około 6 proc. całkowitej masy odpadów komunalnych. System dotyczyć będzie zatem niewielkiej części rynku odpadów komunalnych. Dlatego znów podstawę działań w zakresie poprawy poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych powinien stanowić system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP), obejmujący wszystkie opakowania.

Jak podkreśla Deloitte, wzmocnienie mechanizmu działania ROP nie oznacza wykluczenia systemu kaucyjnego. Wręcz przeciwnie - system kaucyjny może stanowić świetne jego dopełnienie.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej