więcej


Inicjatywy lokalne

Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie (21026)

2019-11-05

Drukuj
galeria

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa reprezentujące różnorodne sektory nowoczesnej gospodarki sukcesywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Firmy modernizują w tym celu swoje parki maszynowe, wprowadzają zmiany w systemach produkcji oraz nowatorskie rozwiązania optymalizacyjne.

Racjonalna gospodarka energetyczna skutkuje w sposób bezpośredni znacznymi ograniczeniami w ilości zużytego prądu, wpływa także na redukcję emisji zanieczyszczeń, docelowo prowadząc do mniejszego obciążenia dla środowiska naturalnego.

Pozostałe korzyści z wprowadzenia technologii niskoemisyjnych

 • Poprawa konkurencyjności zdeterminowana wzrostem wydajności i znacznym obniżeniem kosztów produkcji,
 • Wskazywanie konsumentom, że produkty wytwarzane są z poszanowaniem środowiska naturalnego przez efektywne energetycznie technologie,
 • Informowanie klientów, które produkty są ekonomiczne energetycznie w codziennej eksploatacji,
 • Zwiększenie dostępnych miejsc pracy,
 • Oszczędności dla użytkowników końcowych w postaci mniejszych opłat za energię elektryczną w polskich gospodarstwach domowych,
 • Podnoszenie innowacyjności rodzimej gospodarki.

 Obszary zużycia energii w firmach i możliwości ich optymalizacji

 1. 1.      Hale przemysłowe

Aby poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych, najczęściej zwiększa się izolacyjność przegród budynku. Warto również rozważyć zastosowanie wydajnego ogrzewania strefowego.

 1. 2.      Procesy produkcyjne

W tym przypadku niezwykle ważny jest bieżący monitoring zużycia energii przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych. Ich regularna konserwacja, modernizacja oraz wymiana na nowsze modele o lepszej efektywności energetycznej dają doskonałe efekty. Warto wziąć pod uwagę także automatyzację procesów produkcji tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki wdrożeniom odpowiednich działań można wygenerować oszczędności na poziomie 10-15 proc.

 1. 3.      Biura

Niezwykle ważne jest wprowadzenie dobrych praktyk w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz ogrzewania przez pracowników. Przyda się także wysokiej jakości energooszczędny sprzęt biurowy oraz wymiana oświetlenia.

 1. 4.      Oświetlenie budynków

Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia pozwala na wybór optymalnych rozwiązań, dzięki którym można zapewnić pracownikom odpowiednią moc światła przy jednoczesnych oszczędnościach w zakresie energii. Dłuższa żywotność żarówek to również mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.

 1. 5.      Ciepło + chłód + energia elektryczna

Rozwiązania kogeneracyjne pozwalające na wytwarzanie ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej w zakresie jednego procesu technologicznego pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. w porównaniu do rozdzielnego wytwarzania.

Dowiedz się więcej – zapisz się na warsztaty!

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dotyczące finansowania i funkcjonowania odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim. Każdy z warsztatów to pokaz realnej instalacji OZE oraz omówienie jej zalet i wad.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również w: www.swidwin.naszemiasto.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej